MENÜ

Aym

Aym ile ilgili tüm haberleri, son dakika Aym haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Aym haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.742 Aym haberi bulunmuştur.

Aym Haberleri

Uzman çavuş ve polislere müjde

Uzman çavuş ve polislere müjde

ANAYASA Mahkemesi (AYM), 6 aydan daha fazla hapis cezasına mahkûm edilen uzman çavuşların meslekten çıkarılmasına ilişkin düzenlemeyi anayasaya aykırı bulup iptal etti. İptalle, 6 aydan fazla ceza alanlara uzman çavuşluk yolu kapanmayacak. AYM bir başka başvuru üzerine, polis enstitüsü ve meslek yüksek okullarında okuduktan sonra mecburi hizmetlerini yarım bırakanların öğretim masraflarının dört katını tazminat olarak ödemesine ilişkin düzenlemenin de iptaline karar verdi.

28.09.2012Gündem
Silahsıza daha çok ceza olur

Silahsıza daha çok ceza olur

Şırnak Asliye Ceza Mahkemesi’nin, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun iptali istemiyle açtığı davayı Anayasa Mahkemesi oybirliğiyle reddetti.

13.10.2012Gündem
Şemdinli, Büyükanıt’a uzamayacak

Şemdinli, Büyükanıt’a uzamayacak

Yargıtay 9 Ceza Dairesi’nin, “Şemdinli Davasında örgüt üyeliği suçundan mahkumiyete yeterli delil yok. Sanıklar bu suçtan beraat etsin” kararının ardından müdahil avukatlarının Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne suç duyurusuna rağmen davanın Genelkurmay eski Başkanı Yaşar Büyükanıt’a uzamayacağı bildirildi.

19.10.2012Gündem
3 kutu ilaca 3 TL katılım payı Anayasa’ya uygun

3 kutu ilaca 3 TL katılım payı Anayasa’ya uygun

Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP’nin, milletvekili emekli aylıklarının da düzenlendiği Emekli Sandığı Kanunu’nu değiştiren düzenlemenin anayasanın “sosyal devlet”, “eşitlik” ilkelerine aykırı ve “yetki saptırması” olduğu iddiasıyla yaptığı başvuruyu reddetti.

10.11.2012Ekonomi
Görme engelli sanatçıdan TRTye AİHMden dava

Görme engelli sanatçıdan TRT'ye AİHM'den dava

TRT’nin tek görme engelli ses sanatçısı olan Sema Önder (50), "sanatçı kadrosuna" geçirilmediği iddiasıyla TRT aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) dava açtı.

15.11.2012Gündem
Suyu bedava dağıtan başkana hapis

Suyu bedava dağıtan başkana hapis

Suyu 10 metreküpe kadar ücretsiz yaptığı için yargılanan ve beraat eden CHP’li İzmir Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’e, iki ayrı davada “ihaleye fesat karıştırma” suçundan verilen 8 yıl 4 aylık cezasının Yargıtayca onandığı bildirildi.

15.11.2012Gündem
Akkiraza tweet cezası

Akkiraz'a tweet cezası

Sivas'ta ikisi eylemci 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin davada Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel’e, Twitter üzerinden hakaret ettiği öne sürülen CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, 10 bin lira tazminata mahkum edildi. Temyizde sonuç alınamaması durumunda dava, hem bireysel başvuru yoluyla Anayasa Mahkemesi’ne hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidecek.

13.12.2012Gündem
AYM’ye: Kararı gözden geçirin

AYM’ye: Kararı gözden geçirin

Anayasa Mahkemesi (AYM) 28 Şubat, KCK tutuklularının ardından, Ergenekon davası sanığı ve CHP Milletvekili Mehmet Haberal’ın uzun tutukluluğuna bireysel başvuru yoluyla şikâyetini de incelemeye aldı.

18.12.2012Gündem
‘Denetim yetkisi’nin devrine iptal geldi

‘Denetim yetkisi’nin devrine iptal geldi

Anayasa Mahkemesi (AYM) CHP’nin yaptığı başvuru üzerine bütçe görüşmelerinde sert tartışmalara neden olan ve 132 kamu kurumunun denetlenmesini engelleyen 6353 sayılı Torba Kanun’un bazı maddelerini iptal etti.

