MENÜ

Filistin

Filistin ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Filistin haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 28.707 Filistin haberi bulunmuştur.

Filistin, Doğu Akdeniz'de ve Orta Doğu'da, İsrail topraklarının tamamı ile Gazze Şeridi ve Batı Şeria gibi Filistinlilerin kontrolündeki toprakları kapsayan coğrafi bölge. Bölgenin sınırları oldukça tartışmalıdır ve bazı kaynaklar Ürdün'ü de dahil ederler. Filistin, Kutsal Topraklar olarak bilinir ve Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar için kutsaldır. 20. yüzyıldan beri bölgede Arap ve Yahudi milli unsurlarının mücadelesi devam etmekte, zaman zaman uzun süreli şiddete ve hatta savaşa dönüşmektedir.

Filistin Haberleri

Arap Birliğinin temsil düzeyi düşük zirvesi Lübnanda başlıyor

Arap Birliği'nin 'temsil düzeyi düşük' zirvesi Lübnan'da başlıyor

Arap Birliği Ekonomik ve Sosyal Gelişim Zirvesi, lider düzeyinde yalnızca Katar Emiri Şeyh Temim ve Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Abdulaziz'in katılımıyla Lübnan'da başlıyor.

20.01.2019Dünya
Filistinli İsam Akl ABDye iade edildi

Filistinli İsam Akl ABD'ye iade edildi

İsrail'in KAN 11 televizyon kanalındaki habere göre, Doğu Kudüs'te Yahudi yerleşimcilere gayrimenkul satma suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılan İsam Akl gizlice ABD'ye teslim edildi.

18.01.2019Dünya
Beyaz Saray doğrulamıyor: ‘İşte Trump’ın Ortadoğu planı’ iddiası

Beyaz Saray doğrulamıyor: ‘İşte Trump’ın Ortadoğu planı’ iddiası

İsrailli Reshet 13 kanalı, ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘yüzyılın anlaşması’ olarak nitelendirilen ‘Ortadoğu barış planı’nın detaylarına ulaştığını iddia etti. Batı Şeria’nın yüzde 90’ı ile Doğu Kudüs’ün bir kısmının Filistinlilere bırakılacağını iddia eden haber, tarafların tepkisini çekti.

18.01.2019Dünya
Yahudi Amerikalılara nasıl bir rahatsızlık verdiğimi bilmiyorum

'Yahudi Amerikalılar'a nasıl bir rahatsızlık verdiğimi bilmiyorum'

ABD'deki ara seçimlerde Minnesota eyaletinden Temsilciler Meclisine seçilen Somali asıllı İlhan Omar, 2012'de İsrail ile ilgili yaptığı bir sosyal medya paylaşımının "Yahudi Amerikalılar'ı nasıl rahatsız ettiğini bilmediğini" söyledi.

18.01.2019Dünya
Yüzyılın Orta Doğu Barış Planının detayları ortaya çıktı iddiası

'Yüzyılın Orta Doğu Barış Planı'nın detayları ortaya çıktı' iddiası

İsrail merkezli bir televizyon kanalı, Trump'ın Yüzyılın Orta Doğu Barış Planı adını verdiği tasarının, İsrail işgali altındaki Batı Şeria'nın yüzde 90'lık kısmının Filistinliler'e bırakılmasını öngördüğünü iddia etti.

17.01.2019Dünya
Malezyadan İsrail kararı

Malezya'dan İsrail kararı

Malezya'nın, ev sahipliğini yapacağı "2019 Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası"na katılmak isteyen İsrailli yüzücüleri ülkeye almama kararının ardından, hükümet, gelecekte İsrail'in içinde olduğu herhangi bir etkinliğe ev sahipliği yapmamayı kararlaştırdı.

16.01.2019Dünya

Şok detaylar: Bizi ölüme terk ettiler

Aydın'ın Kuşadası ilçesi açıklarında botları su alırken Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarılan düzensiz göçmenler, Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin botlarını Türk karasularına sürerek kendilerini ölüme terk ettiğini belirtti.

