Ayfer Sağlam
Ayfer Sağlam
Ayfer Sağlam

Suyun içinde pedal çevirmek “Aqua Cycling”

Ülkemizde çok yeni bir akım olan Aqua Cyclin dünyaca ünlü şarkıcı Beyonce’un da güzellik sırrı olarak biliniyor.

Haberin Devamı

Aqua Cycling, suyun içinde bisiklet çevirerek yapılan keyifli bir program… Ülkemizde çok yeni bir akım olan Aqua Cycling dünyaca ünlü şarkıcı Beyonce’un da güzellik sırrı olarak biliniyor.

Suyun içinde pedal çevirmek “Aqua Cycling”

Bisikletler suyun içinde kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış. Kişisel olarak özel kabin içinde bu bisiklete binebildiğiniz gibi vantuzlu ayakları sayesinde havuzun dibine yapışmış şekilde yan yana dizilmiş çok sayıda bisikletle de grup aktivitesi yapma imkânı da yaşayabilirsiniz. Bu tür grup faaliyetlerine daha çok oteller ve tatil köylerinde rastlamak mümkündür.

Suyun içinde pedal çevirmek “Aqua Cycling”

Haberin Devamı

Grup uygulamalarında, uygulatıcı havuz dışında hareketler için önemli noktalar; süre ve tekrar sayıları ile ilgili gerekli yönlendirmeyi yapacaktır. '30 saniye ayakta, sonra otur ve kol çekişi yap, tekrar ayakta 1 dakika, hızlı' gibi… İhtiyacın olan şey mayonu giyip suyun içine yerleştirilmiş özel bisiklete binmek ve sele yüksekliğini kendine göre ayarlamak. Kişisel olarak Aqua Cycling yapmak istediğinizde içine bisiklet yerleştirilmiş uygun ısıdaki suya girip kulaklığınızı takarak start tuşuna basıyorsunuz. Karşınızdaki ekranda antrenman programları mevcut. Size özel olanı seçip sanal antrenörün söylediklerini uygulamaya başlıyorsunuz. Kulaklık, bisiklet programı başladıktan sonraki su sesinden dolayı ekran seslerini duyabilmeniz için var. Bisikleti dik oturup karnınız içeride sürebildiğiniz gibi öne eğilerek veya ayakta da sürebilirsiniz.

Suyun içinde pedal çevirmek “Aqua Cycling”

Suda egzersiz yaparken suyun gittikçe artan kademeli basınç uygulamaları bacaklarınıza adeta bir tür masaj yapıyor. Dolaşım ve lenf drenajını olumlu etkilediğinden düzenli uygulandığında selülitlerin görünümünde azalma, ödem atma gibi olumlu etkileri olabilir. 30 dakikalık bir uygulama sonunda çok fazla pedal çevirmenize rağmen bacaklarınızdaki hafifliğin sırrı, bu işi suyun içinde yapmış olmanız. Üstelik Aqua Cycling’i diz problemi olsa da, doktorundan onay almış herkes yapabilir.

Haberin Devamı

İlk kez Aqua Cycling yapacaksanız mutlaka doktorunuzun onayını alın. En kısa süreli ve basit bir programla başlayın. Daha sonra süreyi 30- 45 dakikaya kadar çıkarın. İlerleyen zamanlarda pedal hareketlerine kol hareketleri de ekleyerek programınızı çeşitlendirebilirsiniz. Böyle bir programın yanı sıra beslenmenizi de düzenleyerek rahatlıkla kilo verebilir ve sıkılaşabilirsiniz.