Yanak inceltme estetiği nasıl yapılır?

Yanakların doğal yapısında bukkal yağ yastıkları bulunur ve kişi yaşlandıkça bu yağ yastıkları yoğunlaşır ve tombul yanaklı bir görünüm ortaya çıkar. Bu, biriktikten sonra kaybedilmesi zor olan bir yağ alanıdır. Yanaktan yağ alımı prosedürü işte bu bukkal yağ yastıklarını hedef alır.

Haberin Devamı

Bukkal yağ azaltımı yanaklara uygulanan bir prosedürdür. Yanaklarda çeşitli sebeplerden oluşan aşırı yağlanmayı gidermek için uygulanır. Minimal invaziv ile gerçekleştirilen bir tekniktir. Kesiler ağzın içerisinden açılır. O yüzden dışarıdan görülen bir iz oluşmaz.

YANAKLARDA İZ KALMAZ

Yanaktan yağ alımı ile hedeflenen alan yanak içinde bulunan bukal yağ yastığıdır ve ağzın iç kısmından küçük insizyonlar açılır. Ardından liposuction yöntemi ile yanaklardaki aşırı yağ birikimi çekilerek alınır. Prosedür yaklaşık bir saat sürer ve genel anestezi ya da bilinçli sedasyon yani lokal anestezi altında yapılır.

İYİLEŞME SÜRECİ KISADIR

Yanaktan yağ alımında uygulanan teknik ve kişinin genel cilt yapısına göre iyileşme süreçleri farklılık gösterir. Birkaç gün çiğneme hareketi yaparken çiğneme kaslarında hafif ağrı hissedilebilir. Prosedürün nihai sonuçlarının ortaya çıkması birkaç hafta sürebilir. Yanaktan yağ alımı işleminin sonuçları kalıcıdır. Bu neden ile operasyona karar vermeden önce çok iyi bir araştırma yapılmalı ve estetik cerrahtan tüm süreç hakkında ayrıntılı bilgi alınmalıdır. Yanaktan yağ alımında diğer cerrahi tekniklere kıyasla iyileşme süreci daha kısa da olsa, yine de belirli bir iyileşme sürecine ihtiyaç vardır. Unutulmaması gereken en önemli konu ise tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi bu prosedürde de iyileşme süreci kişiden kişiye farklılık gösterir.

Haberin Devamı

İyileşme sürecinde enfeksiyon oluşmaması için cerrahınızın size sunacağı tüm bakım önerilerine maksimum derecede dikkat etmeniz gerekir.

İyileşme sürecinin daha hızlı geçmesi için operasyondan önce sigara ve alkol tüketimini en az bir hafta boyunca kesmek gerekir. Operasyondan önce kan sulandırma özelliği olan ilaçların kullanılmaması gerekir.

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Yazarın Tüm Yazıları