Ahmet Ziya Balta
Ahmet Ziya Balta
Ahmet Ziya Balta

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile ilgili merak edilenleri aktardı.

Haberin Devamı

Karın içi organların kasık bölgesindeki zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmaya çalışması sonucunda oluşan şişliklere “kasık fıtığı” denir. Karın içi organlara ait fıtıklaşma en sık kasık bölgesinde görülür ve karın ön duvarı fıtıklarının yaklaşık %70-75’i kasık fıtıklarıdır. Dünya genelinde her yıl 20 milyon kasık fıtığı ameliyatı yapılmaktadır.

Kasık bölgesindeki farklı zayıf noktalardan kaynaklanan 3 çeşit kasık fıtığı vardır. Bunlar inguinal kanaldan geçen indirekt kasık fıtığı, kanaldan geçmeden iç kenarından çıkan direkt kasık fıtığı ve bacaktan dönen damar olan femoral damar kenarından çıkan femoral fıtıktır. Ancak kasık bölgesindeki fıtıkların %90’dan fazlası direkt ve indirekt olandır. Femoral fıtık yaklaşık %5-7 oranındadır ve sıklıkla kadınlarda görülür.

Haberin Devamı

HANGİ DURUMLAR KASIK FITIĞINA NEDEN OLUR?

Karın kapalı bir ortam olduğu için karın içi basıncı artıran durumlarda organlar zayıf nokta olan kasıktan çıkmaya çalışır.

Karın içi basınç artışı nedenleri;

• Kabızlık,
• İdrar yapma güçlüğü (prostat büyümesine bağlı)
• Ikınarak işeme alışkanlığı
• Kadınlarda hamilelik
• Kronik (sürekli) öksürme
• Kilo artışı (obezite)
• Sportif aktivite (ağırlık antrenmanları)

KASIK FITIĞI NASIL BELİRTİ VERİR?

Kasık bölgesinde ağrı ile beraber olan şişlik ya da ağrı olmaksızın sadece şişlik şeklinde belirti verir. Bazen şişlik olmadan yalnızca ağrı yaparak belirti verebilir.

Kasık fıtıklarındaki şişliğin özelliği ıkınmak ve öksürmek gibi karın basıncını artıran manevralarda şişlik büyür, bazen şişlik çok büyüyerek erkeklerde skrotum denilen testis derisi içine doğru iner, yatınca ya da el ile bastırıldığında kaybolur. Ancak bazı durumlarda elle bastırınca geri gitmezse buna fıtık boğulması denir.

KASIK FITIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Cerrahi tedavi: Kasık fıtığı ve buna bağlı şikayetleri olan hastalarda cerrahi olarak fıtığın düzeltilmesi asıl tedavidir.

Yakın gözlem: İleri yaşta olup ameliyat riski taşıyan ve şikâyete sebep olmayan bazı fıtıklar cerrahın kararı ile yakından gözlemek şartıyla takip edilebilir.

HÜRRİYET AİLE ÖZEL