Arşiv

Çevre Kirliliği

Çevre Kirliliği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çevre Kirliliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.538 Çevre Kirliliği haberi bulunmuştur.

Çevrenin canlı öğelerinin hayati aktivitelerini olumsuz yönde etkileyen, cansız ögelerin üzerinde ise yapısal zararlar meydana getiren ve niteliklerini bozan yabancı maddelerin hava, su ve toprağa yoğun bir şekilde karışması olayına "çevre kirliliği" denir. Hızla artan insan nüfusu ihtiyaçları arttırmakta, insan eliyle yaratılan kirliliğin tabiata ve çevreye verdiği zararın boyutu her geçen gün artmaktadır. 

Devamı...

Çevre Kirliliği Haberleri

Odalardan

Odalardan "Kültürpark" çıkışı

İZMİR Büyükşehir Belediyesi'nin Kültürpark projesiyle ilgili, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı odaların hazırladığı rapor basın toplantısında açıklandı.

28.6.2016Ege
GTÜ

GTÜ "yeni nesil çevre mühendisi" yetiştirecek

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), 2016-2017 akademik yılında Çevre Mühendisliği Bölümüne ilk defa lisans düzeyinde öğrenci alacak.

22.6.2016Eğitim
Rize’de dereler suya hasret kaldı, vadiler çöp deposu oldu

Rize’de dereler suya hasret kaldı, vadiler çöp deposu oldu

YILLIK yaklaşık 2 bin 400 kilogram yağış oranı ile Türkiye’nin en çok yağış alan ili olan Rize’de hidroelektrik santral projelerinin bulunduğu vadilerdeki dere yatakları suya hasret kaldı. Güneysu İlçesi’nde suyun tünele alındığı Gürgen Deresi ile büyük miktarı başka vadiye aktarılması nedeniyle suyu azalan Salarha Deresi’nin bir bölümü kurudu. Hemşin Deresi kenarına dökülerek depolanan çöpler ise çevre kirliliği oluşturdu. 

4.6.2016Ekonomi
Teknoloji çöp toplama maliyetini yüzde 30 düşürüyor

Teknoloji çöp toplama maliyetini yüzde 30 düşürüyor

İzmit Belediyesi , çöp konteynerini boşaltmadan 5 dakika önce isteyen vatandaşlara bunu cep telefonundan bildirmeye başladı.

4.5.2016Kobi
Pırıl pırıl bir cildin 8 kuralı

Pırıl pırıl bir cildin 8 kuralı

Güzellik, fiziksel görünüm ile başlar, kişinin iç dünyası ile bir bütün oluşturuyor. Ancak yaş ilerledikçe artan yorgunluklar, stres, uykusuzluk, sorumluluklar, çevre kirliliği, kimyasala maruz kalma gibi kişisel ve çevresel faktörler; ciltte kırışıklık, sarkma, lekelenme, parlaklık ve canlılığın kaybolması gibi sonuçlarla fiziksel değişikliklere sebep oluyor. Bu değişiklikler de, kişinin sağlıksız görünümüyle birlikte mutsuzluğa yol açıyor.

3.5.2016Sağlık
493 öğrenci hasta oldu bazılarında kanser çıktı

493 öğrenci hasta oldu bazılarında kanser çıktı

Çin'de kimyasal atık 493 öğrencide ciddi hastalıklara neden oldu. Öğrenciler, okul çevresindeki kimyasal atıktan dolayı egzama, bronşit ve kansere yakalandı.

18.4.2016Sağlık
Yoğun aktiviteler sonrasında vücudumuzu yenileyen besinler

Yoğun aktiviteler sonrasında vücudumuzu yenileyen besinler

Egzersiz ve yoğun hareketlilik sonrasındaki öğünlerimizin farklı bir önemi olduğunu biliyor musunuz? Kuvvetli bir antrenmandan sonra vücudunuza aldığınız besinler, bedenin kendini toparlayabilmesi için önemli bir rol oynuyor.

20.3.2016Sağlık
Didim sahilinde ölü caretta bulundu

Didim sahilinde ölü caretta bulundu

 AYDIN’ın Didim İlçesi’nde, deniz kıyısında, telef olmuş bir ’caretta caretta’ cinsi deniz kaplumbağası bulundu.

5.3.2016Ege
Uzun yaşamanın 10 kuralı

Uzun yaşamanın 10 kuralı

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için ne sihirli formüllere, ne mucize reçetelere ne de kucak dolusu paralar harcamaya gerek yok. Altın kural beyaz un, tuz, şeker ve yağ içeren besinlerin daha az ve kontrollü alınması.

