MENÜ

Yekta Saraç

Yekta Saraç ile ilgili tüm haberleri, son dakika Yekta Saraç haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Yekta Saraç haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.075 Yekta Saraç haberi bulunmuştur.

Yekta Saraç Haberleri

Fenerbahçeden flaş üniversite kararı

Fenerbahçe'den flaş üniversite kararı

Fenerbahçe Kulübü, Fenerbahçe Üniversitesi ile ilgili resmi siteden açıklama yaptı. 2018-2019'da öğretim yılında kapılarının açılması beklenen Fenerbahçe Üniversitesi, eğitim ve öğretime başlangıç tarihini 1 yıl erteledi.

19.06.2018Futbol
5 lisans programı başarı bursuna eklendi

5 lisans programı başarı bursuna eklendi

YÖK, 31 alanda verilen ‘Başarı Bursu’nun kapsamını genişletti. Böylece burs kapsamına veterinerlik, astronomi ve uzay bilimleri, uzay bilimleri ve teknolojileri, hidrojeoloji mühendisliği, tohum bilimi ve teknolojisi olmak üzere beş yeni alan daha eklendi. Öğrencilere, 12 ay boyunca aylık 700 TL burs verilecek.

16.06.2018Eğitim
YÖK’ten müjde… Beş lisans programı daha Başarı Bursu’ndan yararlanacak

YÖK’ten müjde… Beş lisans programı daha Başarı Bursu’ndan yararlanacak

YÖK, 31 alanda verilen Başarı Bursu’nun kapsamını genişletti. Böylece burs kapsamına veterinerlik, astronomi ve uzay bilimleri, uzay bilimleri ve teknolojileri, hidrojeoloji mühendisliği, tohum bilimi ve teknolojisi olmak üzere beş yeni alan daha eklendi. Öğrencilere, 12 ay boyunca 700 TL burs verilecek.

16.06.2018Eğitim
YÖK başarı burslarının kapsamı genişletildi

YÖK başarı burslarının kapsamı genişletildi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, "YÖK Başarı Burslarının kapsamını genişlettik. Ülkemizin öncelikli alanlarını belirliyor ve bu programlara yerleşen başarılı öğrencilerimizi destekliyoruz" dedi.

16.06.2018Eğitim
Öğretim Elemanı Belgesi artık e-Devlette

Öğretim Elemanı Belgesi artık e-Devlet'te

YÖK tarafından e-Devlet kapısı üzerinden hizmete açılan ‘Öğretim Elemanı Belgesi Sorgulama ve Doğrulama Sistemi’ sayesinde artık akademisyenler, kendi kadro bilgilerini içeren belgeyi üniversitelerine dilekçe ile müracaat edip yazı sürecini beklemeden e-Devlet’e girerek çok daha kolay ve hızlı bir şekilde alabilecek.

14.06.2018Eğitim
ALES ne zaman yapılacak ALESe yeni düzenleme

ALES ne zaman yapılacak? ALES'e yeni düzenleme

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yılda iki kez düzenlenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın bu yıl üç kez yapılmasına karar verildi. Bu kararın ardından yeni sınav tarihleri ALES'e katılmayı planlayan kişiler tarafından merak edilmeye başlandı. Peki, ALES ne zaman yapılacak? 2. ALES ne zaman?

12.06.2018Gündem
ALESe yeni düzenleme: Tarih belli oldu

ALES'e yeni düzenleme: Tarih belli oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) bu yıl üç kez yapılması kararını aldıklarını bildirdi.

11.06.2018Eğitim
İşaret dili ve sağır çalışmaları bölümü kuruldu

İşaret dili ve sağır çalışmaları bölümü kuruldu

YÖK'ün ‘engelsiz eğitim’ çalışmaları kapsamında, Ankara Üniversitesi bünyesinde kurulan Türk İşaret Dili ve Sağır Çalışmaları Anabilim Dalı'na, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Dönemi'nde öğrenci alınabilecek.

9.06.2018Eğitim
Marmara Üniversitesi ve Sabri Ülker Vakfı arasında önemli işbirliği

Marmara Üniversitesi ve Sabri Ülker Vakfı arasında önemli işbirliği

Sabri Ülker Vakfı toplum sağlığının geleceği için, Marmara Üniversitesi ile önemli bir işbirliği gerçekleştirdi.

