Çisem Doğanlaroğlu Özkan
Çisem Doğanlaroğlu Özkan
Çisem Doğanlaroğlu Özkan

Romantik bir ilişkinin kaçınılmaz 10 ihtiyacı

İlişkinin doyurulmayı bekleyen temel ihtiyaçları hangileridir?

Haberin Devamı

Romantik bir ilişki, bireyin duygusal evidir. Canlı bir organizma niteliğinde olan ilişki, beslenmeye ihtiyaç duyar. Birey, ihtiyaçlarını doyurduğu ölçüde ilişkisini sağlıklı ve mutlu şekilde sürdürebilir. Doyurulan ihtiyaçlar, beraberinde olumlu davranışları geliştirir. Mutlu bir yaşam tatminkar ilişkilerden beslenir.

[forum_post_id=578]

Romantik bir ilişkinin doyurulmayı bekleyen temel ihtiyaçları şunlardır:

  1. Sevme ve sevilme ihtiyacı: Tatmin edilmesi en temel duygusal ihtiyaçtır.
  2. Güven duygusunun tatmin edilmesi: Yakınlık kurduğumuz ilişkide bizi daha güçlü kılarak iç ve dış dünyayı keşfetmemize olanak sağlar. Güven duygumuzun tatmini psiko-sosyal tatmin sağladığı gibi bedensel iyilik halimizi de destekler. Carnegie Mellon Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada güvendiğiniz biri tarafından kucaklanmanın stresinizi azaltarak vücudunuzu enfeksiyonlara karşı koruduğu sonucuna varılmıştır.
  3. Rutini değiştirme arzusu: Tatmin edilmediği takdirde bireyler kendini monoton seyreden bir ilişkinin içinde bulur. Monotonluk, bir ilişkinin tehlikede olduğunu gösteren faktörlerden biridir. Partnerler, cezbediciliklerini kaybetme aşamasına gelebilirler.
  4. Özgünlük: Bireyin "biz" olduktan sonra bireyselleşme ihtiyacını motive eder ve ilişkiyi dinamik tutmaya yardımcı olur.
  5. Öğrenme ihtiyacı: Partnerinizle yaşam boyu gelişimize ışık tutar.
  6. Paylaşma ihtiyacı: Romantik ilişkilerin temelini oluşturur. Olumlu ve olumsuz duygularınızı dışa vurabildiğiniz, hayat kaygılarınızı paylaşabildiğiniz bir ilişkide mutlu olmanız kaçınılmazdır.
  7. Oyun (eğlenme) ihtiyacı: Çoğu çift tarafından unutulmaya yüz tutmuş bir ihtiyaçtır. Romantik ilişkiyi yaşayan kişilerin yaşı kaç olursa olsun mizahı etkin bir şekilde kullanmak, stres yaratan durumlarla başa çıkabilmek için oyunun yaratıcı gücünden yararlanmak ilişkiyi dinamik hale getirecektir.
  8. Özgürlük: İlişkinin en temel sosyal ihtiyaçlarından biri de özgürlüktür. Kısıtlanmış, baskılanmış davranışlar ilişkinin ilerleyen dönemlerinde çatlaklar yaratabilir.
  9. Fiziksel ihtiyaçlar: Cinsellik, ekonomik güç, başarı vb. ihtiyaçların kaynakları binlerce yıldır sosyo-genetik kodlarımızda saklıdır; doyurulmaması halinde ilişkiyi temelden sarsabilir.
  10. Sorumluluk ihtiyacı: Kendisi, partneri ve çevresi için sorumluluklar üstlenebilme güvenli ilişki zeminini sağlamlaştırır.

Psikolog Çisem Doğanlaroğlu