MENÜ

Türkiye Noterler Birliği

Türkiye Noterler Birliği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Türkiye Noterler Birliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 218 Türkiye Noterler Birliği haberi bulunmuştur.

Türkiye Noterler Birliği Haberleri

Noterler cumartesi günü açık mı

Noterler cumartesi günü açık mı?

Noterler cumartesi günü açık mı sorusu, bu kurumlardaki işlerini halletmek isteyen bireyler tarafından merakla araştırılıyor. Hafta içi, çalışma hayatının içerisinde bulunmaları nedeniyle bu kurumlara gidip işlemlerini tamamlayamayan vatandaşlar, noter hafta sonu açık mı sorusuna alacakları cevaba göre bu işlemleri hafta sonu gerçekleştirecek. İşte, noterler hafta sonu açık mı sorusunun cevabı

11.11.2017Ekonomi
Araç ruhsatını noterler verecek

Araç ruhsatını noterler verecek

Türkiye Noterler Birliği (TNB) Başkanı Yunus Tutar, Emniyet Genel Müdürlüğünce yapılan araç tescil ve sicil işlemlerinin 2018 yılından itibaren noterlikler eliyle gerçekleştirileceğini belirtti.

3.10.2017Ekonomi
En çok alacak rehin gösterildi

En çok alacak rehin gösterildi

TARES kayıtlarına göre, bu yıl taşınır rehin sistemiyle 5 bin 828 sözleşme imzalanırken, vatandaş kredi çekebilmek için en çok alacaklarını rehin gösterdi. Rehinlerde ikinci sırayı makine ve teçhizatlar, üçüncülüğü stoklar alırken, en az ilgi gören seçenekler ise kira gelirleri ile ticari projeler oldu. Uygulamadan en fazla esnaf ve tacirler yararlandı.

18.9.2017Ekonomi
MEB sahte diplomayı önlemek için protokol imzaladı

MEB sahte diplomayı önlemek için protokol imzaladı

MEB ve Türkiye Noterler Birliği arasında sahte diplomaların önüne geçilmesi amacıyla bir protokol imzalandı. İmzalanan protokolle açıköğretim kurumlarından alınan diplomaların doğruluğu, hataların ortadan kaldırılması ve diplomada sahteciliğin önüne geçilmesi hedefleniyor.

26.7.2017Eğitim
FETÖ ve Gülene tavır koyun

'FETÖ ve Gülen'e tavır koyun'

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, cezaevindeki FETÖ’cülerin ailelerini, “Yeter artık, bizden uzak durun” diyerek FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e ve örgüte karşı tavır koymaya çağırdı.

2.6.2017Gündem

Bozdağ: Vatandaşlarımız, endişeye kapılmasın; yargı, bunlara hak ettiği ceza neyse takdir edecek

Bozdağ: Vatandaşlarımız, endişeye kapılmasın; yargı, bunlara hak ettiği ceza neyse takdir edecek

2.6.2017Ankara
Çankayada silah sesleri Vurularak yakalandı

Çankaya'da silah sesleri! Vurularak yakalandı

Ankara Çankaya’da sabah saatlerinde polisin ’dur’ ikazına uymayarak kaçmaya başlayan bir kişi bacağından vurularak yakalandı. Vurulan kişinin KHK ile ihraç edilen ve sonrasında polis tarafından aranan 2. sınıf emniyet müdürü Arif Aygün olduğu belirtildi

3.5.2017Gündem
Büşra Ün ve sporun gücü..

Büşra Ün ve sporun gücü!..

Geçtiğimiz günlerde ülke gündeminde, Paralimpik sporcumuz, milli tenisçi Büşra Ün’ün bir paylaşımı ile ortaya çıkan skandal vardı. 

