MENÜ

Çipras

Çipras ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çipras haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.150 Çipras haberi bulunmuştur.

Çipras Haberleri

Patrik’in azarı Atina’yı karıştırdı

Patrik’in azarı Atina’yı karıştırdı

Yunanistan’da Ta Nea gazetesinde yayınlanan ve İstanbul Fener Patriği Bartholoemos’un görüşme sırasında Eğitim ve Diyanet İşleri Bakanı Kostas Gavroğlu’nu azarladığına dair haber Atina’da gürültü koparttı.

14.11.2018Dünya
Son 24 saatte ne oldu (13.11.2018)

Son 24 saatte ne oldu? (13.11.2018)

İşte Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

13.11.2018Haber
Patrik Yunan bakanı feci azarladı

Patrik Yunan bakanı feci azarladı

Yunan Başbakanı Çipras’ın laik bir anayasa için Yunan Kilisesi ile vardığı mutabakat İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi’nin tepkisini çekti. Fener Patriği Bartholomeos, mutabakat ile ilgili kendisine bilgi vermeye gelen Yunan bakana “(Cumhurbaşkanı) Erdoğan bana saygı gösteriyor. Çipras beni hor göremez” diye fırça attı.

13.11.2018Dünya
Enerji Bakanı Dönmezden elektrik ve doğal gaz fiyatlarıyla ilgili son dakika açıklaması

Enerji Bakanı Dönmez'den elektrik ve doğal gaz fiyatlarıyla ilgili son dakika açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez NTV'de soruları yanıtladı. Dönmez, "Enerji fiyatlarında yılbaşında maliyet düşerse indirim söz konusu olabilir" açıklamasında bulundu.

9.11.2018Ekonomi
Yunanistan Başbakanı Çipras: Türkiye karar vermeli

Yunanistan Başbakanı Çipras: Türkiye karar vermeli

Yunanistan Başbakanı Çipras, "Türkiye, etkili ve kritik bir güç. Yunanistan, (Doğu Akdeniz) bölgede diğer ülkelerle birlikte bir enerji haritası yaratmak için şartları oluşturdu. Türkiye karar vermeli." dedi.

9.11.2018Dünya
Laiklik mutabakatı Fener’i huzursuz etti

Laiklik mutabakatı Fener’i huzursuz etti

İSTANBUL Fener Rum Patrikhanesi, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile bağımsız Yunanistan Kilisesi’nin lideri Atina Başpiskoposu Yeronimos arasında din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması amacıyla sağlanan ilk anlaşmadan rahatsız oldu.

8.11.2018Dünya
Yunanistandan gerilimi tırmandıracak açıklama

Yunanistan'dan gerilimi tırmandıracak açıklama

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, "Türkiye, etkili ve kritik bir güç. Yunanistan, (Doğu Akdeniz) bölgede diğer ülkelerle birlikte bir enerji haritası yaratmak için şartları oluşturdu. Türkiye karar vermeli." dedi. Çipras, Türkiye'nin savaş sebebi sayacağını vurguladığı Yunanistan'ın karasularını kademeli olarak 6 milden 12 mile çıkarma planı için ise "haklarını" kullanacaklarını belirterek "strateji değil sadece taktiği değiştirmeye karar verdim" ifadelerini kullandı.

8.11.2018Gündem
Yunanistan’da laikliğe ilk adım

Yunanistan’da laikliğe ilk adım

Yunanistan'da din ve devlet işlerinin ayrılarak ülkenin laik bir Anayasa’ya sahip olması için önemli bir ilk adım atıldı.

7.11.2018Dünya
Yunanistanda din ve devlet işleri arasında düzenleme

Yunanistan'da din ve devlet işleri arasında düzenleme

Yunanistan Başbakanı Çipras ile Yunan Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu İeronomios din ve Kilise arasındaki ilişkileri düzenleyen 15 maddelik ortak bildiride anlaştıklarını açıkladı.

7.11.2018Dünya
Son dakika... Ömer Çelikten önemli açıklamalar

Son dakika... Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik basın toplantısında açıklamalarda bulundu. "Asgari ücret komisyonu zamanında toplanacak." diyen Çelik, Gökçek'in MHP'den aday olacağına yönelik iddialar için de "Dün sayın Cumhurbaşkanımız Gökçek ile ilgili olarak kendisinin dava arkadaşlığına, kardeşliğine vurgu yaparak açıklama yaptı. Bu sayın Gökçek’in AK Parti ailesi içinde kardeşlikle nitelenen bir siyasi şahsiyet olarak bir vurgudur." dedi. Çelik, Doğu Akdeniz'deki sondaj gerilimi ile ilgili de "Net bir şey söyleyeceğim. Bu çok tehlikeli bir yaklaşımdır. Kendilerine yüce Meclis'in 1995’te aldığı ikazı hatırlatıyorum. Bu şekilde kara sularının artırılmasına yönelik en ufak çabaya en sert cevap verilecektir." ifadelerini kullandı.

31.10.2018Gündem
Yunanistan Başbakanı Çiprastan laiklik çıkışı

Yunanistan Başbakanı Çipras'tan laiklik çıkışı

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Anayasa değişikliği planlarına ilişkin, "Yunan devletinin dini tarafsızlığının Anayasa içinde net bir şekilde belirlenmesinin zamanı geldi." dedi.

30.10.2018Dünya
Ankara’dan 12 mil yorumu: Yunanistan kararlılığımızı gördü

Ankara’dan 12 mil yorumu: Yunanistan kararlılığımızı gördü

Yunanistan Başbakanı Çipras’ın karasuların 12 mile çıkarılmasına ilişkin cumhurbaşkanlığı kararnamelerini durdurup bunun meclise yasa tasarısı olarak getirilmesi yönündeki kararı Ankara’da olumlu bulundu.

24.10.2018Dünya
Çipras, Yunan karasularına ilişkin kararnameyi durdurdu

Çipras, Yunan karasularına ilişkin kararnameyi durdurdu

Yunanistan Başbakanı Çipras, bazı bölgelerde karasularının 12 mile çıkarılmasına ilişkin hazırlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamelerini durdurarak, yasa tasarısı olarak meclise getirilmesi yönünde karar verdi.

24.10.2018Dünya
Çipras’tan taslak müdahalesi

Çipras’tan taslak müdahalesi

Yunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandros Genimatas, cevap olarak yaptığı açıklamada Yunanistan’ın karasularını genişletmesinin uluslararası hukuka göre yasal ve elinden alınamaz hakkı olduğunu öne sürdü.

23.10.2018Dünya
Yunanistan’a ‘12 mil’ uyarısı

Yunanistan’a ‘12 mil’ uyarısı

İstifa eden Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas’ın dile getirdiği Yunan karasularının kademeli olarak 12 mile çıkarılması planları üzerine Türk Dışişleri, Yunanistan Büyükelçisini bakanlığa çağırdı. Bakanlık, Elçi Mavroidis’e 12 milin savaş sebebi olacağını bildirdi.

23.10.2018Dünya
Son dakika... Yunanistan Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Son dakika... Yunanistan Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Petros Mavroidis, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

23.10.2018Dünya
Çipras, Dışişleri Bakanlığı görevini de üstlendi

Çipras, Dışişleri Bakanlığı görevini de üstlendi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Dışişleri Bakanı Nikos Kocias'ın istifasının ardından başbakanlığın yanı sıra Dışişleri Bakanlığı görevini de üstlendi.

20.10.2018Dünya
İsim sorununda sona doğru

İsim sorununda sona doğru

Makedonya Meclisinde yapılan oylamada, Yunanistan ile daha önce varılan anlaşma kapsamında ülkenin adının "Kuzey Makedonya" olarak değiştirilmesini kapsayan anayasa değişikliği önerisi kabul edildi.

