Bakan Soylu'dan Genel Kurul'da terörle mücadele vurgusu! Biz sizin ağababalarınıza boyun eğmedik, size hiç eğmeyiz

Güncelleme Tarihi:

Bakan Soyludan Genel Kurulda terörle mücadele vurgusu Biz sizin ağababalarınıza boyun eğmedik, size hiç eğmeyiz
Oluşturulma Tarihi: Aralık 11, 2022 00:30

TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri devam ediyor. Bütçe görüşmelerinde kürsüye çıkan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu yaptığı açıklamada, "Cumhuriyetin yüzüncü yılında dağlarda bir tek terörist kalmayacak. Her türlü terörle mücadeleyi yapıyoruz. İçeride nefes aldırmıyoruz. İnlerine gireceğiz diye söz vermiştik. İnlerine girdik girmeye devam ediyoruz. Kandil'e servis çekenler var ne terörist cenazesine ne de terör eylemlerine tahsis edilmiş araçlar var. Biz sizin ağababalarınıza boyun eğmedik, size hiç boyun eğmeyiz" dedi.

Haberin Devamı

Genel Kurul'da bütçe maratonu devam ediyor. Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nın bütçelerinin görüşüldüğü kurulda kürsüye çıkan Bakan Soylu, terörler mücadele konusunda önemli açıklamalarda bulundu. 

Konuşmasına "Tüm şehitlerimize rahmet diliyorum, gazilerimize şükranlarımı arz ediyorum. Gazi Meclis kurulduğu günden itibaren çok çetin ve onurlu mücadele vermiştir" diyerek başlayan Bakan Soylu "Suriye ve Irak'ın kuzeyini önce DEAŞ sonra PKK işgal etti. Ukrayna - Rusya savaşı tam 10 aydır devam ediyor. 6 yıldır her bütçe gelişmesinde örneğini verdiğimiz dünyada zorla yerinden göç edilen insanlar 100 milyonu geçti. İngiltere 3 ayda bir başbakan değiştiriyor. Orta Doğu ve Afrika'da darbe yaptıran ABD geçen yıl senatosunda işgalle karşı karşıya kaldı. Yunanistan 100 yıl önce yaptığı gibi sırtını ağabeylerine dayayarak masumları Ege Denizi'nde ölüme ittiler. Akdeniz'i bir göçmen mezarlığına çevirdiler. Değişen sadece şudur ürettikleri sorunlarla artık kendileriyle yüzleşiyorlar" dedi. 

Haberin Devamı

"TÜRKİYE, TERÖRLE MÜCADELENİN DESTANINI DEMOKRASİYLE YAZDI"

Bakan Soylu konuşmasının devamında "Bakan Soylu, "Biz terörle mücadele kitabı yeniden yazmayıp da ABD'den yazılan makalelerden öğrenseydik yılda 5 bin 558 kişinin katılım yaptığı PKK'nın bugün sınırlarımız içerisindeki terörist sayısını hem de tarihin en büyük dış desteğini aldığı bir dönemde, 120'ye; katılım sayısını da geçen yıl 71'e, bu yıl 52'ye düşürmezdik. Doğrudur; biz hepsinin ayakkabı numaralarını biliyoruz. Doğrudur; hepsinin isimlerini fotoğraflarını biliyoruz ama sadece biz bilmiyoruz. Amerika da biliyor, Avrupa'da biliyor, PKK terör örgütü de biliyor; herkes biliyor. Bu gazi meclisin çatısı altında PKK'nın avukatlığını yapan HDP de biliyor. Eğer biz terörle mücadeleyi batılıların aklına ve buradaki avukatlarının aklına göre yapsaydık bugün Cizre'de, bugün Cudi'de festivaller yapılmazdı. Kapalı yaylalar, köyler; Ağrı'da kodlama sınıfları açılmazdı. 2016'dan 2020'ye kadar kimsenin tıp fakültesi kazanamadığı Hakkari'de 2020'de 4, 2021'de 19, 2022'de 26 evladımız tıp fakültesi kazanamazdı. Bugün Türkiye Cudi'de festivaller yapıyor. Dün terör olan yaylalarda roket sesi hep beraber çınlıyor. Türkiye makale değil, terörle mücadelenin ve kazanmanın destanını yazmıştır Bu destanı şehitlerimiz, gazilerimizle, cesur ve kahraman duran eşleriyle ve demokrasiyle yazmaktadır" ifadelerini kullandı. 