27.4.2017Diğer
Bakanlık tepki çeken olaya el koydu

Bakanlık tepki çeken olaya el koydu

İzmir’de engelli milli sporcu Büşra Ün’den gittiği noterde merdiven çıkamadığı için evraklar yanına getirildiğinden 17.74 TL yol ücreti alınması olayına Adalet Bakanı Bekir Bozdağ el koydu. Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgilere göre Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın talimatıyla hareket geçen Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Türkiye Noterler Birliği’ne konuyla ilgili bir yazı yazdı. Bakanlık, konunun incelenerek fazla ücret alındığının tespiti halinde fazlalığın ilgilisine iadesinin sağlanmasını ve ilgili Noter hakkında 1512 sayılı Noterlik Kanununun 125. ve devamı maddeleri uyarınca gerekli işlemlerin yapılmasını istedi.

28.2.2017Gündem
Bakanlıktan yol ücreti açıklaması

Bakanlık'tan 'yol ücreti' açıklaması

Bakanlık'tan 'yol ücreti' açıklaması

28.2.2017Ankara
Noterin merdivenlerini çıkamayınca yol masrafı ödedi

Noterin merdivenlerini çıkamayınca yol masrafı ödedi

Tekerlekli sandalye tenisinde milli gururumuz, Paralimpik Oyunlar’ına katılan ilk Türk kadın tenisçi Büşra Ün, noterin merdivenlerini çıkamadığı için 17,74 yol ücreti ödemek zorunda kaldı.

27.2.2017Gündem
Araç tescilinde yeni dönem

Araç tescilinde yeni dönem

Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen araç tescil hizmetlerine ilişkin iş ve işlemler, Türkiye Noterler Birliği koordinesinde noterliklere devredilebilecek. Yeni düzenleme Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan 680 Sayılı KHK ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na ek madde eklendi.

7.1.2017Ekonomi
Halk Ekmekten engellilere simit camekanı

Halk Ekmek'ten engellilere simit camekanı

Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası tarafından her yıl Engelliler Haftası'nda dağıtılan simit satış yeri ve camekanlarının kura çekim töreni yapıldı. Çekilişle, Ankara'da yaşayan 210 engelliye simit camekanı tahsis edilerek iş sahibi yapıldı.

6.12.2016Ankara
Kayıtlı elektronik posta nedir

Kayıtlı elektronik posta nedir?

Türkiye’de bir süredir kullanılan kayıtlı elektronik posta hizmeti, hem firmaları hem elektronik dünyaya entegre ediyor hem de hukuki anlaşmazlıklar karşısında kullanıcılarını koruyor. Devamlı artan kullanıcı sayısı, özellikle kurumların haklarını kanun önünde koruyor. Özellikle hukuki süreçlerde kullanılan Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hizmeti Türkiye’deki birkaç servis sağlayıcı tarafından veriliyor. Türkiye Noterler Birliği tarafından kurulan TNB KEP bunlardan biri.

18.11.2016Teknoloji
Başkanlık temmuza yetişmez

Başkanlık temmuza yetişmez

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dün Türkiye Noterler Birliği’nin 45. Olağan Kongresi’nden ayrılırken gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

2.6.2016Gündem
Hukuk ve bilişim dünyası İzmirde buluştu

Hukuk ve bilişim dünyası İzmir'de buluştu

Hukuk ve bilişim dünyası İzmir'de buluştu

15.5.2016İzmir
4. Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı İzmirde

4. Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı İzmir'de

4. Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı İzmir'de

12.5.2016İzmir
Noterler durdu, araçlar satılmadı

Noterler durdu, araçlar satılmadı

SABAH saatlerinden bu yana Noterlik Bilgi Sistemi’nde devam eden teknik bir arıza nedeniyle Türkiye genelindeki tüm noterlerde araç alım-satımları durdu.

8.8.2015Ekonomi
Cin Ali fotoğraf çekiyor

Cin Ali fotoğraf çekiyor

Türkiye Noterler Birliği 3-A Sınıfı öğrencileri önce Cin Ali Fotoğraf Kulübü kurdu, ardından da ilk fotoğraf sergisini açtı.

