"Ebru Zeynep Altay" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ebru Zeynep Altay" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ebru Zeynep Altay

Ebru Zeynep Altay

Her Şeyi Boşverin Ama Uyku Olmazsa Olmaz! Hem de Bu Corona Günlerinde

29 Nisan 2020

Uykunun bağışlık sistemimiz üzerindeki etkisini öğrendiğimde daha da mutlu uyumaya başladım. Uyurken kendimize çok büyük bir iyilik yapıyoruz. Neden mi? Belirli bağışıklık hücreleri uyku sırasında artış gösteriyor ve ayrıca uyku hormonu melatonin, serbest radikaller ve diğer toksinlerle savaşan mükemmel bir antioksidan da ondan. Uykunun kıymetini iki küçük bebekli, pek iyi bilen biri olarak uyku çok çok önemli diyorum…

İstediğiniz kadar sağlıklı beslenin, sporunuzu düzenli yapın, sağlıkla ilgili hiçbir şeyi kaçırmayın ama eğer yeterli uyku uyumuyorsanız bunların hepsi eksik kalır diyor bilim insanları!

“İyi olma” ruh hali içinde olmak ve kendimizi iyi hissetmemiz için yeterli derecede uykumuzu almamız çok önemli. Günlük telaşımız içerisinde her şeye yetişebilmek adına en çok zamanı uykumuzdan çalıyoruz. Sabahları kalkmak istemiyor, nedensiz yere kendimizi sürekli yorgun ve bıkkın hissediyorsak, uykularımızı bir incelemeye almanın sırası gelmiş demektir. Uyku en önemli besin kaynağımız. Bağışıklığımızı arttıran ve koruyan  en önemli besinimiz. Nasıl bağırsaklarımız iyi çalıştığında sistemimizi temizliyorsak, iyi uyku uyuduğumuzda da yenileniyoruz ve canlanmış oluyoruz.

Halbuki, güne enerjik ve dinç başladığınızı bir hayal etsenize… Yeterli uyunmuş bir uyku sırasında;

*Tüm iç organlarımız dinlenir ve yenilenir. Cildimizin onarımı, kaslarımızın tamiri, protein sentezinin hepsi uyku sırasında olur.

*İştah kontrolü, stres ve büyüme hormonlarının düzgün çalışmasına yardımcı olur.

*Hafızamız güçlenir, yeni bilgilerin depolanması için yer açılır.

*Yükselen enerji ile beraber kendimize yararlı hayat tarzı alışkanlıkları ediniriz. (spor, kendimize ait günlük bakım ritüelleri, yemek pişirme)

Yazının devamı...

Glutensiz Beslenme Nedir?

21 Nisan 2020

Bu bir kategorize etme şeklidir. Bu protein ailesi içinde bir alt aile vardır ki bu da insanlar için toksiktir. Toksik olanlar arpa, buğday ve çavdarda bulunur.

Ben genellikle gluten kötü değildir, kötü gluten insan için kötüdür derim. Bu da buğday, arpa, çavdarda bulunan, hiç bir insanın sindiremeyeceği glutendir.

Bedenimizde en hızlı yenilenen hücreler bağırsaklarımızın iç çeperini oluşturan hücrelerdir. 3-7 gün içinde bağırsak çeperinin tamamı yenilenir. Tost yeriz yenilenir, makarna yeriz yenilenir, ekmek yeriz yenilenir, kurabiye yeriz yenilenir. Günler, haftalar, aylar, yıllar sonra bir gün bir waffle yersiniz ve bu bağırsaklarınızın iç çeperini yine delersiniz ama o hiç gelmeyeceğinizi düşündüğünüz gün gelmiştir ve bağırsak çeperiniz artık iyileşmez.

Çünkü insanlar her buğday yedikten sonra hemen, her an hasta olmazlar ama buğday herkes için problemi tetikler ve tolere edip bağırsağın onardığı şeyler artık gün gelir onarılamamaya başlar. Bu da artık inflamasyonun yani yangının başladığına işarettir. Organlarına ve dokuna zarar almaya başladıkça fonksiyon bozuklukları ortaya çıkar.

Fonksiyonel bozukluklar ortaya çıkmaya başladıktan kısa bir süre sonra da hastalıklar ortaya çıkar.

Yazının devamı...

Corona Virüs Döneminde Nasıl Beslenmeliyiz?

14 Nisan 2020

Öncelikle beslenmemizden özellikle bu dönemde;

@ebrununsagliklidunyasi hesabımdan özellikle bu dönem nasıl beslenmemizle ilgili çok detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Çünkü yukarıda saydıklarımı beslenmemizden çıkarırken kocaman bir adım atmış oluyoruz.

Mutfaklarımıza yani ‘şifa merkezlerimize’ daha çok girip, hem kendimiz hem de ailemiz için şifalı yiyecekler pişirmemizin gerekli olduğu bir zamandayız.

Alternatif tıbbın en ünlü doktorlarından Mark Hyman’ın da dediği gibi “Yüz yılın ilacı bulundu! Besinlerimiz.” O nedenle özellikle bu dönem bedenimizi dış etkenlere karşı korumak için neler yemeliyiz diye sorarsanız;

Peki bunları beslenmemize ekleyelim ama hangi ruh halinde? Çünkü yemek yediğimiz sırada ruh halimiz inanılmaz önemli. Biz eğer stresli bir halde yemek yersek, o tabaktakiler dünyanın en doğal, en şifalı besinleri de olsa ne yazık ki stres altında, yani yüksek kortizol altında, sindirim enzimleri çalışmıyor ve yediklerimizi sindiremiyoruz, bu da bedenimizde de ayrıca bir stres yaratıyor.

 O zaman hadi gelin şunlara dikkat edelim ne dersiniz? Hem de uygulaması sizin alışkanlıklarınızdaki minik değişikliklerle mümkün.

Şifa olmasını dilerim.

Sevgiyle,

Yazının devamı...

Nohutlu Ekmeğimsi Nasıl Yapılır?

14 Nisan 2020

İşte hemen yapabileceğiniz, ekmek yerine tüketebileceğiniz bir “Nohutlu Ekmeğimsi” tarifim:

Malzemeler:

Nasıl Yapacağız?

@ebrununsagliklidunyasi hesabımdan özellikle bu dönem nasıl beslenmemizle ilgili çok detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Şifa olmasını dilerim.

Sevgiyle,

Ebru Zeynep Altay

Ebru’nun Sağlıklı Dünyası

Yazının devamı...
Ebru Zeynep Altay Kimdir?

Ebru Zeynep Altay