29.12.2012Ekonomi
AİHM kısmet olmasın

AİHM kısmet olmasın

Büyükşehir Yasası ile sınır değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapan Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, “Hukuki bir karar vereceğine inanıyorum. AİHM’ye ‘Kendi adaletimizden memnun değiliz, biz onun için size geldik’ demeyi Allah’ım bana mübarek günde inşallah kısmet etmesin” dedi.

4.01.2013Gündem
Bireysel başvuruya zam

Bireysel başvuruya zam

Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruya zam geldi.

5.01.2013Gündem
Raportör ‘İptal’ dedi

Raportör ‘İptal’ dedi

TOBB Yasası’nın 16/5 ve 40/3 maddelerindeki “İki dönem başkanlık yapanlar, 2 dönem ara vermedikçe yeniden bu göreve seçilemez” hükmünün iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuru, bugün esastan görüşülecek. Raportör, “Düzenleme iptal edilsin” dedi.

9.01.2013Ekonomi
TOBB Yasası’nda karar günü ilk sırada görüşülüyor

TOBB Yasası’nda karar günü ilk sırada görüşülüyor

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başta mevcut oda ve borsa başkanlarının yüzde 80’inin önümüzdeki seçimlere girmesine engel düzenlemenin iptal istemini görüşmek için toplandı.

10.01.2013Ekonomi
Anayasa Mahkemesinden flaş iptal

Anayasa Mahkemesi'nden flaş iptal

Anayasa Mahkemesi (AYM) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başta mevcut oda ve borsa başkanlarının yüzde 80’inin önümüzdeki seçimlere girmesine engel düzenlemeyi iptal etti ve yürütmesini de durdurdu. Yüksek Mahkeme, “İki dönem başkanlık yapanlar, 2 dönem ara vermedikçe yeniden bu göreve seçilemez” düzenlemesi anayasaya aykırı dedi. Bu kararla Hisarcıklıoğlu ve aynı durumdaki mevcut oda ve borsa başkanlarına seçimlere katılma yolu açıldı.

10.01.2013Ekonomi
Raportör, talebin reddini istedi

Raportör, talebin reddini istedi

ANAYASA Mahkemesi, CHP’nin, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın KCK şüphelisi sıfatıyla ifadeye çağrılmasının ardından çıkarılan, MİT mensuplarının ve Başbakan’ın özel olarak görevlendirdiği kamu görevlilerinin terör suçlarında bile Başbakan izniyle soruşturulabilmeleri düzenlemesinin iptali istemini yarın görüşerek, karara bağlayacak.

16.01.2013Gündem
Yargı zırhına anayasa vizesi

Yargı zırhına anayasa vizesi

Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP’nin, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın KCK şüphelisi sıfatıyla ifadeye çağrılmasının ardından çıkarılan, MİT mensuplarına ve Başbakan’ın özel olarak görevlendirdiği kamu görevlerine soruşturma zırhına vize verdi.

17.01.2013Gündem
Artık askeri suçların cezaları ertelenebilecek

Artık askeri suçların cezaları ertelenebilecek

Anayasa Mahkemesi, bazı askeri suçların cezalarının tecil edilemeyeceği, para cezasına veya tedbirlerden birine çevrilemeyeceğine ilişkin düzenlemeleri anayasanın eşitlik ilkesine aykırı buldu ve iptal etti. Bu kararın bu suçlardan cezaevinde olanlara infaz ertelemesiyle tahliye yolunu açtığı bildirildi.

18.01.2013Gündem
Temyiz Mahkemesi geliyor

Temyiz Mahkemesi geliyor

Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na Başkanlık sistemini esas alarak yargı paketi sunan AK Parti, Yargıtay ve Danıştay’ın kaldırılarak Temyiz Mahkemesi kurulmasını önerdi. Buna göre, Temyiz Mahkemesi üyelerinin 4’te 3’ünü Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) seçecek. 22 üyeli HSK’nın 14 üyesini de Meclis ve Başkan belirleyecek. Anayasa Mahkemesi’nin 17 üyesinden 9’unu TBMM seçecek, 8’ini Başkan atayacak.