12.6.2015Ankara
Makul şüphe dönemi

Makul şüphe dönemi

Hâkim ve savcılara seyyanen zam, disiplin affı getiren yasa teklifi, dinleme ve teknik takibin koşulları yeniden belirlenerek genişletildi. Teklifte CMK ve TCK’da değişiklikler yapılarak ‘Paralel yapıyla mücadele’ için yasal zemin hazırlandığı savunuluyor. ‘Paralel yapı’ya takılıp sınavı kazandıkları halde mesleğe kabul edilmediği öne sürülen hâkim-savcı adayına mesleğe dönüş yolu açılıyor. TBMM’ye önceki gece sunulan 35 maddelik teklifle şüphelilerin ev ve işyerlerine arama yapabilmek için ‘somut delile dayalı kuvvetli şüphe’ yerine ‘makul şüphe’ yeterli sayılacak. ‘Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar’ için de ‘Somut delile dayalı’ şartı aranmadan dinleme, teknik takip yanında gizli soruşturmacı da görevlendirilebilecek. Teklifle yapılan bazı değişiklikler satırbaşları ile şöyle:

18.10.2014Gündem
10 bin şirket 1 yılda KEP taktı

10 bin şirket 1 yılda KEP taktı

TÜRK Ticaret Kanunu ile bir milyonu aşkın limited ve anonim şirkete zorunlu hale gelen Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) uygulamasının sonuçları alınmaya başladı.

2.6.2014Ekonomi
10 bin şirket KEP taktı

10 bin şirket KEP taktı

TÜRK Ticaret Kanunu ile bir milyonu aşkın limited ve anonim şirkete zorunlu hale gelen Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) uygulamasının sonuçları alınmaya başladı. Sisteme son bir yılda 10 bin kayıtlı kullanıcı dahil oldu.

2.6.2014Ekonomi
İşte Gülün onayladığı HSYK Yasası

İşte Gül'ün onayladığı HSYK Yasası

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısında değişiklik öngören "Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un yürürlüğe girdiği tarihte mevcut Genel Sekreter, Genel Sekreter yardımcıları, Teftiş Kurulu Başkanı, Teftiş Kurulu başkan yardımcıları, Kurul müfettişleri, tetkik hakimleri ve idari personelin HSYK'daki görevleri sona erecek.

26.2.2014Gündem
Noterler durdu, hiç bir işlem yapılamadı

Noterler durdu, hiç bir işlem yapılamadı

Türkiye genelindeki noterlerde sistem kilitlendi, saat 13.00'dan itibaren hiç bir işlem yapılamadı.

3.1.2014Ekonomi
Avrupalı noterler Türkiyede buluşuyor

Avrupalı noterler Türkiye'de buluşuyor

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye Noterler Birliği işbirliğiyle 12-13 Aralık’ta düzenlenecek olan “Avrupa Birliğinde Noterlik Konferansı-1”in açılış konuşmasını Adalet Bakanı Sadullah Ergin yapacak.

8.12.2013Ekonomi
‘Muameleci’ out ‘sanal noter’ in

‘Muameleci’ out ‘sanal noter’ in

Vergi ve bürokrasi kalktı, el değiştiren araç 3 kat arttı.

18.11.2013Ekonomi
İadeli taahhütlü e-posta

İadeli taahhütlü e-posta

Önce yeni Türk Ticaret Kanunu’nda yayınlanarak yürürlüğe giren Kayıtlı Elektronik Posta (KEP), daha sonra yayınlanan Elektronik Tebligat Düzenlemeleri ve Yönetmeliği’ne göre her anonim ve limited şirket için zorunlu hale getirildi.

2.9.2013Ekonomi
Şirketlere mecburi iadeli taahhütlü e-posta

Şirketlere mecburi 'iadeli taahhütlü' e-posta

Şirketler ve kamu kurumları için zorunlu olan Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) uygulaması ile artık elektronik postalar 'iadeli taahhütlü' hale geliyor. KEP ile şirketler arası her türlü yazışmanın yanında kamu kurumları ile ilgili tüm süreçler de artık elektronik ortamda yürüyecek. Fiziksel olarak ıslak imzalı kağıtlarla bildirim yapma zorunluluğu da yakın zamanda ortadan kalkacak.

