Meriç Çağrı Ağır
Meriç Çağrı Ağır
Meriç Çağrı AğırYazarın Tüm Yazıları

Fetal kordon ne zaman kesilmeli?

Fetal kordon anne ile bebek arasında kurulan ilk bağdır. Bu bağ sayesinde bebek anne karnındaki bütün ihtiyaçlarını karşılar ve bu kordonun kesilme süresi son zamanlardaki tartışma konularından biridir.

Haberin Devamı

FETAL KORDUNUN KESİLME SÜRESİ

• Bebek doğar doğmaz kesmek
• 30-60 sn sonra kesmek
• 1-3 dk arası kesmek
• Kordondaki atımların bitmesini beklemek
• Kordonu kesmeden plasenta (eş) ile beraber çıkartmak gibi seçeneklerden biri seçilirken ailenin tercihlerinin yanında tıbbi gereksinimler de önem arz eder.

Fetal kordon ne zaman kesilmeli

ACİL TIBBİ MÜDAHALELERDE KORDUNUN ERKEN KESİLMESİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Örneğin, günümüzde eskinden önerilen bebek doğar doğmaz kordonun kesilmesinin sanıldığı kadar faydalı olmadığı ispatlanmışken, bebeğin kötü doğduğu ve acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyduğu durumlarda erken müdahale için kordonun erken kesimi çok önemli olabilir. Yine özellikle spinal anestezi değil de genel anestezi uygulanan sezaryen doğumlarda bebeğe anestezik madde geçişi bebeğin solunumunu baskılayabileceğinden kordon kesim süresi oldukça önem taşımaktadır. 

Dünyada yapılan çalışmaların birçoğu 30-60 sn kadar beklenilmesini önerirken, 1-3 dk beklenmesini öneren çalışmalarda az değildir.

Doğal doğum veya doğadaki gibi doğum savunucuları genelde kordonu kesmek için kordondaki atımların tamamen durması gerektiğini savunurken, nadiren de olsa kordonun kesilmeden plasenta ( eş ) ile beraber çıkarıldığı örnekleri de günümüzde görmekteyiz.

Fetal kordon ne zaman kesilmeli

BEBEĞİN HASTALIKLARA KARŞI KORUNMASI AÇISINDAN KORDON BİRKAÇ SANİYE BEKLETİLEREK KESİLMELİDİR

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu kordonun doğumu takiben 30-60 sn beklendikten sonra kesilmesini önermektedir. Böylece kordondaki kanın büyük kısmının bebeğe geçişi sağlanmış olacaktır. Kordonun beklenerek kesilmesi bebeğin ihtiyacı olan başta demir olmak üzere birçok maddenin bebeğe geçişini sağlayarak yine başta anemi ( kansızlık ) olmak üzere birçok hastalıktan bebeğin korunmasını sağlayacaktır.

Fetal kordon ne zaman kesilmeli

KORDONUN ÇOK GEÇ KESİLMESİ SARILIĞA NEDEN OLABİLİR

Bunun yanında kordonun geç kesilmesinin yenidoğan sarılık riskini artırma ihtimali düşünülse de günümüzde yenidoğan sarılığı konusunda hekimlerin bilgi ve deneyimlerinde ki artışla beraber bu durum ciddi bir risk oluşturmamaktadır. Yine son zamanlarda anne ve babaların kordon kanı saklama tercihlerinde ki artış da kordonun kesilme süresini etkilemektedir. Kordonu kesmek için fazla beklenmesi durumunda, kordon kanı bankacılığı için yeterli miktarda kan alınamama riski ile karşılaşılabilinir. 

Ayrıca enfeksiyonlardan korunma amacı ile oda ısısı düşürülmüş doğumhane ve ameliyathanelerde kordon kesilmesi için beklenen sürede bebeğin ısısının korunmasına da özen gösterilmelidir.

PLASENTE KORDON ARACILIĞI İLE ANNEDEN ALDIĞI KANI BEBEĞE İLETİR

Fetal kordon ne zaman kesilmeli

Kendi doğumlarında yenidoğan bebek ile ilgili ek bir risk faktörü yok ise, ailelerin farklı bir tercihi yok ise 30 -60 sn beklemeyi tercih ediyorum. İşin özünde plasenta anneden kanı alıp süzer ve süzdüğü kanı kordon aracılığı ile bebeğe iletir. Plasentanın bebek tarafı olan kordondaki kan bebeğe aittir, doğum anında da bebeğe ait olan bebeğe verilmelidir.

Sonuç olarak her doğum kendi içinde değerlendirilip, yenidoğan bebeğin durumuna bakılarak ve ailelerin tercihlerini de göz önünde bulundurularak kordon kesim süresine karar verilmesi uygun olacaktır.

Yazarın Tüm Yazıları