EKSTRA
MENÜ

Ratko Mladiç

Ratko Mladiç haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ratko Mladiç hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 365 Ratko Mladiç haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ratko Mladiç Haberleri

Srebrenitsa Soykırımının 19 kurbanı daha toprağa verildi

Srebrenitsa Soykırımı'nın 19 kurbanı daha toprağa verildi

Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da Temmuz 1995'te yaşanan soykırımın 19 kurbanı daha Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedildi.

11.07.2021Dünya
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan Srebrenitsa Soykırımının 26. yıldönümü dolayısıyla mesaj

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Srebrenitsa Soykırımı'nın 26. yıldönümü dolayısıyla mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek'te Srebrenitsa Soykırımı'nın 26. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma törenine bir video mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında ''Üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen Srebrenitsa’nın kalbimizde açtığı yaralar halen kanamaya devam ediyor. Avrupa ve insanlık tarihinin bu kara lekesinin ne suretle olursa olsun geri plana itilmesine müsaade etmeyeceğiz. Türkiye dün olduğu gibi, bugün de yarın da Bosna Hersek’in ve Boşnak kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir'' dedi.

11.07.2021Gündem
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 26. yılında Srebrenitsa Soykırımı kurbanlarını andı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 26. yılında Srebrenitsa Soykırımı kurbanlarını andı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanmış en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa Soykırımı'nın 26. yıl dönümünde soykırım kurbanlarını andı.

11.07.2021Dünya
Srebrenitsa soykırımının 19 kurbanı daha bugün toprağa verilecek

Srebrenitsa soykırımının 19 kurbanı daha bugün toprağa verilecek

Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da Temmuz 1995'te yaşanan soykırımda öldürülen ve kimlik tespiti yapılan 19 soykırım kurbanı daha bugün toprağa verilecek.

11.07.2021Dünya
Dışişleri Bakanlığı’ndan Bosna Kasabı açıklaması: Acıları dindirmese de doğru bir karar oldu

Dışişleri Bakanlığı’ndan 'Bosna Kasabı' açıklaması: 'Acıları dindirmese de doğru bir karar oldu'

Dışişleri Bakanlığı’ndan, Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması’nın (UCMRM) 'Bosna kasabı' olarak da bilinen savaş suçlusu Ratko Mladiç’e verdiği cezaya ilişkin yapılan açıklamada "Karar, Srebrenitsa Soykırımının kurbanlarının yakınlarının acılarını dindirmese de adaletin tecellisi bakımından doğru bir karar olmuştur" ifadesi kullanıldı.

8.06.2021Gündem
Son dakika haberi...Srebrenitsa anneleri gözyaşlarıyla bekliyordu...  Bosna kasabı Ratko Mladicin cezası onandı

Son dakika haberi...Srebrenitsa anneleri gözyaşlarıyla bekliyordu... 'Bosna kasabı' Ratko Mladic'in cezası onandı!

Dünyanın gözü bu kritik davadan çıkacak karardaydı... Bosna'da yaşanan soykırımda sevdiklerini kaybeden Srebrenitsa Anneleri de, Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması'nın "Bosna Kasabı" lakaplı Ratko Mladic hakkındaki nihai kararını açıklamasını bekliyordu. Mahkeme salonundan ve Bosna'dan gelen fotoğraflar ise insanın hem kanını donduracak hem de yüreğini burkacak nitelikte. Son dakika haberine göre Mladic'in itirazını reddeden mahkeme ömür boyu hapis cezasını onadı.

8.06.2021Dünya
ABden ilk yorum: Mladic hakkındaki karar adaletin sağlanmasında önemli adım

AB'den ilk yorum: Mladic hakkındaki karar adaletin sağlanmasında önemli adım

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, "Bosna Kasabı" lakaplı Ratko Mladic'in müebbet hapis cezasının onanmasını "kurbanlar için adalet sağlanmasında önemli bir adım" olarak nitelendirdi.

8.06.2021Dünya
Bidendan Bosna Kasabı hakkındaki karara ilişkin açıklama: Korkunç suçları işleyenlerin yaptıklarından sorumlu tutulacağını gösterdi

Biden'dan 'Bosna Kasabı' hakkındaki karara ilişkin açıklama: 'Korkunç suçları işleyenlerin yaptıklarından sorumlu tutulacağını gösterdi'

ABD Başkanı Joe Biden, "Bosna Kasabı" lakaplı Ratko Mladic'in müebbet hapis cezasının onanmasına ilişkin "Bugün düşüncelerim, Mladic'in zulümlerinin kurbanlarının hayatta kalan aileleriyle. Asla onların kayıplarının trajedisini silemeyiz ancak bugünkü kararın, yaslı ailelere biraz teselli olmasını umuyorum." dedi.