19.10.2018Dünya
Yunan Başbakanı taciz hakkında konuştu

Yunan Başbakanı taciz hakkında konuştu

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Yunan firkateyni ‘Nikiforos Fokas’ın önceki gün Türk sismik araştırma gemisi Barbaros Hayreddin Paşa’yı taciz etmesiyle ilgili olarak “Hem savunma (askeri) hem de diplomatik düzeyde gerekli ne gerekiyorsa yapıldı.

19.10.2018Dünya
Yunan kabinesinde Makedonya istifası

Yunan kabinesinde Makedonya istifası

YUNANİSTAN Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas, Başbakan Aleksis Çipras’ın bakanlar kurulu toplantısı sırasında kavga ettiği Savunma Bakanı Panos Kammenos’a karşı kendisini desteklemediği gerekçesiyle istifa etti.

17.10.2018Dünya
‘Bizde değil de İstanbul’da mı olsun’

‘Bizde değil de İstanbul’da mı olsun?’

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, ABD’ye Yunanistan’da 3 yeni askeri üs kurmasını teklif ettiği iddiaları hakkında açıklama yaptı.

15.10.2018Dünya
ABD üssü önerisi Atina’yı karıştırdı

ABD üssü önerisi Atina’yı karıştırdı

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un, ABD’li mevkidaşı Jim Mattis’e, Volos, Larisa ve Dedeağaç (Aleksandrupolis) şehirlerinde 3 askeri üs kurulması önerisi, Atina’da koalisyon hükümetinde gerginliğe yol açtı.

12.10.2018Dünya
Türkiyeden Yunanistan-Mısır-Güney Kıbrıs üçlüsüne tepki

Türkiye'den Yunanistan-Mısır-Güney Kıbrıs üçlüsüne tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan-Mısır-Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) üçlü zirve toplantısının ardından yayımlanan ortak bildiride, Türkiye'ye yapılan temelsiz atıfların esefle karşılandığını bildirdi.     

12.10.2018Gündem
Çipras-Steinmeier görüşmesine savaş tazminatı damga vurdu

Çipras-Steinmeier görüşmesine savaş tazminatı damga vurdu

Yunanistan Başbakanı Çipras ile Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier arasındaki görüşme Nazi işgali dönemine ilişkin savaş tazminatı tartışmalarının gölgesinde gerçekleşti.

11.10.2018Dünya
Çipras-Steinmeier görüşmesine ‘savaş tazminatı’ gölgesi

Çipras-Steinmeier görüşmesine ‘savaş tazminatı’ gölgesi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Almanya ile ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldığını, ancak bunun ‘uzak geçmişten gelen anlaşmazlıkları unutmak veya halı altına süpürmek’ anlamına gelmediğini söyledi. O dönem yaşananları ‘vahşet’ olarak nitelendiren Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ise özür dilemekle kaldı.

11.10.2018Avrupa
Yunanistan’dan ABD’ye 3 üs önerisi

Yunanistan’dan ABD’ye 3 üs önerisi

ABD’yi ziyaret eden Yunan Savunma Bakanı Kammenos, Washington’a Yunanistan’da üç askeri üs kurmasını önerdi. Yunan medyası, Girit’teki Suda üssünün ABD için Türkiye’deki İncirlik üssüne alternatif olabileceğini iddia etti.

10.10.2018Dünya

Batı ile Rusya’nın ‘Makedonya savaşı’

Bugün Makedonya’nın adının ‘Kuzey Makedonya’ olarak değiştirilmesi için referandum var. ‘Evet’ çıkarsa Makedonya’ya NATO yolu açılacak. Referandum öncesinde Makedonya’yı Batı’ya kaptırmamak için Rusya ile ABD ve AB arasında büyük kapışma yaşandı.

29.09.2018Dünya
Son dakika... Erdoğan-Çipras görüşmesi başladı

Son dakika... Erdoğan-Çipras görüşmesi başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Yunanistan Basbakanı Aleksis Cipras ile görüşmesi başladı.