16.01.2019Gündem
Filistin BMye tam üyelik başvurusuna hazırlanıyor

Filistin BM'ye tam üyelik başvurusuna hazırlanıyor

Filistin'in, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nde gelişmekte olan ülkelerin oluşturduğu G77+Çin Grubu'nun başkanlığını devralmasının ardından, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki gazetecilere açıklama yaptı.

16.01.2019Dünya
ABDli Müslüman siyasetçi skandal paylaşıma sert çıktı

ABD'li Müslüman siyasetçi skandal paylaşıma sert çıktı

ABD Temsilciler Meclisi'nin ilk kadın Müslüman üyelerinden Filistin asıllı Rashida Tlaib, İslamofobik paylaşımı kamuoyunda yayılan Florida'da görevli Cumhuriyetçi yerel bir siyasetçiye Twitter hesabından yanıt verdi.

16.01.2019Dünya
İsrailden Filistinlilere 3 yılda 16 milyon dolar para cezası

İsrail'den Filistinliler'e 3 yılda 16 milyon dolar para cezası

İsrail askeri mahkemeleri, işgal altındaki Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilere son 3 yılda 16 milyon dolardan fazla para cezası verdi.

15.01.2019Dünya
İsrailli bakandan Mısır’a resmi ziyaret

İsrailli bakandan Mısır’a resmi ziyaret

İsrail Altyapı ve Enerji Bakanı Yuval Steinitz, 25 Ocak 2011 Mısır Devrimi'nden bu yana ilk defa İsrailli bir bakanın Kahire'ye resmi ziyaret gerçekleştirdiğini belirtti.

15.01.2019Dünya
Doğu Akdeniz Gaz Forumu 7 ülkenin katılımıyla kuruluyor

Doğu Akdeniz Gaz Forumu 7 ülkenin katılımıyla kuruluyor

Akdeniz'de 7 ülke Doğu Akdeniz Gaz Forumu'nun kurulması üzerine anlaşmaya vardı.

15.01.2019Ekonomi
Filistin Devlet Başkanı Abbas, BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştü

Filistin Devlet Başkanı Abbas, BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştü

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Birleşmiş Miletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü.

15.01.2019Dünya
Gören gözlerine inanamadı

Gören gözlerine inanamadı

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde akaryakıt istasyonunun girişinde mıcır yüklü kamyon, beton zemin çökünce çukura düştü.

14.01.2019Gündem
İsrail askerlerinin yaraladığı Filistinli hayatını kaybetti

İsrail askerlerinin yaraladığı Filistinli hayatını kaybetti

"Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerinde İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yaralanan bir Filistinli çocuk hayatını kaybetti.

14.01.2019Dünya
İsrailli bakandan Abbasın Batı Şeriaya girişinin engellenmesi çağrısı

İsrailli bakandan Abbas'ın Batı Şeria'ya girişinin engellenmesi çağrısı

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu'nun (KAN) haberine göre, İsrail Kamu Güvenlik Bakanı Gilad Erdan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın herhangi bir yurt dışı seyahati sonrası Batı Şeria'ya geri dönüşünün engellenmesi çağrısı yaptığı belirtildi.

14.01.2019Dünya
Katar Emiri ile Pompeo görüştü

Katar Emiri ile Pompeo görüştü

Katar haber ajansı QNA'da yer alan habere göre, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, başkent Doha'daki ُEl-Bahr Sarayı'nda, Orta Doğu turu kapsamında Katar'a gelen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yu kabul etti.

14.01.2019Dünya
Yüzyılın Anlaşması henüz masaya gelmedi

"Yüzyılın Anlaşması henüz masaya gelmedi"

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Yüzyılın Anlaşması planının henüz masaya gelmediğini söyledi.

13.01.2019Dünya
Cumhuriyet yeniden bir kuruluş değildir, Osmanlı ve Selçuklu’nun devamıdır

"Cumhuriyet yeniden bir kuruluş değildir, Osmanlı ve Selçuklu’nun devamıdır"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli’nde partisinin belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısında konuştu. Erdoğan, salondakiler fotoğraflarla Selçuklu-Osmanlı koreografisi yapınca şunları söyledi: “Cumhuriyet yeniden bir kuruluş değildir aslında. Cumhuriyet, Selçuklu’nun, Osmanlı’nın bir devamı mesabesindedir.”