2.3.2016Sağlık
Alternatif hikayelere ve düşüncelere Açık Radyo

Alternatif hikayelere ve düşüncelere Açık Radyo

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan Fark Yaratanlar Programı’nın yedinci sezonunun sekizinci Fark Yaratan’ı Açık Radyo oldu.

8.2.2016Gündem
Gümüşlük’ün sorunları masaya yatırıldı

Gümüşlük’ün sorunları masaya yatırıldı

MUĞLA’nın Bodrum İlçesi Gümüşlük Mahallesi’nde toplanan mahalle meclisinin aylık olağan toplantısında, kanalizasyondan dışarı taşan atıkların neden olduğu koku ve çevre kirliliği gündeme getirilerek önlem alınması istendi.

28.1.2016Ege
Yeni bir sen için sihirli rakamlar

Yeni bir sen için sihirli rakamlar

Gözünüz korkmasın: Günlük rutinlerinizde küçük değişiklikler yaparak daha sağlıklı, daha daha genç ve daha zinde olabilirsiniz. Sadece sihirli rakamları aklınızda tutun ve kaliteli yaşamın yeni anlamıyla 2016’da tanışın!

26.12.2015Sağlık
Çöp soruşturması yargıdan döndü

Çöp soruşturması yargıdan döndü

İZMİR Bölge İdare Mahkemesi 1. Kurulu, İzmir Valiliği tarafından çöp bertarafıyla ilgili Çeşme ilçesi ve kent genelinde yeterli çalışma yapılmadığı gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi’nin üç bürokratının yargılanmasının önünü açan soruşturma izni kararını iptal etti.

20.12.2015Ege
Turizm yazarlarından ‘Fuar İzmir’ övgüsü

Turizm yazarlarından ‘Fuar İzmir’ övgüsü

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 31 ülkenin turizmcilerini bir araya getiren Travel Turkey İzmir ve Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi kapsamında kente gelen Dünya Turizm Yazarları Federasyonu (FIJET) heyetiyle buluştu. 22 ülkeden 700 gazetecinin üye olduğu FIJET’in Başkanı Tijani Haddad, Türkiye Başkanı Ertan Sandıkçıoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Sema Kutlu’yu ağırlayan Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak kenti kalkındırmak ve turizmi çeşitlendirmek amacıyla yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

14.12.2015Ege
Kaliteli üzüm için; doğru gübreleme şart

Kaliteli üzüm için; doğru gübreleme şart

MANİSA'nın Alaşehir İlçesi'ndeki Ziraat Meslek Yüksekokulu'nda düzenlenen konferansa katılan Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Zengin, kaliteli üzüm üretimi için toprak analizi yapıldıktan sonra doğru gübrelemenin yapılması gerektiğini söyledi.

11.12.2015Ege
Uzmanlar İzmir'i masaya yatırdı: Gündem 2020

Uzmanlar İzmir'i masaya yatırdı: Gündem 2020

“Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı” hazırlıklarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 26 kurumdan 70 uzmanı bir araya getirerek, “2020 yılına kadar kentteki karbondioksit salınımını yüzde 20 azaltma” hedefini ele aldı.

7.12.2015Gündem
Mutlaka yemeniz gereken 33 süper besin

Mutlaka yemeniz gereken 33 süper besin

‘Süper besinler’e bu ismin verilmesinin sebebi, vücudumuza maksimum düzeyde besin maddesi sağlarken, minimum ölçüde kalori veriyor olmaları. Bu besinler kolesterol, kanser gibi hastalıkları iyileştirmede yardımcı olurken, bağışıklık sistemimizi de destekliyor. Hangi süper besinleri tüketmeniz gerektiğini ya da zaten yediğiniz besinlerin size hangi faydaları sağladığını gözden geçirelim ister misiniz?

28.11.2015Kelebek
Manzaralı çöptepe

Manzaralı çöptepe

Dikmen’deki verici istasyonlarının çevresinde oluşan çöp tepeleri, manzaranın önüne geçti. Bölgenin döküm sahası olmadığını belirten vatandaşlar, kaçak olarak gerçekleştirilen çöp ve moloz dökümlerinin yetkililerce engellenmesini istedi.

21.11.2015Ankara
Daha güzel bir dünya için insanın olumsuz tarafını çizmeliyiz

Daha güzel bir dünya için insanın olumsuz tarafını çizmeliyiz

Bu yıl 32’ncisi yapılan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın kazananları haziranda açıklanmıştı. Geçen hafta düzenlenen törenle ödüller sahiplerine verildi. 66 ülkeden 787 karikatüristin 2 bin 289 karikatürle katıldığı yarışmada ilk üçe giren karikatüristlerden, hikâyelerini dinledik.