8.06.2021Dünya
Bosna Kasabı için ömür boyu hapis

"Bosna Kasabı" için ömür boyu hapis

Dünyanın gözü bu kritik davadan çıkacak karardaydı... Bosna'da yaşanan soykırımda sevdiklerini kaybeden Srebrenitsa Anneleri de, Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması'nın "Bosna Kasabı" lakaplı Ratko Mladic hakkındaki nihai kararını açıklamasını bekliyordu. Mahkeme salonundan ve Bosna'dan gelen fotoğraflar ise insanın hem kanını donduracak hem de yüreğini burkacak nitelikte. Son dakika haberine göre Mladic'in itirazını reddeden mahkeme ömür boyu hapis cezasını onadı.

8.06.2021Haber
Son dakika haberi: Srebrenitsa anneleri gözyaşlarıyla bekliyor... Soykırım baş faillerinden Bosna kasabı için karar günü

Son dakika haberi: Srebrenitsa anneleri gözyaşlarıyla bekliyor... Soykırım baş faillerinden 'Bosna kasabı' için karar günü!

Bugün dünyanın her yerinde Srebrenitsa'da yaşanan soykırımda sevdiklerini kaybeden Srebrenitsa anneleri, Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizmasının "Bosna Kasabı" lakaplı Ratko Mladic hakkındaki nihai kararın açıklamasını bekliyor.

8.06.2021Dünya
Bosna Kasabının karar davasının tarihi belli oldu

Bosna Kasabı'nın karar davasının tarihi belli oldu

Hollanda'nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinin (ICTY) 2017'de hakkında ömür boyu hapis cezası verdiği "Bosna Kasabı" lakaplı Ratko Mladic'in davasında nihai kararın 8 Haziran'da verileceği bildirildi.

30.04.2021Dünya
Rusya tehdit etti ABD gemi yolluyor...

Rusya tehdit etti! ABD gemi yolluyor...

Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilim, Kremlin’den dün gelen “askeri müdahale yapabiliriz” açıklamasıyla yeni bir boyut kazandı. ABD de, Karadeniz’e iki savaş gemisi göndermek için Türkiye’den izin istedi.

10.04.2021Dünya
Srebrenitsa Soykırımının 9 kurbanı daha toprağa verildi

Srebrenitsa Soykırımı'nın 9 kurbanı daha toprağa verildi

Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanmış en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa Soykırımı'nın 9 kurbanı daha Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedildi.

11.07.2020Dünya
Bakan Çavuşoğlundan Srebrenitsa mesajı

Bakan Çavuşoğlu'ndan 'Srebrenitsa' mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da 1995'te yaşanan soykırımın 25. yıl dönümüne ilişkin, "İnsanlık onurunun ağır bir yara, tarihin kara bir leke aldığı yerdir Srebrenitsa." mesajını paylaştı.

11.07.2020Dünya
Srebrenitsa Katliamı nedir, ne zaman gerçekleşti Srebrenitsa Katliamı yıl dönümünde anılıyor

Srebrenitsa Katliamı nedir, ne zaman gerçekleşti? Srebrenitsa Katliamı yıl dönümünde anılıyor

Srebrenitsa Katliamı nedir, ne zaman gerçekleşti soruları araştırılıyor. Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanmış en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa soykırımı, aradan 25 yıl geçmesine rağmen hala kanayan bir yara olmaya devam ediyor. Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa şehrinin 11 Temmuz 1995'te Ratko Mladic komutasındaki Sırp askerleri tarafından ele geçirilmesinin akabinde başlayan kanlı soykırım, sadece kurban yakınlarının değil, tüm Boşnak milletinin de en derin yarası olarak kabul ediliyor.

11.07.2020Gündem
Bosna Hersek ordusunda görevli eski general Srebrenitsa Soykırımında yaşadıklarını anlattı

Bosna Hersek ordusunda görevli eski general Srebrenitsa Soykırımı'nda yaşadıklarını anlattı

Sırp birliklerin Temmuz 1995'te 8 binden fazla Boşnak sivili öldürdüğü Srebrenitsa Soykırımı, aradan 25 yıl geçmesine rağmen kurban yakınlarının ve Boşnak halkının acısı ilk günkü tazeliğini korurken, soykırım mağdurları yaşadıkları ibretlik hikayeleri Demirören Haber Ajansı'na (DHA) anlattı.

