Prof. Dr. Banu Coşar

Yaşlanmak gözlerimizi nasıl etkiliyor?

27 Eylül 2022
Yaşlandıkça gözlerimizde kimi hastalıklar ortaya çıkıyor… Bu hastalıkların en yaygın ve en önemli olanlarını sizler için hazırladım.

Bu hastalıkların en yaygın ve en önemli olanları şunlar: 

Katarakt

Gözün yaşlılık hastalıkları arasında en yaygın olanı katarakt… Katarakt, kadınları daha fazla etkiliyor.

Kataraktın tek tedavisi ameliyat… Kataraktı ilaçla veya beslenmeyle önlemek mümkün değil. Günümüzde katarakt ameliyatı, fakoemülsifikasyon denen teknikle ve çok başarılı olarak gerçekleştiriliyor.

Yaşa bağlı sarı nokta hastalığı

Yaşa bağlı sarı nokta hastalığı; gözün “makula” veya “sarı nokta” denen görme merkezini bozuyor.

Lutein, zeaksantin, E vitamini, çinko ve bakır oksit içeren göz vitaminleri; yaşa bağlı sarı nokta hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor. Lazer tedavisi, fotodinamik tedavi, göz içine ilaç enjeksiyonu gibi tedaviler uygulanıyor ama yaşa bağlı sarı nokta hastalığının tedavisinde %100 başarılı sonuçlar henüz elde edilemedi.

Yazının Devamını Oku

Göz makyajına alerjiniz varsa dikkat etmeniz gereken 7 kural

5 Eylül 2022
Göz makyaj ürünleri 2 tip alerjiye yol açar: “Alerjik konjonktivit” ve “kontakt dermatit”. Alerjik konjonktivit gözlerde kaşıntı, kızarma, yaşarma ve şişme ile kendini belli eder. Kontakt dermatitte ise göz kapaklarında şişme, pullanma ve kızarma gelişir. Kontakt dermatite bağlı geçici kirpik dökülmeleri de izlenebilir.

Bu alerjik durumları yaşıyorsak, şunlara dikkat etmeliyiz:

1. Krem veya losyon şeklindeki ürünler yerine toz farları tercih edin.

2. Suya dayanaklı değil, suyla çıkan ürünleri tercih edin.

3. Eskimiş ürünlerinizi atın, kullanmayın.

4. Eyeliner ve maskaranızı siyah renkte seçin.

5. İçinde 10’dan fazla bileşen içermeyen ürünleri tercih edin.

6.

Yazının Devamını Oku

Göz lazer tedavileri

25 Ağustos 2022
Dünyada lazer ile göz tedavileri ilk kez 1988’de PRK ve 1991’de LASIK yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi… O günden bu yana milyonlarca insan lazer sayesinde miyop, hipermetrop ve astigmat gözlüklerinden kurtuldu…

Lazer hangi göz bozukluklarını tedavi eder?

Lazer; “miyopi”, “hipermetropi” ve “astigmatizma” gibi göz bozukluklarını tedavi eder.

Miyoplar uzağı net göremezlerken, hipermetropların esas olarak yakın görüşü bozuktur. Astigmatlar ise hem uzak, hem yakın görüşte sorun yaşarlar.

Kişiye özel lazer tedavileri; miyopi, hipermetropi ve astigmatizmanın yanısıra “aberrasyon” denen ve özellikle gece görüşünü bozan küçük göz kusurlarını da tedavi eder.

Göz lazer tedavisi (femtoLASIK) nedir?

FemtoLASIK; miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi göz bozukluklarının femtosaniye lazer ve excimer lazerle tedavisidir.

Femtosaniye lazer, dalga boyu 1053 nm olan bir kızılötesi lazerdir. Femtosaniye lazer ile korneada (gözün en öndeki şeffaf tabakası), “flep” denen kapakçık hazırlanır.

Excimer lazer ise 193 nm dalga boyunda ışın üreten bir cihazdır. Excimer lazer ile flep altındaki korneaya yeni bir şekil verilir. Yeniden şekillenen korneanın, göze gelen ışınları kırma gücü değişir. Bu sayede gözlük veya kontakt lens kullanma ihtiyacı ortadan kalkar.

