MENÜ

Kuraklık

Kuraklık ile ilgili tüm haberleri, son dakika Kuraklık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Kuraklık haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.807 Kuraklık haberi bulunmuştur.

Kuraklık Haberleri

Yeryüzü Doktorları’nın faaliyet alanı hangisidir

Yeryüzü Doktorları’nın faaliyet alanı hangisidir?

İyilik Sağlık sloganıyla yola çıkan Yeryüzü Doktorları, dünyanın birçok ülkesinde ihtiyaç sahibi insanlara ulaşarak, muayene ve tedavi gibi hizmetler sunmaktadır. Peki, Yeryüzü Doktorları’nın faaliyet alanı hangisidir?

16.07.2019Gündem
2 bin aile taşınacak... İklim Değişikliği Karadeniz Eylem Planı

2 bin aile taşınacak... İklim Değişikliği Karadeniz Eylem Planı

Mücadele Karadeniz’den başlıyor. Öncelikle Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’deki dere yataklarında bulunan binaların tespit edileceğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “6 ilimizde bulunan ve birinci derece risk grubundaki 367 derenin taramasını bitirdik. Riskli bölgelerde yaşayan 2 bin aileyi, kentsel dönüşüm kapsamında yapacağımız konutlara taşıyacağız” dedi.

13.07.2019Gündem
Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı 2019 araştırması: Yeni korku iklim değişikliği

Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı 2019 araştırması: Yeni korku iklim değişikliği

Araştırma şirketi KONDA’nın yaptığı ‘Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı 2019’ araştırmasına göre Türkiye’deki her 10 kişiden 6’sı iklim değişikliğinden endişeleniyor. Her iki kişiden biri de iklim krizinin etkilerini yaşadığını belirtiyor. Üniversitelilerde farkındalık daha yüksek olurken iklim değişikliği ve afetlerin etkisini hissetmediğini söyleyenlerin cevabı “İklim değişikliğinin ne olduğunu bilmiyorum” yönünde.

12.07.2019Gündem
1 yılda 17.2 milyon insan iklim değişikliği yüzünden göç etti

1 yılda 17.2 milyon insan iklim değişikliği yüzünden göç etti

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve İsviçre merkezli İç Göç İzleme Merkezi’nin (IDCM) hazırladığı raporlar, iklim değişikliğinin sonuçlarının dünya çapında görülmeye başladığını ve göçlerin arttığını ortaya koydu. IDCM tarafından yayımlanan raporda, sadece 2018 yılında 144 ülkeden 17.2 milyon insan doğal felaketler sebebiyle göç etmek zorunda kaldı. 2008-2018 yılları arasına bakıldığında ise bu sayı 265 milyonu buldu.

11.07.2019Avrupa
Kenyada kuraklık sebebiyle çok sayıda kişi açlık tehdidi altında

Kenya'da kuraklık sebebiyle çok sayıda kişi açlık tehdidi altında

Kenya Ulusal Kuraklık Yönetim Merkezi, mayıs ve haziranda yaklaşık 1,6 milyon kişinin açlık riskiyle karşı karşıya bulunduğunu, bunun temmuzda 2 milyonu aşabileceğini bildirdi.

3.07.2019Dünya
3 bin 400 yıllık gizli saray

3 bin 400 yıllık gizli saray

Irak’ta, Musul Barajı’nda yaşanan kuraklık 3 bin 400 yıllık gizli bir sarayın keşfedilmesine neden oldu.

1.07.2019Dünya
Açlık, salgın ve ölüm kapıda dünya için kritik eşik

Açlık, salgın ve ölüm kapıda dünya için kritik eşik

2030-2050 yılları arasında küresel ısınma yılda 100 milyon kişiyi ekonomik açıdan olumsuz etkileyecek, 250 bin kişi hastalıktan ölecek. 3.5 milyar yoksul, karbon emisyonunun salt yüzde 10’undan sorumlu. Emisyonun yarısı, nüfusun yüzde 10’una denk gelen varlıklı kesimden kaynaklanıyor. Sel, fırtına, heyelan... Son yıllarda yaşadığımız tüm felaketler ‘kara günler’in habercisi... Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Klimatolog Prof. Dr. Murat Türkeş’e göre, devlet politikaları artık iklime göre konuşulmalı.

1.07.2019Gündem
Açtık ellerimizi, bal duasına çıktık

Açtık ellerimizi, bal duasına çıktık

Haftanın gündeminden: Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da arıcılar bal duasına çıktı. Birleşmiş Milletler raporunda yıl sonuna kadar arıların yüzde 40’ının öleceğini öngörüyor. Çevrebilimciler uyarıyor: “Tehlikenin farkında mısınız?” Peki arıların ekosistemden silinmesi halinde bizi neler bekliyor?

