MENÜ

Orta Doğu Ve Kuzey Afrika

Orta Doğu Ve Kuzey Afrika ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Orta Doğu Ve Kuzey Afrika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.638 Orta Doğu Ve Kuzey Afrika haberi bulunmuştur.

Orta Doğu Ve Kuzey Afrika Haberleri

Fuarcılıkta 2020 yılında yüzde 25 büyüme hedefleniyor

Fuarcılıkta 2020 yılında yüzde 25 büyüme hedefleniyor

Türkiye Fuar Yapımcıları Derneği Başkan Yardımcısı İlhan Ersözlü, "2018 yılında Türkiye'de yapılan fuarlara 130 ülkeden 750 bin civarında ziyaretçi gelmiş, bu sayının 2019 sonunda 1 milyona yaklaşacağını umuyoruz. Bu alanda önümüzdeki yıl da yüzde 20-25 civarında bir büyüme hedefliyoruz. Fuarcılık bizim bölgeye doğru kayıyor. Avrupa'daki fuarların payı düşmeye başladı. MENA bölgesi dediğimiz, içinde bulunduğumuz bölgede Türkiye'nin fuarcılıktan aldığı pay yükselmeye başladı" açıklamasında bulundu.

8.07.2019Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 30 bin yeni sağlık çalışanı istihdam edilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 30 bin yeni sağlık çalışanı istihdam edilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sağlık çalışanları ile iftarda bir araya geldi. "Bir müjdeyi de sizlerle paylaşmak istiyorum." diyen Erdoğan, "Bu yıl içerisinde bu 29 bin 600 yeni sağlık çalışanını kamuda istihdam etmek için süreci başlattık." ifadelerini kullandı. Erdoğan, "İnşallah ilk etapta 12 bin sağlık personelinin alımını gerçekleştireceğiz." dedi.

23.05.2019Gündem
Finansal İstikrar Kurulu İstanbulda toplandı

Finansal İstikrar Kurulu İstanbul'da toplandı

Finansal İstikrar Kurulu Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesel Danışma Grubu'nun 15'inci toplantısı İstanbul'da gerçekleştirildi.

6.05.2019Ekonomi
Son dakika... NATOdan Türkiye mesajı

Son dakika... NATO'dan Türkiye mesajı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Zorlu güvenlik sınamaları ile karşı karşıya kalınan bu dönemde, NATO müttefikleri Türkiye ile dayanışma içindedir. Türkiye, NATO'ya önemli katkılar sağlamaya devam etmektedir." dedi.

5.05.2019Dünya
Girişimciliğin merkeziyiz

Girişimciliğin merkeziyiz

Türkiye’de 2019’un ilk çeyreğinde 13 girişime 19.6 milyon dolar yatırım yapıldı. Bu rakamla Türkiye bölge ülkeler arasında girişimcilik merkezi olduğunu bir kez daha kanıtladı. Ancak kişi başına düşen 25 centlik startup yatırımı rakamı Türkiye’yi 39 ülke içinden 31’inci yaptı.

Yemende kolera salgını nedeniyle OHAL ilan edildi

Yemen'de kolera salgını nedeniyle OHAL ilan edildi

Yemen'de, Husiler tarafından kontrol altında tutulan bölgelerde yaygın olan kolera salgını ile mücadele için olağanüstü hal ilan edildi.

8.04.2019Dünya
177 restoran ile 535 milyon TL ciro

177 restoran ile 535 milyon TL ciro

Kurulduğu 2012’de 13 restoran ile hizmet veren Tavuk Dünyası, 2018’de restoran sayısını 177’ye çıkardı.

15.03.2019Ekonomi
Duyurdular Jose Mourinhonun yeni takımı yüzde 100...

Duyurdular! Jose Mourinho'nun yeni takımı yüzde 100...

Manchester United'ın geçtiğimiz Aralık ayında görevine son verdiği Portekizli teknik adam Jose Mourinho'nun yeni durağının neresi olacağı büyük merak konusu. Ada basınına göre ise Mou'nun önümüzdeki sezon çalıştıracağı takım %100 belli.

7.03.2019Futbol
Çılgın iddia Mourinho geri dönüyor...

Çılgın iddia! Mourinho geri dönüyor...

Real Madrid, Ajax'a 4-1 gibi farklı bir skorla yenildi ve Şampiyonlar Ligi'ne beklenenden erken veda etti. Madrid ise büyük bir dedikoduyla çalkalanıyor: Mourinho geri dönüyor!

