MENÜ

Avrupa Birliği (Ab)

Avrupa Birliği (Ab) ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Avrupa Birliği (Ab) haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 54.462 Avrupa Birliği (Ab) haberi bulunmuştur.

Avrupa Birliği (Ab) Haberleri

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan net mesaj: Kürtlerle sorunumuz yok, sorunumuz terörle

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan net mesaj: Kürtlerle sorunumuz yok, sorunumuz terörle

Türkiye’nin harekâtla demografik yapıyı değiştireceği iddialarını reddeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz kimseyi istemediği yere zorla göndermeyiz. Bizim Kürtlerle herhangi bir sorunumuz yok” dedi.

9.10.2019Gündem
Çavuşoğlu’ndan Macron’a sert yanıt

Çavuşoğlu’ndan Macron’a sert yanıt

AVRUPA Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’na hitap ederek parlamenterlerin sorularını yanıtlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye’yi doğrudan hedef almasına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sert tepki gösterdi.

2.10.2019Dünya
Son dakika: Çavuşoğlundan çok sert sözler: Ayakları pislik içinde gömülüyken öten horoza benzetiyorum

Son dakika: Çavuşoğlu'ndan çok sert sözler: Ayakları pislik içinde gömülüyken öten horoza benzetiyorum

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un bugünkü konuşmalarını ayakları pislik içinde gömülüyken öten horoza benzetiyorum." dedi.

1.10.2019Dünya
AB üye ülkelerin iklim planlarını yetersiz buldu

AB üye ülkelerin iklim planlarını yetersiz buldu

AB Komisyonu, üye ülkelerin enerji ve iklim planlarının 2030 yılı hedeflerini karşılamadığını açıkladı.

19.06.2019Ekonomi
Dışişleri Bakanlığından Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs tepkisi: Reddediyoruz

Dışişleri Bakanlığı'ndan Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs tepkisi: Reddediyoruz

Dışişleri Bakanlığınca, Avrupa Birliği (AB) üyesi Güney Avrupa Ülkeleri (MED 7) 6. Zirvesi sonunda kabul edilen ortak bildirideki Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs meselesine ilişkin ifadeler reddedilirken, bildirideki ifadelerin "taraflı, gerçeklerden kopuk ve uluslararası hukuka aykırı" olduğu vurgulandı.

15.06.2019Dünya
Barcelona gibi olmalı

Barcelona gibi olmalı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un 2021 yılına yetişeceğini açıkladığı Yenikapı kruvaziyer limanı için ilk talipli Global Ports Holding oldu. MedCruise 54’üncü Genel Kurulu’nda konuşan Global Ports Holding CEO’su Emre Sayın, “İstanbul’un Barcelona’daki gibi bir limana ihtiyacı var. Avrupa’da deniz kıyısında, tarihi olan, alışveriş imkânı olan İstanbul’dan başka şehir yok” dedi.

10.05.2019Ekonomi
O çağrıya büyük tepki

O çağrıya büyük tepki

ABD Başkanı Trump’ın işgal altındaki Golan Tepeleri’nde İsrail’in hâkimiyetini tanıma çağrısı dünyada kabul görmedi. BM İnsan Hakları Konseyi dün İsrail’in Golan Tepeleri’ni işgaline karşı çıkan karar tasarısını kabul etti.

23.03.2019Dünya
‘Beyin göçünde ibre tersine dönüyor’

‘Beyin göçünde ibre tersine dönüyor’

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim ve uzmanlığını tamamladıktan sonra gittiği Fransa’da 20 yıl kalan ve mesleki kariyerinde ilerleme sağlayan Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Murat Çağ, Türkiye’ye dönerek buradaki hastalara hizmet vermeye başladı. Çağ, Fransa’da kariyerini sürdürmek isterken yaşadığı zorlukları ve Türkiye’ye neden döndüğünü anlattı.

14.03.2019Avrupa
İngiltere ticaret anlaşmalarında bazı ülkelere öncelik tanıyacak

İngiltere ticaret anlaşmalarında bazı ülkelere öncelik tanıyacak

İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox “İhtiyacımız olan ticaretin büyük çoğunluğunun devam etmesi konusunda rahatız. Eğer (pazarların) yüzde 100'ü ile anlaşma sağlayabilirsek bu harika olur. Mevzu yapabileceğimizin maksimumunu yapmakla ilgili” dedi.

