HABER

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ulusa sesleniş konuşmasında Rusya'yı suçladı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ulusa sesleniş konuşmasında, Ukrayna için Uluslararası Güvenlik Garantileri konusunda özel bir grup kurulduğunu açıkladı. ABD'nin Ukrayna için açıkladığı yeni silah yardımı paketini de duyuran Zelenski füze saldırısında ölen 21 vatandaşının ardından Rusya'yı 'kasıtlı terör' ile suçladı.

Zelenski, füze saldırısının 21 kişiyi öldürmesinin ardından Rusya'yı 'kasıtlı terör' ile suçladı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, sivilleri hedef alan Rus füze saldırılarının art arda gelmesiyle birlikte Rusya'yı birbiri ardına bilinçli, kasıtlı olarak hedeflenen terör yapmakla suçladı.

Zelenski, her gece olduğun gibi dün gece de Ukrayna halkına seslendiği bir video mesaj yayınladı.

Ukrayna'nın güneyindeki Odessa şehri yakınlarındaki küçük bir sahil kasabasında bir apartman binasına ve bir eğlence merkezine yapılan ve en az 21 kişinin ölümüne neden olan saldırıları kınadı.

"RUSYA KASITLI TERÖR SUÇU İŞLİYOR"

Cuma günkü saldırıda ölenler arasında 12 yaşında bir çocuk olduğunu söyleyen Zelenski, yaklaşık 40 kişinin yaralandığını ve ölü sayısının artabileceğini de sözlerine ekledi.

Zelenski konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Vurgularım: bu bilinçli, kasıtlı olarak hedeflenen bir Rus terörü eylemidir ve bir tür hata veya tesadüfi bir füze saldırısı değildir.

Üç füze, kimsenin herhangi bir silah, herhangi bir askeri teçhizat saklamadığı dokuz katlı normal bir apartmanı vurdu. Orada sıradan insanlar, siviller yaşıyordu.”

ABD VE BIDEN'A TEŞEKKÜR

Volodimir Zelenski, ABD’ye ve ABD Başkanı Joe Biden’a da Ukrayna’ya sağlanacak yeni silahlar için teşekkür etti. Zelenski “Bugün açıklanan Ukrayna için çok güçlü NASAMS sistemlerini içeren yeni destek paketi için özellikle Amerika Birleşik Devletleri'ne ve şahsen Biden'a minnettarım. Hava savunmamızı önemli ölçüde güçlendirecek bir uçaksavar füzesi kompleksi. Bu tedarik için çok çalıştık. Toplamda 820 milyon Dolar değerinde olan bu paket, NASAMS'ın yanı sıra topçu mühimmatı ve radarları da içeriyor.” sözlerini kullandı.

GÜNCELLENME