Değişiklikleri hatırlayın stratejinizi belirleyin

Güncelleme Tarihi:

Değişiklikleri hatırlayın stratejinizi belirleyin
Oluşturulma Tarihi: Mart 10, 2017 12:19

Üniversite sınavına hazırlık son sürat devam ediyor. Maratonun ilk ayağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı 12 Mart’ta yapılacak. Adayların, bu yıl üniversite sınavında yapılan yenilikleri ve puanı değişen bölümleri önceden bilmesinde yarar var. Çünkü doğru bir sınav stratejisi hazırlamanın yolu, onun hakkında tüm bilgilere sahip olmaktan geçiyor.

Haberin Devamı

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), 12 Mart’ta düzenlenecek. Öğrenciler son hazırlıklarını yaparken, bu yıl gerçekleştirilen yenilikleri ve puanı değişen bölümleri hatırlamakta fayda var. Bu yıl YGS puanıyla öğrenci alan 14 bölümün puan türü değişti. Bu bölümler de artık Lisans Yerleştirme Sınavları’yla (LYS) yani TS, TM, MF puan türüyle öğrenci alacak. Eğitim fakülteleri için getirilen 240 bin başarı sırası barajı da önemli değişikliklerden biri. Artık LYS’de ilgili puan türünde 240 bin sıralamasının altında kalan adaylar bu fakülteleri tercih edemeyecek. Türkiye’de şu anda 90 eğitim fakültesi bulunuyor. Barajın eğitim fakültelerine etkisi ise sınavdan sonra görülebilecek. Ancak eğitim uzmanlarının çalışmasına göre, bu baraj 2016’da uygulansaydı toplamda 46 bin 726 olan öğretmenlik kontenjanının 2 bin 579’u boş kalacaktı. Bundan en çok vakıf üniversiteleri etkilenecekti. Devlet üniversitelerinde 386, vakıflarda 839 ve diğer yükseköğretim kurumlarında (KKTC ve yabancı ülkelerdeki) 1354 kontenjan boş kalacaktı. Devlet üniversitelerinde sadece fen bilgisi ile biyoloji öğretmenliği barajdan etkilenecekti. Yabancı dil bölümlerine bu barajın hiçbir etkisi olmayacaktı.

Haberin Devamı

SINAVSIZ GEÇİŞ KALKTI

Mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrencilerin de hatırlaması gereken önemli bir değişiklik var. Artık meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş yapamayacaklar. Uygulama 2017’de üniversite sınavlarına girecek adayları kapsıyor. Bu değişiklik geçen yıl gündeme gelmiş ancak bu kurumlardan 2016’da mezun olan 70 bin öğrencinin mağduriyet yaşamaması için bu adaylar, uygulamadan muaf tutulmuştu. 2017’den itibaren meslek lisesi öğrencileri sınavsız geçiş yapamayacak. Onun yerine ek puan geldi. YÖK, meslek lisesi mezunlarının üniversitelerin aynı alandaki ön lisans programlarına yerleştirilmelerinde, merkezi sınavlardan aldıkları puanlara ilave edilecek ‘ek puan’ katsayısını 0.06 olarak belirledi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı: “Uzun yıllardır, meslek liselerinden sınavsız geçişin niteliği öldürdüğüne dair eleştiriler vardı ve bunlar uzmanlarca raporlandırılıyordu. Son olarak yakın bir dönemde Üniversitelerarası Kurul tarafından da sınavsız geçişin kaldırılmasına yönelik YÖK’e bir rapor sunuldu. Bu, aslında meslek yüksekokullarına yönelik bütünüyle iyileştirme çabasının bir parçası. Diğer taraftan meslek liselerine bir ölçüde pozitif ayrımcılığın sürdürülmesi, yönlendirmeden bütünüyle vazgeçilmemesi maksadıyla bu liselerin ilişkili alanlarında meslek yüksekokullarına geçişte ek puan verilecek.”