12.02.2019Ekonomi
İngiltere ekonomisi güç mü kaybedecek

İngiltere ekonomisi güç mü kaybedecek?

İngiliz Endüstri Konfederasyonu, İngiltere'nin AB üyesi olarak bir çok ticaret anlaşmasına taraf olduğunu, anlaşmasız AB'den ayrılmanın gerçekleşmesi halinde pazarların kaybedilebileceği uyarısında bulundu.

6.02.2019Ekonomi
İngiltere ABden anlaşmasız ayrılırsa birçok pazara erişimi kaybedecek

'İngiltere AB'den anlaşmasız ayrılırsa birçok pazara erişimi kaybedecek'

CBI, İngiltere'nin, AB üyesi olarak birliğin yaptığı 40 ticaret anlaşmasına taraf olduğunu, birlikten anlaşmasız çıkışın gerçekleşmesi durumunda birçok pazara erişimi kaybedeceğini duyurdu.

6.02.2019Dünya
Avrupa karşıtları yükselişte

Avrupa karşıtları yükselişte

Avrupa Parlamentosu seçimleri, üye ülkelerde 23-26 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Seçimlere yaklaşık 4.5 ay kala, üye ülkelerin çoğunda ciddi bir tedirginlik yaşanmakta. Aşırı sağcı ve sağ popülist partilerin seçimlerden daha da güçlenerek çıkabileceği tedirginliği var.

14.01.2019Avrupa
AB ihracatı 36 milyona iş sağlıyor

AB ihracatı 36 milyona iş sağlıyor

İhracat, AB'nde 36 milyon kişiye iş imkanı sağlıyor.

27.11.2018Ekonomi
AB ihracatı 36 milyona iş sağlıyor

AB ihracatı 36 milyona iş sağlıyor

Avrupa Birliği'nin (AB) dünyaya ihracatı üye ülkelerde toplam 36 milyon kişiye istihdam sağlıyor.

27.11.2018Ekonomi
AB’ye üyelik atağı: Reformlar hızlanacak

AB’ye üyelik atağı: Reformlar hızlanacak

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Reform Eylem Grubu toplantısından Avrupa Birliği’ne yönelik üyelik olsun ya da olmasın ‘siyasi reform sürecinin hızlandırılması’ kararı çıktı.

29.08.2018Gündem
Macaristan’dan AB’ye bütçe tepkisi

Macaristan’dan AB’ye bütçe tepkisi

Macaristan Devlet Bakanı Gergely Gulyas, Avrupa Birliği’nin (AB) 2021-2027 yıllarını kapsayan bütçe tasarısından memnuniyetsizliğini dile getirerek, tasarıdan Orta Avrupa ülkelerinin olumsuz etkileneceğini söyledi.

15.06.2018Avrupa
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlundan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesi hakkında, "Kendisine bu süreçteki işbirliği için teşekkür ettim" ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, ABD ile Menbiç görüşmesiyle ilgili olarak, "Anlayışa vardık, anlaşmaya vardık demedik" diye konuştu.

21.03.2018Dünya
Avrupa mücadeleyi iki katına çıkarmalı

Avrupa mücadeleyi iki katına çıkarmalı

İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen 4. Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi’nin ardından yayımlanan ortak deklarasyonda, göç akışı yönetiminin, gelecek yıllarda AB için en büyük zorluk olacağı belirtilerek, “AB, köleliğin yeni versiyonu insan kaçakçılığıyla mücadelesini iki katına çıkarmalı ve herkes için insan haklarını garanti altına almalı” denildi.

11.01.2018Dünya
Macron-Erdoğan  görüşmesinin AB şifreleri

Macron-Erdoğan görüşmesinin AB şifreleri

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un önceki günkü Paris görüşmesi satır aralarında Türkiye’nin Avrupa Birliği süreci açısından önemli mesajlar içeriyor.

6.01.2018Dünya
Macron-Erdoğan görüşmesinin AB şifreleri

Macron-Erdoğan görüşmesinin AB şifreleri

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Paris görüşmesi satır aralarında Türkiye’nin Avrupa Birliği süreci açısından önemli mesajlar içeriyor.

6.01.2018Dünya
İngiltere başbakanı ne demek istedi

İngiltere başbakanı ne demek istedi?