6.03.2019Futbol
Dünyanın lordu

Dünyanın lordu

Amerikan otomotiv devi Ford geçen hafta Brezilya’daki fabrikasını kapatarak Güney Amerika’da ağır ticari araç üretimine son verdi. Bu kararla birlikte Türkiye, Ford’un dünyadaki tek kamyon üretim ve geliştirme merkezi oldu. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Ağır ticari araçların eksenini Avrupa, Rusya ve MENA’ya kaydırmayı başardık. Bu bize büyük avantaj sağlayacak” dedi.

25.02.2019Ekonomi
Orta Doğu ve Kuzey Afrikadan akın ettiler: Konut ve fındık bahçesine yoğun talep

Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dan akın ettiler: Konut ve fındık bahçesine yoğun talep

KARADENİZ Bölgesi, son yıllarda, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) ülkelerinden gelen ziyaretçilerin akınına uğruyor. Ordu’ya da rağbet gösteren Arap turistler, kentte son 4 yılda, 113 konut ile 70 dönüm fındık bahçesi satın aldı.

31.01.2019Ekonomi
Bakan Pekcan Davos temaslarını değerlendirdi

Bakan Pekcan Davos temaslarını değerlendirdi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: "Uluslararası yatırımcı firmalarla Davos'ta görüşme imkanı bulduk. Onları Türkiye'ye yatırıma davet ediyoruz. Bakanlık olarak ihtisas serbest bölgeleri projelerimiz var. Buralara yabancı yatırımcıları, üniversite öğrencilerimizi ve melek yatırımcılarımızı çekme, fikri olanla parası olanı bir araya getirme, yeni teknolojilere dört elle sarılarak yolumuza devam etme hedefindeyiz. e-Ticareti konuşurken küçük esnafımızı unutmamamız lazım. Onlara zarar vermeyecek, aksine esnafın faydalanabileceği bir e-ticaret ekosistemi yaratıp, onları bu sistemin içine çekmemiz gerekiyor" açıklamasında bulundu.

25.01.2019Ekonomi
Bölgesel FinTech ekosistemi 2019’da nasıl şekillenecek

Bölgesel FinTech ekosistemi 2019’da nasıl şekillenecek?

Finans dünyası yeni yılda da teknoloji ekseninde dönüşümünü sürdürüyor. Gelişmekte olan pazarlar için tasarlanan kullanıcı dostu çözümlerin ivme kazandığı 2018 yılının ardından, bölgesel finansal teknolojiler (FinTech) pazarını hareketli bir 2019 bekliyor. MenaPay Genel Müdürü Tolga Odoğlu, yasal düzenlemelerde yapılacak değişikliklerden, blockchain teknolojisinin yeni kullanım alanlarına kadar 2019'a damgasını vuracak 5 FinTech trendini sıraladı.

18.01.2019Teknoloji
Londrada Değişen Ortadoğu’da Türkiye” paneli

Londra'da "Değişen Ortadoğu’da Türkiye” paneli

Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen “Değişen Ortadoğu’da Türkiye” paneli 12 Aralık’ta Londra’da gerçekleştirilecek.

9.12.2018Gündem
Stoltenbergten önemli  Taliban açıklaması

Stoltenberg'ten önemli Taliban açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Taliban artık savaşmanın bir anlamı olmadığını ve sadece daha fazla acıya neden olduğunu görmeli. Müzakere masasına oturmalı." dedi.

5.12.2018Dünya
NATO Dışişleri Bakanları Brükselde toplandı

NATO Dışişleri Bakanları Brüksel'de toplandı

NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, ağırlıklı olarak Ukrayna ile Rusya arasında Azak Denizi'ndeki krizi ve INF konularını görüşmek üzere Brüksel'de bir araya geldi.

4.12.2018Dünya
NATO Rusyaya çağrısını yineledi

NATO Rusya'ya çağrısını yineledi

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "NATO, Rusya'ya acilen Ukraynalı gemi ve denizcileri serbest bırakması çağrısında bulunuyor." dedi.

4.12.2018Dünya
NATOda gündem Rusya olacak

NATO'da gündem 'Rusya' olacak

NATO üyesi 29 ülkenin dışişleri bakanları Rusya gündemiyle 4-5 Aralık'ta Brüksel'de bir araya gelecek.

3.12.2018Dünya
Türkiye Blockchain için vites yükseltiyor

Türkiye Blockchain için vites yükseltiyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu himayesinde, MenaPay ana sponsorluğunda düzenlenen Blockchain Türkiye Zirvesi 2018, kamunun ve özel sektörün liderlerini Blockchain'in kullanım alanlarını ve potansiyelini keşfetmek üzere Ankara'da bir araya getirdi.

