Banu Çeçen
Banu Çeçen
Banu Çeçen

Mutluluğun sırrı olumlu düşünce

Gün içinde mutluluğunuzu arttırmak istediğinizde gözleriniz kapatın ve çok mutlu olduğunuz bir anı düşünün.

Haberin Devamı

Herkes olumlu düşüncenin çok faydalı olduğunu duymuş ama birçok kişi bu düşünce şeklini benimseyememiştir. Olumlu düşünemeyenler hatta sadece olumsuzluklara odaklananlar, olumlu düşünenleri gerçek olmayan bir dünyada yaşamakla ve kendilerini kandırmakla suçlarlar. Çünkü olumlu düşüncenin tam olarak ne olduğunu bilmezler ve hayatın olumsuzluklarına rağmen nasıl hep mutlu olunabildiğini anlamazlar.

Mutluluğun sırrı olan bu olumlu düşünce şeklini benimsemek için alışkanlıklarınızı dönüştürmeniz gerekiyor. Alışkanlıklarınızı dönüştürdüğünüzde çok kolay benimsenen bu olumlu düşünce bakış açısı kişinin hayata daima mutlu bakmasını sağlıyor.
Öncelikle gerçekten mutlu olmayı istemelisiniz. Herkes mutlu olmayı istiyormuş gibi gözükse de bazı kişiler mutsuzluklarıyla tatmin olurlar. Olumsuzluk yaşayarak ilgi çekebilirler, çok zor şeyler yaşadıklarını devamlı dile getirerek kendilerini daha güçlü hissederler. Siz de mutsuzluğunuzdan mutlu olanlardan mısınız diye öğrenmek isterseniz, kendinize "Mutsuz olmak bana ne sağlıyor?" diye sorabilir ve derin düşünerek bir kağıda cevabınızı yazabilirsiniz. 

Haberin Devamı

Gerçekten mutlu olmayı istiyorsanız alışkanlıklarınız dönüşene kadar, yani 21 gün boyunca her gün düzenli olarak aşağıda yazdıklarımı yapabilirsiniz. Bunun için hayatınızın sorumluluğunu elinize alıp mutluluğun sırrı olan olumlu düşünceyi seçmelisiniz. 

  • Her yaşadığınız olumsuzlukta problemlere odaklanıp olumsuzlukları uzatıp anlatacağınıza, bol bol seçeneklerinizden sizin için en doğru olan çözümü seçin. Probleme değil, çözüme odaklanın. Her olumsuzlukta olumlu bir yan arayın, odağınız hep pozitifte olsun.
  • Hayatınızdaki olumlu yönlere odaklanmak için kendinize gününüzün ya da durumunuzun nasıl olduğunu sormayın, yaşadığınız hayatın veya bugünün hangi güzel yönleri var diye düşünün böylece odağınız pozitifte kalır. 
  • Her güne yeni ve güzel bir gün olarak başlayın. Sabahları yataktan gülerek kalkın. Beden-zihin uyumlanmasından yaralanın, dik durun kafanızı kaldırın, derin bir nefes alın ve "bugün çok güzel bir gün ve ben bugün hayatımdaki olumlu her şeyi görmeye niyet ediyorum" deyin. 
  • Gün içinde mutluluğunuzu arttırmak istediğinizde gözleriniz kapatın ve çok mutlu olduğunuz bir anı düşünün. O anı kalbinizde hissedin, içinizden üst üste 3 kere "mutluyum, ben çok mutluyum, gerçekten çok çok mutluyum." deyin. Yüzünüzün ve bütün bedeninizin, hatta iç organlarınızın bile güldüğünü ve çok mutlu olduğunu hissedin. Bu çalışma ile her istediğinizde mutluluğunuzu arttırabilirsiniz.
  • Her gece yatarken şükredin, tüm sahip olduklarınızı tek tek sayarak bunlar için teşekkür edin. Nice olumsuzluklara rağmen mutlu olan insanları düşünün, onlar yapabiliyorsa siz de yapabilirsiniz. 

21 gün bu çalışmaları yapıp alışkanlığa dönüştürdüğünüzde hayata bakışınızın değiştiğini, kelebekler gibi mutlu mutlu uçtuğunuzu göreceksiniz. Gerçekten çok kolay. Yeter ki isteyin ve düzenli olarak bu çalışmaları yapın.