İngiltere Başbakanı Theresa May, AB’den ayrılık (Brexit) müzakerelerinde geçen hafta ulaşılan anlaşmayla ilgili olarak, “Her şey üzerinde anlaşmaya varmadıkça hiçbir şey üzerinde anlaşmaya varılmış sayılmaz” dedi.

12.12.2017Dünya
Erdoğandan Yunan basınına net mesajlar

Erdoğan'dan Yunan basınına net mesajlar

Erdoğan geçen Perşembe günü “Lozan polemiği”nin yaşandığı Atina’daki resmi temaslarını tamamladıktan sonra verdiği ve bugünkü To Vima gazetesinde yayınlanan demecinde, Lozan Antlaşması, Azınlıklar, Türkiye-AB ilişkileri, FETÖ, Türkiye-AB ilişkileri, mülteci sorunu, Suriye konusu ve şahsı ile ile ilgili soruları cevapladı.

10.12.2017Dünya
BM: AB suiistimale karşı bir şey yapmıyor

BM: AB suiistimale karşı bir şey yapmıyor

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, AB’nin Akdeniz üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışan göçmenlere yönelik Libya makamlarına yardımcı olma politikasının ‘insanlık dışı’ olduğunu belirtti.

15.11.2017Dünya
AP yine ‘askı’ dedi

AP yine ‘askı’ dedi

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu (AFET), Hollandalı parlamenter Kati Piri tarafından hazırlanan Türkiye raporunu 3’e karşı 51 oyla kabul etti. Oylamada 14 parlamenter de çekimser kalmayı tercih etti.

20.06.2017Dünya
Yanlış kararlar Yalıkavak’ı götürdü

Yanlış kararlar Yalıkavak’ı götürdü

Profilo’nun kurucusu Jak Kamhi’nin oğlu işadamı Cefi Kamhi 18 yıllık suskunluğunu bozdu. “Yıllar içerisinde bana ve aileme yapılan haksızlıklarla ilgili hukuki mücadelemiz sürüyor. İşlerimiz de iyi” diye konuşan Kamhi, “ Yalıkavak Marina hayalimdi. O dönemin ekonomik koşulları ve insan bazen hayatta yanlış kararlar alıyor o kararlardan dolayı marinayı elden çıkarmak zorunda kaldım” açıklamasını yaptı.

19.05.2017Ekonomi
AP’den Türkiye zirvesi çağrısı

AP’den Türkiye zirvesi çağrısı

GEÇEN yıl Türkiye ile müzakerelerin ‘dondurulması’ tavsiyesi içeren bir karar alan Avrupa Parlamentosu (AP) AB Konseyi’ne Türk hükümetinin davet edileceği bir zirve düzenlemesi çağrısı yaptı.

26.04.2017Dünya
Seni seviyorum Avrupa

Seni seviyorum Avrupa

AVRUPA Birliği’nin (AB) anası konumundaki Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun (AET) kuruluşunun 60’ıncı yılı, başlangıçta sadece ekonomik alanı içeren bu birliğin doğuşunun ilan edildiği Roma Anlaşması’nın imzalandığı İtalya’nın başkenti Roma’da devlet töreni ile kutlandı.

27.03.2017Dünya
Maastricht Anlaşması 25 yaşında

Maastricht Anlaşması 25 yaşında

Avrupa Birliğini (AB) ortaya çıkaran Maastricht Anlaşması 25 yıl önce bugün imzalandı.

7.02.2017Ekonomi
YTB Başkanı Bülbül: Avrupa gittikçe içine kapanıyor ve korkularına teslim oluyor

YTB Başkanı Bülbül: Avrupa gittikçe içine kapanıyor ve korkularına teslim oluyor

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Kudret Bülbül, Avrupa’da ciddi bir krizle karşı karşıya bulunulduğunu belirterek, “Göçmenlere karşı, Türklere karşı, Müslümanlara karşı ciddi anlamda bir tepkisellik gelişiyor” dedi.

