"Gülçin Çavdarcı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gülçin Çavdarcı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gülçin Çavdarcı

Gülçin Çavdarcı

Kate Middleton'dan 6 Stil Dersi

28 Ağustos 2019

1- AZ HER ZAMAN DAHA ÇOKTUR

Kate her zaman fresh ve genç görünüyor. Resmen bir yıldız gibi görünmenin çok yoğun makyajdan geçmediğinin kanıtı! Bu nedenle gerekmedikçe yoğun kat kat bir makyaj yapmaktan kaçının. Hafif bir fondöten, doğal bir görünüm için aydınlatıcı ve rimel işinizi görecektir. Dudaklarınızı da nude tonlarda tutmayı unutmayın. 

2- DUMANLI GÖZ MAKYAJI HAFİF YAPILIR

Dumanlı göz artık sadece özel bir günde ya da bir gecede yapılan makyaj olmaktan çıktı. Kate de dumanlı göz makyajını gündüz bir davette de özel bir akşamda da kullanabiliyor. Fakat burada önemli olan nokta, dumanlı göz makyajını yumuşak ve ince tutmakta. Boğucu olmadan sade ve belli belirsiz bir makyaj yapabilirsiniz. Bunun için altın ve kahverengi tonlarını kullanabilirsiniz.

3- TIRNAK BAKIMINA HER ZAMAN DİKKAT!

Sadece saç makyaj değil, el ve tırnak bakımını da Kate için önemli. Kat kat uzun tırnaklar, renkli parlak ojelere ihtiyacınız yok. Kısa kesilmiş, temiz ve düzgün şekillendirilmiş açık tonlarda bir oje sürülmüş tırnaklar kusursuz şıklığınızı tamamlayabilir. 

4- TRENDLERİ YOK SAYMAKTAN KORKMA!

Yazının devamı...

Sağlık Fışkıran Instagram Hesapları

22 Ağustos 2019

Herkesin kendince farklı motivasyon kaynakları vardır; inanç, ödül, para, iltifat, değişim ya da bir kitap, film, bir video… Benim sağlıklı yaşama merakımda en büyük motivasyon kaynağım rengarenk sağlık fışkıran instagram hesapları olmuştur. İnstagramı her açtığımda önüme düşen o lezzetli tabakları gördükçe beslenme düzenimi sorgular, planlar ve harekete geçerim.

Takip ettiklerimden kimisi beslenme uzmanı, kimisi öğrenci, kimisi de bir anne.. Hepsinin ortak noktası ise sağlıklı beslenmeyi hayat tarzı haline getirmeleri, araştırmaları ve üretmeleri. Bu hesaplara girdiğimde kolay kolay çıkamıyorum. Mutlaka kenara bir not, bir ekran görüntüsü ya da bir tarif alıyorum. Hiç bilmediğim bir bilgiyi öğrenmek, sağlıklı malzemelerle de enfes yemekler yapılabileceğini keşfetmek, nefis görünen bir tarifi denemek beni inanılmaz motive ediyor.

O yüzden sizinle de bu hesapların birkaçını paylaşmak istedim. Belki bir göz atarsınız, benim kadar etkiler mi bilmiyorum ama belki ufaktan sağlıklı beslenme için kamçılar :)

Bu arada bu hesapların hepsi yabancı, ama mutlaka Türk hesapları da yazacağım :) 

instagram.com/livegreenhealthy

Instagram dünyasının en meşhur sağlıklı beslenme hesaplarından birisi. Bu müthiş sağlıklı yemeklerin tariflerini postların altında bulabilirsiniz.

instagram.com/livingthehealthychoice

Sağlıklı beslenmeye merakının dışında iyi bir yemek fotoğrafçısı olan Pauline, instagram hesabında ağız sulandırıp tariflerini de kendi internet sitesinde aşamalı olarak anlatıyor.

Yazının devamı...

Cilt Bakımınızı Doğru Yapıyor musunuz?

12 Nisan 2019

1- Genetik faktörler cilt yaşlanması için önemlidir, ancak etkili cilt bakımı ile yaşlanma hızını yavaşlatabiliriz. Etkili cilt bakımının temeli nedir?

