Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?

Sivilceleri sıkmak ve kaşımak cilde kalıcı hasar verir. Sivilce oluşumunu önlemek için tüketilen besinleri de gözden geçirmek gerekir. Çikolata, dondurma, şekerleme gibi yiyicekler sivilce oluşumunu hızlandırır.

Haberin Devamı

Sivilce, cildimizin gözeneklerinin üzerine yerleşen, kırmızı renkte ve ciltten kabarık olarak görülen, zaman zaman içi iltihaplı olabilen aknelerdir. Yüzde, sırtta, omuz başlarında ve göğüs V bölgesinde sıkça görülür. Ayrıca her sivilce de bilindiği üzere akne değildir. Kıl dönmeleri de bazen akne gibi görünebilir. Peki, sivilceli bir cilde sahipsiniz diye üzülmenize gerek var mı? Tabi ki de hayır…

SİVİLCELERİNİZİ SIKMAYIN!

Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır

Genç kızlar, sivilcelerinden dolayı psikolojik bunalım yaşarlar. Makyaj ile sivilcelerini kapattıklarında kendilerini daha mutlu hissederler. Ayrıca psikolojileri düzelince öz güvenleri daha çok artar. Bu sayede dolaylı yönden stresin sivilce artışındaki olumsuz etkisinden kurtulmuş olurlar. Esas cilde kalıcı hasar veren sivilcelerin kendisi değil, sivilceleri sıkmak ve kaşımaktır. Makyajlı yüzlerde hasta yüzüyle daha az uğraşır. Dolayısıyla en büyük hasarı veren tırnaklar ve elden uzak kalınmalıdır.

Haberin Devamı

BU YİYECEKLERDEN UZAK DURMALISINIZ!

Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır

Çikolata, dondurma, sosis ve dondurulmuş hazır et yemekleri, Muz, ekmek, kek, şekerleme, kurabiye, mısır, patates kızartması, sosisli sandviç, pirinç, pizza, makarna, margarin, meyve suları, puding, krakerler, cipsler, pasta, krem peynir, kızarmış yiyecekler, tatlı içkiler sivilce oluşumunu hızlandırır.

NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır

1. Makyaj temiz cilde yapılır. Sabah uygun temizleme jeli ve tonikten sonra cilde uygun yağ dengeleyici nemlendirici sürülmelidir. Sonrasında üzerine makyaj yapabilirsiniz.

2. Kullanılan fondöten ya da pudra organik olmalıdır. Kısacası yağlı sivilceli ciltlere uygun olan ürünlerden kullanılmalıdır.

3. Makyaj fırçası kullanılıyorsa sık sık değiştirmeli ya da temizlenmelidir. Çünkü sivilceli cilt demek, iltihap demektir. Dolayısıyla fırçaların bakımı önemlidir.

Haberin Devamı

4. Akşam 18.00'da nerede olursak olalım yüzümüzü yıkayıp temizlemeliyiz. Çünkü bu saatlerde cildimiz yağlanmaya başlar. Evdeysek dermatoloğumuzun verdiği sivilce ilaçlarını kullanmalıyız. Dışarıdaysak makyajımızı sil baştan yeniden yapmalıyız.

5. Eve girer girmez makyajımızdan kurtulmalıyız. Ve gereken kozmetik, tıbbi ilaçlarımızı kullanmalıyız.

Yazarın Tüm Yazıları