21.11.2015Keyif
13 termik santral kapanıyor

13 termik santral kapanıyor

İngiltere Enerji Bakanı Amber Rudd, Britanya Adası'nda kömürle çalışan son 13 termik santralin kapatılacağını açıkladı. Rudd yaptığı açıklamada, ülkenin enerji ihtiyacını yeni kurulacak gaz ve nükleer santralleri ile karşılamayı planladığını ifade etti.

18.11.2015Avrupa
Dünya gittikçe kısırlaşıyor erkeklerde sperm sayısı azalıyor

Dünya gittikçe kısırlaşıyor erkeklerde sperm sayısı azalıyor

Teknoloji ve tedavi imkanları artmasına rağmen kadınlarda yumurtlama sorunu artarken, erkeklerde ise sperm kalitesi ve sayısı düşüyor. 100 yıl önce erkeklerde sperm sayısı mililitrede 100-120 milyonken, DSÖ’nün son verilerine göre birçok erkekte rakam artık 15 milyon. Yani dünya giderek kısırlaşıyor.

16.11.2015Sağlık
Öğrenciler, tabiatta ders yapıyor

Öğrenciler, tabiatta ders yapıyor

Samsun'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce başlatılan 'Tabiatta Ders Var Projesi' kapsamında belirlenen okullardaki öğrenciler, bazı dersleri sınıf yerine doğada yapıyor.

4.11.2015Eğitim
Mucizeden farksız

Mucizeden farksız

DOKTOR Sinan Akkurt, 2009’da Manisa Alaşehir’de hekimlik yaparken bir ilaç firması çalışanının biorezonans yöntemiyle sigarayı bıraktığını anlatması üzerine bu alana ilgi duyar. Araştırıp eğitimini alır. Sigara bırakma, alerji, fıtık gibi şikayetleri olan hastalarını tedavi etmeye başlar. Bir gün bir kanserli hastası gelir. Akkurt sorumluluğu yüksek olduğu için tedaviyi üstlenmez. Ancak bir süre sonra 32 haftalık hamile olan kız kardeşine meme kanseri teşhisi konur. Kanser çok ilerlediği için umutlar azken, bu kez 2 hafta sonra da annesine karın zarı kanseri tanısı konulup 6 ay ömür biçilir.

18.10.2015Ege
Türkiye'de 323 bin Volkswagen geri çağırılacak

Türkiye'de 323 bin Volkswagen geri çağırılacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'deki Volkswagen EA 189 dizel motora sahip 323 bin 977 araç için firma ile mutabakat sağladıklarını bildirerek, "Bu araçlar gönüllü olarak geri çağrılacak ve teknik güncellemeleri yapılacak" dedi.

17.10.2015Ekonomi
Çukurambar’da fiber fay hattı

Çukurambar’da fiber fay hattı

Çukurambar’da ‘fiber internet’ altyapısı için 3 ay önce yollarda açılan yarıklar, kapatılmayı bekliyor. Asfalt üzerindeki açıklıkları fay hattı çatlağına benzeten mahalle sakinleri, “Büyükşehir kazı izni sırasında aldığı ücret ile yarıkları kapatmak için kullansın” dedi.

10.10.2015Ankara
Yırca'ya Güneş doğdu

Yırca'ya Güneş doğdu

Manisa Soma’da termik santral yapımı için kesilen 6 bin zeytin ağacı Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Köylüler en önemli geçim kaynaklarından biri olan zeytin ağaçlarının kesilmemesi için eylemler düzenlemiş, gözyaşları dökmüştü. Bugün ise Soma’nın Yırca köyünde farklı bir hava var. Greenpeace’in Yırca’da köylülerle birlikte cami, okul gibi ortak kullanım alanlarını güneş enerjisi ile aydınlatmak için hazırladığı projede sona gelindi. Yırca'da zeytin ağaçları kesilirken ağladığı görüntülerle hafızalara kazınan Yırca Muhtarı Mustafa Akın projeyle ilgili olarak, "Güneş enerjisi bizim için alternatif bir enerji oldu, kömüre direnmenin küçük bir örneği" diye konuştu.

9.10.2015Ekonomi
Volkswagen skandalı otomotiv tarihinde bir dönüm noktası olacak

Volkswagen skandalı otomotiv tarihinde bir dönüm noktası olacak

ABD’deki emisyon testlerinde manipülasyon yaptığı tespit edilen Volkswagen’in yarattığı skandal dizel yakıtın kaderini de etkileyecek. İnsan sağlığına zararlı olduğu konusunda uzun süredir tartışılan ‘dizel’in son skandalla birlikte yavaş yavaş sonunun geldiğine inananların sayısı hızla artıyor.

