MENÜ

Bosna Savaşı

Bosna Savaşı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Bosna Savaşı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Bosna Savaşı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.877 Bosna Savaşı haberi bulunmuştur.

Bosna Savaşı Haberleri

Batı Balkanlarda ilk teravih namazı kılındı

Batı Balkanlar'da ilk teravih namazı kılındı

Batı Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Kosova ve Arnavutluk'ta yaşayan Müslümanlar ilk teravih namazını kılarak ramazanı karşıladı.

5.05.2019Gündem
Savaşta yıkılmıştı... ‘Bosna’nın incisi’ küllerinden doğdu

Savaşta yıkılmıştı... ‘Bosna’nın incisi’ küllerinden doğdu

BOSNA Savaşı sırasında tamamen yıkılan ve taşları da Çehotina Nehri’ne atılan ve ‘Bosna’nın incisi’ diye tabir edilen Alaca Camisi’nin yeniden inşası tamamlandı.

5.05.2019Gündem
‘Aşırı sağın yükselişi, AB için de tehdit’

‘Aşırı sağın yükselişi, AB için de tehdit’

Hollanda’da üyelerinin çoğunluğunu Türk ve göçmenlerin oluşturduğu DENK’in Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri liste başı adayı Ayhan Tonca, aşırı sağcı partilerin son yıllardaki yükselişinin AB’nin temel taşlarını tehdit eden bir gelişme olduğunu ve bunun AB’yi rahatsız ettiğini söyledi.

16.04.2019Avrupa
Adalet Bakanı Gülden Karadzic mesajı

Adalet Bakanı Gül'den "Karadzic" mesajı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic'in ömür boyu hapse mahkum edilmesi kararına ilişkin, "Srebrenitsa soykırımı modern Avrupa tarihinde kara bir lekedir. Hiçbir mahkeme kararı vicdanlardaki yarayı kapatamaz." değerlendirmesinde bulundu.

20.03.2019 Gündem
Bağımsız Bosna Hersek 27 yaşında

Bağımsız Bosna Hersek 27 yaşında

Yugoslavya'nın parçalanmaya başlamasının ardından 29 Şubat-1 Mart 1992'de yapılan referandumla bağımsızlığına kavuşan Bosna Hersek, bağımsızlığının 27. yılını kutluyor.

28.02.2019Dünya
Yüzleşme dizisi oyuncuları ile dikkatleri üzerine topladı Yüzleşme dizisi konusu ve oyuncu kadrosu

Yüzleşme dizisi oyuncuları ile dikkatleri üzerine topladı! Yüzleşme dizisi konusu ve oyuncu kadrosu

Kanal D ekranlarının yeni dizisi Yüzleşme, oyuncuları ve konusu ile merak uyandırdı. Başrollerinde Uğur Yücel, Hande Doğandemir, Engin Öztürk gibi isimlerin yer aldığı dizide, kasabada uzun süredir saklanmakta olan sırlar, bir yabancının kasabaya gelmesiyle birlikte deşifre olacaktır. Fakat artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. İşte, dikkat çeken Yüzleşme dizisinin oyuncuları ve konusu hakkında bazı bilgiler

19.02.2019Televizyon
Aliya İzetbegoviç, vefatının 15. yılında anılıyor

Aliya İzetbegoviç, vefatının 15. yılında anılıyor

Bağımsız Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç, vefatının 15. yılında saygıyla anılıyor.

19.10.2018Dünya
Bosna Hersek halkı sandık başında

Bosna Hersek halkı sandık başında

Bosna Hersek'te kanton, entite ve ulusal parlamentolar ile Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerinin belirleneceği seçimde oy kullanma işlemi başladı.

7.10.2018Dünya
Keyifli ama bir o kadar da hüzünlü...

Keyifli ama bir o kadar da hüzünlü...

Balkanlar her mevsim ayrı güzel... En gözde adreslerinden biriyse Bosna Hersek. Hem tarihi güzellikleri hem de yaşadığı hüzünle öne çıkıyor. Özellikle Miljacka Nehri etrafında kurulmuş, yüksek ve yeşil dağlarla çevrili Saraybosna çok etkileyici…

11.09.2018Seyahat
Gözaltına alınması tepki çekmişti: Karar verildi

Gözaltına alınması tepki çekmişti: Karar verildi

Bosna Hersek Mahkemesi, Bosna'daki savaşta (1992-1995) "insanlığa karşı suç işledikleri" iddiasıyla gözaltına alınan ve aralarında eski Boşnak general Atif Dudakovic'in de bulunduğu 13 eski askerin şartlı olarak serbest bırakılmasına karar verdi. Eski Boşnak generalin gözaltına alınması Bosna Hersek'te büyük tepki toplamıştı.

