GeriGülşah Pınaroğlu İlişkiyi bitirmek neden zor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlişkiyi bitirmek neden zor?

İlişkiyi bitirmek neden zor?

Ciddi problemler yaşıyor ama birlikteliğinizi bir türlü sonlandıramıyorsanız...

Her ilişkinin kendine has bir yaşama biçimi vardır. Bazı ilişkiler mükemmel denecek kadar güzel giderken bazıları adeta bir işkenceye dönüşüverir, sağlıklı şekilde yürümez, inişli çıkışlı hatta fırtınalı olabilir.

İlişikler ihtiyaçlarımızla yakından ilişkilidir. Neye ihtiyacımız varsa o şekilde ilişki yaşarız. Peki ya ilişkileri neden bitiremiyoruz? İçsel tehditlerimiz var bitiremememizdeki sebeplerin altında. Örneğin; “eleştirilirim”, “değersizleşirim”, “kabul görmem”, “yalnız kalırım”, “kendime yetemem”, “sevilmem”… Bunları daha da artırabiliriz.

İHTİYAÇLARINIZI BELİRLEYİN

İlişkinizde ciddi problemler yaşıyor, her yolu denemenize rağmen iyileşme görmüyor, ilişkiyi sonlandırmak istiyor ancak bunu yapamıyorsanız öncelikle aşağıdaki tabloya bakarak ihtiyaçlarınızı 1’den 10’a kadar numaralandırın. Şimdi de diğer tablodaki ilişkiyi bitirdiğinizde karşılaşacağınız içsel tehditlerinizi bulun, bu bir tane de olabilir birden fazla da. 

İHTİYAÇ   İÇSEL TEHDİT
Sevgi Eleştirilirim
SaygıVar olamam
GüvenOrtada kalırım
BağlılıkDeğersizleşirim
AidiyetSevilmem
Şefkat Kabul görmem
DeğerKendime yetemem
SamimiyetYalnız kalırım
HoşgörüÖtekileşirim
GüçDaha iyisini bulamam

Şimdi de tekrar ihtiyaçların olduğu tabloya bakarak ihtiyaçlarınızın kaç tanesi sizin ilişkinizde sağlanıyor, bunu kontrol edin ve daha önceki ilişkilerinizin bittiğinde hangi içsel tehditle direkt olarak yüz yüze geldiğinizi geriye dönüp bir hatırlamaya çalışın. Burada yapmış olduğumuz şey aslında sadece biraz farkındalıktı.

İlişkilerinizde önemli olan öncelikle kendi ihtiyaçlarınızı bilmek ve bu ihtiyaçların karşılanmasını, eşiniz, dostunuz vb. kişilerden beklemek yerine kendi çözümünüzü üretebilmek. Bununla beraber tablonun amacı içsel tehditlerin çoğunun mantıkdışı olduğunu görebilmenizdi. Belki aklınıza, “Sevgiye ihtiyacım var, bunu nasıl karşılayacağım?” sorusu düşmüş olabilir. Evet, her insanın sevilmeye, güven duymaya, ait olmaya vb. şeylere ihtiyacı vardır. Ancak bunun dozunu karşınızdaki kişi bilemeyebilir ya da bu ihtiyacınızı fark edemeyebilir. Doğrudan bunu anlatmış olsanız da yine de bu ihtiyacınızı karşılayamayabilir. Dolayısıyla yine aynı yere geliyoruz, etrafımızdaki insanlar bizim ihtiyaçlarımızı yeterli şekilde karşılayamayabilir, bunu zorlarsak da ciddi çatışmalar çıkabilir. O zaman yapacak bir işimiz daha var. Şimdi de neden şu veya buna ihtiyacınız olduğunu bulmaya çalışın. Biraz daha geçmişe gidin ve anne-babanızla olan ilişkilerinize bakın. Tamamlanmayan hangi ihtiyacınız vardı? Belki de onları tamamlamak istiyorsunuzdur farkında olmadan.

HEP AYNI İNSANLAR SİZİ Mİ BULUYOR?

Kendimizin ve ihtiyaçlarımız farkında olursak işler daha kolaylaşacaktır. Neticede bu ilişkide karşı taraftan alamadığınız ihtiyacı bir başka kişiyle yaşayacağınız ilişkide alabileceğinizin garantisi de yok. Yani ilişkiyi bitirip, kendinizi tanıma fırsatını kendinize vermez, olduğu gibi bırakırsanız yaşayacağınız diğer ilişkiler de benzer olacaktır. Bu yüzdendir “Hep aynı tip insanlar beni buluyor” demeniz. Hayır! Onlar sizi değil, siz onları farkında olmadığınız halinizle seçiyor, beğeniyor ve buluyorsunuz.

Sağlıksız bir ilişki tüm hayatınıza etki edebilecek kadar güçlü yapıdadır. Çözüm bulmadığınız ve ruhsal dengenizi koruyabilmek, sağlıklı kararlar verebilmek adına bir uzmandan destek almanız gerekebilir, farkındalığın ciddi ölçüde iyileştirdiğini unutmayın.

Uzman Psikolog
Gülşah Pınaroğlu

False