MENÜ

Kktc

Kktc ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kktc haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 17.561 Kktc haberi bulunmuştur.

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ya da Kuzey Kıbrıs, Kıbrı Adası'nın kuzey kısmında yer alan devlettir. 1983 yılında bağımszılığını ilan etmiştir. Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmaz. Başkenti Lefkoşa'dır. Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) gibi ulusal kuruluşlar tarafından adanın güney ksımını yöneeten Kıbrıs Rum Yönetimi içerisinde kabul edilmekte, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ise defacto bölge sayılmaktadır. Yunanistan, Türkiye, Suriye, İsrail ve Lübnan'ın ortasında bulunur.Bugünkü Adını Alması
1976'da Kıbrıs Federe Devleti kurulmuş, 1983'te Kıbrıs Federe Devleti self-determinasyon hakkını kullanarak oy birliğiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ilan etmiştir.


Kktc Haberleri

Öztürk Yılmaz kimdir

Öztürk Yılmaz kimdir?

Son günlerin tartışmalı ismi olan Öztürk Yılmaz hakkında Cumhuriyet Halk Partisi tarafından ihraç kararı verildi. Bu gelişmelerin ardından Öztürk Yılmaz'ın biyografisi, internette en çok aranan konular arasında yer aldı. İşte, TBMM'de 26. Dönem Milletvekilliği görevinde de bulunan Öztürk Yılmaz hakkında TBMM'den alınan resmi bilgiler

20.11.2018Gündem
Yem ithalatında 1 milyar dolar cepte kalacak

Yem ithalatında 1 milyar dolar cepte kalacak

Tarım Kredi Yem AŞ Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay, soya üretimi konusunda yapılacak çalışmalarla yem ithalatında 1 milyar dolarlık tasarruf sağlamayı amaçladıklarını bildirdi.

20.11.2018Ekonomi
Otopsi raporu ortaya çıktı Eşini boğup, kendisine elektrik verdi

Otopsi raporu ortaya çıktı! Eşini boğup, kendisine elektrik verdi

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), Hasan Yılmaz Karasalih (63) tartıştığı eşi Sevinç Karasalih'i (60) yatakta kabloyla boğdu, ardından da kendisine elektrik vererek intihar etti. KKTC'yi karıştıran bu korkunç olayın öncesinde Hasan Yılmaz Karasalih'in kız kardeşini arayarak, "Hem Sevinç'i hem de kendimi öldüreceğim" dediği öne sürüldü.

20.11.2018Dünya
Son dakika... Dışişlerinden dev şirkete sert uyarı

Son dakika... Dışişleri'nden dev şirkete sert uyarı

DIŞİŞLERİ Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Exxon Mobil Şirketinin Kıbrıs Adası açıklarında arama faaliyeti başlatmasına ilişkin bir soru üzerine, "Exxon Mobil şirketinin Kıbrıs Adası açıklarında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin verdiği sözde 10 numaralı ’parselde’ doğalgaz arama faaliyeti başlatması bölgenin istikrarına katkıda bulunmamaktadır. Sorunun çözümü açısından da belirli hassas dengeleri değiştirebilecektir. Kendi kıta sahanlığımıza ilaveten, KKTC’nin Türk Petrolleri’ne verdiği ruhsat sahalarında da faaliyetlerde bulunmaya başlayacağız" dedi.

18.11.2018Gündem
Amerikan ExxonMobıl Kıbrıs’ta sondaja başladı

Amerikan ExxonMobıl Kıbrıs’ta sondaja başladı

Doğu Akdeniz’i Türkiye ve KKTC’nin tepkilerine rağmen tek yanlı parselleyen Kıbrıs Rum yönetiminden ihale alan Amerikan Enerji şirketi ExxonMobil, Ada’nın güneyinde sondaj çalışmalarına başladı.

17.11.2018Dünya
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncıdan müzakerelerle ilgili önemli açıklama

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'dan müzakerelerle ilgili önemli açıklama

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Ucu açık, sonuç odaklı olmayan müzakere süreçleri artık geride kaldı. Bu hususun Birleşmiş Milletler raporlarında da yer almaya başlamış olması memnuniyet vericidir." dedi.

15.11.2018Dünya
Rum tarafının uzlaşmaz tutumu Kıbrısta çözüme engel

'Rum tarafının uzlaşmaz tutumu Kıbrıs'ta çözüme engel'

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kıbrıs'taki müzakere sürecine ilişkin, "Hala çözüme ulaşılamamış olmasının nedeni, çözümsüzlüğü şiar edinen Kıbrıs Rum tarafının uzlaşmaz tutumudur" dedi.