13.01.2019Gündem
Son dakika: İşte AK Partinin Kocaeli adayları...

Son dakika: İşte AK Parti'nin Kocaeli adayları...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kocaeli'de aday tanıtım toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm il ve ilçe başkanlarına talimat vererek "Seçmen kütüklerinde yer almayan seçmenlerimizin adreslerini bulup kayıtlarını yaptıracaksınız." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşması sırasında kendisine seslenen bir çocuğa 'Ben de seni seviyorum' yanıtını verdi. Ardından çocuğun ağladığını gören Erdoğan, 'Ağlamak yok, ağlarsan beni de burada ağlatırsın' dedi. Erdoğan, konuşmasının ardından yerel seçimlerde AK Parti'nin Kocaeli Belediye Başkan adaylarını tanıttı...

12.01.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay duyurdu: İş insanlarına çok önemli çağrı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay duyurdu: İş insanlarına çok önemli çağrı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay çağrıda bulundu; "Müthiş bir potansiyel var Latin Amerika ve Karayip ülkelerinde. Harika coğrafya, güzel insanlar. İş adamlarımızın buraya odaklanmaları, Türkiye'nin ileriye dönük hedefleri açısından son derece önemli. Latin Amerika ve Karayipler'de Türkiye'ye ve özellikle de Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı yoğun bir ilginin, sevgi yumağının oluştuğunu gördük. Bunu ekonomik ve ticari iş birliğine nasıl dönüştürebiliriz onun gayreti içindeyiz" dedi.

12.01.2019Ekonomi
Arap NATO’su yine gündemde

Arap NATO’su yine gündemde

ABD’nin Ortadoğu’da İran’ı izole etme kapsamında Körfez ülkeleri, Mısır ve Ürdün ile birlikte oluşturmak istediği Ortadoğu Stratejik İttifakı (MESA) planı, ABD’li yetkililerin bölgeye düzenlediği son ziyaretlerde Arap ülkeleriyle yeniden müzakere edilmeye başlandı.

12.01.2019Dünya
Filistinden Kudüs surlarının yıkılması çağrısına tepki

Filistin'den 'Kudüs surlarının yıkılması çağrısına' tepki

Filistin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesi'ndeki meclis üyelerinden Arieh King'in "Kudüs'ün Eski Şehir bölgesini çevreleyen surların bir kısmının yıkılması" çağrısının, Kudüs ve çevresindeki Yahudileştirme savaşının tırmanışını temsil ettiği belirtildi.

10.01.2019Dünya
Son dakika... Pompeodan çekilme açıklaması

Son dakika... Pompeo'dan çekilme açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ABD'nin Suriye'den çekilme kararı ile ilgili açıklamada bulundu.

10.01.2019Dünya
Filistin kökenli ABD Kongre üyesi BDS hareketini savundu

Filistin kökenli ABD Kongre üyesi BDS hareketini savundu

ABD’nin ilk Filistin kökenli Müslüman kadın Kongre üyesi Rashida Tlaib, ifade özgürlüğü ve İsrail’i korumaya yönelik tasarı konusunda Florida eyaletinin Cumhuriyetçi senatörü Marco Rubio ile sosyal medya üzerinden tartıştı.

10.01.2019Dünya
ABDli Müslümanlardan Maryland eyaletine İsraile boykot davası

ABD'li Müslümanlar'dan Maryland eyaletine 'İsrail'e boykot' davası

ABD'nin Maryland eyaleti yönetimine, İsrail'i boykot eden şirket ve bireylere kamu ihaleleri verilmesini yasaklayan yasa sebebiyle dava açıldı.

10.01.2019Dünya
BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen göreve başladı

BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen göreve başladı

Norveçli diplomat Geir O. Pedersen, Twitter hesabından dün İsviçre'nin Cenevre kentindeki BM ofisinde ekibine ziyarette bulunduğunu ve göreve başladığını duyurdu.

