Arşiv
Yazarlara Göre
Ferai TINÇ111Yalçın BAYER110Cengiz ÇANDAR102Emin ÇÖLAŞAN84Mehmet Ali BİRAND81Hadi ULUENGİN70Yalçın DOĞAN67Cüneyt ÜLSEVER63Ertuğrul ÖZKÖK63Fatih ÇEKİRGE61Gila BENMAYOR59Enis BERBEROĞLU58İlter TÜRKMEN58Sedat ERGİN50Mehmet Y. YILMAZ48Doğan ULUÇ40Fatih ALTAYLI40Özdemir İNCE40Oktay EKŞİ38Yılmaz ÖZDİL35Ahmet HAKAN32Taha AKYOL32Bekir COŞKUN30Tolga TANIŞ28Doğan HIZLAN22Deniz BAYRAMOĞLU20Nilgün Tekfidan GÜMÜŞ20Vahap MUNYAR19Uğur CEBECİ16Ayşe ARMAN15Kanat ATKAYA15Sevil ATASOY14Verda ÖZER14Cengiz SEMERCİOĞLU13Şükrü KÜÇÜKŞAHİN13Ayşe ÖZEK KARASU12İsmet BERKAN12Ege CANSEN11Rahmi TURAN11Serdar TURGUT11Tufan TÜRENÇ11Murat BARDAKÇI10Pakize SUDA10Rıza Özel10Ayçe DİKMEN9 Eyüp CAN9Mehmet Barlas9Rauf TAMER9Mesude ERŞAN8Nurten ERK TOSUNER8Soner YALÇIN8Muharrem SARIKAYA7İrem Köker7Banu TUNA6Melis ALPHAN6Tolga Tanış6Eyüp Can - Referans5Zeynep GÖĞÜŞ5Akif BEKİ4İzzet ÇAPA4Ayşegül DOMANİÇ YELÇE3Deniz SİPAHİ3Erdal SAĞLAM3Erkan ÇELEBİ3Mehmet Nuri YILMAZ3Mehmet YAŞİN3Oral Çalışlar3Selçuk ŞİRİN3Yaşar Nuri Öztürk3Yaşar SÖKMENSÜER3İsmet SOLAK3Aynur TARTAN2Ayşegül EKİNCİ2Elif Çongur2Emre KIZILKAYA2Ercan KUMCU2Erdal İPEKEŞEN2Faruk BİLDİRİCİ2Ferzane ZENAN2Hüseyin YAYMAN2Melda Narmanlı ÇİMEN2Muammer ELVEREN2Mustafa KUTLAY2Mümtaz SOYSAL2Nuray MERT2Pako'nun Sayfası2Sahrap SOYSAL2Selahattin DUMAN2Selim Türsen2Yener SÜSOY2Yorgo KIRBAKİ2Zeynep ATİKKAN2Ahmet Arsan1Ahmet Ağaoğlu1Ali Atıf BİR1Armağan ÇAĞLAYAN1Arzu Çakır Morin1Ayşe ARAL1Burak KÜNTAY1Bülent BOĞ1

Afganistan

Afganistan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Afganistan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 21.024 Afganistan haberi bulunmuştur.

Afganistan, resmî adıyla Afganistan İslam Cumhuriyeti Orta Asya'da yer alan ve denize sınırı olmayan bir ülkedir. Orta Asya'da bulunur; ama etnik ve kültürel bağlarından dolayı bazı kaynaklar tarafından Orta Doğu'da kabul edilir. Doğu ve güneyde Pakistan, batıda İran, kuzeyde Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan, doğuda da ufak bir sınırla Çin ile çevrilidir.

Afganistan, farklı ülkerden gelen ulusları da barındırır. Ayrıca nüfusa oranları %5'i geçmeyen birçok etnik kökenli halk da (örneğin Beluciler, Türkmenler, Nuristaniler, Araplar vs.) bu ülkede yaşamaktadır.

Ticaretin merkez noktalarından birinde olan Afganistan, bu stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca Türkler, İranlılar, Yunanlar, Araplar, Moğollar, Britanyalılar ve Sovyetler gibi çeşitli ulusların istilasına uğramıştır.

 

Afganistan Haberleri

Yabancılara konut satışı 5 ayda 8 bine yaklaştı

Yabancılara konut satışı 5 ayda 8 bine yaklaştı

Yabancılara konut satışı yılın ilk beş ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 azalışla 7 bin 835 olurken, satışların yaklaşık yarısı Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan, Afganistan vatandaşlarına yapıldı.