23.06.2019Hürriyet Pazar
Himalayalarda buzulların erime hızı son 40 yıl içerisinde ikiye katlandı

Himalayalar'da buzulların erime hızı son 40 yıl içerisinde ikiye katlandı

Uydu görüntülerini karşılaştıran bilim insanları, Himalayalar'da son 40 yıl içerisinde buzulların erime hızının ikiye katlandığını ortaya koydu.

20.06.2019Teknoloji
Çatalhöyüklü apartmanda oturmuş

Çatalhöyüklü apartmanda oturmuş

‘Proceedings of the National Academy of Sciences’ isimli bilim dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, dünyanın ilk büyük tarım toplukları arasındaki Çatalhöyük, yerleşik yaşama geçen modern insanın yaşadığı ilk sağlık ve güvenlik sorunlarına da ev sahipliği yaptı.

19.06.2019Gündem
Bakan Kurumdan G20de Türkiyede yatırım çağrısı

Bakan Kurum'dan G20'de "Türkiye'de yatırım" çağrısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Yabancı yatırımcıları da büyümekte olan, yatırım fırsatı açısından avantajlı ülkemizde yatırım yapmaya davet ediyoruz" dedi.

16.06.2019Ekonomi
Hindistanda kuraklık felaketi: Sıcaklık 50 °Cyi aştı, çiftçiler intihar ediyor

Hindistan'da kuraklık felaketi: Sıcaklık 50 °C'yi aştı, çiftçiler intihar ediyor

Hindistan'da 50,8 dereceye sıcaklıkların yol açtığı kuraklık nedeniyle yüzlerce köy boşaltıldı. Ülke son birkaç haftadır rekor sıcaklıklarla baş etmeye çalışıyor.

12.06.2019Dünya
İklim hareketi geleceği belirleyecek

İklim hareketi geleceği belirleyecek

Berlin’de Başbakanlık binası önünde küçüklü-büyüklü 40 çadır, genç-yetişkin herkes iklim değişikliğine karşı önlemleri tartışmak için buluştu. ‘We4future’ (Gelecek İçin Biz) adlı hareket, dört gün boyunca Başbakanlık ve Meclis binası önünde, iklim değişikliğine karşı bir an önce önlemler alınması için eylem yaptı.

11.06.2019Avrupa
Kuraklığa dayanıklı, verimli ve kaliteli buğday geliştirildi

Kuraklığa dayanıklı, verimli ve kaliteli buğday geliştirildi

Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde geliştirilen "Taner" isimli buğdayın, yüzde 15 verim artışı ve yüksek kalitesiyle ekonomiye yıllık 1 milyar dolardan fazla katkı sağlaması bekleniyor.

11.06.2019Teknoloji
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Dünya Çevre Günü mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Dünya Çevre Günü' mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Çevre sorunları tüm insanlığın müşterek meselesi olup çözümü uluslararası iş birliğini gerektirmektedir. Doğaya ve çevreye dair bakış açımızı düzeltmediğimiz takdirde ecdadımızın mirası, evlatlarımızın emaneti olan bu dünyanın yaşanılır bir yer olmaktan çıkacağı unutulmamalıdır" ifadelerini kullandı.

4.06.2019Gündem
Korkutan uyarı

Korkutan uyarı

Türkiye'nin ikinci büyük gölü ve flamingo cenneti olan Tuz Gölü giderek küçülüyor. Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Akköz, önlem alınmadığı takdirde gölün yok olabileceğini ifade ederek, ''Yağışlar bol olduğu zaman göl şişiyor ve etrafı genişliyor. Biraz büyüyor ama gerçek olan göl sürekli kuruyor. Bunun sebebi besleyici kanalların kuruması, suyun gelmemesi, yer altı suyu tarımsal sulama ve kuraklık nedeniyle sürekli azalıyor olması. Göl kuruduğunda hiçbir kuş türü gelmez'' dedi.

2.06.2019Gündem
Kuraklığa dayanıklı çim üretecek

Kuraklığa dayanıklı çim üretecek

İki Türk profesörünün geliştirdiği kuraklığa dayanıklı çim, lisanslanarak üretilmeye başlandı.