Doğal ya da gerçek olarak düşündüğümüz yaşlanmanın çoğu aslında UV ışınlarından ve kirliliğe maruz kalmak gibi dış çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle etkin bir cilt bakımı bu dış faktörlere karşı cildimizi korur. Deri bariyeri dışardan gelen kirliliğe ve tahriş edici maddelere karşı ilk savunmamızdır, bu yüzden onu korumak hayati önem taşır. Her zaman cildinize zarar veren kirliliği giderecek, ancak cilt bariyerinin hassas asidik pH'ını da koruyan yumuşak bir temizleyici kullanın. Cildinizi sakin ve nemli tutan etkili bir nemlendirici kullanın. UV ışınlarından ve kirlenmeden kaynaklanan serbest radikal hasarlara karşı koruyan bir C vitamini ve tüm yıl boyunca UVA ve UVB'ye karşı koruyan yüksek faktörlü bir güneş kremi gibi bölgesel bir antioksidan uygulayın. Nisan ve Ekim ayları arasında cildinizi D3 vitamini ile destekleyin.

2- Her zaman cilt bakımının öneminden bahsediyoruz, ancak çoğu insan kendi cilt tipini bile bilmiyor. Cilt tipimizi nasıl öğreniriz? Spesifik cilt tipimize nasıl bir rutin uygulamalıyız?

Hepimizin spesifik cilt tipi kategorilerine dahil olabileceğini düşünmüyorum. Örneğin yağlı cilde sahip biri de, susuz kalmış ve nemlendirmesi gereken bir cilde sahip olabilir. Yağlı cilde sahip olan kişilerin bazen ciltlerini derinlemesine temizlemek için çok fazla işlem uygulayarak cilt bariyerinin kuru kalmasına ve tahriş olmasına sebep olacak şekilde ciltlerini soyduklarından endişe ediyorum. Herkesin cildini gergin ve kuru hissettirmeyen bir temizleyici kullanmasını öneriyorum, bu temel bir kuraldır. Bir nemlendirici, yağlı ciltlerde çok ağır veya çok yağlı olmadığı sürece akneye neden olmaz. Hyalüronik asit gibi derinin üst tabakasına su tutacak nemlendiricileri tercih edin ve daha sonra geniş spektrumlu UVA ve UVB örtüsüne sahip, yağlı olmayan bir güneş kremi uygulayın. Kuru cilt daha fazla nemlendiriciye ihtiyaç duyabilir, yine hyalüronik asit gibi cildin üst tabakasında su tutacak bir nemlendirici çok etkilidir. Yani özünde aynı ilkeler, tüm cilt tipleri için geçerlidir.

3- Sivilce, ergenlikten bu yana kadını en mutsuz yapan şey. Akne ve siyah nokta sorunlarını nasıl önleriz? Sizce en kalıcı çözümler hangileridir?

Uzun süreli antibiyotikler sebebiyle bağırsak mikrobiyosunun bozulması konusunda endişe duyduğumdan, sivilce için topikal tedavileri öneriyorum, ayrıca 3 aydan uzun süren akneler için de antibiyotiklerin etkili olduğuna dair çok az kanıt var. Sıklıkla topikal retinoid ve benzilperoksit kremlerini karıştırıp kullanıyorum. Bu ilk başta tahriş edici olabilir, bu sebeple az miktarda kullanılmalı ve uygulamadan sonra 30 dakika nemlendirici uygulanmalıdır. Yine, cilt bariyerini tahrişten korumak için yumuşak cilt ürünleri kullanmak çok önemlidir. Genellikle LED ışık ve IPL gibi ışık işlemlerini birleştiriyorum. Ayrıca, bunları giderek peeling ile de birleştiriyorum. Androjenleri kontrol eden hormonal tedavi kadınlara yardımcı olabilir ve bazen, daha ciddi vakalarda, oral bir retinoid formu gerekebilir.

4- Genellikle en pahalı ürün, en kaliteli ürün olarak algılanır. Cilt bakım ürünleri alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Yazının devamı...

Hamiyet Akpınar ile 2019 Makyaj Trendlerini Konuştuk

22 Mart 2019

1990 yılından bu yana güzellik sektöründe bulunan, ünlülerin Makyaj Sanatçısı olarak bilenen Hamiyet Akpınar'ı; moda çekimleri, defileler, katalog çekimleri, albüm-dergi kapakları, Türk ve yabancı ünlülerin makyajları gibi sektördeki birçok çalışması dolayısıyla yakından tanıyoruz. 

