Fransa’da akaryakıt krizi: Her üç istasyondan birinde benzin yok, polis nöbet tutmaya başladı...

Güncelleme Tarihi:

Fransa’da akaryakıt krizi: Her üç istasyondan birinde benzin yok, polis nöbet tutmaya başladı...
Oluşturulma Tarihi: Ekim 13, 2022 10:43

Fransa’da petrol rafinerisi çalışanlarının greve gitmesi yüzünden ortaya çıkan benzin krizi büyüyor. Ülkedeki her üç petrol istasyonundan birinde benzin yok .Cumhurbaşkanı Macron, sorumluluğun CGT ve işverenler arasında olduğu uyarısında bulunurken Fransız polisinin benzin istasyonlarında nöbet tuttuğu görüldü. Enerji krizinin vurduğu Avrupa Fransa'daki gelişmeleri korku ile takip ediyor...

Haberin Devamı

Büyük enerji devleri TotalEnergies ve ExxonMobil’de çalışan işçiler, solcu CGT sendikasının işverenlerle maaş zammında anlaşamaması üzerine greve gitme kararı almıştı.

İşçiler, grevlerine üçüncü haftalarında da devam etme yönünde oy kullandı. Ancak hükümet, ExxonMobil’de çalışan bazı işçilerin görevlerinin başına dönmesi emrini verdi; halen anlaşma sağlanamaması durumunda sırada TotalEnergies’in de olabileceği uyarısında bulundu.

Aynı zamanda bazı bölgelerde iki günlüğüne akaryakıt satışına kısıtlama getirildi. Grev yüzünden Fransa’daki yedi petrol rafinerisinden altısı iş göremez vaziyette.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU! POLİS NÖBET TUTMAYA BAŞLADI

Bu da sürücülerin panik ile benzin istasyonlarına akın ederek uzun kuyruklar oluşturmasına, çoğu istasyonda benzinin tükenmesine yol açtı.

Haberin Devamı

Bazı kuyruklarda kavgaların yaşandığı aktarılırken sosyal medyaya düşen görüntülerde  Fransız polisinin benzin istasyonlarında nöbet tutmaya başladığı görüldü.

Ülke basınına konuşan sürücüler yaşadıklarını 'cehennem gibi' ifadesi ile tarif etti.Grev hakkı, Fransa anayasası tarafından güvence altına alınsa da kanunlara göre birtakım hizmetlerin devam ettirilebilmesi için hükümet bazı çalışanların görevinin başına dönmesi talebinde bulunabiliyor.

MACRON KRİZİ KABUL ETTİ, TARİH VERDİ

Hükümetin bu tavrı sendikaları karşısına almasına neden olabilir. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, önümüzdeki hafta “her şeyin normale döneceği” sözünü verdi.

Macron, sorumluluğun CGT ve işverenler arasında olduğu uyarısında bulundu. Ülkedeki her üç petrol istasyonundan birinde benzin yok.

Sendika, Avrupa’yı etkisi altına alan yüksek enflasyonun etkilerinden korunmaları için işçi maaşlarına zam yapılmasını talep ediyor. Çok yüksek bir kâr oranı açıklayan Fransız petrol devi TotalEnergies’te işçi maaşlarına yüzde 10 zam isteniyor.

Haberin Devamı

AFP haber ajansına konuşan ve bir evde bakıcı olarak çalışan Esther Berrebi, “Çok kızgınım ve çok endişeliyim. Daha yüksek maaş talep etmelerini anlayabiliyorum, ancak bütün bir ülkeyi böylesine kitlemelerini anlamıyorum” dedi.

Fransa’da akaryakıt krizi: Her üç istasyondan birinde benzin yok, polis nöbet tutmaya başladı...

Diğer yandan, Fransa'nın birçok bölgesinde öncelikli sayılan polis, jandarma, itfaiye araçları, ambulanslar, okul servisleri, çiftçi araçları, posta şirketi ve cenaze araçları ile soğuk gıda zinciri araçlarının kuyruk beklememesi için bu araçlara özel yakıt ikmali yapılıyor.

Bidon veya varil ile benzin satışı da yasaklandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!