MENÜ

Murat Çetinkaya

Murat Çetinkaya ile ilgili tüm haberleri, son dakika Murat Çetinkaya haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Murat Çetinkaya haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.018 Murat Çetinkaya haberi bulunmuştur.

Murat Çetinkaya Haberleri

Borsa İstanbula ilk kadın başkan

Borsa İstanbul'a ilk kadın başkan

BORSA İstanbul AŞ (BIST) Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan oldu.

27.09.2018Ekonomi
Borsada gong TİM İhracat Endeksi için çaldı

Borsada gong TİM İhracat Endeksi için çaldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Borsa İstanbul'un ortak çalışması sonucu oluşturulan TİM İhracat Endeksi, Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen gong töreni sonrası yayımlanmaya başladı.

14.09.2018Ekonomi
Merkez Bankası faizi yüzde 24’e yükseltti

Merkez Bankası faizi yüzde 24’e yükseltti

Merkez Bankası piyasaları şaşırtarak politika faizini 6.25 puan arttırdı

13.09.2018Ekonomi
Kilimci, Merkez Bankası’ndan istifa etti

Kilimci, Merkez Bankası’ndan istifa etti

MERKEZ Bankası Başkan Yardımcısı Erkan Kilimci görevinden istifa etti. Daha önce Piyasalar Genel Müdürü olan 2016 yılında da başkan yardımcılığına atanan Kilimci, Kalkınma Bankası’nda yönetim kurulu üyeliğine getirildi.

30.08.2018Ekonomi
Merkez Bankası başkan yardımcısı Erkan Kilimci görevinden ayrıldı

Merkez Bankası başkan yardımcısı Erkan Kilimci görevinden ayrıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkan Yardımcısı ve Para Politikası Kurulu üyesi Erkan Kilimci'nin görevinden ayrıldığı ve yeni dönemde Kalkınma Bankası'nda görev alacağı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, tarafların vardığı mutabakat sonrası Kilimci bu kararı aldı. Erkan Kilimci, Mayıs 2016'da Merkez Bankası başkan yardımcılığı görevine başlamıştı.

30.08.2018Ekonomi
Katar’dan ilk 3 milyar dolar

Katar’dan ilk 3 milyar dolar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Katar Merkez Bankası arasında Doha’da düzenlenen törenle ikili Para Takası (Swap) Anlaşması imzalandı.

19.08.2018Ekonomi
Çiğ sütte fiyat karmaşası

Çiğ sütte fiyat karmaşası

ULUSAL Süt Konseyi geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak, çiğ süt üretici tavsiye fiyatı olarak 1.70 TL’nin belirlendiğini söylemişti. Ancak sonrasında Merkez Bankası’nın müdahalesiyle Ulusal Süt Konseyi’nin 1 kilogram çiğ süt fiyatını 1.60 TL’ye çekmeye çalıştığı iddia edildi.

6.08.2018Ekonomi
Çiğ süt fiyatı ile ilgili tartışma alevlendi

Çiğ süt fiyatı ile ilgili tartışma alevlendi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Üretici için tavsiye niteliğindeki 1,70 liralık çiğ süt fiyatına Merkez Bankasının müdahale ettiğini iddia ederek 1,60 liraya çekmeye çalışan Ulusal Süt Konseyi (USK) inandırıcılığını kaybetmiştir. USK'de belirlenen, üzerinde anlaşılan fiyat açıklanmalı ve herkes o fiyata uymalıdır." ifadesini kullandı.

6.08.2018Ekonomi
Küresel piyasalar Fed kararlarına odaklandı

 Küresel piyasalar Fed kararlarına odaklandı      

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi'nin bu akşam açıklanacak faiz kararına odaklandı.

1.08.2018Ekonomi
Hedefler yükseldi

Hedefler yükseldi

2018 yılı enflasyon hedefini 5 puan arttırarak yüzde 8.4’ten 13.4’e çıkaran Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, “Bu güncellemenin 2.3 puanı petrol fiyatları ve döviz kurundan, 1.4 puanı ise gıda fiyatlarından geliyor dedi. Çetinkaya, 2019 enflasyon hedefini yüzde 6.5’ten 9.3, 2020’yi ise yüzde 5’ten 6.7’ya yükseltti.

31.07.2018Ekonomi
Piyasaların merakla beklediği enflasyon raporu açıkladı

Piyasaların merakla beklediği enflasyon raporu açıkladı

Merkez Bankası (TCMB) 2018 yıl sonuna ilişkin enflasyon tahminini TL'deki değer kaybı ve gıda fiyatlarındaki yükseliş kaynaklı 5 puan artırarak yüzde 13.4'e yükseltirken, Başkan Murat Çetinkaya enflasyon tahminlerden belirgin sapma olması halinde "tereddüt etmeden" ek sıkılaştırma yapılacağı sözü verdi.