15.11.2018Dünya
KKTCnin ilanının 35. yıl dönümü

KKTC'nin ilanının 35. yıl dönümü

KKTC'nin 15 Kasım 1983'te kuruluşu, Kıbrıs Türk halkının adadaki siyasi yaşamını devlet olgusuyla dünyaya ilan ettiği önemli bir dönüm noktası oldu.

15.11.2018Dünya
Kan donduran ses kayıtları: Kızlara sor dövmek isterler mi

Kan donduran ses kayıtları: 'Kızlara sor dövmek isterler mi'

KKTC'nin Mağusa kentinde 2018 yılının Ocak ayında Nijerya uyruklu Kennedy T. Dede’yi evinden kaçırarak Çanakkale Göleti'ne götüren ve ciddi şekilde darp ederek ölümüne neden olan 5 sanığın duruşmasına devam edildi. Sanıkların ses kayıtlarının dinletildiği duruşmada ilginç detaylar ortaya çıktı.

14.11.2018Dünya
Exxonmobilin sondaj gemisi bölgede

Exxonmobil'in sondaj gemisi bölgede

Amerikan enerji şirketi ExxonMobil'e ait sondaj gemisinin hidrokarbon arama çalışmaları yapmak üzere Kıbrıs'ın güneyindeki bölgeye gittiği bildirildi.

12.11.2018Ekonomi
KKTCde sınır kapıları açıldı

KKTC'de sınır kapıları açıldı

KKTC ile Güney Kıbrıs arasında 8 yıl aradan sonra ilk kez yeni sınır kapıları açıldı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in kararının ardından, Derinya ve Aplıç sınır kapıları eş zamanlı kullanıma açıldı. İki kapı ile birlikte Ada’da Kuzey ve Güney’de açılan kapı sayısı 9’a çıktı. KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, kapıların açılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, ”İnşallah, kapılara ihtiyaç duymayacağımız bir çözüme ulaşmamızı dilerim” dedi. Ada’da 1974 Barış Harek’tı’ndan sonra karşılıklı geçişler sınırlı şekilde yapıldı. Dönemin KKTC Bakanlar Kurulu 23 Nisan 2003’te sınır kapılarının tek taraflı açılması kararı aldı. Rumların bir süre devam eden kararsızlığının ardından sınır kapılarının kullanımı sonraki yıllarda yaygınlaştı. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, 26 Ekim’de yaptıkları görüşmede gündemde olan Derinya ve Aplıç sınır kapılarının açılması yönünde karar aldı. Söz konusu kararda geçen Derinya, Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türklerin çatışma yaşadığı bölge olarak biliniyor. Rum yönetiminin özel önem verdiği kapının açılışı ile birlikte Mağusa’dan Güney Kıbrıs’a geçişlerde kolaylık sağlanmış olacak. Ada’da 8 Ağustos 1996’da Rum motosikletlilerin oluşturduğu bir grup, Kapalı Maraş’a doğru Derinya’da sınırı delme girişiminde bulunmuştu. Bu sırada çıkan arbedede Tasos İsak adındaki Rum ölmüştü. Olayın ardından 14 Ağustos 1996’da Derinya bölgesinde toplanan Rum fanatikler sınırı yeniden delmeye çalışmıştı. Eylemcilerin arasındaki Rum genç Solomos Solumu, sınıra doğru koşarak uyarılara rağmen telleri geçmiş ve sınırdaki Türk bayrağı direğine tırmanmıştı. Türk bayrağını gönderden indirmeye çalışan Solumu, açılan ateş sonucunda boynundan vurularak ölmüştü.

12.11.2018Haber
KKTCde sınır kapıları açıldı

KKTC'de sınır kapıları açıldı!

KKTC ile Güney Kıbrıs arasında 8 yıl aradan sonra ilk kez yeni sınır kapıları açıldı.

12.11.2018Dünya
Rusya’dan, Rumlara ‘İrina’ için nota

Rusya’dan, Rumlara ‘İrina’ için nota

KIBRIS Rum polisi İrina Şirobokova adlı bir Rus bloggerı Larnarka Havalimanı’nda durdurarak KKTC’de bir otelde konaklayacağı gerekçesiyle hücreye attı ve burada iki gün tuttuktan sonra sınır dışı etti.

7.11.2018Dünya
Kıbrıs’tan ev aldım

Kıbrıs’tan ev aldım!

Ünlü şarkıcı Serkan Kaya, geçtiğimiz hafta sonu KKTC'nin Bafra bölgesinde bulunan Concorde Luxury Resort Otel'de sahne aldı.

