MENÜ

Hükümet Krizi

Hükümet Krizi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hükümet Krizi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.108 Hükümet Krizi haberi bulunmuştur.

Hükümet Krizi Haberleri

AB zirvesinin kaybedeni Merkel mi

AB zirvesinin kaybedeni Merkel mi?

AVRUPA Birliği kurumlarını 2019-2024 döneminde yönetecek isimlerin belirlenmesi için Brüksel’de yapılan ve kaotik hal alan zirve, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in eskisine oranla etkisinin zayıfladığı yorumlarının yapılmasına neden oldu. Sağlık sorunlarıyla da gündemde olan Merkel’in zirvedeki bazı adımları bu yorumları haklı kılar nitelikteydi.

4.07.2019Dünya
Koltuk krizinden hükümet krizine

Koltuk krizinden hükümet krizine

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Brüksel’de AB liderler zirvesinde koltuk krizini çözdü ancak içeride hükümet krizine yol açtı. SPD ile Yeşiller, Avrupa Komisyonu Başkanlığı için Savunma Bakanı Ursula von der Leyen isminde uzlaşılmasına karşı çıktı: “Desteklemeyiz”.

3.07.2019Avrupa
KKTCde Başbakanı Ersin Tatardan önemli mesajlar

KKTC'de Başbakanı Ersin Tatar'dan önemli mesajlar

KKTC Başbakanı Tatar, ülkede hükümetin Kıbrıs Türk halkının isteği ve desteğiyle kurulduğunu söyledi.

29.05.2019Dünya
Başbakan Kurz’un kaderi oylanıyor

Başbakan Kurz’un kaderi oylanıyor

Avusturya’da bugün mecliste hükümet için verilen güvenoyu önergesi oylanacak.

27.05.2019Dünya
Yarın, Sebastian Kurz’un kader günü

Yarın, Sebastian Kurz’un kader günü

Avusturya’da yarın mecliste hükümet için verilen güvenoyu önergesi oylanacak. Hükümet güvenoyu alamazsa, 31 yaşındaki Başbakan Sebastian Kurz, görevini bırakmak zorunda kalacak.

26.05.2019Avrupa
KKTC’de yeni koalisyon hükümeti hızlı başladı

KKTC’de yeni koalisyon hükümeti hızlı başladı

KKTC’de bir süredir devam eden hükümet krizi ana muhalefet lideri Ersin Tatar’ın yeni koalisyon hükümeti kurmasıyla sona erdi.

23.05.2019Dünya
Son dakika... KKTC’de Tatar, görevi Erhürman’dan devraldı

Son dakika... KKTC’de Tatar, görevi Erhürman’dan devraldı

KKTC’de yeni hükümetin onaylanmasının ardından ilk görev devri Başbakanlık’ta yapıldı. KKTC'nin yeni Başbakanı Ersin Tatar, görevi Başbakan Tufan Erhürman'dan devraldı.

22.05.2019Dünya
Kriz sona erdi

Kriz sona erdi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Halkın Partisi (HP) koalisyon hükümeti kurulması için anlaştı.

21.05.2019Dünya
Avusturya toz duman

Avusturya toz duman

FPÖ Lideri Heinz Christian Strache’nin İbiza Adası’nda çekilen görüntüsünün yol açtığı Avusturya’daki hükümet krizi, bir yandan devlet krizine diğer yandan da aile krizine dönüşme yolunda. Avusturya kamuoyu başdöndürücü gelişmeleri derin bir şaşkınlıkla izliyor.

21.05.2019Avrupa
Akıncı yeni hükümetin kurulması için parti liderleriyle görüşecek

Akıncı yeni hükümetin kurulması için parti liderleriyle görüşecek

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yeni hükümetin kurulması için mecliste temsil edilen partilerin liderleriyle görüşecek.

13.05.2019Dünya
Son dakika... KKTCde hükümet krizi İstifayı resmen sundu

Son dakika... KKTC'de hükümet krizi! İstifayı resmen sundu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), Başbakan ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman liderliğindeki koalisyon hükümeti istifa etti.

9.05.2019Dünya
KKTC’de koalisyon hükümeti dağıldı

KKTC’de koalisyon hükümeti dağıldı

KKTC’de bir buçuk yıldır görevde olan dört partili koalisyon hükümeti, küçük ortak Demokrat Parti Lideri ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın, oğlu Rauf Denktaş’ın sahibi olduğu özel üniversiteye bakanlık yetkisini kullanarak kamu arazisi kiralaması nedeniyle dağıldı. Denktaş bakanlıktan istifa ederken, büyük ortaklardan Halkın Partisi Lideri, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay hükümetten çekilme kararı aldı.

