Merkel'in partisine yerel seçimlerde darbe

Merkelin partisine yerel seçimlerde darbe

Almanya'nın kuzeydoğusundaki meclis seçimlerinde ilk sonuçlara göre Başbakan Angela Merkel'in partisi Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU), oyların yüzde 19'unu alarak 3'üncü oldu. Bu seçimler, Merkel'in mülteci politikası açısından ve gelecek yıl yapılacak federal seçim öncesi bir sınav olarak görülüyordu.

Haberin Devamı

Merkelin partisine yerel seçimlerde darbe

Alman medyası bu sonucun, CDU'nun tarihinde, Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde aldığı en düşük oy olduğunu duyurdu.

Eyaletteki seçimlerde en yüksek oyu, yüzde 30 ile merkez sol Sosyal Demokratlar aldı.

Göçmen ve İslam karşıtı söylemiyle bilinen sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi ise yüzde 22 oyla CDU'yu geçerek 2'nci sırada yer aldı.

Yerel seçimlerden önce Almanya'daki siyasi partiler AfD ile olası bir koalisyona gitmeyeceklerini açıklamıştı.CDU 2006'dan bu yana eyaletteki koalisyon hükümetinde yer alıyordu. CDU'nun yeni koalisyonda da yer alması bekleniyor.

MERKEL İÇİN BİR SINAVDI

Eyaletteki yerel seçimler, Başbakan Merkel'in mülteci politikası açısından ve gelecek yıl yapılacak federal seçim öncesi bir sınav olarak görülüyordu.

Almanya geçen yıl 1.1 milyon mülteci kabul etti.

Haberin Devamı

Bu karardan sonra ülkede göçmen ve mülteci karşıtlığı yükselişe geçti.BBC'nin Berlin muhabiri Damien McGuinness, seçim sonuçlarının ardından Merkel'in mültecilere yönelik "açık kapı politikasını" değiştirmesi için büyük baskı altında kalacağını belirtti.

Reuters haber ajansı da sonuçları Merkel ve CDU açısından "arka bahçede alınmış küçük düşürücü bir sonuç" olarak yorumladı.

Almanya'da Mart ayında da 3 eyalette yapılan seçimlerde Merkel'in partisi oy kaybederken, Almanya için Alternatif büyük bir çıkış yapmıştı.

Merkel Kasım 2005'ten bu yana Almanya Başbakanı.

Merkelin partisine yerel seçimlerde darbe

Haberle ilgili daha fazlası: