MENÜ

Etnik Temizlik

Etnik Temizlik ile ilgili tüm haberleri, son dakika Etnik Temizlik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Etnik Temizlik haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 964 Etnik Temizlik haberi bulunmuştur.

Etnik Temizlik Haberleri

Kenya, Ruanda mı olacak

Kenya, Ruanda mı olacak

Kenya'da şiddet olaylarının ardından yüzlerce kişi öldü. İnsanlar kilisede diri diri yakıldı. Şiddet olayları ikinci bir Ruanda katliamı yaşanacak endişesi yaratıyor.

2.01.2008Dünya
Kenya, Ruanda mı olacak

Kenya, Ruanda mı olacak?

Kenya'da seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra ortaya çıkan etnik şiddet olaylarındaki manzaranın, 1994'teki Ruanda katliamını hatırlattığı belirtiliyor.

2.01.2008Dünya
Moondan hoşgörü çağrısı

Moon'dan hoşgörü çağrısı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon 16 Kasım Dünya Hoşgörü Günü nedeniyle, küreselleşmenin getirdiği sorunlara dikkat çekerek, dünya liderlerine hoşgörülü davranma çağrısında bulundu.

15.11.2007Dünya
ABD raporunda, Irakta Etnik temizlik uyarısı

ABD raporunda, Irak'ta "Etnik temizlik" uyarısı

Bağdat'taki Amerikalı yetkililerin, Amerikan güçlerinin Irak'tan ayrılmasıyla bazı bölgelerde Sünnilerle Şiiler arasındaki şiddetin "etnik temizliğe" dönebileceğinden endişe ettiği belirtildi.

18.10.2007Dünya
O tasarıda ne var

O tasarıda ne var

ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi’nde bugün ele alınacak 106 sayılı Ermeni karar tasarısında ABD Yönetimi, soykırımı tanımaya çağrılıyor. 1915-23 arasında 1.5 milyon Ermeni’nin yok edildiği öne sürülen tasarıda, bu katliamların Adolf Hitler’e de örnek teşkil ettiği iddia ediliyor.

9.10.2007Dünya
Rumlardan KKTC sporuna ambargo girişimi

Rumlardan KKTC sporuna ambargo girişimi

Kıbrıs Rum yönetimi Basketbol Federasyonu, 9. Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları kapsamında yapılacak uluslararası basketbol turnuvasına katılması beklenen yabancı takımları engellemek için girişim başlattı.

2.09.2007Spor Arena
İngilizlerden Irak için kıyamet senaryosu

İngilizlerden Irak için kıyamet senaryosu

İngiltere’nin önümüzdeki aylarda askerlerini Irak’tan çekeceğini iddia eden The Sunday Telegraph, ülkenin felakete sürükleneceğini yazdı.

12.08.2007Dünya
İngilizlerin Irakta kıyamet senaryosu var

İngilizlerin Irak'ta "kıyamet senaryosu" var

The Sunday Telegraph gazetesi, üst düzey İngiliz subaylarının, Irak için bir “kıyamet senaryosu”nun olduğunu belirterek buna göre, Irak’ın üç fiili devlete bölünmesinin ardından aylarca korkunç bir etnik temizliğin yaşanacağını, Türkiye dahil, tüm komşuların, çatışmaların içine sürükleneceğini yazdı.

12.08.2007Gündem
Darfur krizi

Darfur krizi

Başta ABD, Fransa ve Çin olmak üzere birçok büyük devlet, Afrika ülkeleri ve uluslararası örgütler, Darfur krizini ele almak amacıyla pazartesi günü Paris'te bir araya geliyor.

23.06.2007Dünya
Eski Bakan BM Mahkemesinde

Eski Bakan BM Mahkemesi'nde

BM savaş suçları mahkemesi savcısı, 2001 yılında Arnavut azınlığa karşı etnik temizlik yapma suçundan bugün BM mahkemesine çıkarılan Makedonya'nın eski içişleri bakanı Ljube Boskovski'nin, 7 Arnavutun öldürülmesini bir duvarın arkasında seyrettiğini iddia etti.

16.04.2007Dünya
Makedonyanın eski içişleri bakanı, bugün yargı önünde

Makedonya'nın eski içişleri bakanı, bugün yargı önünde

Makedonya'nın eski içişleri bakanı Ljube Boskovski'nin, 2001 yılında Arnavut azınlığa yönelik etnik temizlik yapmak suçundan BM mahkemesinde yargılanmasına bugün başlanıyor.

16.04.2007Gündem
Irak kabinesi Kerkükte referandumda uzlaştı

Irak kabinesi Kerkük'te referandumda uzlaştı

IRAK Bakanlar Kurulu, Kerkük’ün geleceğine ilişkin durumu öngören 140’ıncı Madde Komisyonu’nun aldığı 4 ayrı kararı kabul etti.

30.03.2007Gündem
Independent: Kürtler Kerkükte direnişi bastırabilecek güçte

Independent: Kürtler Kerkük'te direnişi bastırabilecek güçte

İngiliz Independent gazetesi muhabiri Patrick Cockburn, Kerkük’e giderecek tartışmalı şehirdeki son durumu inceledi. Cockburn Kerkük’ün, Kürtlerin ulusal taleplerinin merkezinde olduğunu yazdı. Haberde ayrıca Kerkük’te Kürtlerin askeri olarak da Arap direnişi bastırabilecek güçte olduğu ifade edildi.

22.03.2007Dünya
Irak usulü iyimserlik

Irak usulü iyimserlik

ABD’nin Irak’a karşı giriştiği harekatın 4. yıldönümü. Dört yılda 650 bin Iraklının canına mal olan işgal, ABD’den Türkiye’ye, Japonya’dan İspanya’ya dünyanın dört bir yanında gösterilerle protesto ediliyor. Bir tek Iraklılar isyan etmiyor. Bir ankete göre Iraklıların sadece % 26’sı Saddam’ı özlüyor, ayrıca ülkenin iç savaş yaşadığını düşünmüyor.

18.03.2007Dünya
Tasarı geçerse İncirlik kapatılabilir

'Tasarı geçerse İncirlik kapatılabilir'

ABD Kongresi'nin gündeminde, 1915 olaylarının Ermeni soykırımı olarak tanınmasını içeren iki tasarı var. Temsilciler Meclisi'nde yapılan Türkiye oturumunda konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, Kongre üyelerini ''Ermeni tasarısı geçerse İncirlik kapatılabilir'' sözleriyle uyardı.

16.03.2007Dünya
Sırbistan soykırımcı değil seyirciymiş

Sırbistan soykırımcı değil seyirciymiş

Lahey Adalet Divanı’nın tarihi kararı Bosna’da hayal kırıklığı yarattı. 1995’te Srebrenitsa’da 8 bin kişinin öldürülmesiyle ilgili davada Sırbistan’ın "soykırımcı bir devlet olmadığı" kararı çıktı. Mahkeme, Sırbistan’ın etnik temizlemeden doğrudan sorumlu olmadığı, ancak soykırımın engellenmesi için Bosnalı Sırplar üzerindeki nüfuzunu da kullanmadığı sonucuna vardı.

26.02.2007Dünya
Boşnaklar ve Bosnalı Hırvatlardan karar tepkisi

Boşnaklar ve Bosnalı Hırvatlardan karar tepkisi

Uluslararası Adalet Divanının, Sırbistan'ın bir devlet olarak Bosna Savaşı sırasında soykırım suçu işleyip işlemediğiyle ilgili davada Belgrad'ı aklamasına Boşnaklar ve Bosnalı Hırvatlar tepki gösterdi.

26.02.2007Dünya
Sırbistanın soykırım yaptığına karar verildi

Sırbistan'ın soykırım yaptığına karar verildi

BM Adalet Divanı, Sırpların Srebrenitza'da yaptıklarını soykırım olarak nitelendirdi. Ancak Sırp devletini sorumlu tutmadı.

26.02.2007Dünya
Soykırım mı değil mi

Soykırım mı değil mi

Lahey Adalet Divanı, Srebrenitsa katliamıyla ilgili kritik kararını bugün açıklıyor. Mahkeme, 8 bin Boşnak erkeğinin Sırplar tarafından öldürülmesinin bir soykırım suçu olduğuna karar verirse, Sırbistan’ın Bosna’ya milyarlarca dolarlık tazminat ödemesi için kapı açılmış olacak. Geçmişindeki şiddetten arınmaya çalışan Sırbistan, tarihe "soykırımcı" bir devlet olarak geçecek.

25.02.2007Dünya
CHPli Elekdağ: Kerküke uluslararası kuruluşlar tarafından el konulmalı

CHP'li Elekdağ: Kerkük'e uluslararası kuruluşlar tarafından el konulmalı

CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ, ”Dışişleri Bakanlığı, devletin bütün imkanlarını seferber ederek, Kerkük'e uluslararası kuruluşlar tarafından el konulmasını sağlamalıdır” dedi.

18.01.2007Gündem
ABDnin başarısızlığı Türkiyenin felaketi olur

ABD'nin başarısızlığı Türkiye'nin felaketi olur

ABD'de Demokrat Parti'nin denetimine geçen Kongrede Irak konusunda ifade veren Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Savunma Bakanı Robert Gates, Washington'un Irak'ta başarısızlığa uğraması durumunda meydana gelebilecek bölgesel felaket senaryolarını anlattı.

12.01.2007Dünya
100 bin peşmerge Türkmenlere katliam için bekliyor

'100 bin peşmerge Türkmenlere katliam için bekliyor'

Türkmeneli Sağlık Sosyal ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, Kerkük'e 400 bin Peşmerge getirildiğini, bunlardan 100 binin üzerinde silahlı peşmergenin Türkmenlere katliam uygulamak için beklediğini söyledi.

7.01.2007Dünya
Kerkük’te referandum ertelenmeli

Kerkük’te referandum ertelenmeli

ABD başkanlık yarışının önde gelen adaylarından Cumhuriyetçi senatör John McCain, Irak’ın Kerkük kentinin geleceği için bu yıl yapılması öngörülen referandumun ertelenmesi önerisine katılarak, Türkiye’nin görüşüne destek verdi.

6.01.2007Dünya
Iraktaki Türkmenler tehlikede

Irak'taki Türkmenler tehlikede

ABD siyasetinin önemli isimlerinden Cumhuriyetçi senatör John McCain, Irak'ta işlevini yerine getiren bir hükümetin bulunmaması durumunda Türkmenlerin ve bazı diğer azınlıkların büyük risk altına gireceğini söyledi.

6.01.2007Dünya
Mensur Akgün: Saddam Avrupanın diktatörü olsaydı

Mensur Akgün: Saddam Avrupa'nın diktatörü olsaydı

Saddam Hüseyin bu sabaha karşı alelacele idam edildi. Tüm günahlarına karşın Hüseyin'in idam edilmemesi gerekirdi. Hem insani ve "felsefi" açıdan, hem de siyasi açıdan idam hataydı. İnsani açıdan bakıldığında, Hüseyin Irak'ın değil de Avrupa'nın, mesela Balkanlar'da bir ülkenin diktatörü olsaydı, yargılanır müebbet hapse mahkum olurdu. Yargılanma çok daha adil yapılır ve verilen cezanın meşruiyeti konusunda kimsenin kafasında şüphe kalmazdı.

