Çay ağacı yağının faydalarını biliyor musunuz?

Doğanın şifalı elleri biz insanların her zaman üzerinde olmuştur.

Haberin Devamı

Doğanın şifalı elleri biz insanların her zaman üzerinde olmuştur. Beni yakından takip eden okuyucular ve hastalarım bilir, doğanın enerjisine ve iyileştirici gücüne hep inandım. Tedavilerimde mümkün olduğunca ondan yararlanıyorum. Ama buradaki püf noktası doğru şekilde, doğru yerde kullanmada yatıyor. Aynı doğa, yanlışlığı da affetmez sizi iyileştirmek yerine daha da fazla hasta edebilir. İşte Tanrı’nın en büyük hediyelerinden biri olan doğanın içinde yer alan ‘’çay ağacı yağı’’nı anlatmaya çalışacağım.

Çay ağacı yağının faydalarını biliyor musunuz

ÇAY AĞACI YAĞININ ANAVATANI NERESİDİR?

Çay ağacı yağının dünyaya armağan olduğu topraklar Avustralya, tabii ki de Aborjin kabileleridir. Bu yağ binlerce yıldır bu kabilelerde antiseptik ve antibakteriyel özelliği ile kullanılmaktadır. Kesik, yara, mantar gibi sorunların tedavisinde birebirdir.

Haberin Devamı

ÇAY AĞACI YAĞI HANGİ BÖLGELERİN TEDAVİSİNDE KULLANILIR?

  • Bulaşıcı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu hastalıkların başlıcaları içerisinde; kızamık, su çiçeği, gribal enfeksiyon ve soğuk algınlıklarını sayabiliriz.
  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde faydalıdır. Solunum yolları, astım, boğaz ağrısı, öksürük gibi rahatsızlıklarda kullanılır.
  • Ağız, diş ve boğaz temizliği tedavisinde başarılıdır.
  • Bakteri ve mantarların sebep olduğu; ciltte aşırı yağlanma, siğil, kaşıntı, döküntüler, kepek gibi cilt hastalıklarına karşı doğal antiseptiktir. Güneş yanıklarına ve derideki soyulmalarına iyi gelir.

Çay ağacı yağının faydalarını biliyor musunuz

7 MADDEDE ÇAY AĞACI YAĞININ KULLANIM ALANI

Mantar enfeksiyonları

Vücudumuzun tüm uzuvlarında meydana gelen mantar enfeksiyonlarında kullanılır.
Ayak tırnaklarında oluşan mantara karşı çay ağacı yağını günde 3 kez olmak üzere 3 ay boyunca rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Akne sorunu

Akneler üzerine doğrudan uygulanan yağ ile çözüm bulabilirsiniz. Tahriş olmaması için günde 2’den fazla sürülmemeli, ayrıca cildinizin alerjik durumunu yakınen takip etmelisiniz.

Güneş yanığı ve kızarıklık

Güneşten kaynaklı kızarıklık ve yanıklarda doğrudan seyrelterek (badem, zeytin yağı vb.) cildinize sürebileceğiniz gibi güneş kremine 2-3 damla koyarak kullanabilirsiniz.

Ağız bakım ürünlerinin temizliği

Ağzımızın bakımında kullandığımız tüm araçlar belirli bir süre sonra bakterilerin üzerinde çoğalması için doğal bir ortam sağlar. İşte bu durumu ortadan kaldırmak için çay ağacı yağını kullanabilirsiniz. 2-3 damla yağ ile temizleyeceğiniz malzemeleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Nefes kokusu sorunları

Kötü kokan nefes, plak, diş eti iltihabı gibi oral sorunların tedavisinde kullanılan çay ağacı yağı, bakteri oluşumunu engellemede çok başarılıdır. Gece yatmadan önce ılık bir suya damlatacağınız 3-4 damla yağ ile yapacağınız gargara bu alanda faydalı olacaktır.

Haberin Devamı

Boğaz iltihabı problemleri

Buhar ile yapılan tedaviler nefes açma dahil bir çok alanda çok başarılıdır. Çay ağacı yağını sıcak suya karıştırıp buharını soluyarak yapacağınız uygulama balgam sökümünde çok işe yarayacaktır. Sadece boğazınız değil aynı zamanda göğüs hastalıkları, nefes darlığı gibi sorunlarda da çay ağacı yağı rahat nefes almayı sağlar.

Çamaşırlarınızda oluşan mikrop ve bakteri sorunları

Çamaşır yıkarken yumuşatıcı bölümüne ekleyeceğiniz 3-4 damla çay ağacı yağı, çamaşırlarınıza ferah bir koku verirken aynı zamanda antiseptik özelliği sayesinde mikrop ve bakterilerin ölmesini sağlayacaktır. Bu sayede daha hijyenik çamaşırlara sahip olacaksınız.

Haberin Devamı

ÇAY AĞACI YAĞININ YAN ETKİSİ VAR MIDIR?

Aşırı ve bilinçsiz kullanım nedeniyle bazı sorunlar yaşamanız olasıdır. Özellikle göz çevreniz ve kasıklarınız gibi hassas alanlarda daha dikkatli olmanız gerekir. Havaya bıraktığı gaz gözünüzü yakabilir, hassas bölgeleriniz tahriş olabilir. Yine aşırı yağı soluma nedeniyle baş dönmesi, kusma gibi yan etkiler görülebilir. Bu durumda hızlıca o ortamdan uzaklaşmanız, vücudunuzda mevcut ise ılık suyla temizlemeniz gerekmektedir. Her ihtimale karşı bir doktora görünmenizi de şiddetle tavsiye ederim.

Yazarın Tüm Yazıları