31.05.2019Teknoloji
Anadolu endemik tür cenneti

Anadolu "endemik" tür cenneti

TEMA Vakfı Ankara Temsilcisi Nevzat Özer, "Anadolu 11 bin 707 bitki türüyle bir cennet. Bu türlerden 3 bin 650'si endemik yani bizim coğrafyamıza, buraya ait. Avrupa'da doğal ormanların toplam orman sahasına oranı yüzde 1 iken, yarısı bozulmuş ve verimsiz olsa da Türkiye'de bu oran yüzde 93'tür. Bu ormanlar yüzlerce bitki türü barındırıyor" açıklamasında bulundu.

21.05.2019Ekonomi
Kerkük - Ceyhan petrol boru hattı, su ve askeri işbirliği mesajı

Kerkük - Ceyhan petrol boru hattı, su ve askeri işbirliği mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Abdülmehdi ile ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan, "DEAŞ tarafından tahrip edilen Kerkük-Ceyhan petrol boru hattının bir an önce faaliyete geçirilmesinin önemine işaret ettik. Türkiye-Irak arasında bir askeri işbirliği ve güven anlaşmasının yapılmasının isabetli olacağına karar verdik." ifadelerini kullandı.

15.05.2019Gündem
İklim değişikliğinde 1,5 derece uyarısı

İklim değişikliğinde '1,5 derece' uyarısı

Yerküre, sanayi öncesi dönemin ortalamalarına göre 1 santigrat derece ısınırken, bilim insanları dünyanın en fazla 0,5 derece daha ortalama sıcaklık artışını kaldırabileceği konusunda uyarıyor.

15.05.2019Teknoloji
Marsta bile canlı kalabilen dünyanın en dayanıklı bitkileri

Mars'ta bile canlı kalabilen dünyanın en dayanıklı bitkileri

Gezegenimizdeki bazı bitkiler o kadar dayanıklı ki, ne oksijensiz kalmaya ne de yakıcı sıcaklara boyun eğiyor.

15.05.2019Teknoloji
Angolada gıda krizi

Angola'da gıda krizi

Güney Afrika ülkelerinden Angola'da kuraklık nedeniyle 2,3 milyon kişinin acil gıda yardımına ihtiyaç duyduğu açıklandı.

9.05.2019Dünya
Su debisi yükseldi, adalar yüzmeye başladı

Su debisi yükseldi, adalar yüzmeye başladı

Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde Çat Barajı üzerinde bulunan ve geçen yıl su seviyesinin düşmesi nedeniyle kıyıya vuran yüzen adalar, debinin yükselmesiyle tekrar yüzmeye başladı

3.05.2019Seyahat
Dünya bağcılığın merkezi Tekirdağ

Dünya bağcılığın merkezi Tekirdağ

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarla Tekirdağ ülke genelinde bağcılığın merkezi haline geldi.

2.05.2019Ekonomi
Su debisi yükseldi, adalar yüzmeye başladı

Su debisi yükseldi, adalar yüzmeye başladı

Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde Çat Barajı üzerinde bulunan ve geçen yıl su seviyesinin düşmesi nedeniyle kıyıya vuran yüzen adalar, debinin yükselmesiyle tekrar yüzmeye başladı.

1.05.2019Gündem
Hububat üreticisiden bereketli hasat beklentisi

Hububat üreticisiden "bereketli hasat" beklentisi

Türkiye'nin önemli tahıl üretim merkezlerinden Şanlıurfa'da etkili olan yağışlar, çiftçinin rekolte beklentisini yükseltti.

28.04.2019Ekonomi
Meke Gölü’nde su kalmadı

Meke Gölü’nde su kalmadı

KONYA’da ’Dünyanın nazar boncuğu’ olarak bilinen krater bir yapıya sahip Meke Gölü’nde su kalmadı. Meke Gölü’nü yağışların da artık kurtaramayacağını ifade eden Konya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık, ”Meke’de daha önceden görmüş olduğunuz su, yüzey suyuydu. Şu an da bu su yok. Suyu bitirdik.” dedi.

28.04.2019Gündem
Almanya’da kuraklık korkusu

Almanya’da kuraklık korkusu

Almanya’da 2018’den sonra 2019’un da kurak geçmesi bekleniyor. Havaların mevsim ortalamalarının üzerinde seyretmesi nedeniyle orman yangını riski de hayli yüksek. Alman Meteoroloji Dairesi, ülkenin özellikle kuzey doğusundaki bölgelerde ormanların yangın riski altında olduğuna dikkati çekti.

24.04.2019Avrupa
Mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklar yangınlara neden oldu

Mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklar yangınlara neden oldu

Sıcaklıkların İskandinav ülkeleri İsveç ve Norveç’te mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle yangınlar çıktı. Devlet televizyonu STV, çoğu iç ve kuzey kesiminde olmak üzere İsveç’te 5 farklı noktada çıkan orman yangınlarına havadan ve karadan müdahale edildiğini duyurdu.