26.9.2015Ekonomi
Davutoğlu'ndan 4 çağrı

Davutoğlu'ndan 4 çağrı

Başbakan Davutoğlu, seçim kampanyası öncesinde liderlere, “Birbirimizi eleştirelim ama hakaret etmeyelim; aileleri, özel hayatı siyasi rekabetin parçası yapmayalım; Cumhurbaşkanını siyasi tartışmaların dışında tutalım; çevre ve gürültü kirliliğine karşı centilmenlik anlaşmayı yapalım; ortak deklarasyonla teröre karşı ortak tutumda buluşalım” çağrısı yaptı.

22.9.2015Gündem
AK Parti seçim startını Ankara'dan verdi

AK Parti seçim startını Ankara'dan verdi

AK Parti, 1 Kasım seçimleri için seçim startını bugün Ankara Arena'daki "aday tanıtım toplantısı" ile verdi. Toplantıda konuşan Başbakan Davutoğlu, üç ay içinde birçok engellemelerle karşılaştıklarını söyledi ve ''AK Parti meydana çıktı mı bir tek fire vermez'' dedi. Davutoğlu'nun konuşmasının ardından AK Parti'nin adayları tanıtıldı. Ancak Ankara adayları açıkladığında gözler Tuğrul Türkeş'i aradı. Türkeş yoktu. Türkeş, KKTC'de bir toplantıda olduğu için tanıtımda yer alamadı.

21.9.2015Gündem
Parfüm egzoza karşı

Parfüm egzoza karşı

Çevre kirliliği ve sağlıklı yaşama dikkat çekmek için 5 kentte yüzlerce kadın, en şık elbiseleriyle pedal çevirdi.

21.9.2015Gündem
Hava Kirliliği Endeksi: İstanbul hava kirliliğinde sınıfı geçti

Hava Kirliliği Endeksi: İstanbul hava kirliliğinde sınıfı geçti

Çin merkezli aqicn.org isimli çevre kirliliği gözetim projesi gerçek zamanlı bir dünya kirlilik haritası yayınlamayı başladı.

20.9.2015Avrupa
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "'Bunlar, seçim kazanmak için savaş çıkardılar' lafı... Bir, bu savaş değil, terör saldırıları oldu, devlet buna karşılık veriyor. Terörle mücadele ediyor. İkincisi, AK Parti on tane seçime girdi, böyle bir yöntem varsa niye bugüne kadar denemedi? Hangi seçimden önce savaş çıkardı da 'oy alayım' dedi? Böyle bir şey olabilir mi? İnsan hayatı üzerinden hesap yapılabilir mi? Bu alçaklıktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın her zaman dediği gibi, 'şehidimizin bir damla kanını 550 milletvekiline değişmeyiz.' İnsan hayatı kutsaldır ve ona sahip çıkarız" dedi.

20.9.2015Gündem
Havanız kirli mi takip edin

Havanız kirli mi takip edin

ÇİN merkezli ‘aqicn.org’ isimli çevre kirliliği gözetim projesi gerçek zamanlı bir dünya kirlilik haritası yayınlamaya başladı.

19.9.2015Dünya
Çin'de 2.5 milyon araca yasak geldi, mavi gökyüzü ortaya çıktı

Çin'de 2.5 milyon araca yasak geldi, mavi gökyüzü ortaya çıktı

Çin’de hava kirliliği özellikle başkent Pekin’i yaşanılamaz hale getirmişti. Son aylarda bu konuya veilen önem artınca kısa bir süreliğine 2.5 milyon araca yasak kondu ve Pekin sakinleri aylardır hasret oldukları mavi gökyüzüne kavuştu.

9.9.2015Her Şey
Datça'da izmaritsiz sahil kampanyası

Datça'da izmaritsiz sahil kampanyası

MUĞLA'nın Datça İlçesi'nde, sahillere izmarit atılmasını önlemek ve temiz plajlarda güneşlenmek amacıyla, 'Kumsalıma İzmarit Atma' kampanyası düzenlendi.

24.8.2015Ege
Termik santral tepkisi sürüyor

Termik santral tepkisi sürüyor

BALIKESİR’in Altıeylül İlçesi’ne bağlı Paşaköy Mahallesi’nin Dumanca Mevkii’nde özel bir şirket tarafından SEKA arazisinde yapılmak istenen termik santrale vatandaşların tepkisi sürüyor. 30’dan fazla sivil toplum örgütü, meslek odası, siyasi parti ve sendikanın oluşturduğu Balıkesir Demokrasi ve Emek Platformu (BALDEP) üyeleri, mahalleye giderek görüştükleri Paşaköylülere destek verdi.