10.07.2020Dünya
Srebrenitsalı soykırım kurbanlarının cenazeleri, Saraybosnadan dualarla uğurlandı

Srebrenitsalı soykırım kurbanlarının cenazeleri, Saraybosna'dan dualarla uğurlandı

Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da 1995 yılında yaşanan soykırımda öldürülen ve bu yılki anma törenlerinin ardından defnedilecek 9 kurbanın cenazesi, başkent Saraybosna'dan gözyaşlarıyla uğurlandı.

9.07.2020Dünya
Son dakika haberi: Nobel tarihinde kara leke... Bu acıyı Nobel unuttu dünya unutmuyor

Son dakika haberi: Nobel tarihinde kara leke... Bu acıyı Nobel unuttu dünya unutmuyor

Avusturyalı yazar Peter Handke, Srebrenitsa Katliamı’nı reddetti. On binlerin ölümünden, tecavüzlerden sorumlu Bosna kasapları Miloseviç, Karadziç, Mladiç’in yanında durdu. Ve yarın Nobel Edebiyat Ödülü alacak.

9.12.2019Gündem
Kalın’dan ‘İptal edin’ çağrısı: Vicdansız birine Nobel verilir mi

Kalın’dan ‘İptal edin’ çağrısı: Vicdansız birine Nobel verilir mi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Nobel Edebiyat Ödülü’nün Srebrenitsa soykırımını inkâr eden ve Sırp savaş suçlularını savunan Avusturyalı yazar Peter Handke’ye verilmesi kararının geri çekilmesi çağrısı yaptı.

8.12.2019Gündem
Hollanda’dan skandal karar

Hollanda’dan skandal karar

Hollanda’dan 1995’te Sırpların Srebrenica’da Boşnaklara karşı gerçekleştirdiği soykırımla ilgili yine skandal bir karar geldi. Hollandalı askerler üsse sığınan sivilleri çıkararak katliamda rol oynamakla suçlanıyordu. Hollanda Yüksek Mahkemesi 350 sivilin ölümünde sorumluluğu teyit etti. Ancak ‘sorumluluk payında’ indirim yaptı.

20.07.2019Dünya
Pompeo: Avrupa tarihindeki bu acı dolu bölüm asla inkar edilmemeli veya unutulmamalıdır.

Pompeo: Avrupa tarihindeki bu acı dolu bölüm asla inkar edilmemeli veya unutulmamalıdır.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Srebrenitsa soykırımının 24. yılı dolayısıyla, "Avrupa tarihindeki bu acı dolu bölüm asla inkar edilmemeli veya unutulmamalıdır." dedi.

11.07.2019Dünya
Onların tek suçu Boşnak ve Müslüman olmalarıydı

"Onların tek suçu Boşnak ve Müslüman olmalarıydı"

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic, Srebrenitsa soykırımında katledilenlere ilişkin, "Onların tek suçu Boşnak ve Müslüman olmalarıydı. Bu Radovan Karadzic ile Ratko Mladic'in ölümcül birlikleri için yeterli bir sebepti." dedi.

11.07.2019Dünya
Srebrenitsa Katliamı nedir Srebrenitsa nerede

Srebrenitsa Katliamı nedir? Srebrenitsa nerede?

Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanmış en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa Katliamı’nın üzerinden 24 yıl geçti. Boşnak milletinin yıllardır en büyük yarası olan Srebrenitsa Katliamı’nda en az 8 bin 372 Boşnak sivil hayatını kaybetti. Peki, Srebrenitsa Katliamı nedir? Srebrenitsa nerede?

11.07.2019Gündem
11 Temmuz Srebrenitsa Katliamı üzerinden 24 yıl geçti

11 Temmuz Srebrenitsa Katliamı üzerinden 24 yıl geçti

Ratko Mladic yönetimindeki Sırp birliklerinin 11 Temmuz 1995 günü ele geçirdiği Srebrenitsa'da birçok Boşnak sivil canice katledildi. Mladic'in 'Müslümanlardan intikam alma zamanı gelmiştir' ifadesiyle başlattığı katliamın acı tablosu, kayıtlara 8 bin 372 sivilin ölümü olarak yansıdı. İşte, 11 Temmuz Srebrenitsa Katliamı öncesi ve sonrasına dair detaylı bilgiler

11.07.2019Gündem
Boşnak milletinin en derin yarası: Srebrenitsa soykırımı

Boşnak milletinin en derin yarası: Srebrenitsa soykırımı

Srebrenitsa soykırımı, aradan neredeyse çeyrek asır geçmesine rağmen başta kurban yakınları olmak üzere tüm Boşnak milletinin en derin yarası olmaya devam ediyor.

