"Elçin Kaleağası" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Elçin Kaleağası" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Elçin Kaleağası

Elçin Kaleağası

Vajinismus kader mi?

4 Temmuz 2020

Vajinismus, ülkemizde cinsel tedavi merkezlerine başvuran kadınlarda en sık rastlanan sorundur. Genellikle ilk cinsel birleşme denendiğinde ortaya çıkar, çok seyrek olarak ise jinekolojik muayene, zorlu geçen doğumlar ya da benzeri deneyimlerden sonra gelişir. Vajinismus sorunu yaşayan çiftler, uzun süre hatta bazen yaşam boyu bu problemi sır olarak saklamakta, kendileri çözmeye çalışmaktadırlar. Eşler sorunun kendiliğinden düzeleceğini umarak uzun yıllar bekler fakat bu genellikle olmaz.

Son yıllarda medyada, yazılı basında, internette sık ele alınır bir konu olmasına rağmen, toplumda iyi bilinmeyen bir cinsel sorundur.  Vajinismusla karşılaşan çiftler, bu problemin yalnızca kendilerine ait bir sorun olmadığını, ülkemizde kendileri gibi birçok çift olduğunu ve en önemlisi bunun tanınan ve düzelebilen bir bozukluk olduğunu bilmelidirler.

Cinsel işlev bozukluklarını çiftin sorunu olarak ele almak ve çifti tedavi etmek gerekir. Vajinismuslu kadınlar sıklıkla kendi kadınlıklarında eksiklik olduğunu düşünerek eşlerine karşı suçluluk hissederler. Erkek ise durumu istenmeme, reddedilme olarak yaşayabilir ve bazen yetersizlik hissederek ereksiyon güçlüğü yaşayabilirler.

Vajinismus nedenleri

Ülkemizde cinsel eğitimsizliğin, cinsellikle ilgili tutucu değer yargılarının, kadınların kendi cinsel organlarını tanımamalarının, kadınlarda cinsel deneyimin aşamalı olarak gelişmeyip doğrudan cinsel birleşme ile başlamasının, genel cinsellik anlayışımızdaki tabuların ve ilk gece konusundaki yaygın yanlış inanışlar ile pekişen kaygıların vajinismus probleminin gelişmesine neden olduğu söylenebilir.

Yaygın yanlış inanışlar

-Kızlık zarım kalın

-Canım çok yanar

Yazının devamı...