24.6.2016Ekonomi
İstanbul 11 bin 408, Hakkari 5

İstanbul 11 bin 408, Hakkari 5

Türkiye genelinde mayıs ayında 114 bin 800 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 8, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 6,4 arttı. İstanbul en çok konut satılan il olurken Hakkari'de sadece 5 konut satıldı

24.6.2016Ekonomi
Afgan Tacik’in davası artık sahipsiz değil

Afgan Tacik’in davası artık sahipsiz değil

Van Emniyet Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezi’nde iki yıl önce polis tarafından dövülerek öldürüldüğü iddia edilen Afganistan uyruklu Lütfullah Tacik’in ölümüne ilişkin davada bir ilk yaşandı. Afganistan’da olduğu için dört duruşmadır temsil edilmeyen Tacik Ailesi yerine mahkeme, Çocuk Alanında Çalışan Avukatlar Ağı’ndan (ÇAÇAV) iki avukatın müdahil olma talebini kabul etti.

22.6.2016Gündem
Türkiye huzur sıralamasında 145'inci ülke oldu!

Türkiye huzur sıralamasında 145'inci ülke oldu!

ABD'de her sene ülkelerdeki güven ve barış durumunu ele alarak hazırlanan Küresel Barış Endeksi raporuna göre bu yıl Türkiye 145'inci sırada yer aldı. Rapora göre en huzurlu ülke İzlanda olurken, Suriye sıralamanın sonuncusu oldu.

21.6.2016Dünya
Orlando katliamına ait kayıtlar yayımlandı

Orlando katliamına ait kayıtlar yayımlandı

ABD'nin Orlando kentinde 49 kişinin ölümüne yol açan gece kulübü baskını sırasında saldırgan ile polis arasında geçen telefon görüşmelerinin bir kısmı yayımlandı.

20.6.2016Dünya
BM: Dakikada 24 kişi kaçıyor

BM: Dakikada 24 kişi kaçıyor

Suriye'den Güney Sudan'a, Burundi'den Ukrayna'ya dünya genelinde insanlar kanlı çatışmalardan kaçıyor. BM, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü'nde açıkladığı raporda mülteci sayısının rekor seviyeye ulaştığına dikkat çekti. Dünya genelinde yerinden edilen toplam kişi sayısı 65,3 milyona ulaştı.

20.6.2016Dünya
Afganistan'da intihar saldırısı: 14 ölü

Afganistan'da intihar saldırısı: 14 ölü

Afganistan'da Nepalli işçileri taşıyan minibüse intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda 14 kişi öldü 9 kişi yaralandı.

20.6.2016Dünya
Yabancı öğrenci sayısı yüzde 182 arttı

Yabancı öğrenci sayısı yüzde 182 arttı

Türkiye'deki üniversitelerde 87 bin 903 yabancı uyruklu öğrenci, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi görüyor. Son 5 yılda yabancı uyruklu öğrenci sayısının yüzde 182 arttığı Türkiye'de, en fazla yabancı öğrenci İstanbul, Anadolu ve Sakarya üniversitelerinde bulunuyor. Türkiye'de en çok Azerbaycan, Türkmenistan ve Suriyeli öğrenciler eğitim alıyor.

17.6.2016Eğitim
Babası yüzünden Afganistan'da savaşmış

Babası yüzünden Afganistan'da savaşmış

Afganistan ve Pakistan’da Taliban saflarında dört yıl savaştıktan sonra tutuklanacağını bile bile Almanya’ya dönen Sinan A.’nın yargılanmasına Berlin’de başlandı. Terör örgütünün pençesine düştüğü süreci anlatan Sinan A., aile içi şiddetin kurbanı olduğunu savundu.

17.6.2016Avrupa
Dikili’de lastik botta 53 mülteci yakalandı

Dikili’de lastik botta 53 mülteci yakalandı

İZMİR’in Dikili İlçesi’nde, yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmeye çalışan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriye, Afganistan ve Pakistan uyruklu 53 mülteci yakalandı.

14.6.2016Gündem
'Orlando canisi eşcinseldi' iddiası

'Orlando canisi eşcinseldi' iddiası

ABD'nin Orlando kentindeki bir eşcinsel kulübünü basıp 49 kişiyi katlederek, ülke tarihinin en kanlı saldırısını gerçekleştiren Omar Mateen'in de gey olduğu öne sürüldü.