Haberin Devamı

"AĞABABALARINIZA BOYUN EĞMEDİK, SİZE HİÇ BOYUN EĞMEYİZ"

"FETÖ'cülerin yazdığı makaleleri de okumadan yaptık. O da doğrudur" diyen Bakan Soylu "Eğer öyle yapsaydık bugün Doğu Ekspresi'nde boş yer bulurdunuz. Doğu ve Güneydoğu otellerinde boş yer bulurdunuz. Hakkari Kaya tesislerinde boş yer bulurdunuz ama HDP'nin Kandil'e çektiği belediyelerdeki servislerde yer bulamazdınız. Çok şükür; şimdi ne belediye aracıyla Kandil'e servis çekenler var ne terörist cenazesine ne de terör eylemlerine tahsis edilmiş araçlar var. Biz sizin ağababalarınıza boyun eğmedik, size hiç boyun eğmeyiz. HDP'li belediyeler ağırınıza gidiyor. Ne belediye başkanını PKK adına bodrumlarda sorgulayıp PKK adına tokatlayanlar var. Ne HDP'li belediyelerden kandırılıp dağa gönderilen gençler var ne HDP'li belediyeden teröre akan para var, teröre akan yollar var. Ne kapalı yollar var ne kapalı çelenkler var ne yakılan kütüphaneler ne yakılan camiler ne çöpü toplanmayan şehirler var. Onun yerine Güneydoğu'da iş var, aş var, gelecek var" dedi. 

Haberin Devamı

'29 EKİM 2023 TARİHİNDE DAĞLARDA BİR TEK TERÖRİST KALMAYACAK'

Soylu, artık doğu ve güneydoğuda huzur iklimin hakim olduğunu bildirerek, "Burada gazi meclisin huzurunda söylüyorum; her türlü terörle mücadeleyi yapıyoruz. İçeride nefes aldırmıyoruz. Dışarıda; Pençe Kilit'le, bütün harekatlarımızla terör örgütünün olduğu her yerde varız. 'İnlerine gireceğiz' diye söz vermiştik. İnlerine girdik. Girmeye devam ediyoruz. Tam 27 dönem hizmet etmiş bu meclisin huzurunda, bu ülkenin bir evladı olarak söylüyorum; yıllarca bize çok çektirdiler. Çok bedeller ödettiler. Çocuklarımızın ümitlerini aldılar. 29 Ekim 2023, cumhuriyetin 100'üncü yılında bu ülkenin sınırlarında, dağlarda bir tek terörist kalmayacak. 21'nci yüzyılın hem dünyayı hem de Türkiye'yi tehdit eden sorunu sadece terör değildir. Birileri uyuşturucu meselesini ancak seçime 1 yıl kala notlarının arasına almıştır. Ama İçişleri Bakanlığı olarak sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın riyasetinde 15 Temmuz'dan sonra özellikle FETÖ'cüler teşkilatımızdan temizlendikten sonra uyuşturucuyla mücadele konusunda büyük bir gayretin ve ciddi bir stratejinin içerisindeyiz" açıklamasını yaptı. 

 

Haberin Devamı

'MADDE BAĞLANTILI ÖLÜMLER YÜZDE 71 AZALDI'

Soylu, Türkiye'de uyuşturucu suçlarından hapishanelerdeki tutuklu sayısının 15 Temmuz'da 36 bin, bugün ise 120 bin sayısını aştığını vurgulayarak şöyle konuştu:

"Biz bir mücadeleyi ortaya koyuyoruz. Burada 'ayaklarını kırın' dediğimde şu sıraların her birinin bana itiraz ettiği sözde esas itibariyle kararlılığımızı ortaya koyduk ve Türkiye'yi teslim almaya, Avrupa gibi teslim almaya çalışılan uyuşturuculara müsaade etmedik. Bu yılki sayı; 15 Temmuz'da 81 bin uyuşturucu operasyonu vardı, 3 katı aştık bugün 223 bin operasyon yapıyoruz yılda hala bitmedi. Tüm bu saha baskısının sonunda madde bağlantılı ölümler yüzde 71 azaldı. 2017'de uyuşturucudan hayatını kaybedenlerin sayısı 941'di. 2021'de bu sayı 941'den 270'e düştü. 2022'de madde bağlantılı ölümlerde düşüş halen devam ediyor. Başarıyı görmek için elbette kıyaslama yapmak lazım. Uyuşturucu bağlantılı ölüm sayısı Norveç'te 85, İrlanda'da 73, Almanya'da 29, Belçika'da 19, Yunanistan'da 38, ABD ise 324. Türkiye'de ise 5. Bu kıyaslamayı yapmak lazım"

Haberin Devamı

'NİYE İŞİNİZE GELMİYOR?'