30.7.2015Ege
Etel Baler'in oturduğu yalıya gemi çarptı

Etel Baler'in oturduğu yalıya gemi çarptı

İstanbul'da kuru yuk gemisi Kanlıca'da 42 numaralı Ethem Pertev yalısına çarptı. Olay anında yalının içinde olan Etel Baler ve ailesi şok yaşadı. Saat 13.01'de meydana gelen kazada can kaybı yaşanmadı. Hurriyet.com.tr'nin kazadan hemen sonra ulaştığı Baler, "Çok üzgünüm polise ifade veriyorum" dedi.

22.7.2015Ekonomi
Gösterinin teması çevre kirliliği

Gösterinin teması çevre kirliliği

İZMİR’de okul öncesi İngilizce öğretimi dalında önde gelen Helen Doron Mavişehir Anaokulu bu yıl da İngilizce gösterileri ile göz doldurdu.

18.7.2015Ege
Tarımda emek mevsimlik sorun ömürlük

Tarımda emek mevsimlik sorun ömürlük

AYLIK tarım ve kültür dergisi ’Tarlasera’ Temmuz sayısında, TÜİK’in 2013 verilerine göre 6.5 milyon olan tarım işçilerinin yarısına yakınını mevsimlik işçilerin oluşturduğunun tahmin edildiği belirtildi.

11.7.2015Ege
Bu eziyet için 74 milyon euro harcıyorlar

Bu eziyet için 74 milyon euro harcıyorlar

İspanya'nın dünya çapında en ünlü kültürel etkinliklerinden biri olan San Fermin Festivali, çektiği turist sayesinde Pamplona kentine büyük bir ekonomik katkı sağlıyor..

7.7.2015Keyif
Celal Doğan: Koalisyonu da, çözüm sürecini de konuştuk

Celal Doğan: Koalisyonu da, çözüm sürecini de konuştuk

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştüğü ortaya çıkan HDP Gaziantep Milletvekili Celal Doğan, 'koalisyon ve çözüm süreci' de dahil olmak üzere her konuyu konuştuklarını vurguladı, ancak ayrıntı vermedi.

4.7.2015Gündem

Yazar Sonuçları

Tatilde kazıklanmaya ‘arz-talep’ bahanesi

Tatilde kazıklanmaya ‘arz-talep’ bahanesi

Turizmde fiyat tartışması sürüyor. Konuşan hep belediye ve turizmciler oldu.

13.7.2016Kelebek Yazıları
Artık yeter

Artık yeter

Siz eğlenirken hayvanlar ölüyor haberiniz var mı?

8.7.2016Ege
Bostancıların yapıcı yaklaşımı

Bostancıların yapıcı yaklaşımı

YEDİKULE Bostanları’ndaki barakalar yıkılırken bostancıların ulaşabildiği en üst merci Avrupa Yakası Zabıta Daire Başkanlığı oldu.

24.1.2016Haber Yazıları
Türkiye’nin bilim kadınları dünya sizi bekliyor

Türkiye’nin bilim kadınları dünya sizi bekliyor

UNESCO-L’Oreal işbirliğiyle geçtiğimiz aylarda Paris’te düzenlenen, dünyadaki başarılı bilim kadınlarının ödüllendirildiği töreninde şöyle bir soruyla karşılaşmıştım:

28.12.2015Haber Yazıları

Yeni bir sen için sihirli rakamlar

Yeni yılda aldığınız kararlara ne kadar kararlı olduğunuzu gösterme zamanı!

26.12.2015Pazar Yazıları
Mutlaka yemeniz gereken 33 süper besin

Mutlaka yemeniz gereken 33 süper besin

Tabiat eczanesi

28.11.2015Pazar Yazıları
Çok yaşa!

Çok yaşa!

Artık tam mevsimindeyiz... Etrafımızda öksürüp hapşıran sayısı ‘patlayacak’!

4.10.2015Osman MÜFTÜOĞLU
Cumhurbaşkanı

Cumhurbaşkanı

22.9.2015Taha AKYOL
Hangi Omega

Hangi Omega

C vitamini, B12 vitamini, bazı aminoasitler ve Omega-3 yağ asitleri hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Peki, onları bu denli önemli kılan ne?

3.7.2015Osman MÜFTÜOĞLU