24.04.2019Avrupa
Toz taşınımı nedir ve nasıl oluşur

Toz taşınımı nedir ve nasıl oluşur?

Toz taşınımı, temel olarak kuraklık ve çölleşme temelli ortaya çıkmaktadır. Dünya üzerindeki bazı toz kaynakları olan Sahra Çölü, Gobi, Taklamakan gibi noktalar, toz taşınımının temelini oluşturmaktadır. Peki, toz taşınımı nasıl oluşur? İşte, bazı zamanlarda gündeme gelen o konu hakkında bazı bilgiler

23.04.2019Gündem
O karar Resmi Gazetede yayımlandı Devlet desteği belirlendi

O karar Resmi Gazete'de yayımlandı! Devlet desteği belirlendi

Tarım Sigortaları Havuzuna Devlet Tarafından Taahhüt Edilecek Hasar Fazlası Desteği'ne ilişkin karar yürürlüğe girdi.

18.04.2019Ekonomi
3 milyon ölümden Churchill sorumlu

3 milyon ölümden Churchill sorumlu

Bengal’de 3 milyon kişiyi öldüren kıtlık hakkında yapılan araştırmada, felaketin ‘kuraklıktan’ değil, dönemin İngiliz Başbakanı Churchill’in izlediği yanlış politikalardan kaynaklandığı açıklandı.

1.04.2019Dünya
8 bin yıllık doğal güzellik Yabancı turist oraya akın ediyor

8 bin yıllık doğal güzellik! Yabancı turist oraya akın ediyor

Konya'da görünümü nazar boncuğuna benzediği için "dünyanın nazar boncuğu" diye anılan, yaklaşık 8 bin yıl önce iki aşamalı volkanik patlama sonucu meydana gelen Meke Gölü, yerli ve yabancı misafirlerini ağırlıyor. Son yıllarda özellikle yaz aylarında kuruyan göl, kışın bölgenin aldığı yağış miktarına bağlı oluşan su birikintileri ve kristalleşen toprak görüntüsüyle büyüleyici güzellik sunuyor.

29.03.2019Ekonomi
8 bin yıllık doğal güzellik Dünyanın nazar boncuğu olarak biliniyor...

8 bin yıllık doğal güzellik! Dünyanın nazar boncuğu olarak biliniyor...

Konya'da görünümü nazar boncuğuna benzediği için 'dünyanın nazar boncuğu' diye anılan, yaklaşık 8 bin yıl önce iki aşamalı volkanik patlama sonucu meydana gelen Meke Gölü, yerli ve yabancı misafirlerini ağırlıyor

29.03.2019Seyahat
Gurbetçilerden Yemen’e 4.1 milyon TL’lik yardım

Gurbetçilerden Yemen’e 4.1 milyon TL’lik yardım

Merkezi Köln’de bulunan, Türk gurbetçilerin oluşturduğu Uluslararası Demokratlar Birliğinin (UID) Yemen için topladığı 4 milyon 100 bin TL, Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’a teslim edildi.

22.03.2019Avrupa
Afet mağduru çiftçiye 1,1 milyar liralık hasar tazminatı

Afet mağduru çiftçiye 1,1 milyar liralık hasar tazminatı

Çiftçinin doğal afetlerden korunması amacıyla oluşturulan "Tarım Sigortaları Havuzu"ndan geçen yıl üreticilere tüm branşlarda 1,1 milyar liralık hasar tazminatı ödemesi yapıldı - Sigortalanan alan geçen yıl 24,7 milyon dekara, hayvan sayısı da yaklaşık 3,6 milyon başa ulaştı.

13.03.2019Ekonomi
Zeytin üreticisinin yüzü gülüyor

Zeytin üreticisinin yüzü gülüyor

Kilis'te geçen yıl 20 bin ton olan rekoltenin bu yıl 50 bin tona ulaşması zeytin üreticisini mutlu etti.

6.03.2019Ekonomi
KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır: Sokakta neşeyi  ve ortak hayatı konuşalım

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır: Sokakta neşeyi ve ortak hayatı konuşalım

31 Mart seçimi öncesinde adaylar meydanlarda seçmeni ikna turunda. En çok konuşulan, ‘sandığa gitmeyecek’ seçmenler olduğu... Peki ne yapmalı? Siyasetçi neyi konuşmalı, neyi vaat etmeli? KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır şöyle diyor: “Ben olsam dünü değil, yarını konuşurdum. Hanenin hayatını iyileştirmek kadar, sokakta yeniden neşeyi, cıvıltıyı, ortak hayatı inşa etmeyi konuşurdum. Kaç günde, kaç şişe sütü kapına koyacağım demektense, bulunduğum kent için daha katılımcı, herkesin onuruyla, yüzü gülerek yürüyebileceği kenti vaat ederdim.”

