Bebeklerde egzersiz, zihinsel ve bedensel gelişime katkı sağlıyor

En değerli varlıklarımız, çocuklarımızın da spora en az bizim kadar hatta bizden daha fazla ihtiyaçları var. Bu fiziksel aktivite, sadece çocuklarımızın kendi ayaklarının üstüne bastığı zamandan itibaren değil; zihinsel ve bedensel gelişimlerinin en önemli evresinde, yani ilk bir yaş döneminde de çok büyük önem taşır.

Haberin Devamı

3-6 ay ve 6-9 ay bebeklerde yapılan bebek jimnastiğiyle, bebeğin hem bedensel hem de zihinsel gelişimini olumlu yönde etkiler. Özellikle bu dönemde bebeklerin hareketleri kısıtlıdır ve çevresiyle olan ilişkileri de oldukça sınırlıdır. Bu tür bir fiziksel çalışma bebeklerin kendi bedenleri hakkında farkındalık sahibi olmalarını da sağlamaktadır.

3-6 ay arasında yapılan egzersizler, bebeğin kapalı olan el ve ayaklarının küçük masajlar yardımıyla açılmasını ve kas gelişiminin daha hızlı olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bu dönemde yapılan egzersizler, bebeklerin sırt üstünden yüz üstüne dönme yeteneklerini artırarak vücutlarının kuvvetlenmesine yardımcı olmaktadır. Boyun kaslarının gelişimi, bacak ve kol kaslarının uzaması ve yük taşıyabilir hale gelmesi bu dönemin en büyük özelliklerindendir. Yapılan egzersizlerle bunlar desteklenmekte ve bir sonraki gelişim dönemine bebeği hazırlamaktadır.

Haberin Devamı

- Alınan kalsiyumun (anne sütü ya da hazır mama) kemiklerin her hücresine doğru oranda ulaşmasına,
- Bebeğin kas ve iskelet sisteminin gelişimine,
- Bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimine,
- Bebeğin dayanıklı olmasına, sakatlanma riskinin azalmasına,
- İleri dönemlerde ortaya çıkacak duruş bozukluklarının engellenmesine,
- Bebeğin sporu tanımasına ve sevmesine,
- Bebeğin kendini tanımasına; güven ve beceri duygusunun gelişmesine,
- Bebeğin cesaret kazanmasına,
- Bebeğin sosyal gelişimine,
- Anne babayla kurulacak ilişkinin sağlam atılmasına yardımcı olur.

6-9 ay bebekler, artık yüz üstü durabilecek kuvvete erişmiş; kollarının üstünde durabilmekte ve boyun kaslarını kontrol edebilmektedir. Bu dönemin egzersizlerinde amaç, bebeğin emekleme ve ayağa kalkma sürecine yardımcı olabilmektir.

El ve ayak kaslarını kuvvetlendirecek hareketlerle bebeğin emekleme sürecinde kendisine olan güvenin artması da sağlanmaktadır. Bu dönemin bir diğer önemli gelişimi ise bebeğin kendi başına oturur pozisyona geçebilmesidir. Burada özellikle altını çizmek istediğim nokta arkasına hiçbir destek konmadan bebeğin kendi doğal gelişim sürecinin tamamlanarak (omurilik yapısının kuvvetlenmesi) kendi başına oturması beklenmelidir. Bu dönemde yapılan egzersizlerle bu kuvvetlenme desteklenmiş ve sonrasında gelişecek omurilik, bel ve boyun problemlerinin oluşması engellenebilmektedir. Ülkemizde oldukça sık görülen bel ve kuyruk sokumu rahatsızlıkları, bebek yaşta yapılan yanlışların birer sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yazarın Tüm Yazıları