GeriNurhan Demirel Eski sevgilinizi Facebook’tan silmeli misiniz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eski sevgilinizi Facebook’tan silmeli misiniz?

Eski sevgilinizi Facebook’tan silmeli misiniz?

İlk yaptığımız onu sosyal medya hesaplarından silmek oluyor ama...

“İlişkisi Yok” kitabıyla bu soruya cevap bulan İletişim Uzmanı, Eğitmen ve Sosyal Medya Danışmanı Nurhan Demirel, ilişkilerimizin sosyal medyadaki görünürlüğü konusunda şunları söylüyor:

“Facebook hayatımıza girmeden önce bir arkadaşımızla kavga ettiğimizde küser, bir süre görüşmezdik. Daha sonra dayanamaz affeder, arkadaşlığımıza devam ederdik. Normal şartlarda da böyle olması gerekmez mi? Arkadaşlıkta ve aşkta zaman zaman kavgalar, anlaşmazlıklar, can sıkıcı durumlar yaşanabilir. Önce darılır, sonra barışırız. Ancak Facebook’un hayatımızın adeta içine işlemesiyle birlikte ilişkilere ve arkadaşlıklara da son noktayı koyma biçimimiz değişti. Örneğin, sevgilimizle aramızda bir problem olduğunda bunu konuşmak yerine, onu Facebook’tan silmek gibi tepkiler sergilemeye başladık. Üstelik sadece sevgililer de değil, biriyle bir problem mi yaşadık, bir konuda ayrı mı düştük, ilk yaptığımız hemen onu Facebook’tan silmek oluyor... Kavga ettiğimiz arkadaşlarımızı da ‘CTRL+Z’ yapmaksızın Facebook listemizden silerek hayatımızdan çıkarıyoruz. Facebook’tan birisini arkadaşlıktan çıkardığımızda bu davranışımız ‘Artık seninle görüşmek istemiyorum’ anlamına geliyor. Böylelikle gerçek ilişkiler sanal dünyada bitiyor ve bir daha görüşmemek üzere yollarımız ayrılıyor.”

Bütün sosyal medya hesaplarından silmek doğru mu?

Nurhan Demirel, sözlerine şöyle devam ediyor: “Ayrılan iki insanın karakterleri, ilişkilerini nasıl bitirdikleri gerçek hayatta arkadaş kalıp kalmayacaklarını belirliyor. Facebook’ta da durum farklı değil ama yine de eski sevgilinizin arkadaş listesinde olması saatli bir bombanın üzerinde oturmak gibidir. Size atacağı bir mesaj ya da fotoğrafınıza yapacağı bir yorum, varsa yeni sevgilinizden ayrılmanıza ya da Facebook arkadaşlarınıza karşı zor durumda kalmanıza neden olabilir. İlişkinin bittiğine inanıyor ve barışma umudunun olmadığını düşünüyorsanız, ayrılık konuşmasını yaptıktan sonra bütün sosyal medya hesaplarınızdan eski sevgilinizi silebilirsiniz. Biten ilişki sonrasında her ne kadar arkadaş olarak kalmaya karar verilse de, yaşanan duygusal bir ilişki sonrasında hiçbir şey olmamış gibi arkadaşça devam etmek çok kolay olmayabilir. Eğer bir tarafın sevgisi bitmemiş ve barışma umudu varsa her fırsatı kollayacak ve barışmanın yollarını arayacaktır. Bütün sosyal medya hesaplarınızı yakın takibe alacak, sizi gölgeniz gibi takip edecektir. Ancak kafanızda ilişkiyi tamamen bitirmişseniz bu konudaki girişimler sizi oldukça rahatsız edecektir. Hayatınıza yeni biri girdiğindeyse herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için en iyisi eski sevgilinizi hayatınızdan ve sosyal medya hesaplarınızdan tamamen çıkarmanız.”  

False