21.8.2013Ekonomi
Yargıtay Başkanı Alkandan Gezi değerlendirmesi

Yargıtay Başkanı Alkan'dan Gezi değerlendirmesi

YARGITAY Başkanı Ali Alkan, İzmir Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı’nda sosyal medya paylaşımlarının geldiği noktayı Gezi Parkı eylemleri ile anlattı.

26.6.2013Gündem
Noterler ev satışına da, çatısı akana da talip

Noterler ev satışına da, çatısı akana da talip

Oto alım satım yetkisini alan Noterler, şimdi de gayrimenkul alım satımından isim değiştirmeye; komşu sorunlarından bozuk siparişe kadar tapu ve mahkemelerin iş yükünü artıran birçok işleme talip oldu.

6.6.2013Ekonomi
Sistem değişti 2. el araç satışı yüzde 335 arttı

Sistem değişti 2. el araç satışı yüzde 335 arttı

NOTERLERİN elektronik hizmete geçişiyle birlikte, araç satışının kayıt altına girmesi ve belge toplama derdinin ortadan kalkması satışların yüzde 335 oranında artmasını sağladı.

10.5.2013Ekonomi
e-postada yeni dönemin adı KEP

e-postada yeni dönemin adı KEP

Aboneliklerden banka talimatlarına, ev sahibi kiracı arasındaki bildirimlere kadar birçok yazışma, artık Kayıtlı Elektronik Posta ile yapılacak.

6.5.2013Ege
Noter tasdikli değişim

Noter tasdikli değişim

Türkiye Noterler Birliği (TNB) öncülüğünde başlatılan ‘Değişim Projesi’ kapsamında noterlerin kurumsal kimliği yenileniyor.

2.5.2013Ekonomi
Artık bir günde şirket kurulabilecek

Artık bir günde şirket kurulabilecek

Türkiye Noterler Birliği (TNB) Başkanı Yunus Tutar, "Türkiye genelindeki noterliklerde yapılan tüm işlemler, elektronik ortamda kurduğumuz Merkez Arşiv Sistemi'ne kaydedilecek. Bu projeyi 200 noterlikte pilot olarak başlattık ve çok başarılı sonuçlar elde ettik. 1 Ocak 2014'ten itibaren tüm noterlikler bu sistem üzerinden çalışacak" dedi.

2.5.2013Ekonomi
Beyaz yalan devri bitti

Beyaz yalan devri bitti

ANONİM, limited ve komandit şirketler için zorunlu hale getirilen Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sisteminin hukuki altyapısı tamamlandı.

2.4.2013Ekonomi
Bakanlıktan banka ve noterlere dönüşüm harcı uyarısı

Bakanlıktan banka ve noterlere 'dönüşüm harcı' uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm uygulaması ile ilgili bugün çok önemli bir uyarı yaptı. Vatandaşlardan giden çok sayıda şikayete göre kentsel dönüşüm kapsamındaki işlemlerde 8 bin lirayı bulan harcın alındığı ifade edildi. Bakanlık, söz konusu harcın alınmaması konusunda ilgili kurumları uyardı.

2.1.2013Ekonomi
Yeni anayasada yazım aşamasına geçiliyor

Yeni anayasada yazım aşamasına geçiliyor

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, 6,5 aydan bu yana sürdürdüğü her platformdan görüş alma sürecini bugün tamamlıyor. Komisyon bugüne kadar 14 siyasi parti, 21 üniversite, 39 meslek örgütü ve sendika ile 79 dernek, vakıf ve platformu dinledi.