Haberin Devamı

İPTAL EDİLENE PUAN YOK

Kanunda yapılan değişikliğe göre, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) yaptığı sınavlarda iptal edilen sorular artık değerlendirme dışı bırakılacak ve eski sistemin aksine tüm adaylar tarafından doğru cevaplanmış olarak kabul edilmeyecek. Uzmanlara göre bu yeni uygulama, diğer soruların her birinin katsayı değerinde az da olsa bir artışa yol açacak.

LYS’DE DE BAZI DEĞİŞİKLER VAR

LYS için önünüzde daha uzun süre var, ancak bu yılki önemli değişiklikleri şimdiden hatırlatalım. En çok konuşulanlardan biri, LYS’de ‘açık uçlu’ soruların yer alacak olması. YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, geçen yıl ‘açık uçlu’ soruların geleceğinin sinyalini vermişti. Öyle de oldu. Bu yıldan itibaren LYS’lerde kısa cevaplı açık uçlu sorular da yer alacak. Uzmanlara göre bu ‘devede kulak’, dolayısıyla korkulacak bir şey değil. Matematik testinde üç, Türk dili ve edebiyatı testinde iki, coğrafya-1’de bir ve yabancı dil testinde üç soru yer alacak. Fizik, kimya, biyoloji testinin her birinde birer, tarih ve coğrafya-2 testinin her birinde de birer, felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi testinde tüm adaylar için ortak olan bir soru kısa cevaplı olacak. Bunların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacak. Uygulama ise şöyle olacak; örneğin matematik testinde 3 soru kısa cevaplı olacak.

Haberin Devamı

Adaylar sorunun cevabı olan rakamı cevap kâğıdının ilgili alanında yazacak ve kodlayacak. Cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacak. Doğru olarak yazılan ancak kodlanmayan veya yanlış/eksik kodlanan cevaplar işleme alınmayacak. LYS’nin ilk oturumu olan LYS-1’de adaylara 135 dakika veriliyor. Yapılan değişikliktenönce matematikten 50, geometriden 30 soru yöneltiliyordu. Önceki sınavlarda matematik ve geometri ayrı testler olarak dağıtılıyordu. Artık bir test kitapçığında hem matematik hem geometri olacak. Soru dağılımının ne şekilde yapılacağı ise henüz bilinmiyor.

Değişiklikleri hatırlayın stratejinizi belirleyin

Haberin Devamı

SINAVA SAKIN GEÇ KALMAYIN

Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, 2017 ÖSYS’de yapılan değişiklikleri ve bunların ne anlama geldiğini yorumladı. Adaylar, bu yıl yeni getirilen düzenlemeye göre 10.00’da başlayan sınava 09.45’ten sonra alınmayacak. Sınava geç kalınmaması konusunda uyarıda bulunan Yeşilyurt’un değişikliklere dair görüşü ve önerileri ise şöyle:

ÖSYM, 3 Ocak akşamı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu’nu yayınladığında üniversite adayları için çok sayıda değişiklikle karşılaştık. Açıköğretim lisans programlarına puan türü konuldu. Bu, örgün programdaki puan türüyle aynı oldu. Örneğin; Açıköğretim Fakültesi’nden İşletme bölümü tercih etmek isteyen bir adayın eskiden sadece YGS’ye girmesi yeterliydi. 2017’den itibaren bu aday YGS’den 180 puan barajını geçecek. Ayrıca LYS’ye de girecek ve işletme programının aldığı TM-1 puan türünde tercih yapacak. Adaylar, saat 10.00’da başlayan sınavlarda 09.45’ten sonra; saat 14.30’da başlayanlarda 14.15’ten sonra binalara alınmayacak. Bu uygulamanın yeni bir güvenlik önleminden daha çok, geç kalmaların önüne geçmek için olduğunu düşünüyorum. Bu yıl ÖSYM’nin yaptığı merkezi sınavlara gireceklerin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için sınav yerlerinde daha erken bulunmalarında yarar var.

