Ayurvedik Kalari Marma Terapi

Ayurvedik Kalari Marma Terapi, bedeni esnetmek ve güçlendirmek için Hindistan’da uygulanan ve 10.000 yıllık tarihe dayanan en eski masaj tekniğidir.

Haberin Devamı

Ayurvedik Kalari Marma Terapi, bedeni esnetmek ve güçlendirmek için Hindistan’da uygulanan ve 10.000 yıllık tarihe dayanan en eski masaj tekniğidir. En belirgin sonuçları ağrılardan kurtulma, bedenin doğal koruma mekanizmasını harekete geçirerek hastalıklardan koruma ve mükemmel bir forma kavuşmanızdır.

“Kalari” kelimesi Hntçe’de “savaş meydanı” demektir. Bu özel masaj binlerce yıldır Hindistan’da savaşçılara ve geleneksel dansçılara uygulanarak onların bedenlerindeki hayati noktalara (marma noktaları) gelebilecek yaralanmaları önlemek, kas ve eklemlerinin güçlenmeleri sağlanmaktadır. Böylesine güçlü etkilerinden dolayı günümüzde sporculara da yaygın biçimde uygulanmaktadır. Kalari Marma Masajı çeşitli hastalıkların ve ağrıların tedavisinde de kullanıldığı gibi wellness amaçlı genel sağlığın korunması ve yaşam kalitesinin artırılması için de etkin bir yoldur.

Haberin Devamı

Ayurveda’ya göre, Marma noktaları kasların, damarların, bağ dokuların, kemik ve eklemlerin buluştuğu bölgelerdir. Ayrıca Marma noktaları beden ve zihnin ksiştiği/buluştuğu alanlardır ve bu yüzden marma noktalarına basınç uygulandığında bazen acı hissedilebilir. Kalari Marma masajıyla negatif duygulardan arınmak, zihinsel blokajları çözerek alkol, sigara gibi bağımlılıklardan kurtulmak da mümkündür.

Antik Hindistan’da Kalari Marma Terapi, Marma noktalarına elle, ayakla yapılan masaj, sıcak ya da soğuk uygulaması, Ayurvedik merhem ya da acupressure uygulamaları gibi teknikler kullanılarak yapılırdı. Günümüzde terapi en etkin biçimde el ya ada ayakla uygulanmaktadır.

Antik çağda yaşayan ilk Ayurveda hekimleredn olan Maharishi Susrutha şöyle der: Ayakla Kalari Marma Terapi uygulanan bedenden hastalıklar, aynı arslandan korkan hayvanlar gibi korkarlar.

CHAVITI UZHICHIL / İP MASAJI/ AYAK MASAJI / KALARI MARMA MASAJI 
Ayurvedik yağlarla uygulanır ve geleneksel yöntemlerin bilimsel ve sistematik olarak yeniden geliştirilmiş formuyla uygulanan ender masajlardan biridir. Kliniğimizde Kalari Marma Terapi Ayurveda alanında eğitim almış, deneyimli uzmanlar tarafında büyük bir titizlikle ve denge tekniğiyle uygulanır.

Haberin Devamı

YARARLARI:
1. Kasları güçlendirme, esneklik kazandırma ve fazla yağlardan arındırarak bedeni şekle sokmak için mükemmel bir tekniktir.

2. Ağrı tedavisinde çok etkin bir yöntemdir.

3. Anksiyete, aşırı stres ve buna bağlı rahatsızlıkların tedavi sürecinde etkili bir araçtır.

4. Uyku bozukluklarına iyi gelir.

5. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla savaşmada bedenin hormonal ve lenf sistemlerini düzenleyerek, kemik iliği ve kan oluşumunu tetikleyerek doğal mekanizmasını aktifleştirir.

6. Sperm sayısı ve kalitesini artırır.

7. Özellikle uzun ve yorucu spor performanslarından bir gün önce yapılan Marma Masajı, performans sırasında bedenin aşırı yorulmasını ve olası incinme/ sakatlanmalara karşı korur.

8. Yorucu kas aktivitelerinden sonra metabolik atıkları kaslardan uzaklaştırır ve yorulan kasları dinlendirir.

9. Yaşam kalitesini çarpıcı bir şekilde artırır ve yaşlanmayla beraber gelen problemlerle etkin bir şekilde savaşır.

10. Bedenimizdeki Marma noktalarını korur ve güçlendirir. Böylelikle bedenimize fiziksel ve zihinsel enerji pompalar.

11. Güçlü, sağlıklı, genç ve rahatlamış hissetmek için mükemmel bir araçtır.

12. Midedeki aşırı asitlenmeyi ve buna bağlı oluşabilecek problemleri önler.

13. Kabızlığı tedavi eder/önler.

14. Fiziksel ve zihinsel duyarlılığı artırır.

* Tedavi amaçlı olarak 7-14 seans uygulanmalıdır. 1 seans 60-90 dak sürer.

Yazarın Tüm Yazıları