7.11.2018Keyif
Ziynet Sali kimdir Ziynet Salinin hayatına ilişkin bilgiler

Ziynet Sali kimdir? Ziynet Sali'nin hayatına ilişkin bilgiler

Ziynet Sali zaman zaman çeşitli haberlerle gündeme geliyor. Çocukluğundan beri müziğe ilgi duyan Ziynet Sali, İsmini bir Yunanca şarkıdan alan 'BA-BA' albümü müzik sektörüne giriş yapmıştı. Peki, Ziynet Sali kimdir? Ziynet Sali'nin hayatına ilişkin bilgiler

5.11.2018Magazin
Bedelli askerlik başvuruları pazar günü de yapılabilecek.. İşte detaylar

Bedelli askerlik başvuruları pazar günü de yapılabilecek.. İşte detaylar

Bedelli askerlik başvuruları yarın da alınacak. Bedelli askerlik müracaatları için askerlik şubeleri 4 Kasım Pazar günü de açık olacak.. Konu hakkında Ziraat Bankası'da resmi açıklama yaparak bedelli askerlik başvuruları için 4 Kasım Pazar günü mesai saatlerinin 10:00 - 17:00 arasında olacağını duyurdu.

3.11.2018Gündem
Kan donduran ifade Akıl sağlığı araştırılacak

Kan donduran ifade! Akıl sağlığı araştırılacak

KKTC'de sokakta karşılaştığı Filipinli Elmerry Sanchez (49) adlı kadını 8 yerinden bıçaklayan, ifadesinde, "Katil olmak nasıl bir şey bunu yaşamak istedim. En büyük hayalimi gerçekleştirdim" diyen lise öğrencisi T.K. (17), mahkemede pişman olmadığını söyledi. Mahmeke T.K.'yı akıl sağlığının araştırılması için Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilmesine karar verdi.

3.11.2018Gündem
Gülbaharın katili cinayet gününü anlatı

Gülbahar'ın katili cinayet gününü anlatı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Gönyeli beldesinde, eski sevgilisi Gülbahar Ulutan'ı temizliğe gittiği evde 13 yerinden bıçaklayarak öldüren Fatih Çıkrıkçı'ya, cinayeti işlediği evde ve çevresinde tatbikat yaptırıldı. Şüpheli, Ulutan'ı sopayla vurup yere düşürdükten sonra bıçakladığını söyledi.

3.11.2018Gündem
Gülbahar’ın katili yakalandı

Gülbahar’ın katili yakalandı

KKTC’de Gülbahar Ulutan’ı 13 yerinden bıçaklayarak, öldüren eski sevgili saklandığı iş yerinde yakalandı.

2.11.2018Gündem
Kıbrıs’a özgü yeni bir tür bulundu Günsel adı verildi

Kıbrıs’a özgü yeni bir tür bulundu! 'Günsel' adı verildi

Yakın Doğu Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Kıbrıs Yaban Hayatı Araştırma Enstitüsü araştırmacıları Yakın Doğu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Proje Koordinasyon Kurulu (BAP) tarafından desteklenen “Kuzey Kıbrıs’ın Örümcekleri” adlı proje kapsamında adanın kuzeyinde yürüttükleri arazi çalışmaları neticesinde yeni bir örümcek türü buldu. 

2.11.2018Gündem
Polis halktan yardım istedi Her yerde aranıyor

Polis halktan yardım istedi! Her yerde aranıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Gönyeli beldesinde, Fatih Çıkrıkçı, eski sevgilisi Gülbahar Ulutan’ı temizliğe gittiği evde 13 yerinden bıçaklayarak, öldürdü. KKTC polisi, olay sonrası kaçan Çıkrıkçı’nın yakalanması için fotoğraflarını televizyon kanallarına ve gazetelere dağıtıp, halktan da yardım istedi.

1.11.2018Gündem
ÖSYMden KPSS adaylarına ‘zaman’ hatırlatması

ÖSYM'den KPSS adaylarına ‘zaman’ hatırlatması

ÖSYM, 4 Kasım’da yapılacak 2018-KPSS ön lisans adaylarına, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına giriş izni verilmeyeceği uyarısında bulunuldu.

1.11.2018Eğitim
Yurtdışına ilk uçuş Kıbrıs’a

Yurtdışına ilk uçuş Kıbrıs’a

İSTANBUL Havalimanı’ndan tarifeli ilk dış hat uçuşu da dün yapıldı. Türk Hava Yolları’nın (THY) TK978 sefer sayılı İstanbul-Lefkoşa uçuşu saat 17:30’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gerçekleşti.

31.10.2018Ekonomi
İstanbul Havalimanından ilk yurt dışı tarifeli seferi gerçekleşti

İstanbul Havalimanı'ndan ilk yurt dışı tarifeli seferi gerçekleşti

İstanbul Havalimanı'ndan ilk yurt dışı tarifeli seferi gerçekleştiren Türk Hava Yolları'nın "TK 978" kodlu uçağı, TSİ 18.55'de KKTC'ye indi.

