MENÜ

Kadın Ve Erkek

Kadın Ve Erkek ile ilgili tüm haberleri, son dakika Kadın Ve Erkek haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Kadın Ve Erkek haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 59.566 Kadın Ve Erkek haberi bulunmuştur.

Kadın Ve Erkek Haberleri

Jessica Jones’ta kadınların egemenliği

Jessica Jones’ta kadınların egemenliği

8 Mart’ta ikinci sezonunun tüm bölümleriyle izleyici karşısına çıkan Netflix orijinal yapımı dizi Jessica Jones, kadın karakterleri stereotiplere sıkıştıran film ve dizi sektörünün eril kodlarını darmadağın eden bir yapım. Bu sezon, hem konusu, hem kadın kahramanları ele alış şekli, hem de 13 bölümü çeken 13 kadın yönetmenle erkek egemenliğinin yavaş yavaş yıkıldığı Hollywood’da değişen devrin simgelerinden biri olmaya aday.

18.03.2018Magazin
Metrobüste bir taciz skandalı daha

Metrobüste bir taciz skandalı daha

Yeni yılın ilk günü metrobüste iki üniversite öğrencisini taciz ettiği iddia edilen 52 yaşındaki Aydoğan Ş.’ye 14 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

18.03.2018Gündem
‘Kadına dönük şiddetin tasvip edilir yanı yok’

‘Kadına dönük şiddetin tasvip edilir yanı yok’

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kadına şiddetle ilgili İslam’ı kullanarak toplumu yanlış bilgilendirenlere yönelik sözlerinin ardından yaptıkları çalışmanın dinde reform anlamına gelmediğini söyledi.

11.03.2018Gündem
Kadın-erkek eşitliğinin anayasası

Kadın-erkek eşitliğinin anayasası

Belki de işe en baştan, tanımlardan başlamak gerekiyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği, farklı cinsiyetlere sahip bireylerin eşit haklara sahip olması anlamına geliyor. Anayasa ve pek çok uluslararası sözleşme ile garanti altına alınmış olsa da, ne Türkiye’de ne de dünyanın herhangi bir yerinde tam bir kadın-erkek eşitliğinden söz etmek mümkün. Kâğıt üzerinde eşit olsak da pratikte bir karşılığı yok. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2017 raporuna göre Türkiye, cinsiyet eşitsizliği uçurumunda 140 ülke arasında 131’inci sırada. İlk ve orta öğretimde cinsiyet eşitliğinin sağlanması açısından UNESCO’nun ‘Herkes İçin Eğitim’ 2015 hedefini gerçekleştirmekte riskli bulduğu 24 ülkeden biriyiz. Gerçek bir eşitlik için yapılması gerekenleri, farklı alanlardan uzmanlara sorduk.

10.03.2018Hürriyet Pazar
Gazeteciler haber yerine şampiyonluk için yarıştı

Gazeteciler haber yerine şampiyonluk için yarıştı

Kayakçı gazeteciler, gazeteci kayakçılar... 100’ü aşkın basın mensubu geçen hafta Bulgaristan’da haber için değil; şampiyonluk için yarıştı.

9.03.2018Seyahat
Dünya gazetecileri Pamporovoda yarıştı

Dünya gazetecileri Pamporovo'da yarıştı

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 30 ülkeden 178 gazeteci 25 Şubat- 4 Mart tarihleri arasında Bulgaristan’da bir araya geldi.Gazeteciler toplantı çerçevesinde Büyük Slalom ve Kayaklı Koşu olmak üzere 2 dalda yarıştı. 28 Şubat ve 1 Mart’ta yapılan bu iki büyük yarışma 6 kadın ve erkek kategorisinde düzenlendi. Yarışmaların galibi toplamda 8 madalya ile Çek Cumhuriyeti oldu. Slovenya da toplamda 6 madalya ile ikinci oldu.

9.03.2018Seyahat
Afrin’de bulunan gizli odadaki ‘flaş bellek’ten çıktı

Afrin’de bulunan gizli odadaki ‘flaş bellek’ten çıktı!

Afrin’de devam eden operasyonda 9 askerin şehit düştüğü Keltepe bölgesinde devam eden arama-tarama faaliyetleri sırasında bulunan sözde 'sorumlular' için oluşturulmuş özel bir odada çıkan 2 flaş bellekten çok çarpıcı bilgiler çıktı.

9.03.2018Gündem
Bir yerde bir hata var

Bir yerde bir hata var!

Kitabın adı biraz rahatsız edici: ‘Adam Smith’in Yemeğini Pişiren Kimdi?’ Bunu görünce önyargıyla ‘işte her başarılı erkeğin arkasındaki kadın’ gibi cinsiyetçi, aşağılayıcı bir kitapla karşı karşıya olduğumuzu sandım. Yanılmışım...

8.03.2018Kitap Sanat
Nurettin Yıldızın Allah vur dediyse vardır bir hikmet demesinin ardından Diyanet İşleri Başkanından Kadınlar Günü mesajı

Nurettin Yıldız'ın 'Allah vur dediyse vardır bir hikmet' demesinin ardından Diyanet İşleri Başkanı'ndan Kadınlar Günü mesajı

"6 yaşında çocukla evlenilebilir'' ve ''asansörde halvet" gibi sözleri tartışma yaratan Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız, son olarak “Allah vur dediyse vardır bir hikmet” demiş ve kadınlara kocalarından dayak yedikleri için şükretmeleri tavsiyesinde bulunmuştu. Yıldız'ın bu sözleri infial yaratmıştı. Yıldız'ın sözlerinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bugün Dünya Kadınlar Günü nedeniyle paylaştığı mesajında kadına şiddete dikkat çekti. Erbaş, “Tasvip edilir hiçbir yanı, yönü ve mazereti bulunmayan kadına dönük şiddet merkezli eylem ve söylemin, rahmet ve esenlik dini olan İslam’dan referans bulması asla mümkün değildir. Zira şiddete meşruiyet sağlayan, merhameti öteleyen ve kadını rencide eden bütün gelenek, örf ve inanışlar reddedilmelidir” dedi.