Soylu, son 2 buçuk yıldır uyuşturucu ile mücadelede bütün sistemlerini harekete geçirdiklerini ifade ederek, "Bu işler ciddi işlerdir. Bu işler öyle mutfaktan video çekmeyle yapılacak işler falan değildir. Bu gazi meclis şunu bilsin uyuşturucu ile mücadelede biz sonuna kadar devam edeceğiz. Ama buradaki arkadaşların bir soruyu sormasını isterdim. Uyuşturucu ile mücadeledeki raporlarda her şey var da acaba PKK'dan yakaladığımız uyuşturucular yok mu? Avrupa Uyuşturucu Raporu'nda Avrupa'daki uyuşturucunun PKK'dan satıldığı yok mu? 2 milyar dolar yıldan en az para kazandıkları yok mu? Yılda benim jandarmam, polisim, oradaki koruyucum tam 110 milyon kenevir yakalıyor. PKK'nın finansmanın kökünü kurutuyor; o yok mu? Niye işinize gelmiyor? Niye bu mücadeleyi ortaya koymuyorsunuz, hiçbiriniz söylemiyorsunuz" dedi.

'CHP TARİHİNDE İLK KEZ MAHKEME BASIP DEVLETİN İTİBARINA SAVAŞ AÇMIŞTIR'

Soylu, konuşmasının devamında, "Bir müjde daha vereyim; jandarma, ilk yerli skorksy helikopterini inşallah bir hafta içerisinde teslim alıyor ardından ilk genel maksatlı helikopteri inşallah yıl bitmeden veya yılın hemen akabinde Gökbeyimizi teslim alacak. Salgından göçe kadar şehir hastanelerine kadar hiçbir tehditte aciz kalmamış, hiçbir afette 'nerede bu devlet' dedirtmemiştir. Ancak bu 27'nci döneme gelene hiçbir dönemde sınırımızda 'YPG olabilir' diyerek teröristlere teşrifatçılık yapan bir milletvekili olmamıştır. Cumhuriyet'in kurulduğu, Hatay'ın Türkiye katıldığı anlayıştan gelip Misak-ı Milli sınırları içerisinde kalan yerleri PKK'ya teklif ederek sonrada utanmadan 'sınır namustur' diyen bir acizliğe bu çatı altında hiçbir dönem düşülmemiştir. Bir ana muhalefet partisi hiçbir dönemde devletin itibarına bu dönemki kadar saldırmamıştır. CHP tarihinde ilk kez mahkeme basıp, kamu kurumlarını basıp devletin itibarına savaş açmıştır. 40 yıldır 'terörle mücadele' diyoruz" diye konuştu.

'KOLTUĞUNUZUN ALTINDA HAÇ VAR'

Soylu, CHP sıralarına dönerek şu sözlerde bulundu:

"Askerimiz, polisimiz, jandarmamız, koruyucumuz 40 yıldır bu mücadelede hiçbir zaman, ilk kez CHP'yi bu millet PKK'nın, PYD'nin safında ve yanında görmüştür. Kimyasal silah iftirası atanlara destek olurken görmüştür. Mersin'de, İstiklal Caddesi'nde olduğu gibi PKK'yı aklamak için çırpınırken görmüştür. Defalarca darbelere, muhtıralara maruz kalmış bu gazi mecliste zaman zaman gönlü darbecilere yakın elbet kişiler olmuştur ancak 15 Temmuz'a gelene kadar hiçbir dönemde hiçbir ana muhalefet partisi genel başkanı darbe konseyine isim babalığı yapmamıştır. Hiç kusuru bakmayın. Bizim ne alnımızda ayıp ne de koltuğumuzun altında haç var haç. Biz bu halkı sevdik ve biz bu ülkeyi sevdik. Namuslu bir hikayen varsa seni hiç kimse satın alamaz. Eğer namuslu hikayen yoksa ir hamburgere satılırsın bir hamburgere. Elbette bu meclise 'gazi meclis' demeye dilleri varmaz. Gazilik ve şehitlik gönüllerine yatmaz. Meselemiz devletin itibarı meselesidir. 'Uyuşturucu parasıyla, kara parayla cari açığı kapatıyorlar' iftirasını size attırmayız" şeklinde konuştu.

'AMERİKA'NIN ÇOCUKLARI'

Soylu, ayrıca CHP milletvekillerine yönelik, "HDP ile PKK ile tarihin en kirli iş birliği içerisindesiniz. Plan ve Bütçe komisyonlarında da aynı kalemden çıktı. Orası da aynı orası da aynı. Siz de aynısınız. Amerika'nın çocuklarısınız sizler. Amerika'nın çocukları. Yenileceksiniz" dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!