31.07.2018Ekonomi
Son dakika... Dolar fiyatları güne nasıl başladı Gözler enflasyonda

Son dakika... Dolar fiyatları güne nasıl başladı? Gözler enflasyonda

Dolar kuru güne 4.89 TL'den başlarken, yılın üçüncü enflasyon raporunun açıklanmasıyla dalgalı seyrini sürdürdü. Dolar kuru şu dakikalarda 4.90 TL'de, Euro kuru ise 5.74 TL'de bulunuyor.

31.07.2018Ekonomi
Enflasyon Raporu, 31 Temmuzda Ankarada açıklanacak

Enflasyon Raporu, 31 Temmuz'da Ankara'da açıklanacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu yılın 3'üncü Enflasyon Raporu'nu 31 Temmuz Salı günü Ankara'da açıklayacak.

26.07.2018Ekonomi
Herkesin aklına ihtiyacımız var

Herkesin aklına ihtiyacımız var

Arjantin’de G20 zirvesine katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni dönemde piyasayla kavga ederek değil, kazan-kazan ilişkisine dayalı güçlü bir iletişimle yürüyeceklerini belirterek, “Bu dönem bu iletişimin en kritik ve anahtar kelimesi “uyum” olacak. Akademik camiayı, ekonomi yazarlarını, medyadaki isimleri periyodik toplantılarla dinleyeceğiz. Herkesin aklını kullanmak lazım, herkesin aklına ihtiyacımız var” dedi.

22.07.2018Ekonomi
G20’ye ticaret uyarısı

G20’ye ticaret uyarısı

DÜNYANIN en büyük 20 ekonomisinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarını, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te bir araya getiren G20 toplantısı başladı.

21.07.2018Ekonomi
G20 Toplantısı Buenos Aireste başladı

G20 Toplantısı Buenos Aires'te başladı

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarını Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te bir araya getiren toplantı iki gün sürecek.

21.07.2018Ekonomi
ABD ter dökecek

ABD ter dökecek

ABD Başkanı Donald Trump’ın korumacılık politikaları ve arttırdığı ek gümrük vergileriyle kızışan ticaret savaşı bu hafta sonu dünyanın en büyük 20 ekonomisinin gündemini oluşturacak. ABD adına G-20 toplantılarına katılacak Hazine Bakanı Steven Mnuchin mevkidaşlarından gelen baskılara karşı patronu Donald Trump’ı savunmak zorunda kalacağı için toplantılar süresince bir hayli terleyeceğe benziyor.

20.07.2018Ekonomi
İşte dolar fiyatlarında son durum

İşte dolar fiyatlarında son durum

Dolar kuru güne 4.82 TL'den başlarken, ilerleyen saatlerde gerileyerek 4.78 TL'nin altını gördü. Dolar kuru, şu dakikalarda 4.78 TL'de, Euro kuru ise 5.59 TL'de bulunuyor. Piyasalar, küresel ticaret savaşındaki gelişmeleri takip ediyor.

20.07.2018Ekonomi
İlk yurtdışı mesaisi Arjantine

İlk yurtdışı mesaisi Arjantin'e

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile birlikte ilk yurtdışı ziyaretini G-20 toplantıları için Arjantin’e yapıyor. Bakan Albayrak, öncesinde de Turkcell’in CFO’su Bülent Aksu’yu bakanlığa transfer etti.

19.07.2018Ekonomi
Yargıtaydan son dakika Muhsin Yazıcıoğlu kararı

Yargıtay'dan son dakika Muhsin Yazıcıoğlu kararı

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, BBP Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüne ilişkin dönemin bazı kamu görevlileri yönünden verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı kaldırdı.

10.07.2018Gündem
Tahvil faizinde tarihi rekor

Tahvil faizinde tarihi rekor

TÜKETİCİ enflasyonundaki sert yükseliş döviz kurlarına ve gösterge tahvil faizlerini olumsuz etkiledi.

4.07.2018Ekonomi
Üçüncü hamle... Merkez Bankası 25 Nisan’dan  bu yana faizi 5 puan arttırdı

Üçüncü hamle... Merkez Bankası 25 Nisan’dan bu yana faizi 5 puan arttırdı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, dünkü toplantısında beklentilerin üzerinde 1.25 puanlık faiz arttırımıyla piyasaya nefes aldırdı. Merkez, politika faizini yüzde 17.75’e çekti, dolar 4.45 liraya kadar geriledi. Türk Lirası dün günün en çok değer kazanan para birimi oldu.