10.07.2019Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan Srebrenitsa Soykırımı kurbanlarını andı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Srebrenitsa Soykırımı kurbanlarını andı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Srebrenitsa Soykırımı kurbanları anısına düzenlenen geçit törenine katıldı.

9.07.2019Dünya
Srebrenitsa soykırımı kurbanlarının cenaze işlemleri tamamlandı

Srebrenitsa soykırımı kurbanlarının cenaze işlemleri tamamlandı

Srebrenitsa soykırımında katledilen ve 11 Temmuz'da Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedilecek 33 kurbanın cenaze işlemleri tamamlandı.

4.07.2019Dünya
Bosna Kasabı Karadzicin temyiz kararı yarın açıklanacak

'Bosna Kasabı' Karadzic'in temyiz kararı yarın açıklanacak

Hollanda'nın Lahey şehrindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesince (ICTY) 2016'da hakkında 40 yıl hapis cezası verilen Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic'in temyiz kararı yarın açıklanacak.

19.03.2019Dünya
Bağımsız Bosna Hersek 27 yaşında

Bağımsız Bosna Hersek 27 yaşında

Yugoslavya'nın parçalanmaya başlamasının ardından 29 Şubat-1 Mart 1992'de yapılan referandumla bağımsızlığına kavuşan Bosna Hersek, bağımsızlığının 27. yılını kutluyor.

28.02.2019Dünya
Srebrenitsada çirkin saldırı... Tepki yağdı

Srebrenitsa'da çirkin saldırı... Tepki yağdı

Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da, 1995'te yaşanan soykırımda katledilenlerin gömüldüğü Potoçari Anıt Mezarlığı'nın kapısına kimliği belirsiz kişilerce "domuz parçaları" bırakıldı.

6.01.2019Dünya
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalından New York Timesa tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan New York Times'a tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, New York Times'ta yer alan bir habere tepki göstererek "Bu gazetecilik değil. Bu, New York Times tarafından PKK terörizmini meşrulaştırmak ve örtbas etmek için açıkça bir girişim." değerlendirmesinde bulundu.

18.08.2018Gündem
Srebrenitsa soykırımı anılıyor

Srebrenitsa soykırımı anılıyor

Bosna Hersek'in Mostar şehrindeki tarihi Mostar Köprüsü'nden Srebrenitsa soykırımında yaşamını yitiren kurbanlar anısına "sessiz atlayış" yapıldı. Soykırımın 35 kurbanı daha bugün kılınacak cenaze namazının ardından Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedilecek.

11.07.2018Dünya
Srebrenitsa Soykırımı nedir

Srebrenitsa Soykırımı nedir?

Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa Soykırımının kurbanları her yıl 11 Temmuz'da anılmaya devam ediyor. En az 8 bin 372 Boşnak sivilin Sırp askerlerce hunharca katledildiği Srebrenitsa Soykırımı, aradan 23 yıl geçmesine rağmen Boşnak halkı için unutulmayan bir dram olarak görülüyor. Peki, Srebrenitsa Soykırımı nedir?

11.07.2018Dünya
Bosna kasabına müebbet

Bosna kasabına müebbet

‘Bosna kasabı’ lakaplı Ratko Mladiç, dün eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde görülen davasında 1995 yılında yaşanan Srebrenitsa Soykırımı dahil 10 ayrı suçtan hüküm giydi. Müebbet hapis cezası verilen Mladiç, suçlamaları redderken kurban yakınları buruk bir memnuniyet yaşıyor.

22.11.2017Dünya
Bosna Kasabı yargılanırken tarihi an...

Bosna Kasabı yargılanırken tarihi an...

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinin (ICTY) eski Sırp komutan Ratko Mladic hakkında verdiği müebbet hapis cezasını yerinde izleyen Boşnak savaş mağduru Fikret Alic, ülkesinde yaşanan acıların bir daha hiçbir yerde yaşanmaması dileğinde bulundu.

22.11.2017Dünya
Bosna kasabı müebbet hapis cezasına çarptırıldı

'Bosna kasabı' müebbet hapis cezasına çarptırıldı

"Bosna Kasabı" olarak adlandırılan eski Sırp komutan Ratko Mladic'in karar duruşması sona erdi. Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, aralarında Srebrenitsa soykırımının da bulunduğu birçok farklı suçtan yargılanan eski Sırp komutan Ratko Mladiç'i suçlu buldu ve müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme, Mladic'in 1995'teki Srebrenitsa katliamıyla soykırıma 'katkıda' bulunduğunu ve insanlığa karşı suç işlediğini kabul etti.

22.11.2017Dünya
Ratko Mladic (Bosna kasabı) kimdir

Ratko Mladic ('Bosna kasabı') kimdir?