Yazının Devamını Oku

Glokom (göz tansiyonu) dosyası, 2. bölüm: glokomun görmenizi çalmasına izin vermeyin!

9 Ağustos 2022
Glokom; göz damlaları, lazer ve ameliyatla tedavi edilir. Ayrıca gerekli görüldüğünde ağızdan veya damar yoluyla alınan ilaçlar da kullanılabilir.

Göz Damlaları

Glokom tedavisi için göz tansiyonunu düşüren ve göz siniri üzerinde koruyucu etki sağlayan göz damlaları kullanılır.

Glokom damlalarının 5 temel grubu vardır…

Eğer tek gruptan bir damla ile glokomu kontrol altına alamazsak, farklı bir gruptan 2. ve 3. damla eklenebilir. Aynı gruptan damlalar ise birarada kullanılmaz.

Ayrıca son dönemde “sitikolin” gibi sinir koruyucu ilaçlar da geliştirilmiştir... Bu tip ilaçlar hem göz damlası olarak, hem de ağızdan kullanılabiliyor.

Glokom damlalarının yan etkileri var mı?

Glokom damlaları sürekli kullanıma bağlı olarak alerjik yan etkiler yaratabiliyor...

Bu alerjik yan etkileri aşmak için, koruyucu içermeyen tek dozluk glokom ilaçlarına geçilebiliyor…

Yazının Devamını Oku

Glokom (göz tansiyonu) dosyası, 1. bölüm: Glokom nedir, nasıl teşhis edilir?

6 Ağustos 2022
Glokom göz sinirini tahrip eden ve görme kaybına yol açabilen çok önemli bir hastalıktır... Glokom, genellikle yüksek göz içi basıncı ile birliktedir. Toplumda ortalama göz içi basıncı (GİB) 16 mmHg’dır, 11-21 mmHg aralığı normal sayılır. Ancak “normal tansiyonlu glokom” denen ve göz içi basıncının normal seyrettiği glokom tipi de vardır. Ayrıca göz içi basıncı yüksek olduğu halde göz sinirinde hasar tespit edilmeyen bir hasta grubu vardır ki bu duruma da “oküler hipertansiyon” denmektedir.

Toplumda glokom sıklığı nedir?

Kırk yaşın üstünde glokom görülme olasılığı %2’dir.

Dünyada 70 milyon insanda glokom vardır. Dünyada 6.5 milyon insan glokom yüzünden görmesini kaybetmiştir.

Türkiye’de görülme sıklığı %2-2.5 ‘tur. Türkiye’de tanı konmuş glokomlu hasta sayısı 550 bindir. Ancak ülkemizdeki gerçek glokomlu sayısının bunun 4 katı olduğu düşünülmektedir.

Glokomun tipleri neler?

Glokomun çok çeşitli tipleri vardır. Bunların arasında en yaygın olanlar “primer açık açılı glokom (PAAG)”, “normal tansiyonlu glokom (NTG)” ve “primer açı kapanması glokomu” (PAKG) denen tiplerdir.

Glokom neden olur?

Yazının Devamını Oku

Gözyaşı kanal tıkanıklığı nedir? Neden olur?

25 Temmuz 2022
Gözyaşı kanal tıkanıklığı hem yeni doğan bebeklerde, hem de yetişkin ve yaşlılarda izlenebilir. Bebeklerde 1 yaşa dek uygulanan masajla tıkanıklık çoğu kez kendiliğinden açılır; açılmaması halinde ise “sondalama (probing)” denen işlem yapılır. Yetişkinlerde ise tek tedavi ameliyattır.

Gözyaşının 2 görevi vardır:

Birincisi gözlerimizi ıslak ve pürüzsüz tutarak, ışığın odaklanmasına yardımcı olmak,

İkincisi; göz yüzeyindeki mikropları, kiri ve tozu temizlemek…

Gözyaşı bezinden salınan gözyaşı, gözü ıslattıktan sonra gözyaşı kanalından buruna akar.

