Orgazm, aldatma ve aldatılma ihtimalini düşürüyor

Orgazmın fiziksel ve psikolojik birçok hastalığın ilacı olduğunu biliyor musunuz?

Haberin Devamı


Orgazm, aldatma ve aldatılma ihtimalini düşürüyor

Sağlıklı bir insan için düzenli ve doyumlu bir seks hayatının ve bunun en kıymetli hediyesi olan orgazmın fiziksel ve psikolojik birçok hastalığın ilacı olduğunu biliyor muydunuz? Uzmanlara göre, kalp rahatsızlıklarından tansiyona, stresten depresyona daha pek çok rahatsızlığı tedavi edebilen orgazmın sırrı ise vücutta meydana getirdiği kimyasal değişimler.


ORGAZM NEDİR?

Orgazm, aldatma ve aldatılma ihtimalini düşürüyor

Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe, sağlıklı bir insan için düzenli ve doyumlu bir seks hayatının önemine değindi. Boşalma ve orgazmın aynı şey olmadığının altını çizen Keçe, boşalmanın cinsel ilişkinin sonlarına doğru yaşanan ve 10-15 saniye süren kasılmalarla kendini gösteren fiziksel ve bedensel bir rahatlama olduğunu ifade ederken, orgazmı, fiziksel ve psikolojik cinsel uyanlar sonucunda beynin harekete geçmesi ve bazı hormon mekanizmalarının etkisiyle, hem bedensel hem de ruhsal açıdan algılanan ‘geçici şuur bulanıklığı’, ‘kontrol kaybı duygusu’ ya da ‘zamandan kopuş’ olarak tanımladı. 


ORGAZM ZEKAYI GELİŞTİRİYOR

Orgazm, aldatma ve aldatılma ihtimalini düşürüyor

Orgazm aldatma ve aldatılma ihtimalini düşürüyor. Orgazmın hem fiziksel hem de psikolojik birçok yararı var. Bu yararların ilkinin beyin sağlığı olduğunu kaydeden Keçe, “Orgazm kan akışını hızlandırarak kanın vücutta dolaşımını artırır. Dolayısıyla beyne giden kan miktarında da artış olur. Bu sayede kanın taşıdığı oksijen, beyin hücrelerine daha fazla miktarda ulaşır. Beynin kullandığı en önemli yakıt oksijendir. Oksijen miktarının fazla olması ile hafıza, anlama ve düşünme gibi bilişsel becerilerde artışın yanı sıra başta stres olmak üzere ruhsal sorunların azalmasında da etkili olur.


MİKROP SAVAŞÇISI

Orgazm, aldatma ve aldatılma ihtimalini düşürüyor

Orgazmla birlikte vücutta salgılanan kimyasallar güçlü bir mikrop savaşçısıdır. Orgazm, immünoglobin A gibi, insan vücudunun mikrop kaynaklı hastalıklara karşı mücadelede kullandığı antikorların salgılanmasını sağlar.  Bu sayede de vücudun bağışıklık sistemi güçlenir. Orgazm aynı zamanda kalp dostudur. Orgazm,  kalp krizi riski oluşturan östrojen ve testosteron hormonlarının düzeylerinin dengede tutulmasına yardımcı olarak kalp sağlığına da katkıda bulunur. Orgazm, kan dolaşımının hızlanması, kan basıncının düşmesini sağlayarak, yüksek tansiyonu önler ve böylece felç riskinin azalmasına yardım eder.


ORGAZM YAŞLILIĞI DA GECİKTİRİYOR

 Orgazm, aldatma ve aldatılma ihtimalini düşürüyor 

Orgazmın faydaları bunlarla da bitmiyor. Orgazm sırasında salgılanan oksitosin maddesi ağrıların azalmasına yardımcı oluyor. Orgazmın, cilt sağlığı, yaşlanma etkilerini azaltması, cinsel organlardaki bazı sorunları önlemesi, regl dönemini düzenlemesi, uyku düzenini sağlaması, hamile kalmayı kolaylaştırması gibi diğer fiziksel yararlarının yanı sıra psikolojik açıdan da pek çok yararı var. Orgazmla yüksek miktarda salgılanan ve mutluluk hormonu olarak adlandırılan endorfin sayesinde libidoda artış olur. Libidonun yükselmesi, cinsel isteksizlik sorununun giderilmesinde de önemli bir rol oynar. Orgazmın vücut kimyasallarında yaptığı değişim sonucunda stres ve gerginlik azalır, mutluluk, rahatlama ve kendine güven duygusunda artış olur.

Yazarın Tüm Yazıları