Meme estetiğindeki kriterler nelerdir?

Meme estetiği, kişinin imajını ve öz güvenini geliştirir.

Haberin Devamı

Meme büyütme estetiği gerekli kriterler uygulandığı sürece hasta memnuniyeti en yüksek estetik cerrahi operasyonlardan biridir. Bunun için operasyonun kişinin vücuduyla uyumlu ve doğal görünümlü bir sonuca ulaşması gerekiyor.

PEKİ NEDİR BU KRİTERLER?

Göğüslerinin şeklinden rahatsız olması ve operasyon için genel sağlığının yerinde olması da gerekiyor. Aşırı küçük göğüslü, doğum sonrası memede hacim ve şekil kaybı ya da meme asimetrisi olan kişiler meme estetiğinden faydalanabilir. Meme estetiği kişinin ihtiyacına göre dikleştirme ya da yağ enjeksiyonu da içeren kompozit meme estetiği ile birleştirilebilir.

Memelerin dolgunluğunu ve şeklini düzeltir. Meme ve kalça arasında dengeyi sağlar. Kişinin imajını ve özgüvenini geliştirir. Meme implantları, mastektomi veya yaralanma sonrası meme rekonstrüksiyonunda da kullanılabilir.

Haberin Devamı

Meme büyütme, göğüste ciddi şekilde sarkıklık varsa düzelmesini sağlamaz. Bunun için göğüs büyütme ameliyatının ihtiyaca göre dikleştirme operasyonuyla birlikte yapılması gerekir. Ayrıca eğer meme dokusu yetersizse implantların belli olmaması için vücudun başka bölgesinden alınan yağ hücresiyle yumuşak doku transfer yapılabilir.

Meme estetiğindeki kriterler nelerdir

MEME ESTETİĞİ OPERASYON SÜRECİ

Günümüzde birçok estetik cerrah doğal meme dokusuna daha fazla benzediği için silikon implantı tercih etmektedir. Silikon jeller içi dolu olarak kullanılabildiği gibi temassız meme estetiği tekniği ile cepler meme dokusunun içerisine yerleştirildikten sonra da doldurulabiliyor. Temassız meme estetiği yapılan kesi izlerinin daha küçük olmasını sağlamasının yanı sıra hijyen açısından avantaj sağlıyor.

Meme implantı seçenekleri yuvarlak ve damla tipi olarak ikiye ayrılır. Yuvarlak ya da damla tipi kişinin genel vücut yapısı ve kişinin tercihine göre seçilir. En önemlisi 3D tasarım cihazları aracılığı ameliyattan önce her iki tip de denenerek vücutla en uygun meme tipi hasta ile cerrah tarafından seçilebilir.

Meme büyütme prosedürüne öncellikle hastanın genel sağlık değerlendirmeleri yapılarak başlanır. Eğer hastanın genel sağlığı yerinde ise operasyon kararı alınır. Cerrahi prosedür sırasında rahatınız için anestezi uygulanır.

Haberin Devamı

İnsizyonlar göze çarpmayan alanlarda görünür yara izlerini en aza indirecek şekilde yapılır. Genel olarak kesiler göğüslerin altındaki doğal kıvrımlara gizlenir. Kesi yapıldıktan sonra göğüs implantları kas altı ya da kas üstü olarak yerleştirilir. Bu da cerrahın tercihine göre değişiklik gösterse de genellikle kas altına yerleştirilir. İnsizyonlar, meme dokusunda katmanlı ve estetik dikişlerle kapatılabilir.
Meme büyütme sonuçları hemen görülebilir. Birkaç hafta göğüslerde ödem ve cilt gerginliği hissedilebilir. Dikişlerin belirsiz hale gelmesi ise aşamalı olarak yaklaşık bir yıl sürebilir.

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Yazarın Tüm Yazıları