31.10.2018Haber
Ve bir ilk daha gerçekleşti

Ve bir ilk daha gerçekleşti!

İstanbul Havalimanı'ndan ilk yurt dışı tarifeli seferi gerçekleştiren Türk Hava Yollarının (THY) "TK 978" sefer sayılı uçağı, TSİ 18.55'te KKTC'ye indi.

31.10.2018Gündem
17 yaşındaki genç kız ‘Katil olmak istiyorum’ dedi, tanımadığı kadını bıçakladı

17 yaşındaki genç kız ‘Katil olmak istiyorum’ dedi, tanımadığı kadını bıçakladı

KKTC’nin Girne kentinde akılalmaz bir cinayet girişimi yaşandı.

31.10.2018Dünya
KPSS sınav giriş belgeleri ÖSYM tarafından yayınlandı KPSS Önlisans sınavı ne zaman yapılacak

KPSS sınav giriş belgeleri ÖSYM tarafından yayınlandı! KPSS Önlisans sınavı ne zaman yapılacak?

KPSS Ön Lisans sınavı için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Söz konusu sınava ait sınav giriş belgeleri geçtiğimiz günlerde adayların erişimine açılmış ve bu durum adayları heyecanlandırmıştı. Bu gelişmenin ardından gözler sınavın yapılacağı tarihe çevrildi. Peki, KPSS Ön Lisans sınavı ne zaman?

30.10.2018Gündem
Parlamentodaki en büyük parti UBP başkan değiştirdi

Parlamentodaki en büyük parti UBP başkan değiştirdi

KKTC’de meclisinde temsil edilen en büyük parti, Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) yeni lideri, eski Maliye Bakanı Ersin Tatar oldu. Genel Başkan Hüseyin Özgürgün, partinin önceki gün yapılan kurultayında Ersin Tatar’ın açık ara birinci çıktığına dikkat çekerek, ikinci tur liderlik yarışından çekildi.

30.10.2018Dünya
Burayın son albümünün ismi nedir

Buray'ın son albümünün ismi nedir?

Türk pop müziğinin başarılı ismi Buray'ın son çıkardığı albümün ismi merak konusu oldu. 'Sen Sevda Mısın', 'Sahiden' ve 'Gitmem Gerek' gibi pek çok sevilen şarkıya imza atan Buray'ın en son çıkardığı albümü ve bu albümün ismini merak eden vatandaşlar, konuya dair merak edilen detayları sorguluyor. Peki, Buray'ın son albümünün ismi nedir? İşte, konuya ilişkin detaylar...

30.10.2018Gündem
Ambargoya uçan tekme

Ambargoya uçan tekme!

Kıbrıslı Türk tekvandocular, uluslararası alanda ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ adıyla tanınmaları nedeniyle KKTC’ye her alanda izolasyon uygulayan Rumların spor ambargosunu, Girne’de 8 ülkenin katıldığı uluslararası şampiyonada uçan tekmelerle deldi.

29.10.2018Diğer
KKTC 25 Mart’a kadar Türkiye’den bir saat geri

KKTC 25 Mart’a kadar Türkiye’den bir saat geri

KKTC yaz uygulamasına son vererek saatleri bir saat geri aldı ve 25 Mart’a kadar kış saati uygulamasına geçti. Böylece Türkiye ile KKTC arasında bir saat farkı oluştu.

28.10.2018Dünya
KPSS Ön Lisans sınav yerleri ÖSYM tarafından açıklandı... KPSS sınav giriş belgesi sorgulama ekranı

KPSS Ön Lisans sınav yerleri ÖSYM tarafından açıklandı... KPSS sınav giriş belgesi sorgulama ekranı

4 Kasım 2018 tarihinde uygulanacak olan 2018 KPSS Ön Lisans adaylarının, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemi tamamlandı. Ön lisans mezunu memur adaylarının Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)'nin resmi internet sitesinde yayımlanan sınav giriş belgesini sınav günü yanında bulundurması gerekiyor. Peki, KPSS Ön Lisans sınav giriş belgesinin çıktısı nasıl alınır?

26.10.2018Gündem
KPSS ön lisans giriş belgeleri erişime açıldı

KPSS ön lisans giriş belgeleri erişime açıldı

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ön lisans sınava giriş belgeleri erişime sunuldu.

25.10.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

İstanbul Havalimanı devlete ekstra 10.1 milyar Euro getirir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Havalimanı’nda gerçekleşen “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” resepsiyonundan çıkarken Cengiz Holding Yönetim Kurulu üyesi Ekrem Cengiz’le karşılaştık. Hemen inşaat süresine dikkat çekti:

1.11.2018