GeriTeknoloji Bilişim Mucitleri projesinde kazanan belli oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilişim Mucitleri projesinde kazanan belli oldu

Bilişim Mucitleri projesinde kazanan belli oldu
Abone Olgoogle-news

Samsung ve Habitat işbirliğiyle düzenlenen “Bilişim Mucitleri” Projesi kapsamında Denizli’de gerçekleşen “Startup Weekend” Girişimcilik Kampı’nın kazananı “Farm2Smart” projesi oldu.

Startup Weekend’e katılan yarışmacılar etkinliğin ilk gününde fikirlerini mentorlar ve diğer katılımcılarla paylaşarak takımlarını oluşturdu. Yazılımcı, iş geliştirici, tasarımcı gibi farklı alanlarda üyelerden kurulu yedişer kişilik 10 takım, teknoloji tabanlı iş fikirlerini mentorlar eşliğinde prototipe çevirdiler. Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, Samsung Electronics Türkiye Kamu Sektörü Direktörü Dr. Erdem Erkul, Denizli TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Civan Sözkesen, TED Denizli Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Kazdağlı, IDE Danışmanlık Kurucu Ortağı İsmet Benli’den oluşan jüri, 14 Şubat akşamı yapılan sunumlar arasından en iyileri belirledi.

48 saat süresince çok az uykuyla iş modellerini geliştiren takımlar, ara ara düzenlenen eğitim ve sunumlarla da desteklendi. Jüri oylarıyla yarışmanın birincisi, tarımda doğru sulama yöntemiyle su israfının önüne geçmeyi hedefleyen “Farm2Smart” iş modeli oldu. Çiftçilerin tarlalarına kuracakları sensörler aracılığıyla toprağın ve ürünün su değerlerinin ölçülmesi ve mobil bir uygulama ile çiftçinin bilgilendirilmesi esasına dayanan iş modeli, tarlaların ihtiyaçtan fazla sulanmasını engelleyerek su tasarrufu yapılmasını hedefliyor.

Girişimciler, etkinlik boyuncaMustafa Özçilingir, İdil Şerifoğlu, İsmail Metin, Özümcan Demir, Beril Yılmazer, Ahmet Gözüaçık, Onur Can Sert, Barış Okur, Burcu Gökgöz ve Kubilay Güler gibi mentorlarla çalışma olanağına kavuştu.

Startup Weekend’i değerlendiren Samsung Electronics Türkiye Kamu Sektörü Direktörü Dr. Erdem Erkul; “Teknolojinin sadece tüketicilere değil üreticilere de ihtiyacı olduğu gerçeğinden hareketle, Samsung Türkiye olarak yazılım alanında girişimciliği desteklemek üzere Habitat Derneği işbirliğiyle “Bilişim Mucitleri” projesini hayata geçirdik. 1000 gence ulaşarak onları teknoloji üretme konusunda yetiştirmeyi hedefleyen projemiz kapsamında Denizli’de gerçekleştirdiğimiz Startup Weekend etkinliğiyle de gençleri girişimciliğe ve teknoloji üretmeye teşvik etmek istiyoruz” dedi.

False