6.02.2013Gündem
AYM’ye bireysel başvuru

AYM’ye bireysel başvuru

12 Eylül döneminin Genelkurmay Başkanı 7’nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya, 12 Eylül davası nedeniyle haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

13.02.2013Gündem
AYM, uzun tutukluluğu bakanlığa soracak

AYM, uzun tutukluluğu bakanlığa soracak

Anayasa Mahkemesi (AYM) uzun tutukluluğa itiraz ve tahliye talebiyle gündemine aldığı bireysel başvurularda, Adalet Bakanlığı’ndan görüş soracak.

13.02.2013Gündem
AYM’den doktora mecburi ikamete de veri toplama yetkisine de iptal

AYM’den doktora 'mecburi ikamete de veri toplama yetkisine de' iptal

Anayasa Mahkemesi (AYM) e-devlet uygulamaları için Sağlık Bakanlığı’na ve bağlı kuruluşlarına tanınan hastaların hastanelere vermek zorunda oldukları kişisel ve hizmet bilgilerini toplama, işleme ve paylaşma yetkisini anayasaya aykırı buldu ve iptal etti. Yüksek Mahkeme, iptal kararını anayasanın özel hayat ve kişisel verilerin gizliliği maddelerine dayandırarak verdi.

15.02.2013Gündem
Sayıştay kendi kendini denetlesin

Sayıştay kendi kendini denetlesin

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Sayıştay hesaplarının TBMM Başkanlık Divanı tarafından görevlendirilen komisyonca denetlenmesini iptal etti.

1.03.2013Ekonomi
Avukatlara iyi haber

Avukatlara iyi haber

Anayasa Mahkemesi (AYM) binlerce avukatı ilgilendiren çok önemli bir iptal kararına imza attı.

1.03.2013Gündem
AYMden Sayıştay Kanununa kritik iptal

AYM'den Sayıştay Kanunu'na kritik iptal

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Sayıştay hesaplarının TBMM Başkanlık Divanı tarafından görevlendirilen komisyon tarafından denetlenmesini anayasaya aykırı buldu ve iptaline karar verdi. AYM, "Sayıştay, kendi hesabını kendi denetlesin" dedi.

2.03.2013Gündem
Gül kurmayını AYM’ye seçti

Gül kurmayını AYM’ye seçti

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, kendisine ikinci kez Köşk’e seçilme vizesi veren 17 üyeli Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) 9’uncu üyeyi atadı.

8.03.2013Gündem
YSK: 22 parti seçime katılabilir seçmen kütüğü alabilir

YSK: 22 parti seçime katılabilir seçmen kütüğü alabilir

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçime katılma yeterliliği taşıyıp seçmen kütük örneği alma hakkı olan 22 partiyi ilan etti. Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan YSK kararında, Köşk, yerel ve genel seçimlerin dönemleri de belirlendi. YSK, milletvekili seçimlerinin dörder yıllık, Köşk ve yerel seçimlerin ise beşer yıllık dönemlerde yapılması gerektiğini bildirdi.

22.03.2013Gündem
AİHM yetmedi şimdi de AYM’ye gidiyor

AİHM yetmedi şimdi de AYM’ye gidiyor

İzmir’de, nüfus cüzdanındaki din hanesine ‘Alevi’ yazılmasını isteyerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) açtığı dava lehine sonuçlanan Sinan Işık’ın (51) mücadelesi sürüyor.

9.04.2013Gündem
Anayasa halka gitsin

Anayasa halka gitsin

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yüksek mahkemenin 51. kuruluş yıldönümü töreninde çözüm süreci, yeni anayasa ve yargıya ilişkin önemli mesajlar verdi. Liderlere “uzlaşma” mesajı veren Kılıç, nefret söyleminin bırakılıp barışçı çözümlerin konuşulmasını, TBMM’de 367 bulunsa bile yeni anayasanın referandum yapılarak halka götürülmesini istedi.

25.04.2013Gündem
AYM’den devrim gibi karar

AYM’den devrim gibi karar

KARA Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi (AYM) devrim gibi bir karara imza attı. Askeri suçlarda, ceza ertelemesi yapılamayacağı düzenlemesinin ardından adli kontrol uygulanmayacağına ilişkin istisnai düzenlemeyi Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı aykırı buldu ve iptal etti.