9.05.2019Dünya
KKTCde hükümet krizi... Peş peşe istifa kararları

KKTC'de hükümet krizi... Peş peşe istifa kararları

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), koalisyon ortağı Halkın Partisi (HP) hükümetten çekilme kararı aldı. Krizin ardından KKTC Başbakanı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümetin istifasını yarın Cumhurbaşkanı'na sunacağını açıkladı. Maliye Bakanı Serdar Denktaş'ın da görevinden istifa ettiği belirtilmişti.

8.05.2019Dünya
Finlandiyada sandıktan koalisyon çıktı

Finlandiya'da sandıktan 'koalisyon' çıktı

Finlandiya'da yapılan genel seçimlerin ardından oyların yüzde 17,8'ini alan Sosyal Demokrat Parti birinci olurken, aşırı sağcı Gerçek Finler Partisi ise ikincilik elde etti.

15.04.2019Dünya
Almanlar Türkiyeye yöneliyor

Almanlar Türkiye'ye yöneliyor

Alman turizm piyasasında Yunanistan ve İspanya gerilerken Türkiye'ye yönelik yükseliş devam ediyor.

21.02.2019Ekonomi
Hükümet krizinde geri adım

Hükümet krizinde geri adım

ABD Başkanı Donald Trump’ın 35 gündür kısmen kapalı olan federal hükümetin üç haftalığına açılmasına olanak sağlaması ABD basınında ‘Trump’ın geri adımı’ olarak nitelendirildi.

27.01.2019Dünya
ABD’de hükümet krizi ‘geçici’ olarak çözüldü

ABD’de hükümet krizi ‘geçici’ olarak çözüldü

ABD Başkanı Donald Trump, kapalı olan federal hükumetin, 15 Şubat’a kadar yeniden açılması konusunda Kongre ile geçici bir anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

26.01.2019Dünya
İsveçte 130 gün sonra hükümet kuruldu

İsveç'te 130 gün sonra hükümet kuruldu

İsveç'te, 9 Eylül'de yapılan seçimlerin ardından geçen 130 gün sonra koalisyon hükümeti kuruldu.

18.01.2019Dünya
İsveç, bütün dini okulları kapatıyor, vatandaşlık için dil şartı geliyor

İsveç, bütün dini okulları kapatıyor, vatandaşlık için dil şartı geliyor

İsveç’te 9 Eylül’de yapılan seçim sonrası başlayan hükümet krizi 130 gün sonra bu sabah çözüldü. Yeşiller ile birlikte hükümeti kuracak olan Sosyal Demokrat Parti, ülkedeki bütün dini okulların kapatılması ve vatandaşlık alacak kişilerin İsveçce öğrenme zorunluluğu da dahil bütün şartları kabul edince parlamentodan güven oyu alabildi.

18.01.2019Avrupa
Son dakika... Belçika Başbakanından flaş istifa kararı

Son dakika... Belçika Başbakanı'ndan flaş istifa kararı

Belçika Başbakanı Charles Michel, güven oylamasını kaybetmesinin ardından istifa kararı aldığını açıkladı. Belçika Kralı Philippe ise Michel'in istifa dilekçesini "bekletme" kararı aldı

18.12.2018Dünya
Son dakika.. Brükselde göç karşıtı gruba polis müdahalesi

Son dakika.. Brüksel'de göç karşıtı gruba polis müdahalesi

Belçika'nın başkenti Brüksel'de Avrupa Birliği binalarının bulunduğu alanda polis aşırı sağcı ve göç karşıtı bine yakın göstericiye gaz bombası ve TOMA ile müdahalede bulundu.

16.12.2018Dünya
Belçika ikiye bölündü: Cumartesi destek, pazar protesto...

Belçika ikiye bölündü: Cumartesi destek, pazar protesto...

BM üyesi 164 ülke tarafından 10 Aralık’ta Fas’ta imzalanan Göç Paktı’nın hükümet krizi ve bakanların istifarına neden olduğu Belçika’da haftasonu, gösterilerle geçecek. Göç Paktı’na ve hükümete destek veren Belçikalılar cumartesi günü yürüyüş izni isterken aşırı sağcılar da pazar günü için başvuru yaptı

12.12.2018Avrupa
İsveçte hükümet kurma süreci çıkmaza girdi

İsveç'te hükümet kurma süreci çıkmaza girdi

İsveç'te ana muhalefetteki ılımlı Muhafazakar Parti (M) Genel Başkanı Ulf Kristersson liderliğinde hükümet kurma girişimi netice vermedi.