28.11.2018Teknoloji
Mitsubishi Electric’ten Katar’a yeni iletişim uydusu

Mitsubishi Electric’ten Katar’a yeni iletişim uydusu

Mitsubishi Electric, ABD’nin Florida kentinde bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan fırlatılan Es’hail-2 iletişim uydusunu, yörünge testlerinin tamamlanmasının ardından Ocak 2019’da Katar Uydu Şirketi Es’hailSat’a teslim edecek.

26.11.2018Teknoloji
APden Riyada silah ambargosu çağrısı

AP'den Riyad'a silah ambargosu çağrısı

Avrupa Parlamentosu (AP), üye ülkelerden, Suudi Arabistan başta olmak üzere Orta Doğu'daki çatışmalı bölgelere silah ambargosu uygulaması ve silah satışlarında sıkı kontrol uygulanması çağrısı yaptı.

15.11.2018Dünya

Spotify sınırlarını genişletti, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'ya açıldı!

Spotify, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) Bölgeleri’nde bulunan 13 ülkede faaliyete başlayarak sınırlarını genişletiyor ve 78 pazara çıkarıyor.

14.11.2018Teknoloji
Son dakika...  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Son 30 yılın en büyük reel sektör yatırımı

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Son 30 yılın en büyük reel sektör yatırımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in de katılım sağladığı SOCAR Star Rafinerisi açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Rafinerinin son 30 yılın en büyük reel sektör yatırımı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu rafine Türkiye'nin en büyük yerlileştirme projesidir" dedi.

19.10.2018Ekonomi
Tek noktaya yapılan en büyük yatırım... STAR Rafinerisi bugün açılıyor

Tek noktaya yapılan en büyük yatırım... STAR Rafinerisi bugün açılıyor!

Türkiye'de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olma özelliği taşıyan STAR Rafinerisi'nin hizmete açılması dolayısıyla düzenlenecek törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de katılacak.

19.10.2018Ekonomi
Path of Heroes dünyaya açılıyor

Path of Heroes dünyaya açılıyor

Tricksy Games ve Mora Labs’in işbirliği ile hazırlanan ve zekaya dayalı bir sisteme sahip mobil strateji oyunu P.A.T.H, Türkiye’de ilgi görüyor. Yatırım planları kapsamında şirket, Türk yapımı mobil taktik ve strateji oyununu Avrupa, Amerika, Brezilya ve Orta Doğu pazarına duyurmayı hedefliyor.

18.10.2018Teknoloji
Rusça konuşan Turla ve Sofacy Asyaya saldırıyor

Rusça konuşan Turla ve Sofacy Asya'ya saldırıyor!

Uzun zamandır ortalıkta dolaşan, Rusça konuşan, Snake veya Uroborus adlarıyla da bilinen Turla saldırısının izlerini takip eden Kaspersky Lab araştırmacıları, saldırının son varyasyonu olan KopiLuwak’ın zararlı kodlarını kurbanlarına bulaştırmak için bir ay önce Sofacy’in (diğer isimleri Fancy Bear ve APT28) bir varyasyonu olan ve yine Rusça konuşan Zebrocy ile aynı yolu kullandığını ortaya koydu. Araştırmacılar her iki tehdidin merkez Asya bölgesindeki kamu ve askeri kurumlar gibi jeopolitik hedeflere odaklandığına ve aynı hedefler üzerinde sıkça çakıştığına dikkat çekti. Bulgular, Kaspersky Lab Küresel Araştırma ve Analiz ekibinin Turla ile ilişkili dört aktif kümenin gelişimine ve faaliyetlerine odaklanan raporunda yer aldı.

4.10.2018Teknoloji
Microsoft’tan ilk Türkçe oyun: Forza Horizon 4

Microsoft’tan ilk Türkçe oyun: Forza Horizon 4

Microsoft, düzenlediği basın toplantısında yeni oyunu Forza Horizon 4’ü oyun severlerle buluşturdu. Froza Horizon 4’te ilk kez Tükçe altyazı sunan Microsoft, Türkiye oyun pazarına duyduğu güvenin ve yatırımlarının altını çizdi.

28.09.2018Teknoloji
HMD Global Türkiye Müdürü Sertaç Şener oldu

HMD Global Türkiye Müdürü Sertaç Şener oldu

Nokia telefonlarının evi HMD Global, sektörün deneyimli isimlerinden Sertaç Şener'i Türkiye Müdürü olarak görevlendirdi.