29.04.2018Dünya
Saadet Işıl Aksoy kimdir Kaç yaşındadır Aslen nerelidir

Saadet Işıl Aksoy kimdir? Kaç yaşındadır? Aslen nerelidir?

Rol adlığı dizi projeleri ve magazin basınında yer alan haberlerle sık sık gündeme gelen Saadet Işıl Aksoy, son zamanlarda giderek popülerleşen bir isim. Saadet Işıl Aksoy hakkında merak edilenler ise internette araştırılıyor. Saadet Işıl Aksoy'un kim olduğunu merak eden vatandaşlar, Saadet Işıl Aksoy'un kariyeri ve özel hayatına dair sorgulama yapıyor. Peki, Saadet Işıl Aksoy kimdir? Saadet Işıl Aksoy kaç yaşında ve nereli?, Saadet Işıl Aksoy kiminle evli?

9.03.2018Televizyon
Saadet Işıl Aksoy kimdir, kaç yaşında

Saadet Işıl Aksoy kimdir, kaç yaşında?

Son dönemde yer aldığı dizi projeleri ile adından sıkça söz ettiren Saadet Işıl Aksoy, sosyal medya ve magazin basınından giderek popülerleşen bir isim. Saadet Işıl Aksoy'un kim olduğunu merak eden vatandaşlar ise internette Saadet Işıl Aksoy'un kariyeri ve özel hayatına dair araştırma yapıyor. Peki, Saadet Işıl Aksoy kimdir? Saadet Işıl Aksoy kaç yaşında ve nereli?

2.03.2018Televizyon
‘Her şeye rağmen devam et’ diyen bir roman

‘Her şeye rağmen devam et!’ diyen bir roman

Jale Sancak’ın son romanı ‘Uyuyan Güzel’, her şeye rağmen ayakta kalmanın, dayanmanın ve dayanışmanın romanı... Hele âşık olduğunuz bir zamanda okuduysanız kitabı, işler hayli değişiyor hayatınızda. Yeryüzüne gülümsemek kolaylaşıyor, Vahide’nin ve Deniz’in sırtını sıvazlamak da...

28.12.2017Kitap Sanat
İsrailli elçi ülkeleri böyle  not etti

İsrailli elçi ülkeleri böyle not etti

İSRAİL’in BM Temsilcisi Danny Danon, oturumda oy kullanan ülkeleri not ederken görüntülendi.

22.12.2017Dünya
BM oylamasında Bosna Hersek detayı

BM oylamasında Bosna Hersek detayı

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı için yapılan oylamada çekimser oy kullandı. Bosna Hersek'in çekimser oy kullanmasına ülkedeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Milorad Dodik'in Ivanic'e gönderdiği "İsrail" konulu talep mektubunun etkili olduğu belirtildi. Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic'in, "evet" oyu kullanmayı önerdiği açıklandı. .

21.12.2017Dünya
Ratko Mladic (Bosna kasabı) kimdir

Ratko Mladic ('Bosna kasabı') kimdir?

'Bosna Kasabı' olarak adlandırılan eski Sırp komutan Ratko Mladic'in karar duruşması başladı. Bu gelişmenin ardından vatandaşlarda Ratko Mladic'in hayatı ile ilgili detayları merak ediyorlar. Peki Ratko Mladic kimdir?

22.11.2017Gündem
Son dakika Bosna kasabı hakkında tarihi karar...

Son dakika! Bosna kasabı hakkında tarihi karar...

HOLLANDA’nın Lahey kentindeki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY), ‘Srebrenitsa kasabı’ olarak bilinen ve aralarında çocukların da bulunduğu sekiz binden fazla insanın ölümünden sorumlu tutulan eski Sırp komutan Ratko Mladiç hakkındaki kararını açıkladı. Soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş suçunun da aralarında bulunduğu 11 ayrı suçtan yargılanan Mladiç, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme kararının en önemli unsurlarından birini 74 yaşındaki Mladiç’in soykırımdan suçlu bulunması oluşturuyor. Savunma avukatı ise davayı temyize götüreceğini duyurdu. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinin (ICTY), "Bosna Kasabı" olarak bilinen eski Sırp komutan Ratko Mladic hakkında müebbet hapis cezası vermesini, "adalet için çok önemli zafer" olarak nitelendirdi.

