Geriİlker Sücüllü Kendi küçük derdi büyük bir hastalık: Anal fistül
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kendi küçük derdi büyük bir hastalık: Anal fistül

Kendi küçük derdi büyük bir hastalık: Anal fistül

Bağırsak sistemimizin son bölümü olan anal kanal ile makat çevresindeki deri arasında olan bir kanal şeklindeki bağlantıya “anal fistül” denir. Genellikle aynı bölgede geçirilmiş “anal apse” hikayesi bulunan hastaların makat çevresinde sivilce benzeri bir yara ve buradan olan kötü kokulu akıntı şikayeti mevcuttur. Bireylerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen anal fistül nedir? Hastalığın belirtileri ve tedavi yöntemleri nasıl yapılmalıdır? Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. İlker Sücüllü konuyla ilgili görüşlerini aktardı.

Hastalığın başlangıç aşamasında, anüsün iç kısmında yerleşik, salgıladığı sıvı ile rahat dışkı yapılmasını sağlayan küçük bezlerde bir tıkaç meydana gelir ve makatta kızarıklık, ağrı, hassasiyet, dolgunluk ve ateş olarak kendini gösterir. Anal apse olarak isimlendirilen bu durum acil olup daha ciddi, ölümcül durumların olmaması için apsenin bir an evvel boşaltılması şarttır. Bazen kendiliğinden boşalan ya da cerrahi olarak kontrollü bir şekilde boşaltılan apselerin yarısından çoğunda da anal fistül gelişir.

Anal fistül, iç çamaşırda sürekli kirlenme ve ağrıya neden olarak hastaların yaşam kalitelerini bozabileceği gibi tekrarlayan perianal apselere de neden olabilir. Çok az oranda da olsa uzun dönemde anal kanser gelişimi için de bir risk faktörüdür.

ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Anal fistülün tedavisi cerrahidir. Doğası gereği tekrarlamaya meyilli olan hastalığın tedavisinde amaç, hastanın büyük abdest ve gaz tutma mekanizmasını bozmadan mevcut kronik enfeksiyonunun giderilmesi ve hastalık yapan anormal kanalın ortadan kaldırılmasıdır. Başarılı bir ameliyat için perianal fistülün tiplendirilmesi çok önemlidir. Makatın hemen etrafında, dairesel bir biçimde bulunan büyük abdest tutmayı sağlayan kas yapısıyla olan ilişkisine göre anal fistülün tiplendirilmesi yapılır. Sadece muayene ile yetinmeyip “endoanal ultrasonografi”, “magnetik rezonans” gibi radyolojik yöntemlerden faydalanılması ve bu tiplendirmenin en doğru şekilde yapılması sağlanmalıdır. Perianal fistül, bazen iltahabi bağırsak hastalıkları (Crohn Hastalığı, ülseratif Kolit) ile birliktelik gösterdiği için hastaların bu yönden de değerlendirilmesi gerekir. Anal fistül hastasında, cerrahi tedavisi planlanırken hastanın fistülünün tipi, muayene bulguları, varsa daha önce geçirilmiş perianal bölge ameliyatları ve gaz gaita kontrolü mutlak surette göz önünde bulundurulmalıdır. Tanı netleştirildikten ve tiplendirmesi yapıldıktan sonra cerrahi tedavi planlanması yapılmalıdır.

ANAL FİSTÜL TEDAVİSİNDE LAZER UYGULAMASI

LAFT (Lazer ablation of fistula tract - Lazer ile fistülün kapatılması)

Cerrahi uygulamalar içerisinde sıkça kullanılan ısının vücuda iletimi sırasında kullanılan teknolojilerden biri ve en güncel olanı lazerdir. Bu yöntem kullanılarak yüksek derecede bir ısı cerrahın kontrolünde dokuya aktarılarak kansız ve yan etki açısından düşük bir uygulama elde edilir. 

Makat kasları ile yakın ilişkisi bulunan fistüllerin tedavisinde kullanılan lazer, son günlerde gerek cerrahlar gerekse hastalar arasında en popüler yöntemlerinden biri olmuştur. Burada amaç fistülün, iç kısmından itibaren lazer yardımıyla tamamen yakılarak kapatılmasını sağlamaktır. Uygun hasta seçiminin çok önemli olduğu bu yöntemde, eşlik eden apse varlığı veya birden fazla fistülün olması başarı şansını düşürür. Bu nedenledir ki ameliyat öncesi yapılan görüntüleme yöntemlerinin başarısı direkt ameliyatın başarısına etki eder.

Lazer uygulamaları genel cerrahi pratiğinde anal fistül dışında hemoroid ve pilonidal sinüs gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Hastaların en büyük endişesi olan ameliyat sonrası ağrı bu uygulama ile en aza iner ve hastalar işlerine erken dönemde dönebilir. Burada hastalar açısından özellikle dikkat edilmesi gereken unsur, hala bu tedavi modalitesi konusundaki bilgi kirliliğidir. Unutulmamalıdır ki bir tedavi aracı ne kadar iyi ve etkin olursa olsun uygun bir hasta ya da hastalıkta kullanılmaması durumunda sonuç başarısızlık olacaktır.

HÜRRİYET AİLE ÖZEL 

False