'Bosna Kasabı' olarak adlandırılan eski Sırp komutan Ratko Mladic'in karar duruşması başladı. Bu gelişmenin ardından vatandaşlarda Ratko Mladic'in hayatı ile ilgili detayları merak ediyorlar. Peki Ratko Mladic kimdir?

22.11.2017Gündem
Son dakika Bosna kasabı hakkında tarihi karar...

Son dakika! Bosna kasabı hakkında tarihi karar...

HOLLANDA’nın Lahey kentindeki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY), ‘Srebrenitsa kasabı’ olarak bilinen ve aralarında çocukların da bulunduğu sekiz binden fazla insanın ölümünden sorumlu tutulan eski Sırp komutan Ratko Mladiç hakkındaki kararını açıkladı. Soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş suçunun da aralarında bulunduğu 11 ayrı suçtan yargılanan Mladiç, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme kararının en önemli unsurlarından birini 74 yaşındaki Mladiç’in soykırımdan suçlu bulunması oluşturuyor. Savunma avukatı ise davayı temyize götüreceğini duyurdu. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinin (ICTY), "Bosna Kasabı" olarak bilinen eski Sırp komutan Ratko Mladic hakkında müebbet hapis cezası vermesini, "adalet için çok önemli zafer" olarak nitelendirdi.

22.11.2017Dünya
3 soruda Mladiç davası ve Srebrenitsada yaşananlar

3 soruda Mladiç davası ve Srebrenitsa'da yaşananlar

Hollanda'nın Lahey kentinde eski Yugoslavya için kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi, 1995'te Srebrenitsa'da 8 binden fazla Müslüman erkeğin öldürülmesinden sorumlu tutulan Bosnalı Sırp General Ratko Mladiç ile ilgili kararını bugün verecek.

22.11.2017Dünya
Bosna Kasabı Mladiç hakkında karar açıklanıyor

'Bosna Kasabı' Mladiç hakkında karar açıklanıyor

Hollanda'nın Lahey şehrindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY), Bosna'daki savaş sırasında Sırp askerlerinin komutanlığını yapan Ratko Mladiç hakkındaki kararını açıklayacak.

21.11.2017Dünya
Srebrenitsa kurbanları Londra’da anıldı

Srebrenitsa kurbanları Londra’da anıldı

Srebrenitsa soykırımının 22. yılında kurbanlar İngiltere’nin başkenti Londra’da anma programı düzenlendi.

12.07.2017Dünya
Srebrenitsa kurbanları Sırbistanda anıldı

Srebrenitsa kurbanları Sırbistan'da anıldı

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da, Siyah Giyen Kadınlar Derneği tarafından Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa soykırımının 22. yıl dönümü vesilesiyle "Srebrenitsa 8372" eylemi düzenlendi.

10.07.2017Dünya
Hollanda Srebrenitsadan kısmen sorumluymuş

Hollanda Srebrenitsa'dan 'kısmen sorumlu'ymuş

HOLLANDA’da Temyiz Mahkemesi, Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde 1995 yılında yaklaşık 300 Boşnak erkeğin ölümünden Hollanda hükümetinin ‘kısmen sorumlu’ olduğuna hükmetti.

27.06.2017Dünya
Hollandayı Srebrenitsa katliamından tanırız

'Hollanda'yı Srebrenitsa katliamından tanırız'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hollanda’nın cumartesi gecesi devlet terörü sergilediğini belirterek, “Biz Hollanda’yı ve Hollandalıları Srebrenitsa katliamından tanırız. Bunların cibiliyetinin, karakterinin ne kadar bozuk olduğunu, 8 bin Boşnak’ı orada nasıl katlettiklerinden tanırız” dedi. Erdoğan dün Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı programında özetle şunları söyledi:

14.03.2017Gündem
Bosna Hersek Sırbistana karşı tekrar soykırım davası açacak

Bosna Hersek Sırbistan'a karşı tekrar soykırım davası açacak

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç'in himayesinde, ülkedeki siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katılımıyla başkent Saraybosna'da düzenlenen danışma toplantısında, Sırbistan'a karşı soykırım davasının revize edilmesi kararı alındı.

17.02.2017Dünya

Yazar Sonuçları

‘Sırp kasabı’

SIRP kasabı namıyla ün kazanan Ratko Mladiç, Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından soykırım suçundan müebbet hapse mahkûm edildi.

22.11.2017

Vekâlet savaşını Ankara'ya sıçratanlar

RUSYA Büyükelçisi Karlov’a suikastı, havadaki şu üç kızışma ışığında değerlendirin.

20.12.2016