14.6.2016Dünya
Obama: Amerika ve eşcinsel toplum için üzücü bir gün

Obama: Amerika ve eşcinsel toplum için üzücü bir gün

ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin Orlando kentinde, eşcinsellerin gittiği gece kulübüne düzenlenen ve 50 kişinin ölümüne neden olan silahlı saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Öte yandan, gece kulübü saldırısını terör örgütü IŞİD üstlendi. Saldırganın babasının geçen yıl Afganistan'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olduğu ortaya çıktı.

13.6.2016Dünya
Teröristin babası cumhurbaşkanı adayı çıktı

Teröristin babası cumhurbaşkanı adayı çıktı

ABD tarihinin en kanlı saldırısının arkasından IŞİD çıktı. 1986 doğumlu zanlı Omar Mateen'in IŞİD'e bağlılık yemini ettiği, babasının da geçen yıl Afganistan'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olduğu ortaya çıktı. Öte yandan, Omar Mateen'in eski eşi, Metin'in dengesiz bir kişiliğe sahip olduğunu ve evlilikleri sırasında kendisini birçok kez dövdüğünü söyledi.

13.6.2016Dünya
Florida'da gece kulübünde katliam

Florida'da gece kulübünde katliam

ABD'de katliam dehşeti... Orlando şehrinde gay kulüpte bir kişi etrafa ateş açtı. Güvenlik güçleri tarafından yapılan açıklamada olayda 50 kişinin hayatını kaybettiği 53 kişinin de yaralandığı bildirildi. Rehineler polis operasyon sonrası kurtarıldı. Saldırgan barın içerisinde öldürüldü.

12.6.2016Dünya
Erdoğan, Ali’nin cenaze namazını kılıp ABD'den ayrıldı

Erdoğan, Ali’nin cenaze namazını kılıp ABD'den ayrıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen cuma 74 yaşında solunum yetmezliğinden ölen efsanevi boksör Muhammed Ali’nin cenaze törenine katılmak için geldiği ABD’nin Kentucky Eyaleti’nden planlanandan bir gün önce ayrılmaya karar verdi. Dünkü törende Ali’nin cenaze namazını kılan Erdoğan, katıldığı iftar yemeğinin ardından Türkiye’ye dönmek üzere ABD'den ayrıldı.

10.6.2016Dünya
ABD'li gazeteci ve tercümanı Afganistan'da öldürüldü

ABD'li gazeteci ve tercümanı Afganistan'da öldürüldü

Deneyimli ABD'li foto muhabiri David Gilkey ve tercümanı Zabiullah Tamana Afganistan'ın güneyindeki Helmand vilayetinde Afgan askeri konvoyuna yapılan saldırıda hayatını kaybetti. Tamana Anadolu Ajansı için de haber yapıyordu.

6.6.2016Dünya
Af Örgütü: AB mültecileri Türkiye’ye göndermemeli

Af Örgütü: AB mültecileri Türkiye’ye göndermemeli

Dünyanın önde gelen insan hakları kuruluşlarından Amnesty International (Uluslararası Af Örgütü) bugün yayımladığı raporda Avrupa Birliği'ne (AB), mültecileri Türkiye'ye göndermeye yönelik planlarından vazgeçmesi çağrısında bulundu.

3.6.2016Dünya
ABD’nin terör raporunda PYD/YPG yok

ABD’nin terör raporunda PYD/YPG yok

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan “Terörizm 2015 Ülkeler Raporu”nda terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD ve YPG terör örgütü olarak değerlendirilmedi.   

3.6.2016Dünya
Teşeronlar, müteahhitlik devi Çukurova İnşaat'ın iflasını istedi

Teşeronlar, müteahhitlik devi Çukurova İnşaat'ın iflasını istedi

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın babasına ait inşaat şirketinin iflası istendi. Dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması listesine de giren Çukurova İnşaat’ın iflasına yönelik davaları taşeronları açtı. Taşeronlar, Libya’da iş yaptıkları şirketin kendilerine ödeme yapmadığı iddiasında. Şirkettin mahkemeye sunduğu savunmalarda ise, Libya’da yaşanan kaos nedeni ile ödeme yapılamadığı vurgulandı.