14.11.2018Dünya
SPD: İlerleme var ama anlaşma yok

SPD: İlerleme var ama anlaşma yok

Almanya’da hükümet krizi Hıristiyan Birlik partilerinin anlaşmaya varmasıyla aşıldı. Gözler ise koalisyon ortağı Sosyal Demokratlara çevrildi. SPD’nin yeni mülteci politikasına onay verip vermeyeceği merak konusu.

4.07.2018Avrupa
CDU/CSU anlaştı, gözler şimdi SPD’de

CDU/CSU anlaştı, gözler şimdi SPD’de

Almanya’da hükümet ortağı CDU ile CSU arasındaki mülteci göçünü engelleme konusunda yaşanan kavgada son anda uzlaşma sağlandı. Ancak kardeşlerin vardığı uzlaşmaya hükümetin üçüncü ortağı SPD’nin onay vermesi gerekiyor.

3.07.2018Avrupa
Merkel ikna etti: Almanya’da hükümet krizinin eşiğinden dönüldü

Merkel ikna etti: Almanya’da hükümet krizinin eşiğinden dönüldü

Almanya’da korkulan olmadı ve hükümet ortakları arasında krize dönüşmek üzere olan sığınmacılar konusunda anlaşmaya varıldı. Başbakan Merkel ile 4 saatlik kritik bir görüşme gerçekleştiren İçişleri Bakanı Seehofer, istifasını geri çektiğini duyurdu. Merkel de “Bu iyi bir uzlaşma” yorumunu yaptı.

2.07.2018Dünya
Alman hükümetinde büyük çatlak: İçişleri Bakanı Seehofer istifa ediyor

Alman hükümetinde büyük çatlak: İçişleri Bakanı Seehofer istifa ediyor

Mülteci politikası nedeniyle Almanya Başbakanı Angela Merkel'le anlaşamayan Horst Seehofer'in İçişleri Bakanlığı görevinden istifa edeceği bildirildi. Seehofer parti liderliğini de bırakıyor.

1.07.2018Dünya
Saat gibi işleyen ülkeye bir şeyler oluyor

Saat gibi işleyen ülkeye bir şeyler oluyor

Üst üste gelen şok darbeler Almanya’yı şaşkına çevirdi. Koalisyon hükümetinin ‘kardeş partileri’ birbirine girdi... İçişleri Bakanı, Başbakan’a resti çekti... Altı ayda zor kurulan hükümet, yıkıldı yıkılacak... Made in Germany markasına darbe vuran emisyon skandalı derken son darbe de Meksika’dan gelince Almanlar şaşkın halde sormaya başladı: “Ne oldu bize?”

19.06.2018Avrupa
İtalyada hükümet krizi

İtalya'da hükümet krizi

İtalya’da 4 Mart’ta yapılan seçimlerin ardından sistem karşıtı 5 Yıldız Hareketi ile aşırı sağcı Lig’in kurduğu koalisyonun başbakan adayı Giuseppe Conte, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile yaptığı dünkü görüşmenin ardından hükümet kurma yetkisini geri verdi. Gerekçe ise Mettarella’nın, Conte’nin sunduğu Kabine listesinde ekonomi bakanlığı verilen Paolo Savona’nun üstünü çizmesi...

27.05.2018Dünya
Son dakika... Merkel yeniden başbakan

Son dakika... Merkel yeniden başbakan

Angela Merkel genel seçimden yaklaşık 6 ay sonra ve tüm krizlere rağmen Meclis tarafından 4'üncü kez Şansölye seçildi. 709 üyeli Alman Parlamentosu'nda Merkel'in Başbakan seçilebilmesi için mutlak çoğunluk olarak 355 oy alması gerekiyordu. Merkel, 399 toplam sandalye sayısına sahip olan koalisyon ortağı Hıristiyan Birlik ve Sosyal Demokratlardan 364 oyla Şansölye seçildi. Merkel'e 315 hayır oyu, 9 çekimser oy çıktı.

14.03.2018Dünya
Trump onayı aldı

Trump onayı aldı!

ABD’de, hem kongrede hem de senatoda çoğunluğu elinde bulunduran federal hükümet, pazartesi günü Senato’da Cumhuriyetçi ve Demokrat partili senatörlerin uzlaşmaya varmasının ardından yeniden açıldı.

22.01.2018Ekonomi
Berlinde hükümet krizi...

Berlin'de hükümet krizi...

Almanya’da Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in hükümet krizine çözüm bulma çabaları sürüyor. Cumhurbaşkanı bugün Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Martin Schulz’u kabul edecek. Almanya Başbakanı Angela Merkel büyük bir çıkmazda görünüyor.

