Sevgi ne ola ki?

Gerçek sevgi nasıl yaşanır? Hangi haller sevgi halleridir? Tam olarak koşulsuz sevgiyi yaşamak nasıl ola ki? Sevginin duygu halleri nasıldır? Sevgi pek çok duyguyla karıştırılır, şefkatle, merhametle, acımakla, kıskançlıkla…

Haberin Devamı

Sevgi, hepimizin dilindedir...

“Seni çok seviyorum, lütfen beni bırakma” deriz,
“Sana araba alayım, lütfen beni sev “ deriz,
“Sevdiğim için vurdum, öldürdüm” deriz,
“Seven insan kıskanır” deriz,
“Sigara içmeyi çok seviyorum” deriz,
“Sevdiğimden dövdüm” deriz,
“Dersini iyi çalış sınıfını geç, yoksa seni sevmem” deriz,
“Beni seviyorsan değişirsin” deriz,
“Onu çok sevdiğimden intihar ettim” deriz… Deriz de deriz… Ağzımızdan çıkan sevgi söylevleri ateşlidir, tutkuludur, acı kokar biraz.

Bugünlerde yeniden düşünür oldum SEVGİ üzerine. Tanımlamakta zorlandım. Tanımını var ZANnettiğim ama net bir tanımı olmayan bir haldi "sevgi".

İçimdeki sorular görünür oldu, sesi duyulur oldu... "Sevgi koşul koyar mı? Sevgi acı verir mi? Sevgi sınır koyar mı? Sevgi yasaklar mı? Sevgi parayla satın alınır mı? Sevgi cana kıyar mı? Sevgi nedir? Koşulsuz sevgi var mıdır gerçekten? Sevgi ne ola ki? Sevgi, sevgi…" kulağımda dönüyor biraz, özüm yine soruyor;

Haberin Devamı

Gerçek sevgi nasıl yaşanır? Hangi haller sevgi halleridir? Tam olarak koşulsuz sevgiyi yaşamak nasıl ola ki? Sevginin duygu halleri nasıldır?

Sevgi pek çok duyguyla karıştırılır, şefkatle, merhametle, acımakla, kıskançlıkla…

Sevgi ve korku ise asla karıştırılmaz. Korkunun olduğu yerde sevgi yoktur, sevginin var olduğu yerde de korkudan zerre bile yoktur. İnsan doğduğu zaman kalbinde sevgiyle doğar, koşulsuz saf sevgiyle, bundandır yeni doğan bebekleri, çocukları sevişimiz, bundandır hep onlarla zaman geçirmek isteyişimiz. Sevgiye özlemimizdendir.

Sevgi ‘varlığın’ kendisidir. Sevgiyi doğuştan kalbimize mühürlü getiririz. Sevgi kalbimizdeki elmastır. Yaşadıkça, hayatı deneyimledikçe, ailelerimizden, öğretmenlerimizden yani çevremizden diğer duyguları kaydederiz. Korkuyu, kuşkuyu, güvenmemeyi, alay etmeyi, ayrımcılığı, dünyanın tehlikeli ve zor bir yer olduğunu, çok ama çok çalışmamız gerektiğini, paranın çok zor kazanıldığını, hak edenin hakkını alamadığını…

Daha pek çok zehirli, çamurlu inanç ‘elmas’ın çevresini kaplamaya başlar. Çocuk büyüdükçe dünyaya o çamurlu, kirli yerden bakmaya başlar, özündeki saf elması hatırlamaksızın. Yani koşulsuz sevgiyi unutur, koşullar dünyasına ayak uydurur. Ama elmas elmastır; koşullar, korkular, kısıtlı inançlar kalktığında o orada bizi en güzel haliyle kapsar.

Sevgi bir hediyedir fiyat etiketi olmayan. Karşılıksız vermenin adıdır sevgi. Karşılıksız, koşulsuz, özgürce vermektir sevgi. Sevgiyi en çok doğada görür insan; çiçekte, yaprakta, toprakta, kuşta… En çok kendine doğada yaklaşır insan. Doğa bize hep karşılıksız verir ondan olsa gerek. Aynı bir ağaç gibi, çiçek gibi… Bir ağaç gölgesini herkese verir, iyi kötü ayırt etmez, çiçek her durumda açar, kokusunu herkese verir, güneş her durumda doğar, "Bugün canım istemiyor" demez.

Sevgi sadece verir, o geri almakla ilgili hiçbir fikre sahip değildir. Bu geri almaz demek değildir. Hiçbir şey elde etme niyeti olmadan verdiğinde, bu zihninden bile geçmediğinde verdiğinin kat be katını alır.

Haberin Devamı

Sevgi; insanların zaaflarını, zayıf yönlerini kabul etmektir. İnsanları olduğu gibi görmek ve sevmektir. "Sevmek çok duru, temiz, çok serin bir hal olsa gerek diyor" içim. Sevgi özgürdür. “Sen bilirsin” der!

Sevgi, insanın kendisini sevmesiyle başlar, kendini sevmek, kendine değer vermek... 

Kötü not alsam da, işimde başarısız olsan da, parasız pulsuz olsan da, kötü şeyler yapsan da, hesapsız kitapsız sevmeli insan kendini, koşulsuz…

Kendini sevmeden başka birini sevmek mümkün müdür?

İçim diyor ki; korku bitiyor, her insan kendi elmasını keşfediyor, fark ediyor, sevginin kapılarını açıyor.

Sevginin her korkuyu, olayı dönüştürme, değiştirme gücünü, kudretini keşfediyor.

Haberin Devamı

Hoş geldin sevgi, ne çok özlemişim seni, hoş geldin… 

Yazarın Tüm Yazıları