1.6.2016Ekonomi
Taliban otobüslerin yolunu kesip 16 yolcuyu öldürdü

Taliban otobüslerin yolunu kesip 16 yolcuyu öldürdü

Taliban Afganistan'ın yoğun çatışmalar yaşanan Kunduz bölgesinde yolda durdurduğu otobüslerden indirdiği yolculardan en az 16'sını öldürdü ve onlarca yolcuyu rehin aldı.

31.5.2016Dünya
'Kuzey Kore kongresi gibi'

'Kuzey Kore kongresi gibi'

65. hükümetin program görüşmeleri, önceki görüşmelere kıyasla sönük geçti. Kürsüye Kuzey Kore ve AK Parti’nin olağanüstü kongresine ait fotoğraflarla çıkan CHP’li Bülent Tezcan, “Cumhurbaşkanı’nın mektubu okundu. Bu Kuzey Kore’deki parti kongresini çağrıştırıyor. Benzerliği milletimize havale ediyorum’ dedi.

28.5.2016Gündem
ABD askerlerinin üniformalarındaki YPG armaları sökülecek

ABD askerlerinin üniformalarındaki YPG armaları sökülecek

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun sözcüsü Amerikalı komutan Steve Warren, Suriye’deki ABD askerlerinin YPG simgesi taşıyan üniformalar giymesi hakkında, “YPG armalarını taşımaları yetkileri dahilinde değil ve uygunsuz. Düzeltmek için gerekli adım atıldı. Bölgedeki askeri ortaklarımız ve müttefiklerimizle bunun için iletişime geçtik” dedi.

27.5.2016Dünya
Afganistan'da intihar saldırısı: 10 ölü

Afganistan'da intihar saldırısı: 10 ölü

Kabil'de mahkeme çalışanlarını taşıyan minibüse intihar saldırısı düzenlendi. 10 kişi yaşamını kaybetti 4 kişi yaralandı.

25.5.2016Dünya
Taliban yeni liderini açıkladı: Molla Haybatullah Ahundzade

Taliban yeni liderini açıkladı: Molla Haybatullah Ahundzade

ABD'nin Pakistan'da insansız hava aracıyla düzenlediği saldırıda öldürülen Taliban lideri Molla Ahtar Mansur'un yerine Molla Haybatullah Ahundzade'nin geçtiği açıklandı.

25.5.2016Dünya
Avrupa NBA'i gibi bir ligde oynayacağız

Avrupa NBA'i gibi bir ligde oynayacağız

“Önümüzdeki sezondan itibaren Euroleague, NBA benzeri bir hal alacak. 16 takımlı bir lig olarak oynanacak olması çok iyi. Her takım her takıma karşı oynayabilecek. Avrupa basketbolu için bana göre önemli bir aşama... Gelecekte bu takımların sayısının artacağını da söyleyebilirim.” Bu sözler Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımının Baş Antrenörü Zeljko Obradovic'e ait.

24.5.2016Basketbol
ABD'den Taliban'a büyük darbe

ABD'den Taliban'a büyük darbe

Taliban lideri Molla Ahtar Mansur, ABD'nin düzenlediği insansız hava aracı saldırısında öldürüldü.

22.5.2016Dünya
Afganistan’da ABD konvoyuna intihar saldırısı

Afganistan’da ABD konvoyuna intihar saldırısı

Afganistan’da Kabil'in kuzeyinde Amerikan üssünden çıkan askeri konvoya intihar saldırısı düzenlendi.

21.5.2016Dünya
Hem evlerinden hem umutlarından oldular

Hem evlerinden hem umutlarından oldular

UNESCO’nun birçok ülkedeki mülteci kamplarından aldığı verilerle hazırladığı raporun sonuçları korkutucu: Mülteci çocukların okula devam edememe olasılığı, mülteci olmayan çocukların tam beş katı. Eğitim göremeyen çocukların büyük bölümünü de kızlar oluşturuyor.

21.5.2016Eğitim
Azerbaycan'a ait kargo uçağı düştü: 7 ölü

Azerbaycan'a ait kargo uçağı düştü: 7 ölü

Afganistan'da kaza yapan Azerbaycan'a ait An-12 tipi kargo uçağında 7 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

19.5.2016Dünya
Didim'e Arap turist ilgisi

Didim'e Arap turist ilgisi

Aydın'ın önde gelen turizm merkezlerinden Didim, İngilizlerden sonra Arap turistlerin de ilgisini çekmeye başladı.

