Kışa kafa tutmaya hazır mısınız?

Kivi de bulunan meyve asiti, cildin rengini canlandırır, yumuşatır, hafif leke ve siyah noktaların azalmasına yardımcı olur.

Haberin Devamı

Kışa kafa tutmaya hazır mısınız

Kentli insanlar olarak iki şeye tahammülümüz yok. İlki beklemeye, ikincisi de elde edememeye. Aksine, Uzak Doğu felsefesinde yaşayan insanlar da bu iki şeye harfi harfine uyarlar. Hal böyle olunca mutluluk, sağlık, tatmin, istekler vb. bizi hiç bir zaman teselli edemiyor.

İç dinginliğin dışa vurduğu, estetik ve güzellik alanında yıllardır uğraşan birisi olarak bu durumu hep kendime sorarım. Örneğin ben yiyeceklerin mevsiminde yenmesinden yanayım. Çünkü ne yiyorsak aslında biz oyuz. C vitamini deposu ve ekim - kasım - aralık aylarında ülkemizde bolca bulunan kiviye konuyu getirmek istiyorum. Küçük oluşundan mıdır nedir, bizler ona pek önem vermiyor. Bir çok meyveye gösterdiğimiz saygıyı göstermiyoruz. İşte birazcık kiviyi size anlatarak aklınızda bazı soru işaretleri oluşturmak istiyorum.

Haberin Devamı

PEELİNG YAPAR, KOLAJEN SENTEZİNİ ARTIRIR

Kışa kafa tutmaya hazır mısınız

Kivi de bulunan meyve asiti, cildimizin yüzeyindeki ölü deri tabakasını hafifçe soyar ve peeling yapar. Böylece cildin rengi canlanır, yumuşar, hafif lekeler, siyah noktalar azalır. Ölü deri atıldığı için cilt yenilenir, kolajen sentezi canlanır, içten dışa doğru dolgunluğu ve esnekliği artar.


C VİTAMİNİ DEPOSUDUR

Kışa kafa tutmaya hazır mısınız

C vitamini bakımından en zengin meyvelerden biri olan kivi, aynı zamanda vücuttaki kolajenin artırılmasında da önemli rol oynar. Ayrıca bir miktar B vitamini ve zengin minerallerle doludur. Bu minerallere örnek olarak kalsiyum, magnezyum ve fosforu gösterebiliriz.


DOĞAL KİVİ MASKELERİ HAZIRLAYALIM MI?

Kışa kafa tutmaya hazır mısınız

 • Kivi suyu ile kompres bakım için kiviyi önce presle veya blender ile sıvı hale getirin.
 • Sonra steril bir sargı bezini hazırladığınız kivi suyuna batırarak, yüzünüze kompres yapın. Bu işlemi 10 dakika kadar sürdürün.

DİLİMLENMİŞ KİVİ HALKALARI

Kışa kafa tutmaya hazır mısınız

Haberin Devamı

Olgunlaşmamış bir kivinin kabuklarını bir zar gibi soyun, sonra keskin bir bıçakla, mümkün olduğu kadar ince dilimlere ayırın. Ardından uzanın ve cilt tipinize bağlı olarak 10 - 15 dakika kadar bu şekilde dilimleri vücudunuzda tutun.


KİLLİ KİVİ MASKESİ

Kışa kafa tutmaya hazır mısınız

 • Kivi suyuna bir miktar kil ilave edip, temiz ve küçük bir tahta kaşıkla krem kıvamına getirene kadar karıştırın.
 • Oluşan karışımı bir maske gibi yüzünüze uygulayın.
 • Bu maske en az 10 dakika yüzünüzde kalmalıdır.
 • Yağlı ve sivilceli ciltlere sahip kişiler maskeyi rahatlıkla uygulayabilirler.
 • Maskeleri uyguladıktan sonra, yüzünüzü ılık ve soğuk suyla dönüşümlü olarak çalkalayıp, yumuşak bir havluyla ovalamadan kurulayın.
 • Sonra da nemlendirici sürmeyi unutmayın.

BUNLARI YAPMAYI UNUTMAYIN!

 • Kivi maskelerini uygulamadan önce cildinizi muhakkak temizlemelisiniz.
 • Banyo sonrası yapacağınız uygulamalar sizin için daha kolay olacaktır.
 • Özellikle 25 yaşından sonra kivinin çok yararını görürsünüz.
 • Malum bu yaştan itibaren cildin kendi kendini yenileme hızı azalmaya başlar.
 • Kivi maskeleri ile hücreler yenilenir, gözenekler açılır, cildin rengi ve dolgunluğu gelişir, lekeleri hafifler, siyah noktalarla sivilceler azalır.
Yazarın Tüm Yazıları