Haberin Devamı

GEOMETRİ MATEMATİK TESTİNİN İÇİNDE

LYS-1’de artık geometri diye bir test yok. Geometri soruları matematik testinin içerisinde yer alacak. Soru sayısı değişmeyecek. Geçmiş yıllarda olduğu gibi 50 matematik, 30 geometri sorusu olacak. Adaylara tek bir kitapçık içinde 80 soru verilecek ve 135 dakika süre tanınacak. Bu çok önemli bir değişiklik. Üzerinde biraz durmak ve örneklendirmek istiyorum. Örneğin MF-3 puan türünden fizyoterapi ve rehabilitasyon tercihi yapacak öğrenci için geometri testinin etkisi 2016’da yüzde 5, bir sorunun değeri de yaklaşık 0.66’ydı. Bu öğrenci için matematik testinin etkisi yüzde 13 ve tek matematik sorusunun değeri de yaklaşık 1.04 puandı. 50 tane matematik sorusu 52, 30 geometri sorusu 20 puan getiriyordu. Bu yüzden de özellikle ilk 25 bin ile 40 bin arasında başarı sırası hedefi olan öğrenciler geometri testini önemsemiyordu. Şimdi matematik sorularının içinde ağırlıkları arttı. Bir geometri sorusunun değeri matematikle eşitlendi ve 2017’de yaklaşık 0.9 oldu. Aynı şekilde MF-3 puan türünde bir matematik sorusunun değeri de 0.9’du. Geometri de matematik kadar önemli hale geldi. Aynı durum TM puan türleri için de geçerli. Geometrinin her zaman zorlanılan bir ders olduğu söyleniyor. Ancak bu yıl ona ayrı önem verenler bence avantaj sağlayacak. 30 geometri sorusu matematik testinin içinde yer alacağı için bir matematik ile bir geometri sorusu eşit puan getirisine sahip olacak. Dolayısıyla üniversite adaylarının geometriye ayrı bir önem verip net sayılarını artırmaları gerekiyor. Belki yapacakları tek bir soru binlerce adayın önüne geçirecek.

PUAN KAYBINIZ OLMAYACAK

İkinci önemli değişiklik LYS’lerdeki testlerde kısa cevaplı soruların olması. Bunların sayısı çok fazla olmasa da, bu devrim niteliğinde bir karar. Matematik ve yabancı dil testlerinde üç, Türk dili ve edebiyatı testinde iki ve diğer testlerde birer kısa cevaplı soru yer alacak. Ben bu soruların çok fazla zorlayıcı olmayacağını düşünüyorum. Adaylar bunların yanıtlarını cevap kağıdına yazıp sonra da kodlayacak. Öğrencilerin belki çalışma düzenlerini biraz değiştirmeleri gerekebilir. Daha çok yazarak çalışanlar bu tarz soruları rahatlıkla yanıtlayabilir. Ayrıca kısa cevaplı sorularda yanlış sorular doğruları götürmeyecek. Yani bir aday bu soruları doğru yaparsa puan alacak, yanlış yaparsa kaybı olmayacak. Dolayısıyla sınava girecek olanlara kısa cevaplı sorulara mutlaka yanıt vermelerini öneririm.

MESLEK LİSELİLER KİTAP OKUYUP BOL SORU ÇÖZSÜN

Meslek liselerinin kendi alanlarının devamı niteliğindeki önlisans (2 yıllık) programlarına sınavsız geçiş uygulaması kaldırıldı. Bu durumun meslek liseliler için çok dezavantajlı olduğunu düşünüyorum. ÖSYM, belirli bir ek puan verecek ancak bu ne kadar yeterli olacak hep beraber göreceğiz. Meslek lisesi öğrencilerinin zaman kaybetmeden YGS’ye çalışmaları gerekiyor. Ayrıca kitap okuyup bol bol paragraf sorusu çözerlerse sınavda daha az sıkıntı yaşarlar.

BARAJ KALİTE İÇİN OLUMLU

Öğretmenlik programlarının tamamı ve ilahiyat programı artık LYS ile öğrenci alacak. Bu değişiklik çok geç yapıldı. Çünkü hedefini sadece okul öncesi öğretmenliği olarak belirlemiş bir aday, YGS-5 için çalışmalarını sürdürürken puan türü değişikliğiyle birlikte TS-1’e ağırlık vermesi gerecek. Yani LYS’ye ocaktan itibaren hazırlanabilmiş olacak. Artık kalan sürede ne kadar hazırlanabilirse. Aynı durum kimya, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği gibi bölümler için de geçerli. Öğretmenlik programlarında (rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü dahil) başarı sırası barajı 240 bin olarak belirlendi. Yükseköğretim programlarına baraj konulacağı açıklaması uzun süredir yapılıyordu. Öğretmenlik programları için böyle bir barajın gelmesi kaliteyi artırmak açısından oldukça olumlu oldu.