8.01.2019Dünya
Iraklı milletvekillerinden İsrail ziyareti iddiasına yalanlama

Iraklı milletvekillerinden 'İsrail ziyareti' iddiasına yalanlama

Iraklı milletvekilleri 2018'de İsrail'i ziyaret ettikleri iddiasını yalanladı.

8.01.2019Dünya
ABD ve İsrail’in UNESCO’dan ayrılması

ABD ve İsrail’in UNESCO’dan ayrılması

ABD ve İsrail, UNESCO'nun İsrail karşıtı önyargıları güçlendirdiği gerekçesiyle Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’dan resmi olarak ayrıldı. Ayrılma neticesinde UNESCO'nun 80 milyon dolarlık geliri kesildi.

8.01.2019Dünya
Diyarbakır’dan 25 ülkeye çikolata ihracatı

Diyarbakır’dan 25 ülkeye çikolata ihracatı

200’e yakın ürün çeşidiyle Diyarbakır’dan 25 ülkeye Maple markasıyla çikolata ihraç eden Delmar Gıda, Güneydoğu’da bir ilke imza attı.

8.01.2019Ekonomi
İsrail askerleri Batı Şeriada 8 Filistinliyi yaraladı

İsrail askerleri Batı Şeria'da 8 Filistinliyi yaraladı

İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentine düzenlediği baskında 8 Filistinliyi yaraladı.

8.01.2019Dünya
İsrail işgali aklamak için Yahudi soykırımını kullanıyor

'İsrail işgali aklamak için Yahudi soykırımını kullanıyor'

Fas’ın başkenti Rabat’ta "Filistin için Ulusal Çalışma Grubu" tarafından "Holokost ve Siyonizm'in Ajandası" başlığıyla düzenlenen sempozyumda konuşan Siyonizm karşıtı Faslı Yahudi Düşünür Jacob Cohen, "Holokost, Siyonistlerin Filistin'deki işgallerini haklı çıkarmak için icat ettikleri yeni bir dindir." dedi.

8.01.2019Dünya
Iraklı heyetlerin İsraili ziyaret ettiği iddiası

Iraklı heyetlerin İsrail'i ziyaret ettiği iddiası

İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda Irak'tan gelen 3 ayrı heyetin ülkeyi ziyaret ettiği öne sürüldü.

7.01.2019Dünya
Hamas o sınır kapılarının idaresini teslim aldı

Hamas o sınır kapılarının idaresini teslim aldı

Gazze'de Hamas'ın elinde tuttuğu İçişleri Bakanlığı, Filistin yönetimi tarafından çekilme kararı alınan Refah sınır kapılarında yönetimi yeniden ele aldı.

7.01.2019Dünya
Fetih ile Hamas arasında kutlama gerginliği

Fetih ile Hamas arasında 'kutlama' gerginliği

Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın haberine göre, Fetih hareketi Devrim Konseyi Üyesi Usame el-Kavasimi tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Hareketin 54. kuruluş yıl dönümü kutlamaları yarın Gazze kentinde gerçekleştirilecek." denildi.

7.01.2019Dünya
Brezilyanın büyükelçiliğini Kudüse taşıması engellenmeli

"Brezilya'nın büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması engellenmeli"

Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt, Brezilya'nın Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasına engel olmak için tüm imkanları seferber etme çağrısında bulundu.

7.01.2019Dünya
Yüzyılın Anlaşması ertelendi

'Yüzyılın Anlaşması' ertelendi

ABD’nin İsrail Büyükelçisi Friedman, ABD Başkanı Donald Trump tarafından ilan edilmesi beklenen ve “Yüzyılın Anlaşması” projesi olarak bilinen “Orta Doğu Barış Planı'nın” ertelendiğini açıkladı.

6.01.2019Dünya
‘Bir hain olarak ölmeyeceğim’

‘Bir hain olarak ölmeyeceğim!’

FİLİSTİN Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Mısır’a yönelik ziyaretinde ABD, İsrail ve Hamas ile çözülemeyen sorunlar nedeniyle Filistin meselesinin büyük zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

6.01.2019Dünya
Filistin konusunda Türkiye ile tamamen uyumluyuz

'Filistin konusunda Türkiye ile tamamen uyumluyuz'

Ürdün'deki bir televizyon kanalında Türkiye ziyareti hakkında değerlendirmelerde bulunan Ömer er-Rezzaz, ziyaretinde göç ve terörle mücadele meselesi başta olmak üzere güvenlik ve siyasi koordinasyon konusunu ele aldıklarını söyledi.