Ünlü isimlere yaptığı makyajlarla da adından sıkça söz ettiren Hamiyet Akpınar sorularımızı yanıtladı...

1. Kaç yıldır makyaj dünyası içindesiniz? Nasıl başladı kariyeriniz?

Makyaj kariyerime dönemin en popüler makyaj kursu LLC’de aldığım eğitimle başladım. 1990 yılından bu yana güzellik, moda çekimleri, defileler, katalog çekimleri, sanatçıların albüm kapakları, klipleri, dergi kapakları, Türk ve yabancı ünlülere makyaj hizmeti, workshop’lar, markalarla iş birlikleri ve makyaj eğitimleri gibi sektördeki birçok alanda çalışmalar yapıyorum.

2. Televizyonda gördüğümüz hatta hayran olduğumuz birçok ünlünün makyajını yapıyorsunuz, peki aralarından en çok makyajını beğendiğiniz isimler kimler?

Projeler dahilinde birçok ünlü isimle birlikte keyifle çalışıyorum. Ebru Gündeş, Serenay Sarıkaya, Sinem Kobal aklıma ilk gelen, makyajı en çok yakıştırdığım isimler.

3. Peki Hollywood yıldızlarından en çok kimin makyajını beğeniyorsunuz?

Yazının devamı...

Avokado Çekirdeği Nasıl Filizlendirilir?

11 Mart 2019

Avokado yetiştirme olayını kafaya taktıktan bir süre sonra gerekli araştırmaları yaptım ve avokado çekirdeğimi alıp aşağıda anlattığım şekilde çimlendirme işlemini gerçekleştirdim.

Günlerce haftalarca bekledim, suyu bittikçe ekledim. Ve yaklaşık 1,5 ay sonra ilk filizler çıktı! O anki mutluluğumu anlatmama gerek yok sanırım :)

Ardından diğer filizler de hızlıca çıktı ve çekirdek çatlayıp yukarıdan da pıtlattı :) Artık avokado ağacımın dalı göründü ve birkaç hafta sonra aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz hale geldi. Avokado bu boya ulaştıktan sonra saksıya geçme vakti gelmiş demektir. Avokado sıcaklık değişikliklerine çok duyarlıdır ve bildiğiniz gibi İstanbul'da yetişme imkanı da yok. Bu nedenle avokadomu sıcak iklime, ailemin yanına Mersin'e götürdüm. Şu an orada ve ikinci üçüncü dallarını çıkarmasını bekliyorum.

Olumlu olumsuz bir gelişmede gidişatla ilgili yine yazacağım ama önce bu aşamaya kadar gelmek isteyenleri aşağı alayım. Avokado çimlendirmek için adım adım yapmanız gerekenleri aşağıda sıraladım. Merak edip deneyen olur ve bana yazarsa çok mutlu olurum :)

EVDE AVOKADO ÇİMLENDİRME NASIL YAPILIR? 

MALZEMELER: 

1 adet avokado çekirdeği

Yazının devamı...

Kahvenize Hindistan Cevizi Yağı Eklemeye Ne Dersiniz?

29 Ocak 2019

Hindistan cevizi yağı uzun zamandır birçok gıda gibi 'süper besin' olarak sunuldu. Kinoa, goji berry, kara buğday, teff tohumu... Dönem dönem farklı farklı faydaları olan süper besinler çıktı. Yararları elbette yadsınamaz olan bu besinler ticari amaçla pazarlayıcıların elinde suistimal edildikçe herkesin aklında sorular doğmaya başladı. Gözümüze gözümüze sosyal medyada da reklamlarla sokuldukça 'acaba gerçekten yararlı mı yoksa şişiriliyor mu' diye düşünmeye başladık. 

Bu soruyu sormakta herkes sonuna kadar haklı. Mutlaka sorgulayalım, araştıralım, uzmana soralım; ama ön yargılı ve sabırsız olamayalım. Ne olduğunu, faydalarını zararlarını bilmeden kestirip atmayalım. Deneyelim, vücudumuza etkilerini gözlemleyelim. Ve lütfen 10 faydası varsa 10'unun da etkilerini 3 günde beklemeyelim :) 

Belki de hayatınıza katacağınız ufacık bir besin ya da bir alışkanlık, hiç beklemediğiniz etkiler yaratacak. Bu küçük ama etkili değişikliklerle ilgili önerilerimin devamı gelecek ama bugünkü konumuz hindistan cevizi yağı ve kahve!