8.06.2018Ekonomi
‘Türkiyenin üniversite mezunu profili değişiyor’

‘Türkiye'nin üniversite mezunu profili değişiyor’

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Halen Türkiye'de üniversitelerde okuyan öğrencilerimizin ebeveynlerinin yüzde 73'ünün üniversite mezunu olmadığını görüyoruz. Avrupa Yükseköğretim Alanı üye ülkelerindeki genel eğilimden farklı olarak, Türkiye'de ebeveynleri yükseköğrenim görmemiş ailelerden gelen bireylerin üniversite eğitimi alma oranı Avrupa ülkelerine göre çok daha fazla. Türkiye'nin üniversite mezunu, yetişmiş insan profili değişiyor. Bu önemli, olumlu bir sosyolojik süreç. Türkiye'de ebeveynlerinden farklı yeni bir nesil yetişecek" dedi.

5.06.2018Eğitim
Avrupadan Türk yükseköğretimine üç başlıkta tam not

Avrupa'dan Türk yükseköğretimine üç başlıkta tam not

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Türk yükseköğretim sistemi, 24-25 Mayıs'ta Fransa'da düzenlenen Avrupa Yükseköğretim Alanı Bakanlar Zirvesi'nde 'Yeterlilikler Çerçevesi, 'Avrupa Kredi Transfer Sistemi' ve 'Diploma Eki' başlığı altındaki üç konuda da tam puan yani 5 üzerinden 5 aldı. Bu zirvedeki tespitler bize gösteriyor ki Bologna Süreci'nde pek çok Avrupa ülkesinin önündeyiz. Bu çok önemli ve olumlu bir gelişme. Türk yükseköğretiminde güzel gelişmelerin Avrupa farkında. Türkiye'de güzel şeyler oluyor, yükseköğretim alanında da güzel şeyler oluyor. Henüz istediğimiz noktada olmasak da gelişmeler ve iyileşmeler doğru yolda olduğumuzu gösteriyor" dedi.

1.06.2018Eğitim
Tıp ve diş hekimliğinde uzmanlık YÖK gündeminde

Tıp ve diş hekimliğinde uzmanlık YÖK gündeminde

YÖK tarafından, 'Tıp ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık ve Doktora Eğitimi' toplantısında tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık ve doktora eğitiminin nasıl yapılabileceği, eğitimlerin süreleri, tezlerin yönetimi gibi hususlar ve mevzuat düzenlemeleri masaya yatırıldı.

30.05.2018Eğitim
YÖK Başkanı: Yükseköğretime erişimde dünyada ikinciyiz

YÖK Başkanı: Yükseköğretime erişimde dünyada ikinciyiz

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Artık yükseköğretime erişim diye bir sorun Türkiye'nin gündeminden çıktı. Yükseköğretime erişimde tatminkar bir seviyedeyiz. Türkiye, 137 ülke arasında yükseköğretime erişim noktasında dünyada ikinci sırada yer alıyor" dedi.

30.05.2018Eğitim
Cerrahpaşa buluşması

Cerrahpaşa buluşması

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü ve yeni kurulan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’nın Rektör Vekili Prof. Dr. Mahmut Ak başkanlığındaki üniversitenin senato üyeleriyle bir araya geldiğini duyurdu.

29.05.2018Gündem
Tıp ve diş hekimliği için uzmanlık eğitiminde doktora fırsatı

Tıp ve diş hekimliği için uzmanlık eğitiminde doktora fırsatı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, tıp ve diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi sırasında doktora yapılması için ‘Tıp ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık ve Doktora Eğitimi’ toplantısı yapıldığını açıkladı.

29.05.2018Eğitim
Fakülte bahçeleri propaganda yeri değil

'Fakülte bahçeleri propaganda yeri değil'

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, CNN Türk canlı yayınında, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin ziyareti sonrası Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran’ın görevden ayrılmasıyla ilgili konuştu.

26.05.2018Gündem
YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç: Fakülte bahçeleri siyasi propaganda yeri değil

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç: Fakülte bahçeleri siyasi propaganda yeri değil

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, CNN Türk’te katıldığı canlı yayında yükseköğretimle ilgili soruları yanıtladı. Prof. Dr. Saraç, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran’ın görevden ayrılmasıyla ilgili “Bir fakülte bahçesinde bir partinin açıklamalarının, propaganda yapmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Biz bunu akademinin kendi adabı, formatı içinde çözümlemeye çalışıyoruz. Burada bir dekana karşı olma durumu söz konusu değil” dedi.