22.11.2017Dünya
Balkan futbolunda Osmanlı isyanı

Balkan futbolunda Osmanlı isyanı

Osmanlı Devleti'nin Balkanlar'daki 550 yıllık hakimiyeti, arkasında büyük bir miras bıraktı. Osmanlılar, Balkan ülkelerinin sosyal ve kültürel yaşamına farklı şekillerde girdi. Balkan ülkelerine gittiğinizde mimariden günlük dilde kullanılan sözcüklere, yemek kültüründen müziğe kadar hemen her alanda Türk etkisini görmek mümkün. Bunların yanı sıra Osmanlı'nın etkilediği ancak pek bilinmeyen bir diğer nokta da futbol takımlarının isimleri oldu. Bulgaristan, Sırbistan ve Hırvatistan gibi ülkelerin liglerinde oynayan bazı takımların isimleri Osmanlı'ya karşı bağımsızlık mücadelesi veren kişilerden esinlendi. İşte bunlardan bazıları:

28.09.2017Dünya
Srebrenitsa kurbanları Londra’da anıldı

Srebrenitsa kurbanları Londra’da anıldı

Srebrenitsa soykırımının 22. yılında kurbanlar İngiltere’nin başkenti Londra’da anma programı düzenlendi.

12.07.2017Dünya
Srebrenitsa’da dinmeyen acı

Srebrenitsa’da dinmeyen acı

BOSNA savaşı sırasında 8 bin erkek ve çocuğun katledildiği Srebrenitsa’daki soykırımın 22’nci yıldönümünde anma törenleri yapılırken, kimliği belirlenen 71 kurbanın cenazesi daha dün Potoçari Anıt Mezarlığı’nda toprağa verildi.

11.07.2017Dünya
Hollanda Srebrenitsadan kısmen sorumluymuş

Hollanda Srebrenitsa'dan 'kısmen sorumlu'ymuş

HOLLANDA’da Temyiz Mahkemesi, Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde 1995 yılında yaklaşık 300 Boşnak erkeğin ölümünden Hollanda hükümetinin ‘kısmen sorumlu’ olduğuna hükmetti.

27.06.2017Dünya
Biraz Anadolu biraz Avrupa: Saraybosna

Biraz Anadolu biraz Avrupa: Saraybosna

Balkanlar her mevsim ayrı bir keyfin coğrafyası. En çok merak ettiğim şehirlerden biri ise Saraybosna’ydı. Yakın tarihin hüzünlü toprakları... Saraybosna’ya gitmeye karar verdiğimde Bosna-Hersek tarihi ile ilgili okumadığım yazı, izlemediğim belgesel kalmadı. Ama tüm anlatılanları hafızama kazımama rağmen insanın o şehri iliklerine kadar hissedebilmesi için orada bulunması, havasını soluması gerekiyormuş gerçekten.

20.06.2017Seyahat
İngiltere de uyardı... Mostarda Boşnaklar ve Hırvatlar arasında yüksek gerilim

İngiltere de uyardı... Mostar'da Boşnaklar ve Hırvatlar arasında yüksek gerilim

Bosna Hersek'te Boşnak ve Hırvatların bir arada yaşadığı Mostar şehrinde Lahey'de yargılanan savaş suçlusu Hırvat liderlere destek için bu akşam gerçekleştirilecek konserde etnik gerginlik çıkmasından endişe ediliyor.

8.06.2017Dünya
Ben hâlâ gazeteciyim ve  mülteci dramına dikkat çekmek benim görevim

Ben hâlâ gazeteciyim ve mülteci dramına dikkat çekmek benim görevim

Televizyon programcılığı, ana haber sunuculuğu... Korcan Karar uzun gazetecilik geçmişinin ardından üç yıl önce işsiz gazeteciler kervanına katıldı, Çeşme’ye yerleşti. Karar’dan üç yıldır ilk kez bir ses geldi. Bugün Alaçatı’da ‘Suyun Öte Yanındaki Vatansızlar’ adlı fotoğraf sergisini açıyor. Amaç; mülteci sorununa dikkat çekmek...

19.05.2017Hayat
20 yıl sonra hapishaneler açılacağına....

20 yıl sonra hapishaneler açılacağına....

