Yüz şeklinize göre kendinizi yeniden yaratın

İnsanların yüz hatları saç şeklini, makyajını hatta bazı doğu felsefelerine göre geleceğini bile belirliyor.

Haberin Devamı

İnsanların yüz hatları saç şeklini, makyajını hatta bazı doğu felsefelerine göre geleceğini bile belirliyor. Dünya üzerinde milyarlarca insan yaşıyor ama biz insanları belirli yüz kalıplarına koyarak sınıflandırabiliyoruz. Bu kuaförler için en uygun saç şeklinin ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor, biz dermatologlar için doğru yüz hatlarını belirliyor. Hayran olduğunuz ünlüleri gözünüzün önüne getiriniz ve nasıl bir yüz hattına sahip olduğunu düşünün. Yüz hatlarının sınıflandırılması 5 ile 7 kısımda değişiyor. Biz 7 kısımda incelemeye çalışacağız. Ama öncelikle yüz hatlarımızı nasıl belirleyeceğiz ondan bahsedelim.

Yüz hattımızı belirleyelim

Yüzümüzün şeklini belirlemek için, elmacık kemiklerinizi, yanaklarınızı ve alnınızın genişliğini ölçmeli, ayrıca yüzünüzün en tepesinden en aşağıya kadar olan uzunluğuna bakmalısınız. Bundan sonra ölçüm sonuçlarını yazmalı ve yüz şeklinize karar vermelisiniz.

Haberin Devamı

Yüz şekilleri arasında oval yüzün özelliği, yüz uzunluğunun 1, 1/2 en olmasıdır. Eğer yüzünüz yuvarlaksa, uzunluk genişliğe eşit olacaktır. Yumurta biçiminde yüzde, yüz uzunluğu genişliğinden daha fazladır ve daha köşeli bir görünümü vardır. Eğer yüzünüz kalp şeklindeyse, yanaklar elmacık kemiklerinden daha dardır ve alın geniştir. Elmas şeklinde yüzde ise, yüzün en geniş kısmı elmacık kemikleridir.

1 - Kare yüz

Kare yüz yapısıda, yuvarlak yüz gibi dengelidir. Sertlik ön plandadır. Kare bir yüze saç kesimi yaparken eğer yüz şeklinizi değiştirmek istemiyorsanız size en uygun olanı yine kare bir kesimdir. Fakat yüzünüzdeki ifadeyi yumuşatmak, dengelemek istiyorsanız saçınıza yuvarlak modeller kestirmelisiniz. Bunu yaparken saçınıza yuvarlak bir kesimli kahkül ve şakaklarınıza inen saç tutamları yaptırabilirsiniz.

2 - Yuvarlak yüz

Dengeli ve yumuşak bir yüz yapısıdır. Suratta değişiklik yapmaz. Ama yüzünüzün yuvarlaklığından şikayetçiyseniz ve bunu biraz olsun inceltmek istiyorsanız saçınızın volümünü yüksek tutacak modelleri tercih etmenizde fayda var. Böylece saçınız ön planda olup, yüzünüzün yuvarlaklığı biraz olsun arka planda kalacaktır. Yüzünüzün hatlarına göre öne doğru kesilmiş tutamlarda yüzünüzü biraz olsun inceltecek ve daha düzgün bir görünüm sağlayacaktır.

Haberin Devamı

3 - Enine dikdörtgen yüz

Bu yüz şeklinde yüzünüzü biraz uzatmak ve şakak kemiklerinizin ön plana çıkmasını istemiyorsanız uzun saç modelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca dikdörtgen şeklinde kesimler vasıtası ile yüzünüzü inceltebilir ve yüz yapınızda biraz da olsun değişiklikler yapabilirsiniz.

4 - Dikdörtgen yüz

Suratta değişiklik yapan ama fazla değiştirmeyen bir yüz şeklidir. Eğer yüzünüzü biraz kısalmak amacı ile kesim düşünüyorsanız çene kemiğini geçmeyecek şekilde kesim yaptırabilsiniz. Şakak kemiğini örtecek şekilde kesilen kesimler ile dengeli, uyumlu saç modellerine sahip olabilirsiniz.

5 - Üçgen yüz

Saç şeklinde daha negatif olan bir yüz biçimidir. Kişileri enerjisi zayıflamış ve yorgun gösterir. Bu tip yüz şekillerinde negatif olan yüz biçimini saçınıza verilecek pozitif enerji ile dengelemelisiniz. Bunu enselerde saçı azaltarak şakak kemiğindeki bölgeden saç tepesine doğru volümü arttırarak yaptırabilirsiniz. Küçük kare kesimler yaptırabilirsiniz.

Haberin Devamı

6 - Ters üçgen yüz

Surat yapısını tamamen değiştirebilen yüz şeklidir. Bu tip yüz şekillerinde daha modern kesimler yapmak mümkündür. Makyaj için ise en elverişli yüz biçimidir. Kişileri çok enerji dolu gösteren bu yüz şekline eğer yüz biçimini değiştirmeden daha bir güçlülük katmak istiyorsanız, saçınızın yanlarını ve enselerini kısa kestirerek, saç tepesine volüm vererek kesilen saç modellerini tercih etmelisiniz. Ama kendinize biraz dengeli, uyumlu ve yumuşak bir yüz ifadesi vermek istiyorsanız tam tersi enselerde daha çok volümü olan ve saçın tepesine doğru volümü azaltılmış saç modellerini tercih etmelisiniz.

7 - Baklava yüz

En meşur yüz biçimidir. Bu yüz biçiminde saçınıza uzun, kısa, düz, dalgalı, kahküllü modelleri uygulayabilirsiniz. Sadece bunları uygularken kuaförünüz ile diyalog kurarak boyunuza, kilonuza ya da yüzünüzde nerenin ön planda, nereniz arka planda kalmasına karar vererek saç modelinizi bulmalısınız.

Haberin Devamı

7 kategoride sınırladığımız yüz şekillerine göre yüzünüzü seçtikten sonra işiniz daha kolaylaşacaktır. Hem makyajınız hem de saç şeklinizi belirlemek sizi ruhen de iyi hissettirecektir. Şimdi yüz şeklinizi belirleyin kendinizi yeniden yaratın...

Yazarın Tüm Yazıları