30.12.2006Dünya
ABD: Türkiye, Türkmenlere silah ve para veriyor

ABD: Türkiye, Türkmenlere silah ve para veriyor

US News & World Report dergisine konuşan ABD kaynakları, "Bağımsız Kürdistan oluşumundan korkan Türkiye, Kerkük’teki Türkmenlere silah ve para veriyor" dediler. Dergiye göre, Kerkük’teki Şiileri, Kürtlere karşı korumak için de kente Mehdi Ordusu milisleri yerleştirildi.

18.12.2006Dünya
Yukarı Karabağda referandum

Yukarı Karabağ'da referandum

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ'da 10 aralıkta düzenlenmesi öngörülen ”anayasa referandumu”nun ülke anayasasına aykırı olduğunu belirterek, “Bu tür yasa dışı girişimlerin, bölgede barış ve istikrarın sürekliliği için gösterilen çabalara tamamen zıt olduğunu” bildirdi.

2.12.2006Dünya
Gazze, Filistinliler için hapishane

'Gazze, Filistinliler için hapishane'

BM insan hakları özel raportörü John Dugard, İsrail'in Gazze Şeridi'ni Filistinliler için "kabul edilemez ve trajik bir hayata, bir hapishaneye" çevirdiğini söyledi.

26.09.2006Dünya
FT: Irak parçalanırsa Türkiye, Kürtlere müdahele eder

FT: Irak parçalanırsa Türkiye, Kürtlere müdahele eder

İngiliz Financial Times gazetesi, Irak’ta bir dağılmanın olması halinde, Türkiye’nin Kürtler’in bağımsız olmasını önlemek için müdahalede bulunabileceğini yazdı.

7.08.2006Gündem
Sarıyerde Haydar Aliyev Parkı açıldı

Sarıyer'de Haydar Aliyev Parkı açıldı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev adına Sarıyer Kireçburnu'nda yaptırılan Haydar Aliyev Parkı ve Anıtı'nın açılışını yaptı. İlham Aliyev, “Bu parkın açılışı iki ülke arasındaki dostluk, birlik ve kardeşliğin bir alametidir” dedi.

12.07.2006Gündem
Çocuklu ve hamileyi vurana ekstra puan

Çocuklu ve hamileyi vurana ekstra puan

11 Eylül saldırılarından sonra Batı’da tırmanan İslam korkusu, sivilleri hedef alan İslamcı terör eylemleri, İsrail-Filistin sorunu, ABD’nin Latin göçmenlerle ilgili politikaları, özellikle son beş yılda toplumlararası nefreti ve ırkçılığı körükledi. Faşist gruplar, gençleri etkileyebilmek için ırkçılık ve şiddet içeren bilgisayar oyunlarına yöneldi.

20.05.2006Gündem
Darfurda BM görevlileri ve gazeteciler tahliye edildi

Darfur'da BM görevlileri ve gazeteciler tahliye edildi

Sudan'ın Darfur bölgesindeki bir kampta gösterilerin kontrolden çıkması nedeniyle, BM'nin insani işler ve acil yardım yetkilisi Jan Egeland ile diğer yardım görevlileri ve gazeteciler kamptan tahliye edildi.

8.05.2006Gündem
Darfur barış planında anlaşmazlık

Darfur barış planında anlaşmazlık

Sudan'ın Darfur bölgesindeki 3 isyancı gruptan Adalet ve Eşitlik Hareketi, insani krizi sona erdirmek üzere hazırlanan barış planını imzalamayacağını açıkladı.

5.05.2006Gündem

Yazar Sonuçları

Papuç pahalıysa yalınayak dolaşılır

ÜZÜLEREK görüyorum ki, PKK ihtilafı tırmanışa (eskalásyona) geçti. Pek tabii böyle bir hamle hiç beklenmiyor değildi. Ancak kötü akıbet, ne kadar beklenirse beklensin, geldiği anda bir şaşkınlık yaratır. Bu da öyle oldu.

30.10.2007

Irak’ta son perde mi?

NEW York Times Gazetesi’nde 8 Temmuz’da yayımlanan "Eve dönüş yolu" başlıklı makalenin yankıları çok geniş oldu.