30.4.2012Gündem
Şoför iyi, araba kötü

Şoför iyi, araba kötü

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, toplumun bütün kesimlerinin yeni bir Anayasa yapılması konusunda birleştiğini belirterek, “Yapmaya çalıştığımız, vatandaş hangi meseleye nasıl bakıyor, onu tespit ederek Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na aktarmaktır” dedi.

4.3.2012Gündem
İzmir’de bugün Anayasa konuşulacak

İzmir’de bugün Anayasa konuşulacak

‘Türkiye Konuşuyor’ sloganlı vatandaş toplantılarının beşincisi bugün İzmir’de gerçekleşecek. Toplantıya TBMM Başkanı Cemil Çiçek’le TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katılacak.

3.3.2012Ege
İzmirde yarının gündemi Anayasa

İzmir'de yarının gündemi Anayasa

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin öncülüğünde Anayasa Platformu tarafından düzenlenen "Türkiye Konuşuyor" Toplantıları’nın beşincisi, yarın İzmir’de gerçekleşecek.

3.3.2012Ege
‘Kirli oyunlara inat’ birlikte yürüyecekler

‘Kirli oyunlara inat’ birlikte yürüyecekler

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) öncülüğünde 24 büyük sivil toplum kuruluşunun terörü lanetlemek amacıyla Birliğe Çağrı Platformu’nu kurdu. Platform, “Kirli oyunlara inat birlikte yürüyoruz” sloganıyla 30 Ekim Pazar günü İstanbul’da yürüyüş düzenleyecek. Yürüyüşte sadece Türk bayrakları taşınacak.

23.10.2011Ekonomi
Günay: Şükürler olsun estetiğin farkına vardık

Günay: Şükürler olsun estetiğin farkına vardık

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Son zamanlarda yeniden sadece statiği değil estetiği de göz önüne alan çok güzel yapılar Türkiye sathında olmaya başladı. Gelenekle geleceği barıştıran özgün yapılar ortaya çıkmaya başladı” dedi.

25.12.2010Ankara
YARSAV’da başkanlar kavgası

YARSAV’da başkanlar kavgası

Yargıçlar ve Savcılar Birliği YARSAV’ın, Türkiye Noterler Birliği Konferans Salonu’nda yapılan Olağanüstü Genel Kurulu’na YARSAV Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan’ın konuşmaları damga vurdu.

5.12.2010Gündem
Tek plaka uygulmasına galericiler tepkili

Tek plaka uygulmasına galericiler tepkili

Araçlarda, hurdaya çıkana kadar aynı plakanın kullanılmasına yönelik “tek plaka” uygulaması, galericileri memnun etmedi.

6.5.2010Ekonomi

Yazar Sonuçları

Twitter noteri

Noterler artık Twitter, Facebook gibi sosyal medya hesaplarını da takibe aldı.

6.3.2016

Gayrimenkul ‘noter’den soruluyor, haşere için bile garanti veriliyor

TÜRKİYE Noterler Birliği (TNB) Başkanı Yunus Tutar, tabi oldukları yasanın değişmesi hazırlığına katkı için “Noterlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Bilim Komisyonu” Başkanı Prof. Süha Tanrıver’le İtalya ve Fransa örneklerini yerinde incelemek amacıyla Roma-Paris turu yaptı.

6.12.2014

‘Muameleci’ out ‘sanal noter’ in

Vergi ve bürokrasi kalktı, el değiştiren araç 3 kat arttı.

17.11.2013

Yüzde 25 devlet desteği dünya CEO’sunu şaşırttı, akla ‘mezar taşı’ da geldi

İngiltere merkezli sigorta devi Aviva’nın yeni dünya CEO’su Mark Wilson, bir ay kadar önce İstanbul’a geldiğinde Avivasa CEO’su Meral Eredenk, kendisine sunum yaptı:

7.9.2013

Noterler ‘para basıyor’ gibi görünüyor 36 bin belge sahibi sıra bekliyor

TÜRKİYE Noterler Birliği (TNB) Başkanı Yunus Tutar, söze bazı verilerle girdi:

21.7.2013