26.05.2018Eğitim
25 öğretmenlik programı güncellendi

25 öğretmenlik programı güncellendi

YÖK, 25 öğretmenlik programını güncelledi. Yapılan çalışmayla öğretmenlik programlarının ders saatleri, kredi sayıları, seçmeli dersler gibi birçok alanda değişikliğe gidildi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç yaptığı konuşmada, öğretmenlik bölümleriyle ilgili öğrenci ve öğretim üyesi oranında da ciddi iyileşmeler yapılacağını belirterek, “Fakat bizim bu mesleğe gereken önemi verdiğimizin asıl göstergesi öğretmen yetiştirme ile ilgili özel bir modelin/sınıfların pilot uygulama şeklinde bu sene başlatmamız olacak” dedi.

16.05.2018Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi’ne YÖK’ten Engelsiz Üniversite Ödülü

Boğaziçi Üniversitesi’ne YÖK’ten "Engelsiz Üniversite Ödülü"

Engelli öğrencilerin üniversite hayatı boyunca karşılaştıkları zorlukları azaltmak, onlara daha uygun kaynak ve ortamlar sunmak için titiz çalışmalar gerçekleştiren Boğaziçi Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu tarafından “Engelsiz Üniversite” olarak ödüllendirildi.

16.05.2018Kampüs
Öğretmenlik programları güncellendi

Öğretmenlik programları güncellendi

Yükseköğretim Kurulu’nun koordinasyonunda yaklaşık iki yılı aşkın bir süre önce güncellenmesine başlanan öğretmenlik lisans programları, 16 Mayıs’ta açıklanacak. Güncellenen toplam 25 öğretmenlik lisans programı ilk kez 2018-2019 öğretim yılından itibaren uygulanacak.

15.05.2018Eğitim
18 yükseköğretim kurumuna ‘Engelsiz Üniversite’ ödülü

18 yükseköğretim kurumuna ‘Engelsiz Üniversite’ ödülü

YÖK’te düzenlenen ‘Engelsiz Üniversite Ödül’ töreninde konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, gelecek eğitim öğretim yılından itibaren özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programların kontenjanının yüzde 10’unun engelli öğrenciler için ayrıldığını söyledi. Törende, 18 üniversiteye engelsiz üniversite bayrak ödülleri, üç üniversiteye de nişan ödülü verildi.

15.05.2018Eğitim
YÖK’te ‘Engelsiz Eğitim Çalıştayı’

YÖK’te ‘Engelsiz Eğitim Çalıştayı’

YÖK, 'Engelsiz Erişim' ve 'Engelsiz Eğitim' sloganlarıyla üniversitelerde engelli bireylerin eğitsel mekanlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimi konusunda farkındalık yaratma hedefiyle ‘Engelsiz Eğitim Çalıştayı’ düzenliyor.

14.05.2018Eğitim
İstanbul Üniversitesinde yeni bir model deneyeceğiz

'İstanbul Üniversitesi'nde yeni bir model deneyeceğiz'

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerin bölünmesiyle ilgili “Bu yeni durumu yükseköğretim için fırsata dönüştürmemiz lazım” dedi. Prof. Dr. Saraç, İstanbul Üniversitesi ve kurulması planlanan İstanbul Cerrahpaşa üniversitelerine yeni bir model kurguladıklarını, bu modelin her iki üniversite için akademik konularda ve alanlarda birlikte yönetişim sergileyebilecekleri daha özerk bir sistemi peşi sıra getireceğini savundu.

2.05.2018Gündem
YÖK Üstün Başarı Ödülleri’ne başvurular başladı

YÖK Üstün Başarı Ödülleri’ne başvurular başladı  

YÖK tarafından, bu yıl ikinci kez verilecek YÖK Üstün Başarı Ödülleri’ne başvurular başladı. Bireysel ve kurumsal olmak üzere iki kategoride verilen ödüller için 4 Haziran'a kadar başvurular alınacak. İsteyen adaylar, "odul.yok.gov.tr" adresi üzerinden başvuru yapabilecek.

24.04.2018Eğitim
YÖKten Türkiyenin EURO 2024 adaylığına destek

  YÖK'ten Türkiye'nin EURO 2024 adaylığına destek  

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, Türkiye'nin Euro 2024'e ev sahipliği için yaptığı adaylık başvurusuna, TFF'ye yazdığı mektupla destek Verdi.

23.04.2018Eğitim
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Deprem konusunda en zayıf halka İstanbul

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Deprem konusunda en zayıf halka İstanbul

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü 150. Yıl Programında yaptığı konuşmada, "24 Haziran seçimlerini bir çeşit depreme hazırlık faaliyeti olarak görüyorum" dedi.