25.09.2018Gündem
Bir yıl aradan sonra New Yorkta ilk Kıbrıs zirvesi

Bir yıl aradan sonra New York'ta ilk Kıbrıs zirvesi

NEW York'ta devam eden 73'üncü BM Genel Kurulu açılış toplantıları çok yoğun Kıbrıs pazarlıklarına sahne oluyor.

25.09.2018Gündem
ABde İdlibten göç endişesi

AB'de İdlib'ten göç endişesi

AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, İdlib'ten gelebilecek olası göç dalgasına karşı alınacak önlemleri görüşmek üzere Yunanistan'ı ziyaret edecek.

17.09.2018Dünya
Çipras’tan Türkiye’ye Avrupa desteği

Çipras’tan Türkiye’ye Avrupa desteği

Geçen ay Avrupa Birliği’nin ekonomik vesayetinden çıkan Yunanistan’ın Başbakanı Aleksis Çipras, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada Türkiye’nin Avrupa perspektifine destek verdi. ‘Avrupa’nın Geleceği’ oturumunda konuşan Çipras, Türkiye’nin Avrupa perspektifinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi

11.09.2018Dünya
Merkel’in partisine Çipras’tan suçlama

Merkel’in partisine Çipras’tan suçlama

Yunanistan Başbakanı Çipras, Almanya’da Başbakan Merkel’in partisi CDU’nun seçim korkusuyla aşırı sağa kaydığını öne sürdü.

10.09.2018Avrupa
Fransız Bakandan İdlib açıklaması: Patlamaya hazır noktada

Fransız Bakan'dan İdlib açıklaması: Patlamaya hazır noktada

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Suriye'nin İdlib kentinde durumun endişe verici ve kritik olduğunu belirterek, "Suriye'deki durum, insani ve askeri açıdan patlamaya hazır bir noktada." dedi.

6.09.2018Dünya
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Yunan basınına konuştu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Yunan basınına konuştu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Yunan basınına yaptığı açıklamada, "Türkiye yakında Doğu Akdeniz'de ve Karadeniz'deki deniz yetki alanları içinde kendi hidrokarbon çıkarma faaliyetlerine başlayacak." dedi.

1.09.2018Dünya
Yeni dönem İthaka’dan başladı

Yeni dönem İthaka’dan başladı

YUNANİSTAN Başbakanı Aleksis Çipras, 8 yıldır Avrupa Birliği ve IMF tarafından yönetilen ülke ekonomisi dümenini, mitolojide pek çok tehlike, tuzak ve maceralardan sonra normal yaşama dönüşü simgelen İyon denizindeki İthaka adasından devraldı.

21.08.2018Ekonomi
Çiprastan kurtarma paketinden çıkış mesajı

Çipras'tan kurtarma paketinden çıkış mesajı

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ülkesinin kurtarma paketi programından çıkmasına ilişkin, "Ülkemiz, normal bir Avrupa ülkesi gibi daha fazla zorbalık ve halkımızın fedakarlıkları olmadan kendi kaderini ve geleceğini tayin etme hakkını yeniden kazanmıştır." dedi.

21.08.2018Ekonomi
Atina’da ‘yer altı’nda bayram namazı

Atina’da ‘yer altı’nda bayram namazı

Yunanistan’da ibadete açık bir caminin bulunmadığı başkent Atina’daki Müslümanlar, bir bayramda daha namazlarını yer altı mescitlerinde kılmak zorunda kaldı.

21.08.2018Avrupa
‘Askerler Çipras’ı kurtardı’

‘Askerler Çipras’ı kurtardı’

YUNAN medyası, Başbakan Aleksis Çipras’ın, 1 Mart’ta Meriç’te Türk devriyeleri tarafından yakalanan Yunan askerleri Angelos Mitretodis ile Dimitris Kuklacis’in 167 gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmaları sayesinde ‘rahat bir nefes aldığını’ yazdı.