18.5.2016Ekonomi
Ege’de kaçak botu battı, kayıplar var

Ege’de kaçak botu battı, kayıplar var

Ege Denizi’nde 20’ye yakın kaçağın içinde bulunduğu lastik bot, Yunanistan’ın İstanköy Adası’na (Kos) yarım mil (yaklaşık 800 metre) mesafe kala battı. Yunan Sahil Güvenlik ekipleri 14 kişiyi kurtarırken, suda kaybolan kaçaklar için arama kurtarma çalışması başlatıldı.

17.5.2016Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haddini bil, haddini

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haddini bil, haddini

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Van'da konuşan Kılıçdaroğlu'na yanıt vererek, "Bizim kandan beslendiğimizi söylüyor. Haddini bil haddini. Ben halkımdan besleniyorum. Kandan beslenen birileri varsa 1960'da rahmetli Menderes'in ve iki arkadaşının idamına zemin hazırlayan CHP zihniyetidir, sizsiniz" dedi.

15.5.2016Gündem
Türkiye, IMF'ye borcunu sıfırlayan 11 ülkeden biri

Türkiye, IMF'ye borcunu sıfırlayan 11 ülkeden biri

Türkiye, Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) aldığı borçları sıfırlama başarısını gösteren nadir ülkeler arasında yer alıyor.

15.5.2016Ekonomi
Yunanistan'a ulaşan kaçak göçmen sayısında büyük düşüş

Yunanistan'a ulaşan kaçak göçmen sayısında büyük düşüş

Avrupa Birliği sınır güvenliği kurumu Frontex, Yunanistan'a Nisan'da ulaşan göçmen sayısının, bir önceki aya göre yüzde 90 oranında azaldığını açıkladı.

13.5.2016Dünya
Çavuşoğlu'ndan konuşulacak IŞİD sözleri

Çavuşoğlu'ndan konuşulacak IŞİD sözleri 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Koalisyon içinde IŞİD’e karşı 65 ülkeyiz. Fakat IŞİD’i yok edecek stratejimiz bile yok. Bölük pörçük bazı stratejilerimiz var. Birçoğu da işlemedi. Arazideki başka radikal gruplardan medet umar hale geldik" dedi.

11.5.2016Gündem
İngiltere Başbakanı Cameron'ın yolsuzluk gafı

İngiltere Başbakanı Cameron'ın yolsuzluk gafı

İngiltere Başbakanı David Cameron’ın Kraliçe İkinci Elizabeth'le sohbet ederken Nijerya ve Afganistan’ı "müthiş derecede fazla yolsuzluk yapılan" ülkeler olarak niteleyen sözleri kameralara yansıdı. Cameron'ın bu sırada kameraların kayıtta olduğunu bilip bilmediği belli değil.

11.5.2016Dünya
Türk Dünyası Kültür ve Spor Şöleni Mustafakemalpaşa’da yapıldı

Türk Dünyası Kültür ve Spor Şöleni Mustafakemalpaşa’da yapıldı

Bu yıl ikincisi düzenlenen Türk Dünyası Kültür Basın ve spor Şöleni, Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Derneği’nin organizasyonu ve Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin ana sponsorluğunda yapıldı.

10.5.2016Diğer
Kocaoğlu

Kocaoğlu "Vize muafiyeti abartılıyor"

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine turistik vizesiz seyahatin azımsanacak bir kazanım olmadığını, ancak bunun çok abartıldığını söyledi.

9.5.2016Ege
Afganistan'da trafik kazası: 73 ölü

Afganistan'da trafik kazası: 73 ölü

Afganistan'ın Gazni vilayetinde meydana gelen trafik kazasında 73 kişi öldü.

8.5.2016Dünya
Afganistan'da iki NATO askeri öldü

Afganistan'da iki NATO askeri öldü

Afganistan’ın güneyinde, güvenlik güçlerinin resmi üniformasını giyen kişilerce düzenlenen silahlı saldırıda, iki NATO askeri hayatını kaybetti.

7.5.2016Dünya
Göçmen oğlunun büyük zaferi

Göçmen oğlunun büyük zaferi

İngiltere, Londra’da belediye başkanı seçilen ilk Müslüman olan Pakistan asıllı Sadiq Khan’ın (45) başarı hikâyesini konuşuyor. Avrupa’nın terör kâbusu yaşadığı, İslamofobi’nin yükseldiği bir dönemde İşçi Partili Sadiq Khan, rakibine farkla belediye başkanı seçildi.