Kahve gün içinde en çok tükettiğimiz içeceklerin başında geliyor. Hatta çoğumuz güne kahveyle başlıyoruz, adeta onunla ayılıyoruz. Peki kahvemizin içerisine ekleyeceğimiz bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağının neleri değiştireceğini biliyor musunuz? Gelin beraber bakalım...

1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı;

Hem faydalarını hem de gün içinde nelere vakit ayırdığımızı düşünürsek bence yapılmayacak bir şey değil :) Ben hali hazırda mutfağımda kullanırken bir tane de ekstra ofiste çekmeceme koydum. Aklıma geldikçe kahvemin içine bir tatlı kaşığı ekliyorum. Bu ufacık değişiklikler beni motive edip, mutlu ediyor. Siz de bir düşünün bence :) 

Not: Yaygın olarak görülmese de bazı kişilerde hindistan cevizi yağına karşı alerjik reaksiyonlar gözlenmiştir. Her ihtimale karşı uzmana danışarak tüketmekte fayda var.  

Yazının devamı...

'Şok' Diyetlere Son Vermenin Vakti Geldi

25 Ocak 2019

Bu diyetlere başlamadan önce kendimize şu soruyu sormalıyız; ''Benim için önemli olan tartıda kaç kilo olduğum mu yoksa ideal bir yağ yüzdesine sahip olup sağlıklı olmam mı?''

Benim için her zaman kıstas aynada gördüğüm bedenim ve yağ oranım oldu. Ama eğer sen, sağlığını hiçe sayıp tartıyı önemsiyorsan seninle çok işimiz var! Neden mi... 

Çünkü; bu tür çok düşük kalorili kısa süreli şok diyetlerde, kilo kayoıpları yağdan değil, su ve kastan oluyor.

Çünkü; bu diyetler ile metabolizma hızı yavaşlarken, verdiğin kilolar hızla geri alınabiliyor ve daha sonrasında yapılan diyetlerde kilo vermek daha da zorlaşıyor.

Çünkü; sık sık bu tür diyetlerde sindirim ve sinir sistemi bozuklukları, yorgunluk, baş dönmeleri, bulantı ve kusma problemleri görülebiliyor.

Yani kilo vereyim, zayıf olayım derken kendine belki de dönüşü zor zararlar veriyorsun. O yüzden yapacağın diyet senin bünyene uygun, beslenmeyle beraber egzersiz programı da kapsayan, diyetsiyen veya uzman doktor kontrolünde uygulayacağın bir diyet olmalı. 

O zaman zayıflamada en önemli adımın “yağdan kilo vermek” olduğunun altını çizen Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu'na kulak verelim; 

Yazının devamı...

Nereden Çıktı Bu Sağlıklı Beslenme?

28 Aralık 2018

Yiyeceklerin gücünün, bedenime ve ruhuma etkilerini keşfettiğimden beri sağlıklı beslenmeye hayranım. Vücudumu dinleyip ihtiyacı olan şeyleri verdiğimde ya da düzenimi bozup kötü beslendiğimde bana cevap verdiğini görmek her defasında beni kamçılıyor. Uçsuz bucaksız beslenme dünyasında daha fazla makale okumaya, araştırmaya, denemeye ve keşfetmeye itiyor.

Son 3-4 yıldır bu hayranlık ve merak, spor tutkumla da birleşince artık bir yaşam tarzı haline geldi. Uzmanların bangır bangır söylediği ‘Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirin’ mottosu bende kendiliğinden yerleşti.

Yerleşti yerleşmesine de peki bu yaşam tarzını hiç mi bozmuyorum, 7/24 sağlıklı mı besleniyorum?

Tabii ki hayır...

Ama dönüp dolaşıp yine kendi yoluma, bedenime ve ruhuma iyi gelen yaşam şekline devam ediyorum.

Araştırıyorum, deniyorum, bedenimi gözlemiyorum. ‘Süper’ gıdaları, besin takviyelerini, ‘popüler’ diyetleri, spor dallarını…

Binlerce farklı teorinin ve görüşün olduğu bu alanda bana göre en doğrusu araştırıp denemek ve bedenine iyi geleni bulmak.

İşte burada benim yolculuğumu, gözlemlerimi, tecrübelerimi konuşacağız.

Yazının devamı...