4.03.2019Gündem
Bol yağış, çiftçi ve besicinin beklentisini arttırdı

Bol yağış, çiftçi ve besicinin beklentisini arttırdı

Ülke genelinde yoğun yağışların olması hem çiftçileri hem de besicileri umutlandırdı.

27.02.2019Ekonomi
Belçika’da 10 bin kişi iklim için yürüdü

Belçika’da 10 bin kişi iklim için yürüdü

Belçika’nın Gent kentindeki Sint-Pietersplein meydanında toplanan 10 bin kişi, hükümetin iklim politikasını protesto etti. Protestocular arasında Yeşiller Genel Başkanı Meyrem Almacı da vardı.

25.02.2019Avrupa
TARSİMden 5 milyar liralık hasar tazminatı

TARSİM'den 5 milyar liralık hasar tazminatı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TARSİM'in 12 yılda 5 milyar lira tazminat ödediğini söyledi.

17.02.2019Ekonomi
Türkiyede ekstrem hava olayları artıyor

Türkiye'de 'ekstrem hava olayları' artıyor

Türkiye'de geçen yıl kaydedilen şiddetli yağış, kuvvetli kar, don, şiddetli yıldırım, orman yangını, çığ, kum fırtınası gibi "ekstrem hava olayları"nın sayısı 840'a ulaştı, en çok şiddetli yağış ve sel görüldü. Ülkenin 2018 yılı ortalama sıcaklığı 15,4 derece oldu. Buna göre 2018, 1971'den beri ölçülen en sıcak ikinci yıl olarak kayıtlara geçti. Geçen yıl tüm bölgeler normalin üzerinde yağış alırken, en az yağış İç Anadolu Bölgesi'nde, en fazla yağış ise Akdeniz Bölgesi'nde görüldü. Yağış rekoru Antalya'nın Kemer ilçesinde ölçüldü.

16.02.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Açlık, salgın ve ölüm kapıda dünya için kritik eşik

2030-2050 yılları arasında küresel ısınma yılda 100 milyon kişiyi ekonomik açıdan olumsuz etkileyecek, 250 bin kişi hastalıktan ölecek. 3.5 milyar yoksul, karbon emisyonunun salt yüzde 10’undan sorumlu. Emisyonun yarısı, nüfusun yüzde 10’una denk gelen varlıklı kesimden kaynaklanıyor. Sel, fırtına, heyelan... Son yıllarda yaşadığımız tüm felaketler ‘kara günler’in habercisi... Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Klimatolog Prof. Dr. Murat Türkeş’e göre, devlet politikaları artık iklime göre konuşulmalı.

1.07.2019

Almanya Merkel sonrasına hazır mı

AVRUPA Birliği’nin motor ülkesi Almanya, bir daha başbakan adayı olmayacağını açıklayan Angela Merkel sonrası döneme ne kadar hazır?

21.06.2019

Yaşanan afetler daha başlangıç

Son iki yılda dünyada iklim değişikliğinin neden olduğu afetler 653 milyar dolarlık zarar yarattı. Türkiye’de son 3 yılda yaşanan 600 afette sigortacılar 7 milyar liraya yakın hasar ödedi. Uzmanlar, Amerika ve Avrupa’daki gibi büyük doğa olaylarının henüz Türkiye’de yaşanmadığını belirterek, her 4 konuttan 3’ü ile işyerlerinin yarısının sigortasız ve her 4 araçtan 3’nün kaskosuz olduğuna dikkat çekiyor.

10.06.2019

Yunanistan bunu niye yapıyor

Kaş’ta hapşırsanız, Yunanistan’ın Meis Adası’ndan “Çok yaşa” sesi gelir.

9.06.2019

Kuraklık İstanbul’u sıkıntıya sokabilir

CHP İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun vaatleri arasında bulunan İstanbul’da su fiyatlarının düşürülmesi önerisi büyükşehir meclisinde CHP grubunun önerisi, AKP grubunun da desteğiyle gerçekleşti.

16.05.2019

İklim Değişikliği halkın yüzde 75’ini kaygılandırıyor

İKLİM değişikliği sokaktaki insanın radarına girmiş durumda

27.03.2019

İklim için okul grevi

ATLAS 11 yaşında ve son derece ciddi.

14.03.2019