24.05.2013Gündem
Anayasa Mahkemesi’nden ilginç yorum:Lozan’la verilen iskân mülkiyet kazandırmaz

Anayasa Mahkemesi’nden ilginç yorum:Lozan’la verilen iskân mülkiyet kazandırmaz

Anayasa Mahkemesi (AYM) Lozan Antlaşması çerçevesinde dedesi Rumlar ile Türklerin mübadele anlaşmasıyla 1924’te Safranbolu’ya gelen torun İhsan Vurucuoğlu’nun, Safranbolu’da verilen ancak Hazine’ye geçen ev ve araziyi 89 yıl sonra almak için yaptığı bireysel başvurusunu ilginç değerlendirmeler yaparak reddetti.

1.06.2013Ekonomi
AİHM Süzgeci Komisyonu’na AYM’den vize

AİHM Süzgeci Komisyonu’na AYM’den vize

3 bini aşkın uzun yargılama ve tazminat dosyasını temizlemek için kurulan, beş kişilik AİHM Süzgeci Komisyonu’nun iptali için CHP’nin yaptığı başvuru Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi. Komisyon 20 Şubat 2013’ten beri başvuruları kabul etmeye başladı.

8.06.2013Gündem
Anayasa Mahkemesinden üç iptal

Anayasa Mahkemesi'nden üç iptal

ANAYASA Mahkemesi, Devlet İhale Kanunu’ndaki, onaylanan ihale kararlarının mektubun postaya verilmesini takip eden yedinci günün istekliye tebliğ tarihi sayılacağı düzenlemesini anayasaya aykırı buldu ve iptal etti.

19.06.2013Ekonomi
Sarısülük ailesi AİHM’e başvuruyor

Sarısülük ailesi AİHM’e başvuruyor

Gezi Parkı eylemcisi Ethem Sarısülük’ü başından vuran polis memurunun serbest bırakılmasını Sarısülük ailesi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacak.

24.06.2013Gündem
Tutukluluk ihlaline AYM kriteri

Tutukluluk ihlaline AYM kriteri

Anayasa Mahkemesi (AYM) devrim gibi bir karara imza attı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kriterleri ışığında uzun tutukluluk ve uzun yargılamalara bireysel başvuru yolunu açtı. AYM dün ilk kez 3’ü tutuklu 1’i hükümlü 4 adli suçlunun bireysel başvurusunu kabul etti ve 4 ayrı ihlal kararı verdi.

3.07.2013Gündem
Anayasa Mahkemesi’nden 10 yıl tutukluluğa iptal

Anayasa Mahkemesi’nden 10 yıl tutukluluğa iptal

UZUN tutuklama ve yargılamaya bireysel başvuru yolunu açan Anayasa Mahkemesi, devlete karşı terör suçlarında azami tutukluluk süresinin 10 yıla çıkaran düzenlemeyi oy birliğiyle iptal etti.

4.07.2013Gündem
5 yılı geçenler hapiste kalmasın

5 yılı geçenler hapiste kalmasın

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) uzun tutukluluk süresiyle ilgili kararının derhal uygulanması gerektiğini belirterek, “Yoksa Anayasaya aykırılığı tespit edilmiş olan bir kanun maddesinin, 1 yıl daha uygulamada kalması gibi garip bir durum düşünülemez” dedi.

6.07.2013Gündem
AYM’ye bakan tepkisi

AYM’ye bakan tepkisi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Anayasa Mahkemesi’nin terör ve örgütlü suçlardaki 10 yıllık tutukluluk süresini iptal etmesi ve yeni düzenleme için 1 yıllık süre vermesiyle ilgili kararı değerlendirdi. Yazıcı tahliyeler için “Hakimin takdir yetkisindedir, , illa sürenin sonu beklenmez” dedi. Hükümetin bir başka üyesi Bozdağ ise daha önce yaptığı açıklamada, “Yasama organına yeni düzenleme için süre verilmesi, eski hükmün varlığını 1 yıl daha sürdürüyor demektir. İptal yürürlüğe girmediğinden lehe uygulama olmaz” diye konuşmuştu.