23.11.2017Dünya
Avrupa Birliği’nin lokomotifi tekledi

Avrupa Birliği’nin lokomotifi tekledi

Avrupa Birliği’nde (AB) derin ve köklü reformların hayata geçirilmesinin planlandığı bir dönemden geçiyoruz. Almanya’yı daha ileri taşıyacak köklü reformların hayata geçirilmesinin hedeflendiği bir dönemden geçiyoruz.

22.11.2017Dünya
Muhalefet 3 bakan hakkında önerge veriyor

Muhalefet 3 bakan hakkında önerge veriyor

İsveç’te muhalefetteki ittifakın dört parti lideri, Savunma Bakanı Peter Hultqvist, İçişleri Bakanı Anders Ygeman ve Altyapı Bakanı Anna Johansson hakkında gensoru önergesi vereceklerini açıkladı. İddiaya göre Başbakan Stefan Löfven her an istifa edebilir.

26.07.2017Dünya
Bu fotoğraf istifa getirdi... Komşuda hükümet krizi

Bu fotoğraf istifa getirdi... Komşuda hükümet krizi

Bulgaristan'da, balmumundan Gestapo heykellerinin önünde Nazi selamı verdiği ortaya çıkan Bölgesel Geliştirme Bakan Yardımcısı Pavel Tenev istifa etti.

17.05.2017Dünya
AK Parti kongreye gidiyor

AK Parti kongreye gidiyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında “AK Parti’de yönetici atama yetkisi devri”yle zirveye ulaşan kriz, dün iki liderin görüşmesinde ele alındı. 1 saat 40 dakika süren görüşme AK Parti’nin olağanüstü kongreye gitme kararıyla sonuçlandı. Erdoğan’a yakın ekibin kongre için imza toplamaya geçen hafta başladığı öğrenildi. Davutoğlu ay sonundaki kurultayda aday olmayacak, başbakanlıktan ayrılacak. Kulislerde AK Parti’deki bu değişimin ardından sonbaharda erken seçim iddiaları da konuşulmaya başlandı.

4.05.2016Gündem
Bild gazetesi Böhmermann kararının perde arkasını yazdı

Bild gazetesi 'Böhmermann' kararının perde arkasını yazdı

Almanya Başbakanı Angela Merkel‘in, Türkiye’nin komedyen Jan Böhmermann’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik okuduğu şiir nedeniyle yargılanmasını istemesine olumlu yanıt vermesi, koalisyon ortakları arasında krize neden oldu. Bild gazetesi, Almanya’da tartışma başlatan kararın perde arkasını yazdı.

16.04.2016Dünya
KKTC’de hükümet istifa etti

KKTC’de hükümet istifa etti

KKTC’de CTP-UBP Koalisyon Hükümeti istifa etti. Koalisyon hükümetinin istifası, KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu tarafından KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sunuldu.

5.04.2016Dünya
KKTC’de hükümet krizi müzakereleri vuracak

KKTC’de hükümet krizi müzakereleri vuracak

KKTC’de sol ve sağ partilerin kurduğu “Büyük koalisyon” hükümetinin 8 ay gibi kısa bir sürede dağılması, Güney Kıbrıs’taki parlamento seçimleri nedeniyle yavaşlayan Kıbrıs müzakerelerini, zincirleme etkiyle vuracak.

3.04.2016Dünya
FT: Türkiye, Avrupanın güvenlik zaaflarını ortaya koydu

FT: Türkiye, Avrupa'nın güvenlik zaaflarını ortaya koydu

İngiltere'de yayınlanan Financial Times gazetesi, Brüksel saldırılarını düzenleyen kişilerden birisinin Türkiye tarafından sınır dışı edilerek Belçikalı ve Hollandalı yetkililere bildirilmesine karşın Brüksel'de yaşananların önlenememesinin Avrupa'daki güvenlik ve istihbarat zafiyetini ortaya koyduğunu yazıyor:

25.03.2016Dünya

Yazar Sonuçları

Önemli ziyaretler

Geçen hafta Türkiye’ye önemli bazı dış ziyaretler yapıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Vaşington’daydı ve Dışişleri Bakanı’nın gündeminde öncelikli olarak Suriye vardı.

12.02.2019

İki güven oylaması

Dünya geçen hafta İngiltere Parlamentosu’nda yapılan güven oylamasına odaklanmışken komşumuz Yunanistan’da da bir güven oylaması vardı. Yunanistan Başbakanı Çipras’ın çağrısı üzerine yapılan oylamadan Yunanistan hükümetine güven çıktı ve Yunanistan bir hükümet krizine girmedi.

22.01.2019

93 yılda...

TÜRKİYE neden cumhuriyettir, bunu doğru anlamak için evvela saltanatın artık kendini tükettiğini, tarihi ömrünü tamamladığını görmek gerekir.

28.10.2016