GeriÖznur Simav Kredi kartı evliliklerin düşmanı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kredi kartı evliliklerin düşmanı

Kredi kartı evliliklerin düşmanı

"Kredi kartı da yuva yıkar mı?" demeyin!

Kredi kartı da yuva yıkar mı demeyin! Günümüzde bilinçsizce yapılan harcamalar, maddi yıkımların yanı sıra ilişkileri de zedeliyor. İletişim ve Aile Danışmanı Öznur Simav, özellikle kredi kartı kullanımına yönelik aile içinde alınması gereken tavrı anlatıyor.

Büyüklerin Yaşam Tarzı, Çocuklara Örnek Oluyor

Aile birliği, çocukların eğitilmesinde, onların bedensel ve ruhsal sağlıklarının korunmasında önemli bir yer tutar. Anne-baba, topluma birey kazandırmakta model olmaktadır. Bu nedenledir ki anne-baba ilişkilerinin sağlıklı olması, iletişimin güçlü olması çok önem kazanmaktadır. Kopuk ilişkiler içinde büyüyen çocuklar, ailenin olumsuz özelliklerinden yararlanmakta; kendileri için toplumda onaylanmayan davranış ve tutumları benimsemektedirler. Çünkü aile kendileri ile ilgili sorunlar yaşamakta ve yeni yetişecek filizleri ile ilgilenememektedirler.

Evlilik, sözleşmedir ve taraflar birbirlerine kötü günler yaşatmamak için sevgi dolu ifadelerle “Evet” derler. Tüm çaba, sevdiği kişiyi üzmemektir. En azından başlangıçta böyledir. Zaman içinde, istemeyerek de olsa bazı pürüzler yaşanması mümkündür. İyi niyetli olduktan sonra ve art niyet düşünülmedikçe çözülemeyecek problem yoktur. Ancak harcamanın boyutları doğal sınırlar içinde olmadıkça iyi niyet düşünülemez.

Evlilik, maddi konuların da ortak kararlarla yürütüldüğü bir kurumdur. Günümüzde kredi kartı kullanımı evlilik birliğini sarsmakta, geri dönülmez yollara sevk etmektedir.

Birçok bankadan kredi kartı alınmakta, yapılan harcamalar ödeme sınırlarının çok üstüne taşmaktadır. Kredi kartı kullanımı tamamen bireye aittir ancak olumsuz etkileri tüm aileyi sıkıntıya sokmaktadır.

Aman Dikkat!

Kredi kartı kullanımı, psikolojik özellikler taşımakta olup herkes burada başarılı olamamaktadır. Duygularına ve isteklerine yenik düşmektedir.

Kredi kartı kullanımı beceri ve ince hesap işi olmakta, toplumda bilinçli ve eğitim düzeyi yüksek olarak görülenlerde dahi problemler yaşanmaktadır.

Eşler, birbirlerinin harcamaları ve harcama boyutlarından haberdar olmalı, kötü sürprizler yaşanmamalıdır.

Bunun yanında mesleği ve ödeme gücü olmayan 18 yaşını geçmiş kişilere de kredi kartı verilmemelidir ya da ödemede destek olacak kişinin sınırlama getirmesi sağlanmalıdır.

False