7.5.2016Dünya
Murtaza Ahmedi kaçtı!

Murtaza Ahmedi kaçtı!

Poşetten yaptığı Messi formasıyla kısa sürede sosyal medyada bir fenomene dönüşen Afganistanlı Murtaza Ahmedi, Pakistan’a kaçmak zorunda kaldı.

3.5.2016Futbol
ABD: Hastaneye saldırı 'savaş suçu sayılmaz'

ABD: Hastaneye saldırı 'savaş suçu sayılmaz'

ABD, Afganistan’da önceki yıl Sınır Tanımayan Doktorlar örgütüne ait hastanenin bombalandığı ve 42 kişinin hayatını kaybettiği saldırının savaş suçu sayılamayacağını, çünkü olayda kasıt olduğunu düşünmediklerini bildirdi.

29.4.2016Dünya
Sanal deneyimler TSSB’ye yol açabilir mi?

Sanal deneyimler TSSB’ye yol açabilir mi?

Sanal deneyimler TSSB’ye yol açabilir mi? TSSB nedir? Çevrimiçi dünyalar gerçekten insanı yıpratabilir mi? İşte cevabı..

29.4.2016Gündem
İşte laik ülkelerin listesi

İşte laik ülkelerin listesi

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yeni Anayasa'ya ilişkin sözleri epey tartışma kopardı. Kahraman, "Laiklik bir kere yeni Anayasa'da olmamalıdır. Dünyada üç Anayasa'da laiklik var. Fransa, İrlanda, bir de Türkiye... Tarifi de yok. İsteyen, istediği gibi bunu yorumluyor. Böyle bir şey olmamalıdır. Dindar Anayasa meselesinden Anayasamızın kaçınmaması lazım” demişti. Ancak Kahraman’ın dediği gibi Anayasalarında “laiklik” ifadesi geçmese de gelişmiş ülkelerin hemen hepsi “seküler devlet” olarak tanımlanıyor.

26.4.2016Dünya
Cüppeli Ahmet’i mahcup edecek üç medrese

Cüppeli Ahmet’i mahcup edecek üç medrese

Cüppeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün “Senelerdir balelerle, danslarla, çoluk çocuğun baldır bacak çıplak vaziyette stadyumlarda dolaştırarak, bütün erkekleri onlara baktırarak, kimin oğlu, kimin kızı belli değil, sarmaş dolaş dans yaptırarak yetiştirdiniz” sözleri tepki çekti. Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’ın “hastalıklı” diye nitelediği bu sözlerin yanı sıra ‘Cüppeli’nin "Bugüne kadar, medreseden bir tane terörist çıkmamıştır” ifadesi de eleştiriliyor. Somali’den Bangladeş’e bir dizi ülkede onlarca medrese, terör örgütlerinin odağı haline geldiği için son yıllarda endişe kaynağı… İşte üç örnek:

25.4.2016Dünya

Yazar Sonuçları

İlahi Binali Bey

İlahi Binali Bey

BAŞBAKAN Binali Yıldırım’ı dinliyorum.

24.6.2016Yazar Yazıları
Türkiye'nin imaj sorunu

Türkiye'nin imaj sorunu

Bir ülkenin dış politikası o ülkenin uluslararası arenada nasıl algılandığını belirler. Ülke hakkındaki algı  bütünlüğünü ülkenin imajı olarak tanımlamak mümkündür.

12.6.2016Haber Yazıları
PKK ve füze

PKK ve füze

HAKKÂRİ kırsalında 13 Mayıs’ta bir Super Cobra taarruz helikopterimiz düşmüş, iki askerimiz şehit olmuştu.

17.5.2016Haber Yazıları
Her dönemin en karanlık ajanı

Her dönemin en karanlık ajanı

Size karanlıkların gerçek prensini anlatmaya nereden mi başlamalıyım? Tabii ki yıllarca Amerikan istihbaratı CIA’in istasyon şefliğini yaptığı İstanbul’dan… Nisanda hayatını kaybeden Duane R. Clarridge, aklınıza gelebilecek en ajan gibi ajandı. James Bond onun yanında yeniyetme kalırdı…

7.5.2016Pazar Yazıları