19.09.2018Teknoloji
Türk üniversitesindeki UNESCO Kürsüsü için devam kararı

Türk üniversitesindeki UNESCO Kürsüsü için devam kararı

UNESCO, İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesindeki Kültürel Diplomasi, Yönetişim ve Eğitim Kürsüsü’nün 2023 yılına kadar devam etmesi kararı aldı.

5.09.2018Eğitim
Citrixte önemli atamalar: Türk yönetici de kritik bir göreve getirildi

Citrix'te önemli atamalar: Türk yönetici de kritik bir göreve getirildi

Citrix, hızla gelişen bir ekonomiye ve büyüyen bir nüfusa sahip olan ülkelerin pazarlarıyla ilgilenen liderlik ekibini aralarında bir Türk yöneticinin de olduğu üç yöneticiyle genişletti.

10.08.2018Teknoloji
PUBG Global Invitational 2018 finalistleri açıklandı

PUBG Global Invitational 2018 finalistleri açıklandı

PUBG Corporation (PUBG), PlayerUnknown's Battlegrounds (PUBG) turnuvası PUBG Global Invitational 2018 (PGI 2018) finaline katılacak olan 20 yetenekli takımı duyurdu. Toplam 2 milyon dolarlık bir ödül havuzuna sahip olan turnuvada, dünyanın en iyi takımları PUBG Dünya Şampiyonu unvanı için karşı karşıya gelecekler.

16.07.2018Teknoloji
Temizlik kağıdı üreticileri, Tissue World İstanbulda buluşuyor

Temizlik kağıdı üreticileri, Tissue World İstanbul'da buluşuyor

Temizlik kağıdı sektörünün uluslararası buluşma noktalarından Tissue World İstanbul, 4-6 Eylül tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek.

3.07.2018Ekonomi
Ankara için adı geçen ABDli diplomat: Türk hükümetiyle diyaloğumuz sağlam

Ankara için adı geçen ABD'li diplomat: 'Türk hükümetiyle diyaloğumuz sağlam'

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Yakın Doğu (Ortadoğu) İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı David Satterfield, dün Temsilciler Meclisi’nin Dış İlişkiler alt komisyonunda ‘Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ konulu oturumda konuştu.

13.06.2018Dünya
OECD ile yeni sayfa

OECD ile yeni sayfa

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, “OECD Bakanlar Konseyi Toplantısı” için gittiği Paris’te ‘OECD İstanbul Merkezi’nin açılmasına ilişkin mutabakat zaptını imzaladı.

31.05.2018Ekonomi
Arap dünyasının en iyileri belli oldu... Suudi Arabistan zirvede

Arap dünyasının en iyileri belli oldu... Suudi Arabistan zirvede

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) ‘Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın En İyi Üniversiteler 2018’ sıralamasını açıkladı. Bölgenin en iyisi, geçen yılki konumunu koruyan Suudi Arabistan’dan Kral Abdulaziz Üniversitesi oldu. Onu, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Khalifa ile Katar üniversiteleri takip etti.

21.03.2018Eğitim
EBRD,  Bank Audinin yüzde 2,5 hissesini alıyor

EBRD, Bank Audi'nin yüzde 2,5 hissesini alıyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Lübnan'ın en büyük, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinin önde gelen bankacılık grubu Bank Audi sal'a sermaye yatırımı yaparak hisselerinin yüzde 2,5’ini satın alacak.

18.03.2018Ekonomi
Advantech, Alitek Teknoloji’yle güçlerini birleştirdi

Advantech, Alitek Teknoloji’yle güçlerini birleştirdi

Advantech (Borsa Numarası: 2395), en büyük otomasyon distribütörü Alitek Teknoloji’yle birlikte Türkiye’deki faaliyetleriyle ilgili ortak bir bildiri yayınlayarak Advantech’in, Alitek Teknoloji’nin %25’lik hisselerini satın almaya ve Türkiye’deki ilk yerel ofisini hayata geçirmeye karar verdiğini açıkladı.

14.03.2018Teknoloji

Yazar Sonuçları

Üç savaş

Dünya Liderleri 1. Dünya Savaşı’nın bitiminin 100. yıldönümünü anmak amacıyla geçen hafta sonu Paris’te bir araya geldiler. 1. Dünya Savaşı yarattığı korkunç yıkım ve sebep olduğu büyük insan kaybı sebebiyle hatırlarda. Bu savaşta sivil ve asker 20 milyon civarında insanın hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

15.11.2018

OECD, İstanbul’u ‘merkez’ yapacak

DÖVİZ kurlarında yaşanan aşırı dalgalanma gündemin ilk sıralarına oturmuşken, ekonomi aktörlerine moral verecek bir bilgi Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den geldi:

27.05.2018