"Ertan Balaban" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ertan Balaban" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ertan Balaban

Ertan Balaban

Sanal Spor

24 Nisan 2020

‘’Dünya yeni bir döneme girecek’’ dedikleri zaman inanmıyorum çünkü bence, dünya çoktan öyle bir döneme girdi bile. Batıdan doğuya doğru gelen dijitalleşme, her konuda hayatımızı sarmış durumda. İlk zamanlar yemek siparişlerimizi telefonumuzda bulunan bir uygulamadan ya da web sitesinden söylemeye başladık, daha sonra marketler bile, bu uygulamalar aracılığıyla siparişlerimizi ayağımıza kadar getirmeye başladı. Üniversitelerde uzun zaman önce başlayan online eğitimlerin sayısında artış gerçekleşti ve bugünlerde herkesin gördüğü gibi spor bile internet ortamında yapılmaya başlandı. Ben bunu uzun zamandır ön görüyordum ve bu konuda bazı girişimlerim oldu fakat tabii ki içinde bulunduğumuz bu durum, bunu hızlandırdı ve mecbur hale getirdi.

Eğer uzaktaysanız veya sürekli seyahat etmek durumundaysanız, eğitmeniniz eşliğinde uzaktan eğitim almanız ya da bir program satın alarak, programı takip etmeniz kadar doğal bir şey yok ama bunu sadece tembelliğinizden dolayı yapıyorsanız işte o zaman durum pek iç açıcı değil. Büyük spor salonlarının yerini alan ‘’Community Club’’ olarak adlandırılan, yani ufak çaplı ve sosyal ortamına çok önem veren spor alanlarının çoğalması ve başarılı olmasının tabii ki birçok sebebi var. Bu sebeplerin en başında, insanların birbirini spor konusunda motive etmesi ve sürekli bir yarış halinde olması geliyor. Eğer insanlarla sosyalleşmez ve tatlı bir rekabet içinde olmazsanız, ‘‘Comfort Zone’’ yani oluşturduğunuz düzenin rahatlığından kurtulmanız çok zor. Gelişimin hızlı olması için de diğer insanların atladığı vagona atlayıp gitmeniz gerekiyor.

Şahsen, internet ortamında spor yapacağım aklıma gelmezdi ama hayatın bize daha neler göstereceğini bilemiyoruz. Bu yüzden her şeye hızlı adapte oluyoruz. İçinde bulunduğumuz bu dönemde uzun yıllardır sahip olduğum tecrübeyi kullanarak, kendi kendime spor yapmaya başladım. Fakat ne yazık ki, salonda sahip olduğum motivasyonu kendimde bulamadım. Aslında farkında olmasak da aynı anda, başkalarıyla birlikte farklı çatı altında antrenman yapıyor olduğumuzu bilmek bile aslında bizi motive ediyor.

Umuyorum bir an önce tüm bu kaos biter ve sosyal ortamımıza, spor salonlarımıza geri döneriz. Siz, yine de bu dönem içerisinde ya da ihtiyacınızın olduğu dönemlerde güvendiğiniz bir eğitmen ile birlikte program oluşturmaktan ya da sanal ortamda canlı yayın antrenmanlarına katılmaktan sakın kaçınmayın. Göreceksiniz bu, sizi daha çok motive edecek ve uzaktan da olsa başka insanların da yanınızda olduğunu hissedeceksiniz.

Yazının devamı...

Bu dönemde en az virüs kadar tehlikeli nelere dikkat etmeliyiz?

11 Nisan 2020

Bu işin tıbbi, ekonomik ve psikolojik etkileri olacak gibi gözüküyor. Ben tabii ki ilk iki madde hakkında sadece bir dinleyici olduğum için, eski bir sporcu olarak sizlere diğer kısımlardan bahsedeceğim.

İnsanoğlunun adaptasyon süreci çok hızlıdır. Hem fiziksel hem de ruhsal olarak. Mesela güneşe çıktığımız zaman derimiz hemen renk değiştirir veya bir olay karşısında ilk başta çok üzülürüz ama sonra alışırız. Tembellikte buna verilebilecek örneklerden birisi. Hemen alışıyoruz oturmaya,
çalışmamaya veya sosyalleşmemeye. Sanki yıllardır koşturan biz değilmişiz gibi. O yüzden bu dönem sadece virüs açısından tehlikeli bir dönem değil. İnsan, hareket etmek zorundadır. Hareket etmezse hem fiziksel hemde psikolojik açıdan olumsuz yönde etkilenir. Eskiden

Nelere dikkat etmeliyiz?

Eskiden çok daha fazla hareket eden insan, teknolojinin gelişmesiyle birlikte bunun için ekstra zaman ayırmak ve spor salonlarına gitmek zorunda kaldı. Şimdi, içinde bulunduğumuz süreç nedeni ile gidemiyoruz ama bu hareketliliği durduracağımız anlamına gelmiyor. İnsanın kendi vücuduyla neler yapabileceğine inanamazsınız. Aslında çok şey var. Herkesin evinde bisiklet,koşu bandı ya da spor aletleri mevcut olmadığından çok basit hareketleri tercih etmelisiniz. Cezaevlerini düşünsenize, onlar yıllarca hareket etmeden oturuyorlar. Şimdi anladınız mı volta atmak nedir? Belki de yeni yeni anlıyoruz volta atmanın bir güç gösteri değil de hareket etmenin bir yolu olduğunu. Çünkü insan hareket etmek zorundadır. Bu yazıda sizlere hareket önerecek değilim, bunun için birçok bilgili spor eğitmenleri ve takip edebileceğiniz çokça programlar mevcut ama kendinize en uygun programla terlemek ve hareket etmek zorunda olduğunuzun altını çizerek söylemek isterim.

Peki önceden spor yapmayanlar? Onlar da evde spor yapmalı mı? Siz farkında değilsiniz ama aslında hepimiz her gün hareket ediyoruz. Pazara gidiyoruz, toplu taşımaya yürüyoruz veya merdiven çıkıyoruz. Bunların hepsi birer hareket ve sizi bir yere kadar zinde tutuyordu. Bu dönemde
bunları bile kısıtlanmış durumdayız. Evet, kesinlikle sizler de evde spor yapmalısınız. Belki de bu dönem sizlerin, sporu hayatınıza sokmanız için doğru bir zaman olacaktır.

Peki ya başka ne yapmalıyız?

Yazının devamı...
Ertan Balaban Kimdir?

Ertan Balaban