20.04.2018Gündem
Sınav ertelendi öğrenciler şanslı

'Sınav ertelendi öğrenciler şanslı'

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Doğu Anadolu Projesi Bölgesi Üniversiteler Birliği Çalıştayı ile Bilimsel Teşvik Ödülleri Töreni’nde gazetecilerin YKS tarihinin değiştirilmesiyle ilgili sorusu üzerine, “Seçim tarihi öne alındığında bizim de kamu yararını gözeterek, YÖK olarak buna göre bir düzenleme yapmamız icap ediyordu. O nedenle bu düzenleme gerçekleşti” dedi.

19.04.2018Eğitim
YÖK Başkanı ertelenen YKS için konuştu: Öğrenciler çok şanslı

YÖK Başkanı ertelenen YKS için konuştu: Öğrenciler çok şanslı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç YKS'deki tarih değişikliğiyle ilgili şunları söyledi: "Seçim tarihi öne alındığında bizim de kamu yararını gözeterek YÖK olarak buna göre bir düzenleme yapmamız icap ediyordu. O nedenle bu düzenleme gerçekleşti. Burada en şanslı olan husus öğrencilerimizin bundan istifade etmeleri. Bu hususa da işaret etmek lazım. Öğrencilerimiz bir hafta daha kazandı diye düşünüyorum"

19.04.2018Eğitim
YÖKten 400 akademisyene yurt dışında eğitim imkanı - YUDAB  başvuru şartları neler

YÖK'ten 400 akademisyene yurt dışında eğitim imkanı - YUDAB başvuru şartları neler?

Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK), bu yıl ilk defa uygulanacak olan YUDAB (Doktora yapan Araştırma Görevlileri için Yurt Dışı Araştırma Bursları ) programı için başvurular başladı. YÖK Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç, ilgili akademisyenlere mektup göndererek YÖK-YUDAB hakkında bilgi verdi. Peki YUDAB başvuruları ne zamana kadar devam edecek?

17.04.2018Gündem
Akademisyenlere yurtdışında burslu eğitim için başvuru zamanı

Akademisyenlere yurtdışında burslu eğitim için başvuru zamanı

YÖK tarafından, bu yıl ilk defa uygulamaya geçecek ve her yıl tez aşamasındaki 400 araştırma görevlisine yurtdışında burslu eğitim imkânı sağlayacak 'YÖK-YUDAB' Programı başvuruları başladı.

17.04.2018Eğitim
Üniversitedeki katliamda kan donduran detay Sistematik katliam yaptı

Üniversitedeki katliamda kan donduran detay! 'Sistematik katliam yaptı'

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ndeki cinayetin detayları kan dondurdu. Maktullerin sağ göğüs, sol göğüs ve başlarından birer kurşunla öldürüldüğü ortaya çıktı. YÖK üyelerine sunulan raporda, saldırıda hayatını kaybeden akademisyenlerden biri hariç diğerlerinin olayla ilişkili olmamaları, katilin nefret ve kinden öte adeta sistematik katliam yaptığı şeklinde yorumlandı.

13.04.2018Gündem
Katliamın yapıldığı üniversitede rektör istifa etmişti. İşte YÖKün atadığı isim...

Katliamın yapıldığı üniversitede rektör istifa etmişti. İşte YÖK'ün atadığı isim...

YÖK, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğüne vekaleten Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Şenocak'ı atadı.

12.04.2018Gündem
YÖK silahlı saldırı gündemiyle toplandı

YÖK silahlı saldırı gündemiyle toplandı

YÖK Genel Kurulu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde yaşanan "silahlı saldırı" olayını görüşmek üzere toplandı.

12.04.2018Gündem
YÖKten Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne onay

YÖK'ten Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne onay

Siirt Üniversitesi (SİÜ) Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Siirt Üniversitesi bünyesinde tıp fakültesi kurulması taleplerinin Yükseköğretim Kurulu tarafından (YÖK) onayladığını söyledi. Rektör Erman, Bakanlar Kurulunun onayının ardından fakültenin eğitim öğretime başlaması için çalışmalara başlayacaklarını belirtti.

7.04.2018Eğitim
İKÇÜye yeni rektör

İKÇÜ'ye yeni rektör

İKÇÜ Rektörlüğüne, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saffet Köse atandı. Atama kararı, Resmi Gazete’de yayınlandı.

7.04.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Yeni Türkiye

İKTİDAR partisinin temel kavramlarından biri ‘Yeni Türkiye’dir. Ben olaya siyasi değil sosyolojik gözle bakıyorum. Eğitim düzeyimizin yükselmesi nasıl bir toplum ortaya çıkaracak?

12.06.2018