7.06.2018Ekonomi
Londra’da hiçbir söz verilmedi

Londra’da hiçbir söz verilmedi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Londra’daki toplantılarda sadece yatırımcıların endişelerini gidermeye yönelik görüşmeler yaptıklarını, attıkları adımları anlattıklarını dile getirerek, “Hiçbir söz verilmedi çok net, sadece gittik” dedi.

6.06.2018Ekonomi
Dolar nispeten kontrol altında

Dolar nispeten kontrol altında

Başbakan Yardımcısı Şimşek, doların şu anda nispeten kontrol altında olduğunu belir-terek, “Kaygılara gerek yok. Para politikasında çok güçlü tepki verdik, vermeye devam edeceğiz. Merkez Bankası’nın elinin kolunun bağlı olmadığı görüldü” diye konuştu.

3.06.2018Ekonomi
Başbakan Yardımcısı Şimşek: Dolar kontrol altında

Başbakan Yardımcısı Şimşek: 'Dolar kontrol altında'

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, iç talebin bir miktar kontrol altında olduğu, dış talebin güçlü olduğu durumun ekonomide "yeniden dengelenme" anlamına geldiğini belirterek, "Bu, cari açık, enflasyon yaratmayan makul düzeyde büyümeyi öngören bir büyüme döneme giriyoruz demektir. Onun için kaygılara gerek yok." dedi.

3.06.2018Ekonomi
Altın fiyatları ne kadar oldu 31 Mayıs çeyrek altın fiyatı

Altın fiyatları ne kadar oldu? 31 Mayıs çeyrek altın fiyatı

Mayıs ayının son gününün gelmesiyle birlikte altın fiyatı araştırmaları hız kazandı. Altın fiyatları hakkında fikir sahibi olmak isteyen vatandaşların güncel altın fiyatı sorgulamaları devam ediyor. Vatandaşlar ve yatırımcılar özellikle piyasanın gözdesi çeyrek altın fiyatlarının nabzını tutmak istiyor. Peki, çeyrek altın ne kadar oldu? Altının gram fiyatı ne kadardan işlem görüyor?

31.05.2018Ekonomi
Dolar dalgalı bir seyir izliyor - Dolar kuru bugün ne kadar oldu

Dolar dalgalı bir seyir izliyor - Dolar kuru bugün ne kadar oldu?

Merkez Bankası'nın art arda attığı adımlar sonrası dolar kuru düşüşe geçmeye başladı. Güne 4.46 TL seviyesinden başlayan dolar kuru, dalgalı bir seyir izlerken şu dakikalarda 4.50 TL'de hareket ediyor. Euro kuru ise 5.26 TL seviyesinde bulunuyor.

31.05.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Kilo başına ihracatım 6 dolar ama yetmez

HÜRRİYET’in Lineadecor’un proje ortaklığında bu yıl 5’incisini düzenlediği “Sign of The City” yarışmasının tanıtımı için Girne’deyiz.

15.09.2018

Dış güçler

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Paris’te Maliye Bakanı Bruno Le Maire’le görüştü; 21 Eylül’de Berlin’de Alman Finans Bakanı Olaf Scholz’la görüşecek.

4.09.2018

TL için yine zor bir hafta olacak

YENİ ekonomi yönetimi yarattığı Orta Vadeli Program (OVP) beklentisiyle piyasaların bozulmasını frenlemeye çalışırken, TL’deki kayıpların yeni haftayla birlikte devam ettiği görülüyor. Dün yeniden 4.90 TL seviyesine çıkan dolar kurunun, bu haftaki gelişmelerle birlikte daha da yükselmesinden endişe ediliyor.

30.07.2018

Cumhuriyet’ten bugünlere

AK Parti hükümetlerinin her döneminde desteklediğim iki bakan oldu; Ali Babacan ve Mehmet Şimşek.

21.06.2018

Herkes bize düşman mı?

DÜŞMAN güçlerce kuşatılmak, sürekli dış güçlerin komplolarına maruz kalmak duygusu bütün toplumlarda şu veya bu ölçüde heyecan yaratır, sorunlar büyüdükçe de kabarır. Bu, Ortadoğu’da ciddi bir zihniyet hastalığıdır.

6.06.2018

100. yılda 100 ölümsüz eser

MÜZİK topluluklarının, müzisyen yetiştirilmesinde, yaptıkları tür müziğin doğru ve iyi icra edilmesinde büyük rolleri vardır.

2.06.2018

Anayasa Mahkemesi’nden ne çıkar, seçimler ilk turda biter mi?

CHP’nin başvurusu nedeniyle bugün gözler Anayasa Mahkemesi’nde olacak ama seçimlerin iptal olacağı yönünde bir beklenti yok.

30.05.2018