Evlilik hazırlığında cilt bakımı

Damat, traşını olur, takımını giyer ve düğüne gelir. Biz kadınlar için öyle midir? Giydiğimiz gelinliğin modelinden, saç ve makyaja birçok şeyimiz dedikodu konusudur. Böyle olunca erkekler gibi o gün hazırlanıp gelme şansımız olmaz. İşte bu yazı da...

Haberin Devamı

Anadolu geleneklerinden biri iki bayram arası düğün yapmamaktır. Bunun çıkış amacı aslında insanların kötü havalarda, dışarıda düğün yapmak istememelerinden kaynaklıdır. Örf ve ananelerin hep altında mantıklı bir gerekçe, mantıksız uygulamalar yatar. Böyle olunca iyi havalarda, açık alanda yapılan düğünlere birçok insan gelirdi. Yani düğün töreni aslında sosyal yaşamın statüsüydü.

Bu gerekçe şehir hayatı içinde değişime uğrasa da düğün iki farklı ailenin birleşmesi, örflerinin kaynaşmasıdır. İşte böyle günlerde kadınlara daha fazla görev düşüyor. Damat, traşını olur, takımını giyer ve düğüne gelir. Biz kadınlar için öyle midir? Giydiğimiz gelinliğin modelinden, saç ve makyaja birçok şeyimiz dedikodu konusudur. Böyle olunca erkekler gibi o gün hazırlanıp gelme şansımız olmaz. İşte bu yazı da düğün öncesi yapılabilecek cilt hazırlıklarına değinmek istiyorum.

Hazırlık

Haberin Devamı

Düğün gününden altı ay önce hazırlıklara başlamak bizim yararımıza olacaktır. Dekolteli bir gelinlik tercih edecekseniz, açıkta kalan bölümlerin sivilcesiz olması göze hoş gelecektir. Böyle bir sıkıntı geçiciyse sorun bulunmamaktadır. Ama bu sorun sürekliyse dermatologa başvurmak çözümü kolaylaştıracaktır. Bu altı aylık dönemde cildinizi temiz tutmaya özen gösteriniz. Sabunun ciltteki yağ ve kiri arındırma gibi bir görevi vardır. Ama içeriğinde güçlü katkılar bulunan sabunlar aksine cildinizi kurutur ve kaşındırır. Aynı durum yüz üzerinde yapılacak temizleme için de geçerlidir.

Yüzünüzü sabunla yıkarken çok iyi temizlenmiş gibi hissediyor, cilt problemlerinize faydalı olmasını istiyorsanız sabun seçimini doğru yapmanız gerekir.

Biz dermatologlar sivilce ve cilt sorunu olanlar için kükürtlü ve zeytinyağlı sabunları öneririz. 3 ay öncesinden de düğün sırasında çekilecek fotoğraflarda güzel görünmek için glikolik asit ya da salisilik asit içeren bir temizleyiciyle yüzün temizlenmesini öneririz. Peeling bu işin olmazsa olmazlarındandır.

Soru ve cevaplar

Genel hatlarıyla ifade ettiğim bu hazırlık sürecini daha iyi size ifade edebilmek için, soru ve cevap şeklinde anlatmak istiyorum.

Haberin Devamı

Cildiniz nasıl güzel görünebilir?

Öncelikle düğün demek koşuşturmak ve stres demektir. Düzenli uyumaya, sinirlenmemeye, yüz masajı ve egzersizler yapmaya çalışın. Bol bol su için ve her gece makyajınızı mutlaka temizleyin.

Cilt bakımı için ne kadar zaman ayırmalıyız?

Düğünden 2 ay önce cildi bakıma almak bizim için yeterli olacaktır. Aslında sadece düğün için değil her zaman bakım yapmak, dermatologlara danışmak sizin için önemlidir.

Cildime yaptığım bakımı ne kadar koruyabilirim?
Düzenli olarak cildinize ayıracağınız 10 dakika aslında, sizi yıl boyunca külfetten kurtaracaktır. Kararında fondöten veya 15 koruma faktörlü güneş krem sürmeniz yararınıza olacaktır. Böylelikle cildinizi güneş ışınlarından, hava kirliliğinden ve tüm dış etkenlerden kolaylıkla koruyabilirsiniz.

Haberin Devamı

Cilt problemi karşısında ne yapmalıyım?

Sabah uyandığınızda eğer yüzünüzde bir sivilce çıkarsa sakın sıkmayın. Teninize uygun bir kapatıcı ile kamufle edebilirsiniz. Gözlerinizin altında siyah halkalar olması durumunda fondöten kurtarıcınız olabilir. Nikah öncesi iyi bir uyku ve içki içmemeniz sağlığınız için gereklidir.

Evlilik öncesi bakım gereklidir

Cilde düzenli olarak peeling yaparsanız ölü hücrelerden kolay kurtulabilirsiniz. Eğer cildinizde lekeler varsa, bunun için fraksiyonel lazerden yardım alabilirsiniz.

Yazın gelişi mutluluk kaynağıdır bizlere… Özellikle düğün sezonu hazırlıklarında biz kadınlar ev döşemesi, gelinlik, düğün salonun tasarımı derken kendimizi ihmal ederiz. Bu düğünün asıl objesi biziz aslında. Peki, bu kadar önemliysek neden kendimize bakmayı ihmal ederiz? İşte bu yüzden cilt hazırlıklarına önceden başlamalı, sadece düğün için değil sağlıklı yaşam ve güzelliğimiz için bakımımızı yapmalıyız…

İyi haftalar…

Yazarın Tüm Yazıları