13.07.2007

Güneydoğu Kürt meselesi III

BU, Güneydoğu-Kürt meselesiyle ilgili olarak yazdığım üçüncü ve son yazı. Birinci yazıda meselenin hem Güneydoğu bölgesiyle hem de bütün Türkiye’de yaşayan Kürtlerle ilgili olduğunu yazmıştım.

19.06.2007

Darfur için kolları sıvayan Hollywood yıldızları

Batı medyası Sudan’daki Darfur dramını her fırsatta gündeme getiriyor. Şimdi Hollywood yıldızları George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Angelina Jolie, Don Cheadle, Mia Farrow da Darfur için seferber oldu.

2.06.2007

Kenan Evren de bölücü mü oldu?

YEDİNCİ Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in, Sabah’ta yayımlanan "Kaç senesi var bilmem ama Türkiye ileride eyalet sistemine geçebilir" sözlerini okurken "Bunu nasıl yorumlamalıyım" diye düşündüm.

28.02.2007

Darfur için Türkiye’den de bir imza var

Darfur olayı Batı medyasının gündeminden düşmüyor.

20.01.2007

Kürt sorunu Kerkük’te çözülmez

YENİ değil. Kuzey Irak’taki Kürt Yönetimi, Amerikan askerleri Irak’a girer girmez Kerkük’ün nüfus yapısını değiştirmek amacıyla harekete geçtiler.

18.01.2007

Türkiye açısından Irak gerçeği

ARA seçimler sonrası ABD’de Irak’la ilgili çeşitli senaryolar üretiliyor ve bu senaryolar arasından Başkan Bush’un hangilerini seçeceği henüz bilinmiyor ama bir gerçek var ki o da artık ABD’nin Irak’ta yeni bir şeyler yapacağıdır.

20.11.2006

Nefreti yaşadık artık acılardan ders almalıyız

Satrancın en büyük ustası ve Rusya’daki muhalif Birleşik Sivil Cephe’nin Başkanı, Bakü doğumlu Garry Kasparov, çokkültürlü bir dünyaya inanıyor.

6.11.2006

Güneydoğu Kürt sorunu

İSTER siyasi, ister idari, ister iktisadi, ister askeri, ister Avrupa Birliği, ister Amerika, ister Irak, İran ve Suriye ile ilişkiler açılarından olsun Güneydoğu-Kürt meselesi, Türkiye’nin çözümü veya yönetimi en zor ve pahalı sorunudur.

15.09.2006

Kadı Mahkemesi’ni aramış, bulamamışlar!

İSTANBUL Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Müftülüğü, Ankara’daki bir soruşturmada ortaya çıkan "kadı mahkemesi"nin gerçek olmadığını açıkladı.

10.09.2006

Eylül takvimine bakın bugünün anlamı orada!

GEÇTİĞİMİZ hafta sonundan beri İzmir civarındayım. Çeşme, Kuşadası arasında otomobille gidip gelirken radyoya bazen Ege Adaları’ndan yayın yapan istasyonlar karışıyor.

29.08.2006

Gene sözcük fetişizmi

BİZİM müflis goşistlerin, 2. Cumhuriyetçi takımının, İslamcı cemaatinin imzaladığı hiçbir bildiriyi imzalamam. Bildirinin konusu "Su sıfır santigrat derecede donar, yüz derece kaynar" olsa bile imzalamam; çünkü geri planda mutlaka bir çapanoğlu vardır.

10.08.2006

Bir başka mazlumiyet efsanesi

YUNANİSTAN’da Trabzon kökenli Rumların sürekli kışkırttıkları Türkiye’yi "Pontus soykırımı" ile suçlama kampanyasına bu sefer Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Cumhurbaşkanı Papulias ve daha dikkatli bir lisan kullanmakla beraber Başbakan Karamanlis de destek verdiler.

22.05.2006