Çocuğum neden yalan söylüyor?

Çocuklar neden yalan söyler? Çocuklarda yalan söyleme nedenleri nelerdir?

Haberin Devamı

Çocukların masum bir dünyası ve sınırsız hayal güçleri vardır. Bu sınırsız dünyalarına kimi zaman hikayeler, kimi zaman abartılar kimi zamanda masum yalanlar dahil olabilir.

Ebeveynleri endişelendiren bu durumu ortaya çıkaran sebepler de oldukça farklıdır. Çocuklar çevrelerinde gelişen olaylara karşı bir savunma mekanizması oluşturmak veya içinde bulundukları durumdan çıkabilmek için yalan söyleyebilir. Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, konuyla ilgili önemli bilgiler veriyor.

ÇOCUĞUM YALAN SÖYLÜYOR!

Çocuklar kimi zaman çeşitli sebeplere bağlı olarak yalana başvurabilir. Korktuğunda, yaramazlık yaptığında veya eğlenceli olabileceğini düşündüğü için yalan söyleme eğilimi gösterebilir. Bunun yanı sıra çocuklar zaman zaman hikayeler kurgulayabilir. Bu noktada ebeveynlerin bu durumu yalan olarak yorumlamaması ve gelişimin bir parçası olarak kabul etmesi önemlidir. Ayrıca çocuğun yalan söyleme sebeplerinin yaşlara göre farklı anlamları olabileceği de unutulmamalıdır.

Haberin Devamı

SÖZDE YALANLAR, GERÇEK YALANLAR OLARAK GÖRÜLMEMELİ

Çocuklar gerçeklik algısını zamanla kazanır. Bu durumda çoğu zaman neyin doğru, neyin yalan olduğunu ayırt edemezler. Bazen evde tek başlarına konuştuklarına, hikayeler anlattıklarına ya da bazı olayları abartarak anlatmak için olmayan şeyler eklediklerine şahit olabilirsiniz. Tüm bunlar bir yalan söyleme çabasından değildir. Çocuğun sınırsız hayal gücünü dışa vurma biçimidir ve gelişimi için gayet normaldir. Özellikle de 5 yaşına kadar çocuklar, gerçeğe bağlı kalmak zorunda hissetmediği için bu tür davranışlara başvurabilir.

5 – 8 YAŞ ARASINDAKİ ÇOCUKLARIN YALAN SÖYLEME NEDENİ FARKLIDIR

Artık ev dışında yeni bir sosyal çevreyle tanışan çocuklar, gerçek ve yalan ilişkisinde farklı bir boyut kazanır. Her ne kadar gerçek ile yalan arasındaki farklı ayırt etmeye başlasa da ebeveynlerini memnun etmek için zaman zaman yalana başvurabilir. Bu durumda anne-babaların beğenmeyeceğini, kızacağını düşündükleri şeyleri saklamayı ya da yalan söyleyerek değiştirmeyi tercih edebilirler.

CEZALANDIRMA KORKUSU YALAN SÖYLEMEYE İTEBİLİR

Eğer çocuğunuz cezalandırılma korkusuyla yalan söylüyorsa bu konudaki en büyük suçlu siz ebeveynlersiniz. Çocuğunuz yaramaz veya tembel olabilir, çok hareketli veya konsantrasyon eksikliği yaşıyor olabilir. Sizin kafanızda yarattığınız mükemmel çocuk profiline de uymayabilir. Bu noktada tutunduğunuz aşırı mükemmeliyetçi tutum karşısında ceza almak istemeyen çocuk korku ve endişeyle birlikte yalan söyleyebilir.

Haberin Devamı

ROL MODEL OLARAK GÖRDÜKLERİ EBEVEYNLERİ TAKLİT EDEBİLİRLER

Çocukların bir kahramanı varsa, bu kişiler ebeveynleridir. Dünyayı keşfederken, öğrenirken anne babalarını izler ve taklit ederler. Eğer çevrelerinde sürekli masum da olsa yalan söyleyen ya da çocuklarına ‘Dün gece evde olduğumuzu söyle’ gibi yalan söylemelerini tembih eden ebeveynlerin olması çocukların yalan söylemesini kolaylaştırabilir. Hatta yalan söylemeyi çocukların gözünde normalleştirebilir.

Tüm bunların yanı sıra;

Sevgisiz bir ortamda yetişiyorsa,
Zor durumda kaldığını hissediyorsa,
Ebeveynlerinin beklentilerini karşılamaya çalışıyorsa,
Bazı konularda eksiklik hissediyorsa,
Dikkat çekmek istiyorsa,
Kendini koruma çalışıyorsa çocuklar yalana başvurabilir.

Haberin Devamı

PEKİ, YALAN SÖYLEYEN ÇOCUĞA NASIL YAKLAŞILMALI?

Yukarıda da belirtilen nedenler göstermektedir ki, çocukların yalan söylemesinin en önemli nedeni ebeveynlerin ona karşı olan tutumlarıdır. Dolayısıyla çocuklarının yalan söylediğini fark eden ebeveynler, cezalandırmak, bağırmak, tehdit etmek veya fiziksel şiddet uygulamak yerine, anlayışlı davranmalıdır.

  • Öncelikle yalanı ortaya çıkaran sebepleri saptamalıdır.
  • Eğer sorun ilgisizlikse çocuklara daha çok vakit harcamalı, kaliteli ve ortak zamanlar yaratılmalı,
  • Mükemmeliyetçi tutumdan vazgeçilmelidir. Bu durum çocuk üzerinde çok ciddi bir baskı yaratacağından yalan söylemek zorunda hissedebilir.
  • Otoriter olmakla tehditkar olmak arasındaki çizgiyi kaçırmayın.
  • Çocuklarınız sizi örnek alır. Bu sebeple onu kendi yalanlarınıza dahil etmeyin.
  • İletişim diliniz sevgi olsun.
  • Korku imparatorlu değil, sevgi cumhuriyeti kurun. 
Yazarın Tüm Yazıları