27.11.2016Dünya
ABD ve AB’den destek ve uyarı

ABD ve AB’den destek ve uyarı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile AB dışişleri bakanlarının dün Brüksel’de yapılan gayriresmi kahvaltı toplantısından sonra darbe girişimi atlatan Türkiye’nin seçilmiş hükümetine destek ve uyarı mesajı çıktı. AB Temsilcisi Mogherini, “Darbe teşebbüsü Türkiye’nin hukukun üstünlüğünden ayrılması için mazeret değil” derken ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “Türk hükümetine ülkede sükunet ve istikrarı korumayı tavsiye ediyoruz. NATO üyeliği de demokrasiye saygıyı gerektirir” dedi.

18.07.2016Dünya
İngiltere ABden çıkıyor... Brexit referandumundan sonra Cameron istifa kararı aldı...

İngiltere AB'den çıkıyor... Brexit referandumundan sonra Cameron istifa kararı aldı...

İngiltere'den son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması ya da ayrılmaması için yapılan kritik referandumda halk “AB’ye Hayır” dedi. Son dönemlerde, dünya gündeminin ilk maddesini İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ın AB üyeliğinin oylanacağı referandum oluşturuluyordu. Ülkenin kaderini belirleyen referandumda “AB’ye Hayır” diyenler yüzde 51.9 olurken, “Evet” diyenler ise yüzde 48.1’de kaldı. Şok sonucun ardından, AB yanlısı İngiltere Başbakanı David Cameron istifa kararı aldı. Peki şimdi ne olacak? Ayrılık kararı alan İngiltere'yi Avrupa Birliği ile iki yıllık bir müzakere süreci bekliyor.

24.06.2016Dünya
Son anketin sonucu açıklandı

Son anketin sonucu açıklandı

Birleşik Krallık (İngiltere) bugün AB’de kalıp kalmama konusunda referandum gerçekleştiriyor. 46.5 milyon seçmenin bulunduğu İngiltere’de sandıktan ne sonuç çıkarsa çıksın AB açısından hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Oy verme işlemleri sürüyor. Sonucu yeni açıklanan son ankete göre, AB yanlıları yüzde 52'ye yüzde 48 ile önde. Bahis şirketleri ise İngiltere'nin AB'de kalma ihtimalini yüzde 86'ya yükseltti.

22.06.2016Dünya
İngilterede bahisler ABde kalırız yönünde

İngiltere'de bahisler 'AB'de kalırız' yönünde

 İngiltere'nin en büyük bahis şirketlerinden Betfair'in verdiği bahis oranları İngltere'nin 23 Haziran'da yapılacak AB referendumunda AB'de kalması yönünde olduğunu gösterdi.

25.05.2016Dünya
Kozmik mahallemiz: Güneş Sistemi

Kozmik mahallemiz: Güneş Sistemi

Evrenin sonuna yapacağımız bu yolculuğa evimiz Dünya'nın bir üyesi olduğu Güneş Sistemi ile başlıyoruz.

7.04.2016Astronomturk
İçişleri Bakanı Maiziereden Türkiyeye övgü

İçişleri Bakanı Maiziere'den Türkiye'ye övgü

Almanya İçişleri Bakanı de Maiziere "Türkiye, büyük bir uluslararası yardım olmaksızın Suriye'deki iç savaşın başlamasıyla yüz binlerce sığınmacıyı hiçbir konudan da şikayet etmeden kabul etti" dedi.

18.12.2015Avrupa
Basındaki gerileme tahammülü aştı

Basındaki gerileme tahammülü aştı

94 basın örgütünün oluşturduğu Gazetecilere Özgürlük Platformu, MİT TIR’ları haberi nedeniyle tutuklanan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’e destek için yürüyüş yaptı.

29.11.2015Gündem
Merkel’in kritik ziyareti bugün

Merkel’in kritik ziyareti bugün

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bugün İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yapacağı görüşmeler hem Suriyeli mültecilerin geleceği, hem de Türkiye’nin AB süreci açısından kritik öneme sahip olacak. Kulislere göre asıl meselenin Türk vatandaşlarına vize muafiyeti ile Türkiye’nin AB’ye tam üyelik sürecini net hale getirecek kritik fasılların açılmasında düğümlendi.

17.10.2015Dünya

Yazar Sonuçları

AB ile restleşmenin dayanılmaz çekiciliği

Hisler karşılıklı, ne AB Türkiye için ölüp bitiyor, ne Türkiye AB için, görünüm bu.

19.10.2016

Komiser değil trol mübarek

AB komiserlerinden Günther Oettinger, Alman Bild gazetesine konuşmuş.

31.08.2016