8.03.2018Gündem
Anayasa Mahkemesinin ilk ve tek kadın başkanı Tülay Tuğcu: Bitsin bu ikiyüzlülük

Anayasa Mahkemesi'nin ilk ve tek kadın başkanı Tülay Tuğcu: Bitsin bu ikiyüzlülük

Tülay Tuğcu, erkek egemen yargı sisteminde 2005 - 2007 yılları arasında Anayasa Mahkemesi (AYM) başkanlığı yaptı. Emekli hâkim Tuğcu, 8 Mart nedeniyle ilk kez Hürriyet’e konuştu. Türkiye’de AYM Başkanlığı yapan ilk ve tek kadın olan Tuğcu, kadına şiddet davalarındaki iyi hal indirimlerini eleştirdi.

7.03.2018Gündem
Türkiye’nin  ‘enerjik’  kadınları

Türkiye’nin ‘enerjik’ kadınları

Enerji Bakanlığı tarafından bu yıl ilki düzenlenen “Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni”nde sektörde öne çıkan kadınlar ödüllendirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Kadınların var olmadığı bir demokrasi mücadelesi, başarıya ulaşamaz” dedi. Enerji Bakanı Berat Albayrak ise kadınlara, “Korkmayın, hayallerinizin peşinden koşun” diye seslendi.

7.03.2018Ekonomi
Aynı işte, kadına farklı erkeğe farklı ücret

Aynı işte, kadına farklı erkeğe farklı ücret!

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği üzerine yapılan araştırmalar, Türkiye'de aynı pozisyonda çalışan kadınların erkeklerden 5'te 1 oranında daha az kazandığını gösteriyor. Özyeğin Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berna Zengin Arslan, araştırmalara göre kadınların eğitimine yapılacak 1 dolarlık yatırımın ekonomiye 5 dolarlık katkı sağlayacağını belirtiyor.

7.03.2018Ekonomi
Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması 2018 sonuçlandı

Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması 2018 sonuçlandı

Kadir Has Üniversitesi’nin her yıl gerçekleştirdiği ‘Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması’nın 2018 sonuçları açıklandı.

6.03.2018Kampüs
ALES’in en başarılıları

ALES’in en başarılıları

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’yla (ALES) ilgili detayları geçtiğimiz haftalarda açıklayan ÖSYM, yılda iki defa e-ALES yapılacağının da müjdesini verdi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, 81 ilde düzenlenecek e-ALES’in tarihini, 1 Temmuz ve 30 Eylül olarak açıkladı.

6.03.2018Eğitim
Kadının Gücü Konferansı

Kadının Gücü Konferansı

Kadınların toplumsal yaşamdaki güçlü seslerini duyurmak ve ilham veren hikayelerini daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla yola çıkan “Kadının Gücü Konferansı” düzenlendi. Hurriyet.com.tr, Raffles İstanbul’da gün boyu süren etkinlikten canlı yayınlarla konuşmaları aktardı.

5.03.2018Ekonomi
2018 Oscar kazananları belli oldu - Shape Of Watera dört dalda ödül

2018 Oscar kazananları belli oldu - Shape Of Water'a dört dalda ödül

Oscar'ın bu yılki kazananları görkemli bir törenle duyuruldu. Akademi Ödülleri töreninde 13 dalda aday olan Shape Of Water dört dalda ödül sahibi olurken; NBA'in efsanevi oyuncularından olan ve 2016'da jübile yapan Kobe Bryant, 90'ıncı Akademi Ödülleri (Oscar) gecesinde, "Dear Basketball" (Sevgili Basketbol) adlı yapım ile "En İyi Kısa Animasyon" ödülüne layık görüldü. Peki 90. Oscar Ödüller'inde başka kimler ve hangi filmler ödül aldı?

5.03.2018Keyif

Yazar Sonuçları

Tuvalette sevişenler kulübü

Kaybedenler Kulübü Yolda filmindeki tuvalette sevişme sahnesi dillerde.

19.03.2018

Erkeklere bir yazı

Kadınlar, erkeklerin yararlandığı tüm haklardan yararlanmak konusunda mutlak olarak eşittir. Bu cümleyi onaylayanlarla yola devam edelim.

12.03.2018

Kadın-erkek hak eşitliği ülkelere mutluluk getirir

Kadın ve erkek eşitliği, iki cinsin aynı olduğunu söylemez.

10.03.2018

Farklılıkları avantaja dönüştürmeliyiz

Türkiye için başarının iki anahtarı var.Bunlardan ilki, katma değeri yüksek teknoloji ürünleri üretmek.İkincisi de kadınların iş dünyasına katılımını artırmak.

8.03.2018

ALES’in en başarılıları

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’yla (ALES) ilgili detayları geçtiğimiz haftalarda açıklayan ÖSYM, dün yılda iki defa e-ALES yapılacağının da müjdesini verdi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, 81 ilde düzenlenecek e-ALES’in tarihini, 1 Temmuz ve 30 Eylül olarak açıkladı.

5.03.2018