5.01.2019Dünya
Trumptan Kongreye Meksika Duvarı mektubu

Trump'tan Kongre'ye 'Meksika Duvarı' mektubu

ABD Başkanı Trump, "Duvarlar işe yarıyor. Onun için zengin, güçlü ve başarılı insanlar evlerinin etrafına duvar örerler." dedi.

5.01.2019Dünya
ABD Kongresinde Türk rüzgarı

ABD Kongresinde Türk rüzgarı

Washington DC merkezli düşünce kuruluşu Turkish Heritage ORGANİZATİON, ABD Kongresinin ilk günü yapılan yemin töreninde hazır bulunarak kırkın üzerinde Kongre ve Senato Üyesi ile görüştü.

4.01.2019Dünya
Türkiye ve Pakistandan FETÖ açıklaması

Türkiye ve Pakistan'dan FETÖ açıklaması

Türkiye-Pakistan ortak açıklamasında, iki ülkenin Fetullahçı Terör Örgütü'ne karşı mücadele kararlılıklarının teyit edildiği vurgulandı.

4.01.2019Gündem
Filistin Radyo ve Televizyon karargahına saldırı

Filistin Radyo ve Televizyon karargahına saldırı

Gazze'deki Filistin Radyo ve Televizyon karargahına yüzü maskeli ve silahlı bazı kişiler saldırı düzenledi.

4.01.2019Dünya
Çığlıkları balıkçılar duydu... Tek tek kurtardılar

Çığlıkları balıkçılar duydu... Tek tek kurtardılar

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na giderken, şiddetli fırtına nedeniyle Mendirek kayalıklarına sığınan 44 düzensiz göçmen, ekipler tarafından kurtarıldı.

4.01.2019Gündem
ABDli kongre üyeleri yemin ederek göreve başladı

ABD'li kongre üyeleri yemin ederek göreve başladı

ABD'de 6 Kasım ara seçimlerinde galip gelen Temsilciler Meclisi ve Senato üyeleri, yemin ederek Kongrenin 116. dönemindeki görevlerine resmen başladı.

4.01.2019Dünya
Yahudi yerleşimcilerden Filistin Başbakanı’nın konvoyuna saldırı

Yahudi yerleşimcilerden Filistin Başbakanı’nın konvoyuna saldırı

Filistin Hükümeti Sözcüsü Yusuf El-Mahmud, “Başbakanın konvoyu Batı Şeria'nın kuzeyindeki Za'tara askeri kontrol noktasında bir grup Yahudi yerleşimcinin taşlı saldırısına uğradı. Saldırıda Başbakanının iki koruması yaralandı”

3.01.2019Dünya

Yazar Sonuçları

Yedi tepeli lezzet kenti Amman

2018’de aldığım en doğru seyahat kararlarından biri, şimdiye kadar hep ertelediğim Ürdün’ü görmek oldu. Hem yakın hem vizesiz oluşu nedeniyle “Nasılsa giderim” diyerek pas geçtiğim bir ülkeydi ama “Keşke daha önce gelseydim” dedirtti.

20.01.2019

ABD ve Orta Doğu

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Orta Doğu’da 9 Arap ülkesine ziyaretler gerçekleştiriyor. Pompeo’nun bölge turunun amacı ABD’nin Orta Doğu politikasına açıklık getirmek olarak açıklandı.

15.01.2019

Önemli ikili ziyaretler

Son dönemde Türkiye’ye bir seri önemli ikili ziyaret gerçekleşti. Türkiye’yi ziyaret eden yabancı devlet adamları arasında Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, Dışişleri Bakanları ve diğer yetkililer bulunuyordu.

10.01.2019

2018 yılında uluslararası ilişkiler

Önceki 2 yazımda 2018 yılına Türk dış politikası açısından bakmıştım. Bugün geçen yıla genel olarak uluslararası ilişkiler ve Dünya açısından bakacağım.

8.01.2019