11.07.2013Gündem
66666’ya aralıksız duruşma

66666’ya aralıksız duruşma

Tarihi Balyoz davasının temyiz duruşması 15 Temmuz’da başlıyor. Davaya daha ilk aşamada verilen ‘9-2013/66666’ tebliğname numarası avukatların, “Ebcet hesabına göre 66 Allah sözcüğü anlamına geliyor. Bizim işi Allah’a havale etmişler” tepkisine yol açarken, temyizde birçok ilk yaşanacak.

11.07.2013Gündem
Anayasa Mahkemesinden iki önemli iptal

Anayasa Mahkemesi'nden iki önemli iptal

ANAYASA Mahkemesi, hacizlerde idarenin kesin karar bekleme yükümlülüğünü iptal etti.

12.07.2013Ekonomi
Yargıtayda Balyoz duruşması gergin başladı

Yargıtay'da Balyoz duruşması gergin başladı

Tarihi Balyoz davasının temyiz duruşması bugün başladı. Bir çok ilkin yaşandığı temyiz duruşması öncesinde polisle avukatlar, gazeteciler ve sanık yakınları arasında tartışma yaşandı. Sanıkların katılamadığı duruşmaların ilkinde ilk tartışma da yaşandı. Duruşmada alfabetik sıraya göre savunma yapılması kararına sanık avukatları itiraz etti. Mahkeme Başkanı Ekrem Ertuğrul da kimsenin savunma hakkını kısıtlamayacaklarını belirterek, ''Buna inanın bu konuda samimiyiz. Ancak alınmış kararları bozamayız'' dedi. Alınan savunmaların ardından duruşma yarın 09.00'a ertelendi.

15.07.2013Gündem
10 yıl iptali için acil gerekçe talimatı

10 yıl iptali için acil gerekçe talimatı

Anayasa Mahkemesi (AYM), terör ve örgütlü suçlarda tutukluluk süresini 10 yıla uzatan yasa hükmünü anayasaya aykırı bulan kararını mahkemelerin çeşitli gerekçelerle hayata geçirmemesi üzerine acil ve sürpriz adım atma kararı aldı.

15.07.2013Gündem
Mahkeme: Dava için izin gerek

Mahkeme: Dava için izin gerek

Ethem Sarısülük’ün ölümüne ilişkin iddianameyi önceki gün kabul eden Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık polis memuru A.Ş. hakkındaki davanın, “İzin alınmadan açıldığı” gerekçesiyle “yargılamanın durmasına” ve “gereğinin yerine getirilmesi için dosyanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine” karar verdi.

17.07.2013Gündem
Ethem Sarısülük için yargılama izni istenecek

Ethem Sarısülük için yargılama izni istenecek

Gezi Parkı eylemlerinin Ankara ayağında Ethem Sarısülük'ün ölümüne ilişkin 1 yıl 4 aydan 5 yıla kadar hapisle açılan davada yargılama durdu.

18.07.2013Gündem
İnziva odası için AİHM’ye

İnziva odası için AİHM’ye

Süryani Katolik Patrikliği’nin kuruluş merkezi olan Mardin’deki Süryani Patrikhanesi’nin hukuksal mücadelesinde yeni bir aşamaya gelindi.

28.07.2013Gündem

Yazar Sonuçları

Kapatılan belediye isyanı

Büyükşehir Belediye Yasası ile nüfusları 2 binin altında olduğu gerekçesiyle kapatılan Mart 2014 tarihi itibarıyla tüzel kişilikleri ortadan kalkacak belde belediyeleri ayağa kalktı.

8.01.2013

Tutuklu askerler

TUTUKLU askerler ve benzer durumdaki sivil sanıklar hakkında iki siyasi eğilim, meselenin hukuki tarafını gölgede bırakıyor. Bir kesim diyor ki, bunlar darbeci, en azından şüpheli; bırakın tutuklansınlar...

14.02.2013

Çoğunlukçu demokrasi

SAYIŞTAY konusunda iktidar partisi yine değişiklikler yapmak istiyor.

21.04.2013