YGS’ye ‘Geçici Kimlik’

ÖSYM, üniversite adaylarını yeni kimlik kartı edinme işlemlerini sınav gününe bırakmamaları için uyardı. Açıklamada bazı şartlar nedeniyle o tarihte kimlik belgesi bulunmayanların ‘Geçici Kimlik Belgesi’yle YGS’ye girilebileceği belirtildi.

Hızlı olacağım diye hataya düşmeyin

Sınavda, sürenin yetişmeyeceğini düşünerek, soruları hızlı cevaplamaya çalışmayın. Bu dikkatten kaçan noktalarda hataya neden olur. Bir soruda belli bir süre geçirdiğiniz halde çözümü bulamıyorsanız, bırakın. Bir sorunun, size zaman kaybettirmesine izin vermeyin. Hepsini cevaplandırdıktan sonra, yapamadığınıza döndüğünüzde kısa zamanda çözebilirsiniz. Çok zaman harcadığınızı düşünerek veya karışık göründüğü için soruyu atlamayın. Hiçbir fikriniz yoksa diğer soruya geçin.

Bu yanlışları yapmayın

Birçok öğrenci matematik, geometri, fizik, kimya ve biyoloji derslerini zor buluyor. Oysa bunların sorularını çözebilmenin yolu konuları sırasıyla öğrenmek ve ona göre çalışmaktan geçiyor. Çünkü sayısal derslerde konular bir birini takip ediyor. Bir konuyu öğrenmeden diğerine geçerseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Soruları hızlı, anlamadan ve üstün körü okuyup cevaplamak da hata yaptırabiliyor. Türkçe, tarih, coğrafya ve felsefe grubu derslerinde ise en çok hata anlam sorularında oluyor. Bir soruda grafik veya tablo varsa bilgileri okumadan çözmeye çalışmayın. Soruların yöneltme cümlelerinin başını dikkatle okurken sonunu kendiniz tamamlamayın, ne istediğine odaklanın.

Test tiplerini gözden geçirin

Sınavda başarılı olmanın yollarından biri de, test tekniğini ve sorulardaki bilgi yoklama yöntemlerini, düzenlenme mantığını tam olarak bilmekten geçiyor. Test soru tiplerini gözden geçirmeniz yararlı olabilir.

Kesin cevaplılar: Çoktan seçmeli soruların en basit şekli. Öğrenciden, verilen şıklar arasından doğru olanı bulması isteniyor. En çok yapılan hata, yanlış okuma veya işlem.

Seçeneği ‘en doğru’ olanlar: Tüm seçenekler doğru ama biri ‘en doğru’. Bunlar “En yakındır?”, “En önemli nedenidir?” biçiminde sorulabiliyor. Özellikle yorum gerektiren sorularda en büyük hata, bir-iki seçeneği okuyup işaretlemek. Doğal olarak çoğu bu hatayla ‘çeldirici seçeneğe’ takılıyor. Biraz sabırla seçeneklerin hepsi okunsa, doğru şık görülecek.

Olumsuz ifadeyle sorulanlar: “Hangisi kullanılamaz?” gibi sorularla öğrencinin olumsuzu bulması isteniyor. Olumsuz ifade dikkat çeksin diye ‘koyu’ yazılıyor. En sık hata, olumsuz ifadeyi okumadan soruyu cevaplandırmak. İlk karşılaşılan ‘söylenebilir’ işaretlenebiliyor.

Öncüllü sorular: Soru kökünde 3-4 madde halinde ön bilgi verilerek, öğrencinin belli bir özellik açısından bunları karşılaştırması ve doğru şıkkı bulması isteniyor.

Değişiklikleri hatırlayın stratejinizi belirleyin

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!