Gözyaşı kanalı tıkanırsa, gözyaşı buruna akamaz ve gözde aşırı sulanma olur.

Gözyaşı kanalı neden tıkanır?

• Doğuştan tıkanıklık: Gözyaşı kanal çıkışındaki zar, kimi bebeklerde henüz açılmamış olabilir ve kanalı tıkar.

Yazının Devamını Oku

Hangi kirpik ve kaş serumları işe yarıyor? Hangileri yaramıyor?

10 Temmuz 2022
Son yıllarda pek çok serum, kaş ve kirpikleri uzattığını iddia ediyor. Ancak maalesef bunların birçoğu hiçbir işe yaramıyor. O nedenle bu yazımda sizlere bilimsel olarak kirpik ve kaş uzattığı ispatlanmış içerikleri tanıtacağım… Ayrıca kirpik ve kaş serumlarının içinde çok yaygın olarak bulunduğu halde, uzatıcı etkisi olmayan içerikler hakkında da bilgi vereceğim…

Kirpikler nasıl büyür?

Öncelikle kirpiklerin doğal büyüme döngüsünden bahsedelim… Kirpik büyümesinin 4 evresi vardır:

1. Anajen evre: Bu evre kirpiğin aktif büyüme evresidir ve 30-45 gün sürer. Bu evrede kirpik sürekli uzar.

2. Katajen evre: Bu evrede kirpikler maksimum uzunluğuna ulaşmıştır. Bu evre, 14-21 gün sürer.

3. Telojen evre: Kirpiğin dinlenme evresidir ve en uzun süren evredir. Kirpik doğal olarak dökülmeden önce yaklaşık 100 gün sürebilir.

4. Ekzojen evre: Kirpiğin dökülme evresidir.

Ortalama olarak, tek bir kirpiğin değiştirilme süresi dört ila sekiz ay arasındadır. Bir serumun kirpik veya kaşı gerçekten uzatması için bu evrelere etki ediyor olması gerekir.

Örneğin birazdan bahsedeceğim bimatoprost, kirpiğin anajen yani aktif büyüme evresini uzatır.

Yazının Devamını Oku

Neden güneş gözlüğü kullanmalıyız?

21 Haziran 2022
Güneşli günlerin olmazsa olmazı birbirinden şık modelleriyle güneş gözlükleri… Güneş gözlükleri sadece güneşin parlaklığına karşı rahatlık sağlamıyor, aynı zamanda gözlerimizi ve göz çevremizi güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarından koruyor…

Güneş gözlüğü takmazsak ne olur?

Güneş gözlüğü takmazsak göz yüzeyinde et oluşumu (pterjiyum), katarakt (göz içindeki lensin şeffaflığını yitirmesi) ve yaşa bağlı sarı nokta hastalığı (görme merkezinde bozulma) gibi göz hastalıklarının riski artar.

Cildin en ince olduğu bölgelerden birisi olan göz kapağında yaşlanma hızlanır.

Gözlerde yaşarma ve ışık hassasiyeti ile kendisini belli eden fotokeratokonjonktivit gelişebilir.

Kalitesiz güneş gözlüğü kullanmak, hiç kullanmamaktan daha zararlı

Güneş gözlüğünüzün camı güneşin UVA ve UVB ışınlarına karşı %100 koruma sağlamalı. Kalitesiz güneş gözlüklerinin camları sadece kozmetik bir boya ile renklendirilmiş ve ultraviyole filtresi içermiyor olabilir. Böyle renkli camların arkasında göz bebeğimiz genişler ve bu da gözümüze daha çok UV ışınının girmesine yol açar. O yüzden güneş gözlüğü alırken mutlaka UV filtresi olduğundan emin olmalı ve güvenilir markaların güneş gözlüklerini tercih etmeliyiz.

Elinizdeki gözlüklerin UV koruması olup olmadığını anlamak için de bir optisyene (gözlükçü) başvurabilir ve fotometre cihazı ile gözlüğünüzün koruyuculuğunu kontrol ettirebilirsiniz.

Yazının Devamını Oku