16.08.2018Dünya
Eve dönüş

Eve dönüş

1 Mart’ta Edirne’de askeri yasak bölgeyi ihlal ettikleri için tutuklanan iki Yunan asker, önceki günkü tahliye kararının ardından dün sabah ülkelerine geri döndü. Meryem Ana dini bayramının kutlandığı ülkede, askerlerin dönüşüyle çifte bayram havası esti. Yunan yetkililer, Türkiye’ye yönelik komşuluk ve dostluk açıklamaları yaptı.

15.08.2018Dünya
Yunan askerlere tahliye

Yunan askerlere tahliye

Edirne’de Pazarkule yakınlarında geçen 1 Mart’ta askeri yasak bölgede yakalandıktan sonra “askeri yasak bölgeye girmek” suçundan tutuklanan Yunanistan ordusuna mensup 2 asker tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

14.08.2018Dünya
Edirnede tutuklanan Yunan askerler hakkında son dakika kararı

Edirne'de tutuklanan Yunan askerler hakkında son dakika kararı

Edirne'de askeri yasak bölgede yakalandıktan sonra tutuklanan 2 Yunan askerinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verildi.

14.08.2018Gündem
Gündem 24 Saat- 13.08.2018

Gündem 24 Saat- 13.08.2018

...

13.08.2018Özet
Yunan hükümeti 91 kişinin öldüğü yangından sonra kaçak yapılaşmaya savaş açtı

Yunan hükümeti 91 kişinin öldüğü yangından sonra kaçak yapılaşmaya savaş açtı

Yunanistan Başbakanı Aleksiz Çipras, 91 kişinin ölümüyle sonuçlanan geçen ayki orman yangınının ardından binlerce kaçak yapıyı yıkacaklarını söyledi.

8.08.2018Dünya
Türkiye ve ABD çok sert tepki göstermişti: Ve nakledildi

Türkiye ve ABD çok sert tepki göstermişti: Ve nakledildi!

Yunanistan’da, 17 Kasım terör örgütü mensubu hükümlü Hristodulos Ksiros’un yüksek güvenlikli Koridallos Cezaevi'nden Eğriboz Yarımadası’ndaki açık bir cezaevine nakledildiği bildirildi.

6.08.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Ege ve Doğu Akdeniz’de gelişmeler

Eylül ayı sonunda Ankara ile Atina arasındaki ilişkileri ciddi şekilde etkileyebilecek bazı gelişmeler meydana geldi. Türkiye, Doğu Akdeniz’de sismik araştırmaları tamamladıktan sonra Antalya Körfezinin hemen güneyinde sondaj yapmaya başladı. Türkiye bu atılımlarıyla Doğu Akdeniz’de petrol ve doğal gaz arama ve çıkartma konusunda önemli ve gerekli adımları atmış oldu.  

8.11.2018

Önemli dış politika gelişmeleri

Türkiye’nin iki Batı ülkesi ile ilişkileri geçen hafta mercek altındaydı. Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde çok yönlü sorunlar hala devam ediyor. Ancak iki ülke arasında diplomasinin çalıştığı ve sorunların çözümüne gayret gösterildiği anlaşılıyor. Ankara’nın Türkiye-ABD ilişkilerinin gerçek “müttefiklik” düzeyine getirilmesini ve iki ülke arasındaki “stratejik ortaklığın” yeniden işletilmesini istediği, bu yönde çalıştığı ve gayret gösterdiği görülüyor.

3.10.2018

BM ve ABD-Çin çatışması

Geçen hafta başında Türkiye’nin dikkatleri Birleşmiş Milletler olağan Genel Kurul toplantısının yapıldığı New York’taydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Genel Kurul toplantısında Türkiye adına konuşmak için New York’ta olması Türk dış politikasının nabzının buradan atmasına neden oldu.

1.10.2018

Avrupa faktörü

YUNAN ordusuna mensup teğmen Angelos Mitretodis ile astsubay çavuş Dimitris Kouklazis 1 Mart’ta sınırı geçerek Türk askeri bölgesine girdikleri için gözaltına alındılar. Yanlışlıkla sınırı geçtiklerini, durumu fark edince silahlarını boşaltıp Türk askerine teslim ettiklerini söylediler.

15.08.2018