Liposuction uygulaması hakkında bilmeniz gerekenler!

Kimler yaptırabilir, nasıl uygulanır?

Haberin Devamı

Liposuction, vücudun karın, uyluk, kalça ve yüz gibi belli bölgelerinde, diyet ve diğer zayıflama yöntemlerine yanıt vermeyen dirençli yağ dokularının alınması ve vücut hatlarının daha iyi şekillendirilmesi için yapılan cerrahi bir yöntemdir.

KİMLER LİPOSUCTION YAPTIRABİLİR?

Öncellikle liposuction için iyi bir adayın prosedürün sonuçları hakkında gerçekçi beklentilere sahip olması gerekir. Unutmamak gerekir ki liposuction ameliyatı kilo verme değil, bölgesel incelme ve vücut biçimlendirme yöntemidir. Bu operasyona karar veren kişinin bunun bilincinde olması gerekir. Liposuction yöntemi fazla kilosu olanların zayıflamasını değil, inatçı yağların olduğu bölgeleri incelterek diğer bölgelerle daha uyumlu hale getirmeyi amaçlar.

Herhangi bir sağlık problemi bulunmayan, hamile ya da emzirme döneminde olmayan herkes liposuction uygulamasından faydalanabilir. Liposuction; şeker hastalığı, ciddi kalp ya da akciğer sorunu ve dolaşım problemi olan bireyler için riskli olabilir. Bu gibi durumlarda cerrahınızı tıbbi geçmişiniz hakkında bilgilendirmeniz genel sağlığınız açısından çok önemlidir.

Haberin Devamı

Liposuction uygulaması hakkında bilmeniz gerekenler

NASIL UYGULANIR?

  • Klasik liposuction yönteminde inceltme işlemi yapılacak bölgede 1-2 mm’lik küçük kesiler açılarak çeşitli yöntemlerle dirençli yağlar eritilir.
  • Parçalanan ve eriyen yağlar, ince kanüller ya da enjektör aracılığıyla vakumlama yöntemi ile alınır.
  • Ameliyat izlerinin görünmemesi için vücut kıvrım yerleri ile iç çamaşırı altında kalacak bölgelere operasyon uygulanır.
  • Lazer destekli liposuction yöntemlerinde ise inatçı yağlar lazer ışınıyla eritilir. Eriyen yağlar yine 1-2 mm’lik kesiler içinden ince kanüller aracılığıyla vakumlanarak alınır.
  • En gelişmiş liposuction tekniklerinden olan “LazerLipo” tekniğinde ise yağların vücut tarafından metabolik olarak böbrek ve karaciğer tarafından atılması sağlanır. Herhangi bir kesi ya da vakumlama işlemi yapılmasına gerek kalmaz.

Liposuction uygulaması hakkında bilmeniz gerekenler

LIPOSUCTION SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Liposuction operasyonu, lokal anestezi altında uygulanan ve hastaların hızlı iyileştiği bir ameliyattır. Birçok hasta uygulanan liposuction teknğine göre yaklaşık birkaç gün içinde işlerine geri dönebilir. Yine uygulanan tekniğe göre morarma ya da ağrı oranı değişiklik gösterebilir. Lazer liposuction türlerinde iyileşme süresi çok daha kısa ve sıkıntısızdır. Hemen hemen her teknikte liposuction uygulamasından sonra hastanın sıkı bir korse giymesi tavsiye edilir. Korse hem vücudun liposuction sonrası şekle girmesini hem de cildin sıkılaşmasını sağlar. Yine lazer liposuction yöntemlerinde yağ alımının dışında cilt sıkılaştırma işlemi de yapılabildiğinden cildin sıkılaşması da sağlanmış olur.

Haberin Devamı

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Yazarın Tüm Yazıları