Psikiyatrist Prof. Dr. Nermina Kraviç “20 yıl sonra hapishaneler açılacağına şimdi psiko destek merkezleri açılsın” dedi.

28.04.2017Sağlık
Hollanda basınında Türklerin içini acıtan başlık...

Hollanda basınında Türklerin içini acıtan başlık...

Hollanda'daki polis müdahalesi sırasında polis köpeğinin Hüseyin Kurt'un bacağını ısırdığı fotoğrafı kullanan De Telegraaf'ın 'Burada patron biziz' iması büyük tepki çekti. Yaşadığı dehşeti anlatan ve Hollanda vatandaşı olduğunu söyleyen Hüseyin Kurt da başlığa tepki gösterip 'Canımı daha çok acıttı' dedi.

14.03.2017Gündem
Oscar’ın Yabancıları İstanbul Modern Sinema’da

Oscar’ın Yabancıları İstanbul Modern Sinema’da

İstanbul Modern Sinema, Oscar heyecanı yaklaşırken,“Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisine aday filmlerden oluşan bir seçki sunuyor. Oscar’ın Yabancıları adlı program 12-22 Ocak tarihleri arasında gösterime sunulacak

3.01.2017Keyif
Balkanların İncisi: Saraybosna

Balkanlar'ın İncisi: Saraybosna

Yüzyıllar boyu birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Saraybosna Balkanlar'ın en gözde şehirlerinden biri. İşte Saraybosna gezi rehberi...

22.12.2016Seyahat
Srebrenitsa’ya  Sırp belediye başkanı

Srebrenitsa’ya Sırp belediye başkanı

BOSNA Savaşı sırasında 1995 yılında Sırp milislerin, 8 bin Boşnak’ı katlettiği Srebrenitsa’da önceki gün yapılan belediye başkanlığı seçimini resmi olmayan sonuçlara göre Sırp aday Nikola Grujicic kazandı. Böylece kentte 1999 yılından beri ilk kez bir Sırp belediye başkanı seçildi.

3.10.2016Dünya

Yazar Sonuçları

Balkanlar ve Orta Doğu'da iki gelişme

Bu hafta içinde Türkiye’yi yakından ilgilendiren iki bölgede, Balkanlar ve Orta Doğu’da, iki ilginç ve dikkat çeken gelişme meydana geldi.

12.09.2018

Yağmurdan sonra...

Görme engelli bir müzisyen, şahit olduğu bir ölüm vakası, acısı ruhlardan hiç silinmeyecek yaralar ve kapanmayan eski hesaplar... ‘Karanlıkta’, arkaplanını ‘Bosna Savaşı’nda yaşanmış bir trajediye dayayan ama inandırıcılığını ve çekiciliğini kimi noktalarda kaybeden bir gerilim...

17.08.2018

Avrupa’nın Kudüs’ü: Saraybosna

Bosna Hersek’in başkenti ve en çok nüfusa sahip kenti Saraybosna. Tarihinde bir çok kültüre ev sahipliği yapmış Saraybosna’da Osmanlı ve Avusturya- Macaristan imparatorluklarının izlerine rastlamak mümkün. Yemekleri, tarihi ve kültürü ile kendinizi turist hissetmeyeceğiniz bir şehir. İşte size Saraybosna gezi rehberi…

21.03.2018

Gerçek bir var olma mücadelesi

Bosna Savaşı’yla doğdukları topraklardan göç etmek zorunda bırakılırlar.

17.12.2017

Denizlerin yeni kâbusu:Javier Bardem

Yazın beklenen blockbuster filmlerinden ve Karayip Korsanları serisinin beşinci filmi “Salazar’ın İntikamı”, kadrosuna bu kez Javier Bardem’i katıyor. Emir Kusturica’nın Monica Bellucci ile başrolü paylaştığı draması “Aşk ve Savaş”, Güney Kore tutkunlarının kaçırmaması gereken gerilim “Karanlık Görev” ve Chris Evans’lı dram “Deha” haftanın diğer seçenekleri…

25.05.2017

Kalın ve direnin!

Bir Ayşe Kulin romanı daha...

5.11.2016

Her an Bosna savaşı çıkabilir

“İnsanın neresi ağrıyorsa canı oradadır” derler ya. Aynısı ülkeler için de geçerli. Bugünlerde canımızı en çok yakan, Irak ve Suriye. Bir diğer deyişle, DAEŞ’le mücadele ve PKK bağlantılı PYD/YPG.

3.10.2016